Kertokaapa onko Levin lähellä jotain pienehköjä puroja/jokia jossa on hyvät kalapaikat, halvat luvat ja ei ole liiemmin ylimääräistä porukkaa? Olis tarkoitus mennä tuonne päin perhostelemaan juhannuksen jälkeen, enkä tiedä ite sieltä hyviä kalapaikkoja.
edit: otsikkoa tarkennettu
Levin ympäristön kalapaikkoja - myös jokikohteita - löytyi pikahaulla ainakin täältä: http://www.levi.fi/pages/index.php?id=803&language=fin
uusimassa metsästys & kalastus lehdessä oli juttua jostakin levin lähellä kulkevasta tammukka purosta..
Pitää käydä kirjastossa kattomassa siitä metsästys & kalastus lehdestä millaisia puroja siellä on esitelty.
Levin sivuilta jäi mieleen nuo Kapsajoki ja Aakenusjoki mitä vois kokeilla, mutta sieltä paikan päältä varmaan saa sitten karttoja niin näkee tarkemmin minne kannattaa lähteä kokeilemaan onneaan. :)
Kapsastahan se on siinä M&K:ssakin se juttu. Ei juuri faktoja, enemmän tarina. Jossain viime kesän Erässä oli Kapsa- ja Aakenusjoesta juttua myös. Muistaakseni 8 numero.
Eipä ollutkaan, taisin erehtyä noin vuodella.
Uusimmassa M&K:ssa on tosiaanjutrtu Kapsajoesta. Vaikuttaisi ihan kokeilemisen arvoiselta paikalta...
Ja onhan siellä se Immeljärvi, (kyltissä kuulema luki jossain vaiheessa Gimmeljärvi) joka on jonkin sorttinen istarijärvi. Ainakin lähellä Leviä, mutta ei hirveästi luonnonrauhaa. Mikäli pitää järvikalastuksesta, niin siinä yksi paikka.
Tässä heinäkuunviimeisellä viikolla olisi tarkoitus lähtee jonnekkin päin Leviä kalaan.
Mökkimme on aivan Levin keskustassa ja viimevuotisen pilkki kokemuksen perustella kalaa ei tunnu löytyvän ainakaan Immeljärvestä, onko sitten toista virvelillä?
Tarkoituksena olisi löytää joku kalaisa järvi,lampi, joki tai koski mikä olisi kohtuullisen lähellä keskustaa.
Muitakin vinkkejä tarvittaisiin, minkälaiset uistimet , vaaput, lipat, lusikat?
Ounasjoki menee melkolähellä levin keskustaa! olisikohan jokunen kilometri! harria ainakin tulee se on taattu!
Quote from: Mouru on June 27, 2006, 20:59:30
Ounasjoki menee melkolähellä levin keskustaa! olisikohan jokunen kilometri! harria ainakin tulee se on taattu!
Tarviikohan lupia, no varmaankin tarvii, mutta mitenkähän kalliita ovat luvat?
Ja minkälaisilla välineillä sitä harria siitä nyt oot saanu. Virveliä tarjoon, en mitään perhoja :-)
tarviihan sinne luvat! ellei uskalla ilman niitä mennä! perhohan se lailisista välineistä paras on! voihan sitä kokeilla pikkulippaa
pistäs siihen virveliis heittopallo ja sivutapseihin perhoja, se on satavarma konsti!
Luulis kyllä varmaan Bete-lottokin harreille kelpaavan?
Sulle kans notta ounasjoki.fi
Quote from: LoL on June 24, 2006, 15:02:27
Tässä heinäkuunviimeisellä viikolla olisi tarkoitus lähtee jonnekkin päin Leviä kalaan.
Mökkimme on aivan Levin keskustassa ja viimevuotisen pilkki kokemuksen perustella kalaa ei tunnu löytyvän ainakaan Immeljärvestä, onko sitten toista virvelillä?
Tarkoituksena olisi löytää joku kalaisa järvi,lampi, joki tai koski mikä olisi kohtuullisen lähellä keskustaa.
Muitakin vinkkejä tarvittaisiin, minkälaiset uistimet , vaaput, lipat, lusikat?
