Kalassa.net keskustelut

Alueittaiset keskustelut => Etelä-Suomi => Topic started by: alku on January 31, 2005, 12:47:38

Title: Madetta Etelärannikolta
Post by: alku on January 31, 2005, 12:47:38
Joko on jostain löytynyt jäitä sen verran, että on madekausi päästy aloittamaan? Jaetaan jäätiedot ja saaliit tämän otsikon alla.
Title: Madetta Etelärannikolta
Post by: Cordon -Mikko T- on February 16, 2005, 18:57:58
Pikkalanlahdelta joitakin kaloja tullut. Kaverin saama kakkosen kala suurin. En tiedä onko Pohjanlahdelta saatu miten hyvin. Ensi viikonloppuna joko Pikkalaan tai Pohjaan.
Title: Madetta Etelärannikolta
Post by: esku on February 21, 2005, 15:57:38
Onko osa pikkalanlahtea suojelualuetta,jossa kalastus on sakonuhalla kielletty? Sijaitseeko alue Siuntion vai Kirkkonummen puolella? Olisin kiitollinen tiedoista.
Title: Madetta Etelärannikolta
Post by: Anonymous on February 22, 2005, 17:46:40
Pikkalanlahti sijaitsee Siuntion puolella ja lahden keskellä oleva "saarirykelmä" on rauhoitettu kaikelta kalastukselta. Pikkalanlahdelle pääset kääntymällä Siuntion essolta heti vasemmalle. Sitten ajaa porskutat 2km ja käännyt vasemmalle tielle joka vie lahden rantaan parkkipaikoille. Madetta alkaa olla turha yrittää enään, mutta kuhien syöntiä odotellaan alkavaksi myös Pikkalassa (toivottavasti).
Title: Madetta Etelärannikolta
Post by: Cordon -Mikko T- on February 22, 2005, 17:49:04
Edellinen viesti oli sitten multa. Pojat sai eilen Pohjanlahdelta pari kalaa joista suurempi yli kolmosen mamma. Sekin oli jo laskenu mätinsä :P