Kalassa.net keskustelut

Kalastuslajit => Heittokalastus => Topic started by: toukka2004 on June 24, 2004, 12:32:41

Title: tarviiko pakki olla täynnä kuvia vai voiko muutenkin olla ka
Post by: toukka2004 on June 24, 2004, 12:32:41
tarviiko pakki olla täynnä kuvia ja huippu virvelit vai voika muutenkin olla kunnon kalamies
Title: Re:tarviiko pakki olla täynnä kuvia vai voiko muutenkin olla
Post by: Kala_Jökke on June 24, 2004, 12:53:03
Mikä ettei voi olla kalamies, vaikka ei olisi kuin yksi uistin ja joku umppari. Vaikka pakki olis täynä kuvia ja huippuvirvelit, niin silti ei pakosti kalasta paljoa. On vaan joku miljardööri. :)
Title: Re:tarviiko pakki olla täynnä kuvia vai voiko muutenkin olla
Post by: kaivo on June 24, 2004, 16:52:34
Aiheesta on varmasti yhtä monta mielipidettä kuin on kalamiestäkin, eikä oikeaa vastausta voi antaa. "Kunnon kalamiestä" on lisäksi melko hankalaa määritellä... Onkohan se sellainen kalastaja, joka tietää paljon ja on ns. "saamamiehen maineessa"? Vai onko hän luontoa ymmärtävä ja kunnioittava henkilö, jolle runsas saalis ei ole ehkä se tärkein? Vaikea sanoa. Molempia?

Joka tapauksessa: oma näkemykseni on se, että välinehankintoja tulisi tehdä sen mukaan minkä itse kokee tarpeelliseksi, ei muiden takia saatika "leuhkimismielessä". Uskaltaisin väittää, että "kunnon kalamieheksi" kehittymisen makuun pääsee jo varsin mukavasti yhdellä kohtuuhintaisella virvelillä sekä lajitelmalla huolellisesti valittuja-, eri tyyppisiä perusuistimia. Tutuista uistinmerkeistä kaikenlaiset Kuusamon uistimet, Rapalat ja Meppsit ovat takuuvarmoja valintoja joilla pysyy kalassa melkein joka paikassa.

Harrastuksen edetessä ja oman tieto-taitotason kasvaessa alkaa usein se ensimmäinen virveli ja rasiallinen perusuistimia tuntua jossain vaiheessa riittämättömältä, jolloin välinehankintoja alkaa pikkuhiljaa kertyä: omat vehkeet eri kalalajeille ja kalastusmuodoille jne.
Title: Re:tarviiko pakki olla täynnä kuvia vai voiko muutenkin olla
Post by: Pete on June 24, 2004, 17:17:57
Tälläkin palstalla elää nuorempien kalamiesten keskuudessa vahvasti luulo, että mitä enemmän kalavermeitä ja mitä enemmän ne maksaa yhteensä sitä kovempi kalastaja. Tätä ajatusta tukee useat kysymykset/keskustelut siitä, että mikä on paras vapa, uistin sekä kysymykset siitä kuinka monta uistinta sinulla on jne.

"Kalastus/harrastus vuosia" kun tulee tarpeeksi mittariin huomaa itsekukin, että miten tätä tavaraa onkin siunaantunut näin paljon. Paljon on sellaista mikä ei ole kuin kerran pari vettä nähnytkään sekä sellaista mikä on mukana aina tarvitaan sitä tai ei.

Vapoja, keloja, uistimia ym. sälää on nytkin vaatehuoneen nurkassa sellainen kasa että "perhe" on päättänyt sen kasan pienentämisestä.
Usein tulee ostettua uusia uistimia, siimoja tms. tarjouksista ja hetken päästä huomaa, että ne eivat olleetkaan sellaisia mitä tulisi tarvitsemaan sen kokeilu reissun jälkeen.

Kalamieshän on hullu kokeilemaan kaikenlaista. Siksi sitä tavaraa varmastikin kertyy nurkkiin, samoin kuin kaikenlaiselle ja tyyppiselle kalastukselle täytyy olla omat varusteet ja vehkeet.

Itse en ajattele olevani yhtään sen parempi kalastaja vaikka ottaisin koko tuon röykkiön kalavehkeitä mukaan ja kaikki 4 pakillista uistimia. Siinä ajassa kun nuo kamat on hankittu ja se rahamäärä tuhlattu olen vain saanut kokemusta kalastuksen saralla lisää. Tuoko kokemus sitten lisää taitoa, sen voi jokainen miettiä kohdallaan.
Minusta kalastukseen saa menemään juuri niin paljon rahaa ja aikaa kuin vain haluaa, ja tavara määrä ei tee kenestäkään yhtään sen kovempaa kalamiestä kuin muistakaan. Ajan mukana sitä tavaraa vaan kertyy samalla kuin kokemusta ja ehkä tietoa/taitoa.

