Kalassa.net keskustelut

Kalastuslajit => Vetouistelu => Topic started by: Järväri on April 11, 2004, 21:01:47

Title: vaihdatko siimasï vuosittain
Post by: Järväri on April 11, 2004, 21:01:47
Tuli tuossa juuri vaihdettua uudet siimat hyrriin. Olen ottanut tavaksi vaihtaa siimat kerran vuodessa, miten muut? Vaihdatteko siimanne harvemmin vai jopa useaan kertaan vuodessa. Tietysti riippuu siitä onko siima miten kulunutta.

Mitä siimaa käytätte? Itsellä Trilenen Big gamee 0.48 paksuisena.
Title: Re:vaihdatko siimasï vuosittain
Post by: hesep on April 11, 2004, 21:19:44
Olen ottanut tavaksi vaihtaa siimat parin vuoden välein. Ennen kun käytin ohuempia siimoja vaihdoin yleensä vuoden välein, mutta nyt olen todennut että omassa käytössäni 0,48 big gamella pärjää parisen vuotta. Tottakai se edellyttää sitä että katkoo myös kesken kauden siimasta kolhiintuneet/rispaantuneet kohdat pois. Kyllä ne varmaan kerran vuodessa pitäisi vaihtaa mutta kun sitä siimaa menee itselläni kerralla se n.2000 (mikä ei ole vielä edes paljon) metriä niin sitä on vaan liian nuuka.
Title: Re:vaihdatko siimasï vuosittain
Post by: Potkuri on April 11, 2004, 21:32:18
Pyrin vaihtamaan, riippuen tietysti siiman kunnosta, mutta ehdottomasti max. kahden vuoden välein.
Title: Re:vaihdatko siimasï vuosittain
Post by: nt on April 12, 2004, 09:51:31
Siimat me vaihdetaan parin vuoden välein....ja väli vuosina käännetään siimat toisten päin, eli pohjat päälle ja toisinpäin.
Title: Re:vaihdatko siimasï vuosittain
Post by: tk.1 on April 12, 2004, 17:11:21
Juu vuoden välein... tulee niin paljon kalaa.. ;)
Title: Re:vaihdatko siimasï vuosittain
Post by: Peksim on April 15, 2004, 17:58:24
Sehän riippuu aivan siiman kunnosta, mutta yleensä tulee vaihdettua kahden vuoden välein. Joihinkin keloihin saatan vaihtaa siiman kesken kauden...
Title: Re:vaihdatko siimasï vuosittain
Post by: Kala_Jökke on April 15, 2004, 18:41:48
Itse vetouistelen harvemmin, mutta vaihdan aina kevääksi vahvemmat siimat ja kun kevät on mennyt niin pistän ohuemmat. Noin teen yleensä joka vuosi. Tosin heitteen enemmän.
Title: Re:vaihdatko siimasï vuosittain
Post by: KatchU on April 16, 2004, 10:19:34
en varsinaisesti ole ottanut tavaksi vaihtaa siimaa tietyin väliajoin. yleensä vaihdan siiman kun se katkiaa, sillä olen vain "mökki uistelija", ei yhden kalan/uistimen menetys haittaa kovin paljoa. mutta kun toi siima katkeilee aina välillä niin 100m siimasta joutuu katkoo joskus aika pitkiä pätkiä pois ja sit siima jää lyhyeks ja vaihtoon vaan.
Title: Re:vaihdatko siimasï vuosittain
Post by: jaba88 on April 16, 2004, 11:15:32
kyllä,joskus parikin kertaa vuodessa.
yleensä käytän berkley trilene;n siimoja (0,20-0,45mm).
Title: Re:vaihdatko siimasï vuosittain
Post by: |Fisherman| on May 04, 2004, 14:51:01
Kerran vuodessa on tullu vaihdettua! Ite käytän Rapala Finesseä 0.300mm! ;)
Title: Vs: vaihdatko siimasï vuosittain
Post by: Daiwa on May 02, 2008, 14:00:22
Kerran vuodessa tulee vaihdettua. Käytän n 0.30 punottua.
Title: Vs: vaihdatko siimasï vuosittain
Post by: samwagen on May 02, 2008, 15:13:53
Kylläpä ne tulee vaihdettua. Siimoissa olen lähtenyt aina kokeilumielellä liikenteeseen, eli mitään vakio siimaa ei minulla ole.
Title: Vs: vaihdatko siimasï vuosittain
Post by: Arska_1 on May 02, 2008, 16:54:24
Parin vuoden välein tulee vaihdettua. Omassa käytössäni on tarpeeksi hyvin pärjännyt, mutta toisen vuoden loppu puolella alkaa heittely olla heikonlaista, kun siima alkaa mennä niin söherölle.

