Kalassa.net keskustelut

Muut keskustelut => Kalassa.net - kommentteja ja parannusehdotuksia => Topic started by: |Fisherman| on February 13, 2005, 19:57:21

Title: Taustakuva
Post by: |Fisherman| on February 13, 2005, 19:57:21
Tulipa tuommoinen taustakuva tehtyä:
http://koti.mbnet.fi/finnf/Kalassa1024.net  
(Huom. Sanokaa jos linkki ei toimi.)
Ylläpitäjät saavat lisätä kuvan sivuilleen, jos haluavat.  :lol:
Title: Taustakuva
Post by: Ernesti on February 13, 2005, 21:25:07
Aika hieno.
Ehdotuksena vaan, että tuon Kalassa.net tekstin tilalle olisi voinut laittaa tämän vasemmassa yläreunassa näkyvän logon. Olisi varmaan saanut Jussilta?
Title: Taustakuva
Post by: [Jyri] on February 13, 2005, 21:53:53
Tossa kuvassa oleva teksti on komeempi..  8)
Title: Taustakuva
Post by: Kalaboi on February 14, 2005, 12:05:12
Mielestäni tuossa kuvassa saisi esiintyä enemmän jotain kalastukseen liittyvää. Olisi veneessä vaikka virveli pystyssä ja laiturilla haukia ja ahvenia tai muuta kaloja. Niin olisi paljon enempi aiheeseen liittyvää, nyt pelkkä maisemakuva.

Tuo muutaman kk vanha minun piirtämä taustakuva näyttää mielestäni nyt aika ankealta, kun on nyt oppinut tekemään paljon hienonpia kuvia.
Title: Taustakuva
Post by: |Fisherman| on February 14, 2005, 14:35:24
Mjoo... Tuo kuva on oma, ja mulla ei oo ns. kalastusaiheista kuvaa, Mutta täytyypä kesällä tekaista semmoinen! (NETISTÄ EN VARASTA!)
Title: Taustakuva
Post by: Walde on February 19, 2005, 15:31:25
Aikasta hieno ei välttämättä yhtä sopiva näille sivulle ku timo_n taustakuva mutta hieno silti jatka tekemistä.
Ja erittäin hieno teksti.
Title: Taustakuva
Post by: puolisukeltaja6 on February 19, 2005, 16:08:39
Heti kun huomasin tuon niin laitoin taustakuvaksi!  :wink:
Title: Taustakuva
Post by: HalDi on February 19, 2005, 17:13:20
Joo, on komea. Millä ohjelmalla on tehty? Ja ymmärsin, että itse kuvattu kuva, se on oikeaa toimintaa.
Title: Taustakuva
Post by: --PROFESSOR--i on February 19, 2005, 18:26:08
Juu, on nätti taustakuva aattelin pistää sen omaksi taustakuvaksi!
Title: Taustakuva
Post by: Timky on February 19, 2005, 20:28:32
Quote from: Timo_Mielestäni tuossa kuvassa saisi esiintyä enemmän jotain kalastukseen liittyvää. Olisi veneessä vaikka virveli pystyssä ja laiturilla haukia ja ahvenia tai muuta kaloja. Niin olisi paljon enempi aiheeseen liittyvää, nyt pelkkä maisemakuva.

Tuo muutaman kk vanha minun piirtämä taustakuva näyttää mielestäni nyt aika ankealta, kun on nyt oppinut tekemään paljon hienonpia kuvia.

Jos teet toisen, sellaisen mihin tulee jotain kalastukseen liittyvää niin älä kuvaa ketään ihmistä, koska ei oo kiva katella hienossa taustakuvassa vieraiden ihmisten naamoja. En meinaa sen takia, että olis rumia, se vaan ei jotenkin oo kivaa.
Title: Taustakuva
Post by: Walde on February 20, 2005, 14:52:26
Quote from: -Kumiankka-Jos teet toisen, sellaisen mihin tulee jotain kalastukseen liittyvää niin älä kuvaa ketään ihmistä, koska ei oo kiva katella hienossa taustakuvassa vieraiden ihmisten naamoja. En meinaa sen takia, että olis rumia, se vaan ei jotenkin oo kivaa.