Immeljärvi ei ole pilkkivetenä kaikkein helpoimpia. Kesällä rannalta kalastaminen onnistunee jotenkuten. Itse en ole kesäaikaan Immeljävellä käynyt. Veneen tai kanootin vuokraaminen kannattaa. Kokeile Immeljärvellä pieniä vaappuja, esim. Seniori, Hotta tai Mini-Jätkä.
Ounasjoki on suhteellisen iso paikka kalastaa, mutta yksi parhaimmista ja yleisimmistä kalapaikoista on Palovaara. Etsivä tosin löytää paljon kalapaikkoja. Lisätietoa Ounajoesta saa tuosta edellämainitusta www.ounasjoki.fi osoitteesta.
Aakenuksen Pyhäjärvi on erinomainen kalapaikka. Monipuolinen kalasto, kirkas vesi ja komeat maisemat. Rannalta kalastaminen onnistuu erittäin hyvin. Osoitteesta http://www.wildnorth.net/item.asp?Section=3129&Item=410 löytyy lisätietoa Pyhäjärvestä.
Lisäksi kannattaa katsoa Kapsajoesta tietoja osoitteesta http://www.wildnorth.net/item.asp?Section=3129&Item=412
Yksi melko saalisvarma kirjolohilampi on Hukkajärvi. Siellä kalastaminen vaatii tosin omistajalle soittoa, koska lupia ei saa muualta kuin omistajalta. yhteystiedot löytyvät osoitteesta http://www.levi.fi/lumihukka/index.html
Kesäkalastus on mahdollista vaikka sivuilla ei sitä mainitakkaan.
Jos et näistä löydä mieleistä niin.. :wink:
No nyt on sitten reissu takana. Tosin vastailen tässä vähän myöhässä, mutta kuitenkin.
Harjuksia ei tullut kuin 18kpl, kaikki tuli Kaukosten kylän kohdalla olevan sillan alta. Taisi yksi harri tulla Särestöniemestä, se tuli Beten lotolla. Heittokohon viritimme vasta viimeisien päivien aikana, jolloin kaikki harjukset melkein tulivatkin.
Isällä yksi suurehko taimen heittokohossa kävi kiinni Kaukosissa, mutta pääsi ankaran väsytys taistelun jälkeen karkuun. Harrit tuntuivat ottavan todella ahnaasti heittokoholla heitettyyn perhoon. Toinen konsti oli laittaa pienen vaapun eteen pari perhoa ja heittää vaappu virtaan uimaan ja sitten vain kelaamaan. Jos nyt olisi isompaa harjusta ottanut vaikkapa sitten siihen vaappuun.
Reissun suurin harjus oli vain 34cm, mutta aika suuri omasta mielestäni :oops:.
Ne muut sitten olikin alamittaisia, tosin muutama otettiin syötäväksi kun piti sitä harjuksen lihaakin maistaa. Siinä sitten olivat elämäni ensimmäiset harjukset ja todella tyytyväinen olo oli reissun jälkeen.
Immeljärvessä emme ehtineen käymään, mutta sen sijaan muut lammet kierrettiin. Immellompolo ja Ahvenjärvi antoivat hyvin pannukarkeaa ahventa. Suurin 320g, mutta reippaasti suurempi ahven oli kiinni, mutta katkoi siiman. UL-vehkeillä kun kalastelin.
Ja reissun suurin ahven oli sitten puolestaan 400g, joka tuli Ínariin vievän sillan alta. Ahven otti pienimpään räsäseen ensiheitolla, mutta se olikin sitten sen ''sillan alus''- reissun ainoa kala ( kolmea tuppihaukea lukuun ottamatta :-P )..
Kaiken kaikkiaan todella hyvä reissu. Elämäni ensimmäiset harjukset sieltä siis nappailin :-)
Kapsajoki on hyvä paikka Harjuksen ja Taimenen perhokalassatukseen pintureilla koska on hyvin matalaa paikoin... Meppsin lipat ja vibraxon suvannoissa pinnassa uitettuina täydellisiä. 8-) Itse kävin vuonna 2007 ja tänä vuonna uudestaan pakko päästä kokeilemaan. Lohetkin nousevat satunnaisesti kutemaan tuonne. :evil:
Quote from: hande95 on June 10, 2008, 12:24:46
Lohetkin nousevat satunnaisesti kutemaan tuonne. :evil:
Melko ihmeellistä sinänsä, niillä kun on esteenä 4 tai 5 patoa.. :roll:
Itse en ole vielä Kapsajoella päässyt käymään, mutta kuulopuheiden perusteella se on edelleenkin hyvin varteenotettava paikka kesällä. Tosin itse aion tänä kesänä tutustua lähemmän tuohon Aakenusjokeen, talvella saa hyvin harreja ja satunnaisia taimenia. Jo tälle kesäkaudelle on yksi taimenhavainto, joten mielenkiintoa riittää vielä sopivasti. Ja ilmeisesti Perca kavereineen taitaa tulla mestarin oppiin ensiviikolla.. 8-)
ps.