Näin vain ajattelin......

Title: Re:tarviiko pakki olla täynnä kuvia vai voiko muutenkin olla
Post by: Haspeli on June 25, 2004, 00:49:46
Kun on paljon uistimia niin tuntuu ettei ehdi käyttää eikä ole tarvettakaan. Itselläkin uistimia joita en ole käyttänyt vuosiin. Käyn samoissa paikoissa kalalla ja käytän yleisesti ottaen uistimia joilla olen saanut hyvin.
Title: tarviiko pakki olla täynnä kuvia vai voiko muutenkin olla ka
Post by: <BOMBER> on July 20, 2004, 16:02:32
Ihan hyvin voi olla. Jos tietää niksit ja hyvät paikat. Ei kalastus ole kovinkaan paljon vehkeistä kiinni.
Title: tarviiko pakki olla täynnä kuvia vai voiko muutenkin olla ka
Post by: Vesku on July 21, 2004, 08:24:33
Pete puhui aika lailla asiaa tuossa. Itselläni on sellainen historiikki, että vuosikausia kalastelin vanhalla abun umpparilla ja isoisäni vavalla uistimina muutamia peruslusikoita sekä lippoja ja pari hassua Rapalan vaappua. Kokonaispotti oli ehkä 40-50e. Kalaa tuli kuitenkin ihan suht mukavasti, kun vaan oli edes joltisillakin ottipaikoilla.

Noh, sitten hankittiin n.8v sitten mökki ja huomasin että kalan tulohan loppui siinä järvessä kuin seinään ja itseluottamus vajosi mutapohjaan. Hetken aikaa harkitsin jopa räjähdekalastuksen aloittamista.. Ehkä 1-5 tumppihaukea irtosi/ kesä(vanhoilla kamppeilla). Rupesin siinä sitten ihmettelemään ja kävin paikallisiltakin kyselemässä, että onkos täällä edes kalaa ja millä helkutilla sitä ylös saa. Kertoivat että kalaahan on ja katiskoilla revitään hirveitä ahvensaaliita ja verkoilla siikaa jne, että kyllä sitä siellä on.

Ei siinä sitten auttanut muu kuin ruveta uusimaan vieheiden värikarttaa ja hankkimaan lisää vaappuja ym. Sen jälkeen aloin lueskella tätä foorumia ja paria muutakin ja sain kullanarvoisia(kirjaimellisesti myös lompsalle, heh) vinkkejä vieheistä, ottipaikoista ym ja kalan tulokin parani jonkin verran(+ että mopedi lähti keulimaan rajusti hankintojen suhteen). Nyt kun on sitten 4 vapaa muutama kela sekä lätkäkassillinen muuta sälää, vieheitä, jigejä, jne, jne voin sanoa että kalojen saanti on niukasti parantunut, mutta olen edelleen mökkijärvellämme kaikkea muuta kuin saamamies. Helkutin innostunut kalamies silti. Tarinan opetus lienee se, että vähällä panostuksella pärjää mainiosti, kun hankkii ne perusuistimet ja vaikkapa muutaman erivärisen ja - kokoisen jigin. Toisaalta on kuitenkin mukavaa kun on hieman valinnan varaa eri kalastuslajeihin sekä eri kalojenkin tavoittamiseksi. Jospa niitä vaikka joskus jopa tavoittaisikin :)

Ei näissä hommissa silti raha ratkaise paljon mitään. Jos vain kalaa tahtoo, niin muutama ruohosuojattu Minnow Spoon kyllä pitää ainakin haukifileissä ja kustantaa n.10e. Nämä ovat ainakin minun maineeni pelastaneet monta, monta kertaa.
Title: tarviiko pakki olla täynnä kuvia vai voiko muutenkin olla ka
Post by: --PROFESSOR--i on July 21, 2004, 17:14:12
Vaikka ois sata viehetta ei se meinaa että se on paras, vaikka sulla ois 2 viehettä ja umpikela voit olla erittäin hyvä.
Title: tarviiko pakki olla täynnä kuvia vai voiko muutenkin olla ka
Post by: jaba88 on July 22, 2004, 08:31:14
No ainakin asian voisi määritellä näin:laskee paljonko kalavehkeisiin on mennyt rahaa ja sitten laskee että paljonko saatujen kalojen kilohinnaksi tulee,mitä pienempi hinta sitä parempi saamamies :D ...