Heh. Ei oo todellakaan kivaa.
Se johtuu siitä että se tuntuu siltä, kuin joku olisi koko ajan tuijottamassa siuta.

ps. meni hiukan sekavaksi
Title: Taustakuva
Post by: |Fisherman| on February 20, 2005, 17:19:28
Jep Jep..  Ja kiitos ruusuista. :wink:  HalDi: Photoshopilla. Ja lisää tulee heti kun tulee ihanan kesäinen päivä, että pystyy ottaa kuvia. :P (Teen samalla vähän enemmän kala aiheisemman. (Virveleitä, vieheitä yms.) Ja joku tossa mainitsikin, että kuva menee pilalle jos siihen on tungettu ihmisiä. Olen 100% samaa mieltä. Esim. monet auto aiheiset taustakuvat on pilattu sillä, että joku ukon käppänä istuu ratin takana.. (Ps. Naiset on asia erikseen mutta...)  8)
Title: Taustakuva
Post by: HalDi on February 20, 2005, 18:43:20
Joo, naiset eivät ookaan ukon käppänöitä, heh.

Mutta itekki oon jonkun verran harrastanu tuota kuvankäsittelyä, PSP 7lla tosin. Jotku väittää, että Photoshop olis parempi, saattaa ollaki, etenki valokuvien kanssa, mutta ei oo ollu nyt justiin aukkoa saada Photoshoppia mistään, niin "kannatan" PSPtä.

Mutta eipä oo mulla kauheesti kalastusaiheisia kuvia, tahtoo aika kalassa mennä itse kalastukseen, kuin kuvaamiseen. Pitänee tehdä kuvausreissuja sitten erikseen. Vesistömaisemathan on aika useinki omalla tavallaan kalastuksellisia ihan pelkkänä maisemana. (Toki se uistelu- tai soutuvene siellä tekee sen viimesen silauksen, että kuva on lähes täydellinen.)
Title: Vs: Taustakuva
Post by: SPutum on July 03, 2006, 17:06:40
Tämä on jo kyllä melko vanha aihe, enkä tiedä onko tänne tarkoitus edes laittaa omia taustakuviaan, mutta en nyt viitsinyt aloittaa uuttakaan.

(https://kalassa.net/keskustelut/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg399.imageshack.us%2Fimg399%2F2402%2Fpienempi8ni.jpg&hash=cfb2b470272781d1e7323e0e502ec6e8a1771a8f)
http://img366.imageshack.us/img366/6020/s34002243hd.jpg


Elikkäs tänään tuli avattua kesäkalastuskausi (tiedetään, melko myöhään :roll:) ja nuo kaksi ahventa tuli, ihan komean kokoisia miusta, 300-400gr :-). Otin sitten kuvat niistä ja jos joku haluaa lisätä taustakuvaksi niin siitä vaan. Isompi kuva löytyy tuosta kuvan alla olevasta linkistä.
Title: Vs: Taustakuva
Post by: puolisukeltaja6 on July 16, 2006, 23:19:30
Tiedetään, ei kalastus-aiheinen koska ei edes vettä kuvassa, mutta en löytänyt mistään mitään sopivampaakaan topicia, joten tänne sitten tämä ilta-auringonlasku ja kallioista metsämaisemaa:

(https://kalassa.net/keskustelut/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.freewebs.com%2Fheq8juq2%2FMuut%2520kuvat%2FKuva001.jpg&hash=c04274d1aeba8b7c01336356b2fc31117a59973f)
Title: Vs: Taustakuva
Post by: Rapalapa on July 28, 2006, 14:45:23
Quote from: puolisukeltaja6 on February 19, 2005, 16:08:39
Heti kun huomasin tuon niin laitoin taustakuvaksi!  :wink:
samoin!mahdottoman hieno! :wink:10++