-Arska_1
Title: Vs: vaihdatko siimasï vuosittain
Post by: Murmeli on May 02, 2008, 17:20:23
Mulla on varmaan kolmevuotta ollut samat siimat. Hyvin on 10,2 kg Fireline toiminut. Nyt kun heittää jotan raskaampaa kauemmas, niin alkaa puola näkyä siiman alta.
Title: Vs: vaihdatko siimasï vuosittain
Post by: Piksu on May 02, 2008, 21:49:54
Kylläpäs sitä kirjotetaan yks kask 2004 vuoden viestiä :-o
jaa no nyt kun kerran kirjoitin nii vastaan samalla
Vaihdan joko vuosi siiman ei se kauan muuten kestä
Title: Vs: vaihdatko siimasï vuosittain
Post by: Vikke on May 03, 2008, 10:00:28
Riippuu vuodesta. :-D

Useasti tulee jopa vaihdettua vuosittain, jos siima on kulunut ns. loppuun. Joskus taas ei tarvitse vaihtaa kun niin, että koko vuoden pärjää.

Tällä hetkellä toisessa virvelissä Berkleyn 0,17mm punottua ja toisessa Berkleyn 0,15mm punottua. Toiseen kumminkin varmaan vielä vaihdan Berkleyn Trilene Big Game- nailonia 0,39mm. Koska tietyissä paikoissa nailon on parempaa.
Title: Vs: vaihdatko siimasï vuosittain
Post by: Aatami on May 03, 2008, 10:02:57
Vaihdan siimat aina kun näyttää liian kuluneelta tai katkeilee herkästi. Monesti pari kertaa vuodessa, mutta jos sattuu hyvä siima käsiin, niin ei välttämättä tarvi vaihtaa kuin kerran vuodessa. Riippuu mistä roikkuu.
Title: Vs: vaihdatko siimasï vuosittain
Post by: easy on May 10, 2008, 20:13:02
Quote from: Aatami on May 03, 2008, 10:02:57
Vaihdan siimat aina kun näyttää liian kuluneelta tai katkeilee herkästi. Monesti pari kertaa vuodessa, mutta jos sattuu hyvä siima käsiin, niin ei välttämättä tarvi vaihtaa kuin kerran vuodessa. Riippuu mistä roikkuu.
Vaihdan siimat aina kerran vuodessa ,joskus otan siiman päästä pikkaisen pois (noin 2-3metrii).
Title: Vs: vaihdatko siimasï vuosittain
Post by: Vikla on May 10, 2008, 20:46:54
Ei voi tietää, joutuuko siimat vaihtamaan vuosittain.

- Minkä kokoisia haukia on joutunut väsyttelemään menneen vuoden aikana.

- Onko nailon vai punottusiima, nailon ehkä siinä tapauksessa parempaa, jos meinaa pitemmän aikaan samoja siimoja pitää. Punotussa jos esimerkiksi kivi vähänkin hinkkaa siimoihin, niin saattavat mennä jo aika heikoiksi.

- Perukkeillakin joskus väliä, mikä laatu ja pituus.

Itse yleensä vaihdan vain osan siimasta (kuluneimman osan, lopun). Toki tämä tapahtuu vain muutamassa virvelissä, joissakin saatan vaihtaa kaikki siimat.

