Olen saanut kaloja pimeässä ja "hämärän rajamailla" käyttäen suuria, kelluvasta materiaalista tehtyjä, suuri päisiä, mustia simppuja. Näitä sitten vedetään aivan pintakalvossa laajassa kaaressa. Perhon pyytää parhaiten sillon kun se menee aivan pintakalvon alla, viistäen, kuten esim nirhat.
Muistaakseni perhon nimi oli Baby Bullhead....vaan kuka niistä nimistä??? Kokemuksia?
Itselläni on samanlaisia kokemuksia Karvion niskalla keskellä yötä, perhona vaan oli Brown Marabou Muddler.
On luultavasti aika monella muullakin ollut samanlaisia tapahtumia koska siellä ainakin aika paljon käytetään samantapaista tekniikkaa.
Pintakalvokalastus oli ainakin tuottoisinta viime syksyn viimeisellä Lapin reissulla Ounasjoella.
Perholla ei tuntunut olevan väliä, kunhan oli isokokoinen ja sitä viistätti kosken niskalla kalvossa. Ja jopa koskessa viistättäen se toimi erittäin hyvin.
Hämärässähän iso perho näkyi parhaiten, joten ehkä sekin syynä menestykseen..
Toisaalta kokeilin ärsytysvärisiä ja tummansävyisiä, niin tummat "normaali" sävyiset voittivat "punaperät" 28-2!
Sitten keliolosuhteista, että kun oli tyyntä...niin viistätys toimi parhaiten, mutta tuulen ollessa reilumpaa vaati kalat reilummin painoa perhoon.
Vesi oli todella vähissä josta syystä kalat oli suhteellisen helppo löytää koskien niskoilta sileävirtaisesta imusta.
Missäpäin Ounasta Tärppi kalastit? Yhtenäislupa-alueella vai jossain muualla?
Sellainenkin viritys toimii kuin "Surffilauta". www.sportfishingmagazine.fi sivuilta ainakin löytyy sidonta ohjeet.
Myös pieni (2-4cm) putkiperho vaikka kettu siivellä ja pelkästään siipi rasvaten ja sillä vetelee pitkin pintaa kosken niskalla, voipi tuurilla lyödä kiinni. Itsellä ainakin on tällainen harvinaisuus on tapahtunut. Kokeile.
Janille vaan: Ounasjokea tuli kokeiltua Ketomella-Kurkkio välillä.
Parhaat kosket löytyvät mielestäni Ketomellan yläpuolelta, mutta oli niin kuumat kelit, ettei jaksanut kävellä ;)
Kurkkion kosket olivat ihan mukavia ja harjusta tuli, ei kylläkään isoja.
Suurin harri jäi 650-grammaan, mutta isompiakin siellä on.