http://www.kalassa.net/keskustelut/index.php?topic=12907.msg99064#msg99064
Hieno paikka on! Lohi havaintoja on tehnyt kala seurueemme vanhempi väki... Ja olen lukenut että lohia tuolta on saatu jopa UL-välineillä en sitten noiden lukemisten paikkaansa pitävyyttä tiedä, mutta tuo seureemme tieto on varma nakki. :-D
Puhutko nyt kirjolohista? Niitä sinne on joskus voitu jopa istuttaa, mutta käsittääkseni Kapsajoessa on oma hyvinvoiva taimenkanta, jota "täydennetään" satunnaisesti pyyntikokoisilla taimenilla. Tai näin on ainakin joskus tehty.
Sinä ja seurueenne ette taida olla ihan paikallisia?
Emme ole mutta aivan oikeita lohia tarkoitin,koska kapsa joki on yksi Ounasjoen sivu joista. :evil:
Quote from: hande95 on June 10, 2008, 23:08:09
Emme ole mutta aivan oikeita lohia tarkoitin,koska kapsa joki on yksi Ounasjoen sivu joista. :evil:
Olkoot kuinka sivujoki tahansa, mutta kun Ounasjokeen lohi
ei pääse nousemaan. Vähintään neljä patoa alempana estää tämän, valitettavasti.
Quote from: hande95 on June 10, 2008, 21:23:24
Hieno paikka on! Lohi havaintoja on tehnyt kala seurueemme vanhempi väki... Ja olen lukenut että lohia tuolta on saatu jopa UL-välineillä en sitten noiden lukemisten paikkaansa pitävyyttä tiedä, mutta tuo seureemme tieto on varma nakki. :-D
Quote from: hande95 on June 10, 2008, 23:08:09
Emme ole mutta aivan oikeita lohia tarkoitin,koska kapsa joki on yksi Ounasjoen sivu joista. :evil:
Ei muuten lohi nouse Ounasjokeen, muuten hyvä. Kannattaa vielä varmistaa tuota nakkia.
-Perca
edit. Qkkeli kerkes ensin..
No pirskatti iha sama mikä joki mutta lohta on ja tulee olemaan,satunnaisesti tietenkin...Eikä tästä kinastelemaan kannata alkaa.Jokainen on omaa mieltä ja sou what. :x
Juu saa olla omaa mieltä mutta ei kannata tulla latomaan paska puhetta tänne...paikallista karpaasia (Qkkeli) vastaan ainakaan :roll:
Quote from: hande95 on June 10, 2008, 23:24:13
No pirskatti iha sama mikä joki mutta lohta on ja tulee olemaan,satunnaisesti tietenkin...Eikä tästä kinastelemaan kannata alkaa.Jokainen on omaa mieltä ja sou what. :x
Eli sä voit vaikka lyödä vetoa asiasta kun olet niin varma? Vai oletko lapsi nyt ihan varma että puhut siitä lajista minkä kaikki muut käsittävät tässä yhteydessä loheksi (salmo salar) ? Mä voin laittaa ihan mielelläni panoksen vaikka sinne kahdenkympin korville, ilmainen raha on aina tervetullutta.. ellet sitten tee ovelaa ratkaisua ja syö sanojasi?