Tässä muuten vaikuttaa myös siimasotkut! :wink: Kyllä niitäkin vaan joskus tulee, tosin voi riippua myös kelasta ja vavasta.

Joskus on myös sellaisia "tapauksia", että ei joudu vaihtamaan siimoja moneen vuoteen.
Title: Vs: vaihdatko siimasï vuosittain
Post by: Parka on May 12, 2008, 14:32:34
Itse hommasin kolme hyrräkelaa viime kaudella ja niissä on vielä viime vuoden siimat ja saavat ollakkin ainakin vielä ensivuoteen saakka. Siimapaksuutena käytän 0,40mm joka riittänee itselleni. Uistelen pääasiassa kuhaa, haukea ja taimenta.

Tosiaan tulee turhan kalliiksi vaihtaa siimat vuoden välein, no tietysti jos siimat näyttävät ja tuntuvat kuluneelta niin eikun uutta tilalle, mutta kun kyseisiin hyrriin mahtuu ks. siimaa 200-600m niin eiköhän siellä pohjalla sitä "uutta" käyttämätöntä siimaa ole.

Siimamerkkeinä tällä hetkellä Sufix XL Pro 0,40mm ja pienimmässä hyrässä oli ostaessa huuto.net:stä jo valmiiksi 0,35mm siimaa joka on kestänyt toistaiseksi hyvin. Sitten pakissa on rulla Strenin 0,40mm melkein 600m odottamassa. Sitäpä sitten ensi vaihdon yhteydessä kelalle.
Title: Vs: vaihdatko siimasï vuosittain
Post by: Kalastaja.94 on June 05, 2008, 09:11:30
Riippuu siiman kunnosta, mutta pyrin vaihtamaan vuoden tai kahden välein.
Title: Vs: vaihdatko siimasï vuosittain
Post by: Iltaa on June 07, 2008, 21:12:03
itse mä vaihdan siiman joka vuosi mut en tiiä onko se tarpeen mut... varmuuden vuoksi :wink:
Title: Vs: vaihdatko siimasï vuosittain
Post by: Fisu95 on June 10, 2008, 18:43:26
Itte vaihan siiman joka vuosi, varmuuden vuoksi  8-)
Title: Vs: vaihdatko siimasï vuosittain
Post by: Kaivo on June 10, 2008, 20:21:51
Quote from: Iltaa on June 07, 2008, 21:12:03
itse mä vaihdan siiman joka vuosi mut en tiiä onko se tarpeen mut... varmuuden vuoksi :wink:
Quote from: Fisu95 on June 10, 2008, 18:43:26
Itte vaihan siiman joka vuosi, varmuuden vuoksi  8-)

Siimaa ei kannata vaihtaa joka vuosi vain siksi, että siimamainos tai -kauppias niin sanoo. Todellinen vaihtotarve riippuu täysin siitä, kuinka paljon kalastaa ja millaisissa vesissä, eli kuinka kovalla kulutuksella siima on. Ahkera koskikalastaja saattaa kuluttaa loppuun useammat siimat kesässä, harvemmin mökkireissuillaan virvelöivä voi puolestaan pärjätä samalla siimalla jopa useita vuosia, edellyttäen, että kelaa säilytetään kalastuskertojen välillä suojassa suoralta auringonvalolta. Auringon UV-säteily haurastuttaa, varsinkin monofiilisiimaa.

Opetelkaa tarkkailemaan siimanne kuntoa säännöllisesti, joka kalareissun yhteydessä. Kovimmalle kulutukselle joutuu siiman kärkipää, sen ensimmäiset metrit. Mikäli siima näyttää rispaantuneelta ja tuntuu sormien välissä vedeltäessä karhealta, katkaiskaa koko kulunut siimanosa reilusti pois. Näin siima tietysti lyhenee pikkuhiljaa, mutta vain siten käytössä on koko ajan "tuoretta tavaraa". Vaihtakaa koko siima vasta sitten, kun sitä on näiden lyhentämisten seurauksena kelalla jo liian vähän. Kuinka pian tämä hetki itse kullakin tulee eteen? Se riippuu, kuten alussa jo mainittiin, kalastuksen määrästä.