Tässä voisi pärjätä hyvin kun ostaisi 3 uistinta,pikkuvilkun ja pari lusikkaa,
niillä tavottaisi suht. suuren skaalan kaloja :lol:
Title: tarviiko pakki olla täynnä kuvia vai voiko muutenkin olla ka
Post by: Erho on July 22, 2004, 09:58:11
Kun aloittelin heittokalastusta meitä oli kolme veljestä, yksi yhteinen halpa AbunMatic20 umpikela ja halvin Abun vapa. Jokaisella oli yksi uistin, mulla musta Atom, veljelläni Reflex-lippa ja toisella Mörtblänk-lusikka. Lisäksi saimme lainata naapurilta haavia.
Näillä välineillä tulimme toimeen lähes kaksi kesää. Kalaa, haukea, kuhaa ja ahvenia, saimme niin paljon että piti kylällä muille jakaa.
Eli, välineiden määrä ja hinta ei ratkaise onko kalamies tai ei.
Toki, pitää tunnustaa että kuluneen neljän vuosikymmenen aikana on välineitä tullut hankittua lisää. Mutta, esim uistimia on tälläkin hetkellä vain luokkaa 12 kpl ja hyvin ne tuntuu riittävät.
Title: tarviiko pakki olla täynnä kuvia vai voiko muutenkin olla ka
Post by: fisumasters on July 22, 2004, 13:54:26
Mulla on kaksi pakkia täynnä uistimeita, ja en mikää huippu kalastaja ja enkä mikää miljardööri.
Title: tarviiko pakki olla täynnä kuvia vai voiko muutenkin olla ka
Post by: NuuskaMuusi on September 12, 2004, 18:27:58
Jos osaa käsitellä kalaa ja osaa arvostaa sitä ja luontoa ja kaikenlisäks vielä kalastaa niin eiköhän sillon voi sanoa olevansa kalamies vaikka ei mikään huippu välineet oiskaan
Title: tarviiko pakki olla täynnä kuvia vai voiko muutenkin olla ka
Post by: Runtu on September 14, 2004, 11:53:01
No jos välineiden määrä vaikuttaisi kalantuloon, niin torilla joutuisin juoksemaan rattaiden kans...

Äkkiseltään väittäisin, että 10 eriväristä uistinta, vapa ja kela piisaa.

Välineiden taso varmasti vaikuttaa kalastusmukavuuteen, jopa turvallisuuteen (okuman brahma yrittänyt saalistaa kalastajia, lienikö maanantaikappale?), mutta kalat eivät vapaa ja kelaa näe.

Uistimia on pari pakillista, tosin 20 uistinta antaa n.90% kaloista.
Joskin ottiuistimet paria "varmaa" lukuunottamatta vaihtelevat.
Title: tarviiko pakki olla täynnä kuvia vai voiko muutenkin olla ka
Post by: HalDi on September 17, 2004, 20:44:08
Ei se oo ihme, jos paljon menee. Se on ihme jos vähällä pääsee!

Ja silloin tarvitaan jo tietotaitoa. Jos on joku opettamas ja kertomas kaiken, nii ei tuu röykkiöitä tavaraa, eikä kulu "turhaan" rahaa. Oon oppinu ainakin sen, kantapään kautta.

Järki käteen ja vähän ajattelutyötä ja vaikka hyviä ja tyhmiä kysymyksiä tänne foorumille, nii kyllä siitä kalamies aina tehdään. Täälä on nyt 3696 rekisteröitynyttä, joista varmasti aika moni osaa auttaa alkuun ja pitemmällekin.