-Perca
Noh näin on kerrottu ja vieläpä ihan luotettava ihminen,niin ei maha mitään minä uskon sen ja sinä toista. :wink:
Quote from: hande95 on June 11, 2008, 09:27:27
Noh näin on kerrottu ja vieläpä ihan luotettava ihminen,niin ei maha mitään minä uskon sen ja sinä toista. :wink:
Voi hyvä ihme... Koeta nyt jo uskoa, että Kemijoessa on neljä (4) voimalaitosta ennen Ounasjoen suuta Rovaniemellä. Niistä vain alimmaiseen eli Isohaaran voimalaan on rakennettu kalatie. Merilohella ja muilla nousukaloilla ei siis ole mitään mahdollisuuksia päästä lähellekään Ounasjokea ja sitä kautta Kapsajokea.
Jos "luotettavat ihmiset" ovat sinun kohdallasi tällaisia, millaisia mahtavatkaan olla epäluotettavat?
-- Kaivo
Erittäin luotettavia ehee,mut mut no ainaki on ollu ennen patoja en muista. Mutta näin kerrottiin! Ei tästä kannata tappelemaan alkaa.
Quote from: hande95 on June 11, 2008, 10:23:22
Erittäin luotettavia ehee,mut mut no ainaki on ollu ennen patoja en muista.
Tätä epäilinkin... Joku vanhempi henkilö on kertonut sinulle ajoista
ennen Kemijoen rakentamista? Kuten alla olevasta kuvasta näkyy, lohen pääsy Ounasjokeen estyi jo 60 vuotta sitten, kun voimaloista ensimmäinen eli Isohaara rakennettiin. Voimaloita ennen Ounasjokea on itse asiassa yhteensä viisi, ei vain neljä kuten aiemmin mainitsin:
(https://kalassa.net/keskustelut/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg237.imageshack.us%2Fimg237%2F5074%2Fkemijokimm8.jpg&hash=072a68b523171270c905e89b683b4ff196709661) (http://imageshack.us)
http://www.lapinliitto.fi/kalatie/huhtala.pdf
-- Kaivo
kapsajoesta olen kuullut pelkkää hyvää, mutta en ole vain päässyt käymään.. aakenusjoella useampaankin otteeseen, harria ja tammukkaa tulee ja silloin tällöin pientä nieriää.
ounasjoki myös virtaa ihan levin tuntumassa ja suosittelen koluamaan koskipaikat hyvin, suvannoista tulee haukea :x
Onko kukaan teistä käynyt Loukisella tai Seurujoella?Loukista pidän ihan kohtuullisena tammukka/harrijokena ja Seurujokea todella hyvänä harrijokena.
Kertokaapa "tietäjät" Aloittelijalle mitä kannattaa uistinpakkiin varata, kun olisi ensimmäinen pohjoisen reissu edessä.
Majapaikkana Levi ja kalassa olisi tarkoitus käydä koskilla ja järvillä 30km säteellä. Eli minkälaisia vieheitä tarjota paikallisille harjuksille ja taimenille? Tarkoitus olisi kalastella ihan perus virveli välineillä ja Vetouistelian pakista kun ei tahdo nuita koski kapuloita oikein löytyä... Varmaan perus pikku vaaput toimivat sielläkin? mitä värejä pitäisi niiden pintaan ruiskutella? perhot heittokohon jatkeena onko jollakin kokemusta asiasta? minkälaista perhoa voisi kaloille tarjota? Tietysti hyviä kalapaikkojakin saa ilmoitella. Rauhaa rakastavana ja kävely taitoisena ei minua haittaa muutaman kilometrin kävelykään, jos jollain on tiedossa kalapaikkoja vähän syrjempää. Tässäpä asioita mitkä mieltä askarruttavat. Jospa joku viitsisi vähän antaa vihjettä, kun tuo viikko on kovin lyhyt aika opetella kaikkea kantapään kautta.
Ite oon saanu vuosia sitten Kittilän Kaukosen sillan alta harjusta hyvin heittokoholla. Siimaan 2-4 perhoo ja lopuks koho. Yksinkertasin viritys joka antoi paljon harjusta. Suurimmat tosin vaan 35cm mut kappalemääräki eikö lie melkein sama ollu.
Quote from: Hemulisoturi on July 06, 2009, 23:30:54
Ite oon saanu vuosia sitten Kittilän Kaukosen sillan alta harjusta hyvin heittokoholla. Siimaan 2-4 perhoo ja lopuks koho. Yksinkertasin viritys joka antoi paljon harjusta. Suurimmat tosin vaan 35cm mut kappalemääräki eikö lie melkein sama ollu.