-- Kaivo

Title: Vs: vaihdatko siimasï vuosittain
Post by: Tuhe on June 10, 2008, 20:44:43
Juuri tuossa äsken käänsin siimat kahteen kelaan. Ei aina kannata uutta ostaa vaan ainaki kerran kääntää. Puntin heitossa saattaa joutua vaihtamaan siimat useammankin kerran vuodessa.
Title: Vs: vaihdatko siimasï vuosittain
Post by: magnum on June 11, 2008, 10:56:22
Yleensä otan siimasta jonku 20-50 metriä pois..Huonoin pätkä pois,ja vaihtuuhan se siima vähä sillon ku uistin jää pohjaan :wink:
Title: Vs: vaihdatko siimasï vuosittain
Post by: KKim on June 11, 2008, 12:49:06
Vaihdan, yleensä jopa useammin.
Title: Vs: vaihdatko siimasï vuosittain
Post by: x rap on June 11, 2008, 19:49:12
Kyllä nuo kannattaa vähintään kerran vuodessa vaihtaa, tuppaa muuten lahoamaan. Täs tulee nyt pien stoori :D

Meikä kalalla :D
Olipa vielä lämmin yön alku, jolloin olin heittelemässä :S mutta yht äkkiä nappas arviolta 10 kg hauki. nyki hurjasti sen sekunnin verran kunnes vuoden vanha siima petti. ja ketuttiko? no arvaappa et jos haluut kalas ylös vaiha 2 kertaa vuotee.
Title: Vs: vaihdatko siimasï vuosittain
Post by: Kaivo on June 11, 2008, 20:39:18
Quote from: x rap on June 11, 2008, 19:49:12 Olipa vielä lämmin yön alku, jolloin olin heittelemässä :S mutta yht äkkiä nappas arviolta 10 kg hauki. nyki hurjasti sen sekunnin verran kunnes vuoden vanha siima petti. ja ketuttiko? no arvaappa et jos haluut kalas ylös vaiha 2 kertaa vuotee.

Muutama kysymys:

– Mistä päättelit kalan painon?
– Mihin vieheeseen se otti?
– Mistä siimasta oli kyse: monofiili vai punottu, paksuus?
– Mitä solmua käytit? Kuinka tuore solmu oli?
– Oliko peruketta, jos oli, mitä materiaalia ja kuinka pitkä?
– Mistä kohtaa siima meni poikki? Viehesolmusta vai jostain ylempää?

Väkisinkin nimittäin tulee mieleen, että syy tapahtuneeseen on jossain muussa kuin vuoden vanhassa siimassa...

-- Kaivo
Title: Vs: vaihdatko siimasï vuosittain
Post by: juice77 on July 09, 2008, 19:11:52
joka vuosi on pakko vaihtaa. Onko stormin siimoista minkalaisia kokemuksia? isot rullat olivat yllättävän halpoja, 2.9 km vain 10 e kpl, mut en ostannut.
Title: Vs: vaihdatko siimasï vuosittain
Post by: kalamies] on July 09, 2008, 22:15:25
Melkeen pakko on vaihtaa jos haluaa yli 2kg kalat veneesee saakka.
Title: Vs: vaihdatko siimasï vuosittain
Post by: Mr.Pilkkijä on August 20, 2008, 18:12:05
Riippuu aikas paljon siiman kunnosta. Monofilit olisi ihan hyvä vaihtaa.
Title: Vs: vaihdatko siimasï vuosittain
Post by: ashrak on August 21, 2008, 20:52:04
Quote from: juice77 on July 09, 2008, 19:11:52
joka vuosi on pakko vaihtaa. Onko stormin siimoista minkalaisia kokemuksia? isot rullat olivat yllättävän halpoja, 2.9 km vain 10 e kpl, mut en ostannut.