Näin vastasi ikätylsä pienten kalojen kalamies Hannes Keskikiikonen
Title: tarviiko pakki olla täynnä kuvia vai voiko muutenkin olla ka
Post by: k@rra@ on September 18, 2004, 17:55:05
Kalamies on kovin laaja käsite.
Mutta Hyvä kalamies on eri asia(Tunnustan että käytän yleensä vain 2-4 uistinta)
Taitava kalamies voi saada kalan vaikka edellä mainitulla umpparilla ja yhdellä uistimella aloittelijan jäädessä kunnon peleillä toiseksi...
Kalastus menee väärään suuntaan eli että pitää olla tuhannen euron vehkeet ja sata uistinta. :x
Title: Re: tarviiko pakki olla täynnä kuvia vai voiko muutenkin oll
Post by: SledgeHammerFIN on September 18, 2004, 18:52:19
Quote from: toukka2004tarviiko pakki olla täynnä kuvia ja huippu virvelit vai voika muutenkin olla kunnon kalamies
Yleensä kovimmat kalamiehet on juuri sellaisia jotka kalastavat aatamin aikaisilla Abu Maticeilla ja Cardinaleilla. Samaan aikaan nykyajan muovi virveleillä kalastavat erä-lehtiä lukevat kalastajat vetävät tyhjää. Itse kuulun tähän jälkimmäiseen porukkaan
Title: tarviiko pakki olla täynnä kuvia vai voiko muutenkin olla ka
Post by: TIIMU on September 18, 2004, 20:03:57
Kalastajan tekee taito ja tieto ei välineet. Itsellä ei rahaa paljoakaan kalastukseen mee ja silti saan hyviä saalita. Ja niinkuin täällä onjo mainittu täältä saa paljonhyviä vinkkejä.

Muistan joskus lukeneeni miehestä joka asui yksin ison järvenrannalla ja omisti virvelin ja yhden itsetekemän uistimen. Mies kalasti senverran että sain ruokakalat eikä enempää. Mies kävi aina samassa paikassa kalassa ja aina sai kalaa. Sitten joskus joku joka oli kuullut tästä miehestä meni paikkaan josta oli kuullut miehen kalaasaavan eikä saanut mitään vaikka uitti pakkinsa kaikki uistimet läpi. Ja joskus miehellä otti isompi kalakiinni ja joku joka oli veneellä liikkeellä näki että miehellä oli iso kiinni ja meni auttamaan mutta mies sanoi että mene pois häiritsemästä sitten kun mies sai kalan ylös tämä veneellä liikkeellä ollut rupesi ottamaan kuvia kalasta ja antoi puntarin että mies voisi punnita saaliinsa se oli silmämääräisesti yli kymppikiloinen. Mutta mies päästi kalantakaisin ilman punnitusta ja sanoi ei se olisi kattilaan mahtunut ja jatkoi kalastusta.

Sen voisitten jokainen päättää että uskooko vai eikö mutta mielestäni tuo mies oli tosi kalastaja.
Title: tarviiko pakki olla täynnä kuvia vai voiko muutenkin olla ka
Post by: jaba88 on September 20, 2004, 07:52:03
Ja varmaan monilla vaikuttaa osittain uistinten määrään se että niitä tavallaan keräillään,ainakin itselläni on muutamia legendaarisia uistimia pakissa/seinällä joilla en edes kalasta vaikka voisi pelittää hyvinkin,kuten
vaikka nämä vuosi-uistimet joita ei välttämättä ole edes kalastustarkoitukseen tehty vaan enemmänkin koristeeksi ja keräämään arvoa,en sano etteikö niillä jotkut kalastaisi ja osin hyvälläkin menestyksellä.Siis tarkoitin juuri näitä kullattuja tai jotenkin muuten "erikois-uistimia".
Title: Re: tarviiko pakki olla täynnä kuvia vai voiko muutenkin oll
Post by: Kesämies on September 20, 2004, 10:30:27
Quote from: toukka2004tarviiko pakki olla täynnä kuvia ja huippu virvelit vai voika muutenkin olla kunnon kalamies



Kunnon kalamies on se, joka ymmärtää olla ostamatta kaikkea mitä kauppa tarjoaa. Vähemmälläkin pärjää. Välillä oikein järkyttyy, kun näkee jonkun "kalamiehen" kantavan pakkikaupalla uistimia ja syli täynnä vapoja ja keloja veneeseen!

Perusvälineillä on hyvä fisustaa ja se tekee hommasta perinteisen ja nautinnollisen. Vapa ja kela voivat olla hyviä, vaan ei sikakalliita. Halvemmillakin saa kalaa ihan yhtä hyvin, jos vain kala kohdalle sattuu. Uistimia voisi olla jonkinlainen valikoima eri kaloille ja eri vuorokaudenajoille. Sitten vielä haavi ym. pientä ja edullista,  ja homma on pulkassa.
Title: tarviiko pakki olla täynnä kuvia vai voiko muutenkin olla ka
Post by: puolisukeltaja6 on October 21, 2004, 19:03:45
Itselläni ei ole yhtään valokuvaa pakissa ja on ihan "liikaa" uistimia.En pidä itseäni hyvänä kalamiehenä, kun en käy kalassa edes kerran viikossa.