Minkälaisia perhoja noille harjuksille kannattaa tarjoilla?
Lainaan ihan ensimmäiseksi yhtä aiemmin kirjoittamaani viestiä:
Quote from: Qkkeli on July 03, 2006, 22:36:55
Immeljärvi ei ole pilkkivetenä kaikkein helpoimpia. Kesällä rannalta kalastaminen onnistunee jotenkuten. Itse en ole kesäaikaan Immeljävellä käynyt. Veneen tai kanootin vuokraaminen kannattaa. Kokeile Immeljärvellä pieniä vaappuja, esim. Seniori, Hotta tai Mini-Jätkä.
Ounasjoki on suhteellisen iso paikka kalastaa, mutta yksi parhaimmista ja yleisimmistä kalapaikoista on Palovaara. Etsivä tosin löytää paljon kalapaikkoja. Lisätietoa Ounajoesta saa tuosta edellämainitusta www.ounasjoki.fi osoitteesta.
Aakenuksen Pyhäjärvi on erinomainen kalapaikka. Monipuolinen kalasto, kirkas vesi ja komeat maisemat. Rannalta kalastaminen onnistuu erittäin hyvin. Osoitteesta http://www.wildnorth.net/item.asp?Section=3129&Item=410 löytyy lisätietoa Pyhäjärvestä.
Lisäksi kannattaa katsoa Kapsajoesta tietoja osoitteesta http://www.wildnorth.net/item.asp?Section=3129&Item=412
Yksi melko saalisvarma kirjolohilampi on Hukkajärvi. Siellä kalastaminen vaatii tosin omistajalle soittoa, koska lupia ei saa muualta kuin omistajalta. yhteystiedot löytyvät osoitteesta http://www.levi.fi/lumihukka/index.html
Kesäkalastus on mahdollista vaikka sivuilla ei sitä mainitakkaan.
Jos et näistä löydä mieleistä niin.. :wink:
Itse käytän litkoissa ja soudussa tämän mallisia, yleensä kaksihaarakoukkuun sidottuja perhoja:
(https://kalassa.net/keskustelut/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftwo.xthost.info%2Fqkkeli%2Fsoutuperhot.jpg&hash=518f4df9edc2e769319be5a66c210b1568e05e9e)
Kutan kuvasta selvinee, niin tummat perhot tuntuu pellittävän useimmiten.
Vieheistä suosittelen esim. Immeljärven rauduille/siioille/taimenelle/kirjolohelle kokeiltavaksi ainakin senioreita/hottaa, beggareita, warmaa ja koston eri malleja. Veneen Immeljärvelle saa vuorkattua esim. täältä (http://www.immelkartano.com/finnish.htm).
Ounasjoella pelaa pienet lipat ja vaaput, kunhan ne vaan saa lentämään tarpeeksi kauan. Palovaara on hyvä paikka ja se sijaitsee melkein kittilän ja kaukosen välissä. Viimevuosien aikana harrien koko on pääasiassa kasvanut joella, johtuen viimeaikaisista kunnostuksista.
Tsekkaas tämä linkki: http://www.ounasjoki.fi/dokkarit/ounasjoen_ottipaikkoja.pdf (http://www.ounasjoki.fi/dokkarit/ounasjoen_ottipaikkoja.pdf)
Ja lisää saa kysyä, jos jotain tulee mieleen.
Itse sain viimeviikolla tällaisen luonnontaimenen yhdestä ounasjoen sivujoesta: http://two.xthost.info/qkkeli/kalastus/taimen_omavaappu.jpg (http://two.xthost.info/qkkeli/kalastus/taimen_omavaappu.jpg)
Juuri tällaisia vastauksia odottelinkin. suuri kiitos! Pitääpä ottaa kartta esille ja alkaa laatia toiminta suunnitelmaa reissua varten.
kapsajokeen on istutettu emolohia,siis oikeita lohia vuonna 1999, tornion joen kantaa,ja lisääntyy ,ovat sähkökalastaneet siä.kattokaa vaikka ounasjoen sivut,siä kerrotaan asiasta.
Onhan noita istutettu säännöllisen epäsäännöllisesti, tarkoituksena luoda lohikantaa joka sitten aikanaan lohiportaiden valmistuttua nousisi heti ylös asti. Tänä kesänäkin tehdään täysikokoisilla lohilla siirtoistutuksia ounasjokeen.