Ostin vetouistelukäyttöön stormin 0.42mm monon. Keltasta fluorisoivaa. Ei pahaa sanottavaa, kerran solmu pettänyt, muttei se ole siiman vika. Kaikki tähänastiset kalaset ja ruohikot nousseet helposti.  Hintaakin oli "vain" 10€/km

Aiheeseen, vaihdan siiman sitten kun entinen käy lyhyeksi (pätkin aina tarpeen mukaan 2-3m pois alusta) tai näyttää siltä että alkaisi olemaan vaihdon aika.
Title: Vs: vaihdatko siimasï vuosittain
Post by: HuntaKilla on August 21, 2008, 23:12:34
Vaihdan uuden siiman joka vuosi, koska entinen siima haurastuu äkkiä, jolloin siima on äkkiä poikki.
Title: Vs: vaihdatko siimasï vuosittain
Post by: Kaivo on August 22, 2008, 07:25:47
Quote from: HuntaKilla on August 21, 2008, 23:12:34
Vaihdan uuden siiman joka vuosi, koska entinen siima haurastuu äkkiä, jolloin siima on äkkiä poikki.

Miksi entinen siima haurastuu noin nopeasti vaihtokuntoon?

Mitä siimoja käytät (merkki, paksuus)? Missä kalastat? Kuinka paljon kalastat, eli kuinka kovalla käytöllä siimasi on? Miten säilytät kelaa kalareissujen välillä?

-- Kaivo
Title: Vs: vaihdatko siimasï vuosittain
Post by: HuntaKilla on August 22, 2008, 17:24:53
Quote from: Kaivo on August 22, 2008, 07:25:47

Miksi entinen siima haurastuu noin nopeasti vaihtokuntoon?

Mitä siimoja käytät (merkki, paksuus)? Missä kalastat? Kuinka paljon kalastat, eli kuinka kovalla käytöllä siimasi on? Miten säilytät kelaa kalareissujen välillä?

-- Kaivo

Kalastan tosi usein mm. joilla, järvillä ja koskilla, jolloin siima on kovassa käytössä. (etenkin silloin jos siiima hankaa teräviä kiviä vasten) Siiman paksuus on noin 6 kilon luokkaa.. (olikohan monofiili..?) Kuljetan virveliä kahteen osaan taiteltuna, jolloin se ei vie liikaa tilaa, mutta talvisin pidän sitä omassa huoneessani vapatelineessä. Vaihdan siiman myös silloin jos näyttää siltä, että se alkaa käydä liian lyhyeksi.
Title: Vs: vaihdatko siimasï vuosittain
Post by: ]one on August 28, 2008, 19:52:03
Täytyypä myöntää, että itse olen hiukka laiska/pihi tai jopa molempia vaihtaakseni siiman joka kevät.
Vetohyrrässä menossa toinen vuosi samoilla 0.40mm monoilla ja heittely haspelissa jopa kolmas vuosi 0.20mm firelineillä. Kyllä on kuitusiiman väri muuttunut mustasta valkoiseksi ja paksuuskin tippunut 0.2:sta varmaan jonkun 30prossaa..  :roll: Veikkanpa, että kostautuu joku päivä pahemman puoleisesti tällä menolla.
Noo ensi keväänä Pistän kaikkiin keloihin upouudet tuliterät siimat viimeisen päälle! (Jos nyt siis jaksan tai/ja kehtaan  :wink:)
Title: Vs: vaihdatko siimasï vuosittain
Post by: Crice on August 28, 2008, 20:19:47
Quote from: ]one on August 28, 2008, 19:52:03
Täytyypä myöntää, että itse olen hiukka laiska/pihi tai jopa molempia vaihtaakseni siiman joka kevät.
Samoin minä. Mitä sitä uutta siimaa vaihtamaan kun vanhakin pelittää :-D En ole vaihtanut siimaa vuosiin... Vaikka kylläkin omaan virveliin siiman vaihto on ollut mielessä kun on jo niin paškaa.
Title: Vs: vaihdatko siimasï vuosittain
Post by: simosalakka on August 29, 2008, 21:31:00
En vaihda vuosittain. Siimani vaihtuvat vain silloin jos eivät kestä, tai ovat muuten huonossa kunnossa.. :wink:
Title: Vs: vaihdatko siimasï vuosittain
Post by: stento-z on August 30, 2008, 10:05:01
Joo ei niitä tarvii vaijtaa joka vuosi eihän sitä tiedä kauanko ne on maanneet kaupan hyllyllä eikä ne juuri mikskään muutu mutta käyttö Jos siima on usein vedetty pojasta irti tai muusta ryteiköstä niin silloin se heikkenee jonkin verran samoin hankaus uistelijan siimaa rasittaa myös noi plaanarien siiman(pidikkeet)tai mitäne nyt oli
Kaveri neuvoi sellaisen konstin,jos epäilee siiman kuntoa siis perukkeesta muutaman metrin (ei koko siimaa) niin vetää huulien välissä niin huomaa paremmin onko siima rispaantunut :evil:
Title: Vs: vaihdatko siimasï vuosittain
Post by: siilinki on August 30, 2008, 13:05:24
Yleensä 3-5 vuoden välein riipuen siiman kunnosta.
Title: Vs: vaihdatko siimasï vuosittain
Post by: Arska_1 on September 01, 2008, 20:59:43
Eipä tule vaihdettua aivan vuosittain. Säilytän virveliäni aina varjoisassa paikassa, niin eipä se siima siinä miksikään mene. Parin vuoden välein tulee kyllä vaihdettua, kun alkaa siima silloin olla jo hiukan "söheröistä" johtunee siiman laaduttomuudesta? :roll:

-Arska_1
Title: Vs: vaihdatko siimasï vuosittain
Post by: kirjolohikäärme on September 01, 2008, 21:27:39
Joo, suurin piirtein kerran vuodessa tulee vaihettua. Koskilla kun kalastaa enimmäkseen, siimat rispaantuu monista kohdista helposti ja sitten niitä pitää katkoa. Vasta vaihoin siimat, mutta nyt jo oon repinyt ne pois. Aivan kierteelle oli mennyt! :? Leikaria olen käyttänyt lippojen kanssa jne. No, tämä loppuvuosi mennään varapuolalla olevalla siimalla, ja ensikesänä ostetaan uudet.   :-)

Tuli vaan mieleen tuosta haurastumisesta, että ei ikinä kannata  pitää talvella missään pakkasessa siimoja. Haurastuvat kuulemma heti. Kaikki tuon varmaan tiesi, mutta sanoipahan vaan.  :-D
Title: Vs: vaihdatko siimasï vuosittain
Post by: [TMP]Jaska on September 16, 2008, 22:48:33
Yleensä vaihdan vuosittain mutta jos vanha on vähissä nii varmaan useammasti.

Haurastuuko siima,kun pidän sitä kaapissa joka on pimeä varmaan?Entisetkin siimat vielä toimii nii vaihdan vasta ens vuonna EDIT: Vaihdoin jo tänään ku olikin niin heikkoa :-)

Sori Offtopic

EDIT:Nii säilytän Fireline 0.17 ja nyt on Shimano Blue Wing 0.33
Title: Vs: vaihdatko siimasï vuosittain
Post by: Hauzi on September 16, 2008, 23:07:41
Samoilla siimoilla menee useampi vuosi. Joka kevät lähtee 10-20m siima pois pätkäsen varmuudeksi. Aina kun kelaan uistimen ylös niin siima kulkee sormien välistä. Siinä tuntee jos siima on rispaantunut, niin sitten se kulunut pätkä poies. 5 vuotta vanhalla siimalla noussut yli yhdeksän kilon hauki, eikä mennyt poikki. Siiman vahvuus 0,35mm. Eli en allekirjoita väitettä jos meinaa saada yli kahden kilon kalat veneeseen niin siimat pitäisi vaihtaa joka vuosi.....
Title: Vs: vaihdatko siimasï vuosittain
Post by: ottivaappu on September 19, 2008, 17:29:20
Samoin täällä, et keväällä pätkä vanhaa siimaa pois... Siimana käytän sinistä Berkeley Trilene Big Gamea muistaakseni 0,38 vahvuudeltaan.