Asiasta lisää:
http://www.kalassa.net/?sv=1&tm=16&i=197&linkki=Ounasjokeen_siirret%E4%E4n_radiolohia (http://www.kalassa.net/?sv=1&tm=16&i=197&linkki=Ounasjokeen_siirret%E4%E4n_radiolohia)
http://www.kalassa.net/?sv=1&tm=16&i=129&linkki=Lohta_Ounasjoessa_sittenkin_t%E4n%E4_kes%E4n%E4 (http://www.kalassa.net/?sv=1&tm=16&i=129&linkki=Lohta_Ounasjoessa_sittenkin_t%E4n%E4_kes%E4n%E4)
Joo tosiaan ne kapsajoki ja aakenusjoki ovat hyviä vaihtoehtoja, mutta lisäksi jos haluaa ihan puroillakin kalastaa niin kotiseudullani Kittilän kaivoksen ympäristössä varteenotettavia vaihtoehtoja ovat rourajoki, leppäjoki/oja, nuutijoki, lismajoki, ja sitten seurujoki on edellisiä hieman suurempi ja laskee loukiseen kuten kapsajokikin. Kaikista mainituista löytyy varmasti ainakin kohtalainen harjuskanta, purotaimenkannasta sen verran että leppäojasta se on kuuleman mukaan melkein ehtynyt. Muualla se lienee kohtalainen. Hyvä juttu että kalaportaat tehdään ja siten myös kotijokeeni loukiseen lienee nousevan myös lohta. Joki parinsadan metrin päässä kotipaikastani:-)
Toivottavasti nuo portaat saadaan oikeasti joskus valmiiksi asti ja lohi ounasjokeen, olisi melkoinen muutos nykyiseen krokotiilien valtaamaan jokeen. Tuleehan niitä harreja ja taimeniakin, harrien keskikoko on nykyään kasvanut paikoitellen selvästi, toki alamittaisia vielä riittää.
Raattaman korkeudelle on ainakin joku lohi noussut, viime vuonna ei tainut noin ylös päästä.
no niin moikka kaikille!!
olen tuossa muutaman viikon päästä lähdössä leville kalaa. olen hieman tutkinut kalapaikkoja sieltä leviltä päin ja ajattelin että lähden käymään siellä kapsalla. Kysymykseni olisi että minkälaisilla perhoilla tähän vuoden aikaan kannattaisi lähteä kokeilemaan? Vai onko jollain jotain mielenkiintoista tietoa/vinkkiä mihin päin kannattaisi mennä tähän vuoden aikaan jos halajaa kaalaakin saada?
kiitoksia vastauksista!
Tällä perällä tummat perhot on aina valttia. Pintaelämä ei ole enää mitään kovin riemukasta, joten enemmän uppoperho-osastoa suosittelen.
Ounasjoella ruukaa syönti heikentyä syksyn edetessä, mutta toisaalta keskikoko tuntuu olevan isompaa.
Olisi tarkoitus lähteä juhannuksen jälkeen leville kalaan. Mikähän siellä on nykyään tilanne esim: aakennus ja kapsajoessa? Olen lukenut nuo vanhemmat aiheet täällä foorumilla muttakun niistäkin uusin taisi olla jo 2-3 vuotta vanha niin ajattelin kysäistä jos porukalla olisi uudempaa tietoa. Ehdotelkaa toki muitakin mahdollisia jokia joissa pääsisi perhoa ja uistinta uittamaan. ja arvokalan perrässähän sitä ollaan. Ja onko levin seudussa mitään pikku puroja joista löytyisi tammukkaa, harria yms. matkaa näille saisi olla maksimissaan 100km.
Eipä nuo perusasiat ole muuttunut mihinkään parissa vuodessa. Kapsajoessa harreja ja taimenia riittää, samoin aakenusjoessa kunhan nousee tarpeeksi kauas ounasjoesta, meinaa mennä muuten liikaa hauen pyytämiseksi. Kapsajokea käymistä suosittelen ehdottomasti.
Muita jokia ounasjokeen liittyen ovat mm. loukinen ja lainionjoki, itselläni vain ei ole näistä mitään kokemusta.