missäpäin pelipaikat?
Itse en ole ko. joella käynyt, joten seuraava perustuu erään puolitutun sanomisiin: Tyrnävänjoen kalapaikat lohikalojen suhteen sijaitsevat yläjuoksulla, melko kaukana kylältä. Parasta aikaa on alkukesä, jolloin joessa on kohtuullisesti sopivan viileää vettä, ei liikaa vesikasveja jne. ja kalaa on istutettu. Kannattanee ottaa selvää kuka joen kalastushommeleita hoitaa, ja kysellä häneltä tarkempaa tietoa.
Kaivolla on ihan oikeaa tietoa, pelipaikat ovat aika kaukana kylästä.
Jahka kalastuskausi tyrnävällä alkaa, niin allekirjoittaneen löytää sieltä
aina silloin tällöin, ja mukaan mahtuu aina jos vaan halua on!
Mitä kaloja istuttavat.? ja mitä luonnosta?
Entäs luvat?
Itselläkin tuttu joka käy Tyrnäväjoella mut ku ei oo vielä hirveesti päässy utelee.
Quote from: MayflyMitä kaloja istuttavat.? ja mitä luonnosta?
Entäs luvat?
Itselläkin tuttu joka käy Tyrnäväjoella mut ku ei oo vielä hirveesti päässy utelee.
Edelleen kuultua: kirjolohta ja taimenta, luonnostaan ainakin harjusta ja kaikkia normaalikaloja.
kattelkaapa kartasta Pihlajaranta.. siellä on hyvät paikat. ja siitä aina vain ylöspäin ainakin jos harjus kiinnostaa. Kaksi kesää sitten ajelin n5km. pihlajarannasta ylöspäin ja sain kaksi noin kiloista harria pinturilla. eipä näkynyt muita kalamiehiä;) Kalat laskin takaisin. (sielläpäin joki ei kulje ihan tien vieressä)
Tyrnäväjokeen istutettiin vuoden ensimmäinen kalasatsi viime perjantaina, ja kalastuskausi alkaa tämänviikon perjantaina (13.5).
Allekirjoittanut koittaa vääntäytyä paikalle sunnuntaina (riippuu kuinka kauhea kohmelo sattuu olemaan :wink: ).
Tietäiskö joku sinne hyviä ottiperhoja, ku oon menossa sinne kalalle tässä lähi aikoina ja jos vielä kuvan sais mukaan mahtumaan. Kiitos jo etukäteen.
paljonko maksaa lupaa???
Empä noin äkikseltään muista paljonko lupa viimevuonna maksoi.
Itse oon ostanut aina 2vrk:n ulkopaikkakuntalaisluvan, ja ei se muiden paikkojen lupien hinnasta ole paljon poikennut.
Lupia sai ainakin viime vuonna tyrnävän grilliltä.
forumissa oli väärää tietoa kalastus oli sallittua jo viime perjantaina itse olin paikalla... luvat maksaa 12e 2vrk..
forumissa oli väärää tietoa kalastus oli sallittua jo viime perjantaina itse olin paikalla... luvat maksaa 12e 2vrk..
Hmmm, no sitten oli lehdessä väärää tietoa...! Mites kävi, tuliko saalista? Itsellä olis tarkoitus singahtaa sinne sunnuntaina.
joo perjantaina tuli kirre ja sunnuntaina tuli kirre ovat ilmeisesti laiittaneet isompaa tänä keväänä...
Kertokaa nyt niitä tyrnäväjoen otti perhoja.
Missäpäin jokea Arttu kävit kalassa?
Kyllähä siä joes kalaa o... näimpä ku yks jannu veti 6 kirree yhestä paikasta, Moraali!
onko kukaan käynyt istutusaikojen jälkeen, onko paljon porukkaa? helpon kirren jahtaajat varmasti ovat liikkeessä heti rauhoituksien päätyttyä.
löytyykö istutusaikatauluja netistä?
onko kukaan saanut muuta kuin kirjolohta?
missä asti käytte, jos ette ihan kirkon pinnassa kalasta?
Quote from: kaivo..joten seuraava perustuu erään puolitutun sanomisiin: ..
Taisi olla muuten allekirjoittanut, joka aikanaan Kaivolle selvitti noita legendoja DNC/Wäinö -akselilla :)
ootteko kyneet kalassa onko joessa vettä
No "kytiin" viime viikolla siellä päin eräässä toisessa vesistössä. Todella vähässä oli vesi joessa. Kevyillä perhovehkeillä varmaan hauskaa, mutta kovin arvokkaita uistimia en ehkä kehtaisi nakella.
Luulisin veden kuitenkin näillä main lähtevän taas nousuun. Eri asia sitten, että onko joessa enää kalaa. Tankkiauto-kirret on varmaan kiskottu ylös sitä mukaa kun niitä jokeen on laskettu.
Viime perjantaina kävin muutamantunnin tyrnävällä perhoa heittämässä.
Minkäänlaista elämää ei joessa näkynyt, ja vesikin oli melko vähissä.
Jospa tässä vähän syksymmällä kävis uudestaan, jos vaikka harria tulis.
KÄVIKÖ KARISA ÄNGESLEVÄ JOELLA
Käytiin itseasiassa Jouruanjärvellä, siellä Suutarinjärven takana olevalla pienellä metsälammella. Viskeltiin pientä lippaa ja perhoa, saatiin pelkkää ahventa.
Nätti paikka, haukeakin pitäisi olla. Karttalinkin paikalle löydät osoitteesta http://spaces.msn.com/members/Kalablogi/ selaamalla, tuolta löytyy myös muutama kuva.
Ajettiin siis ängesleväjoenkin yli, vettä ei ollut kyllä nimeksikään.
Hep !
Onkos kukaan vielä käynyt Tyrnäväjoella? Mikä vesi-/kalatilanne?
Quote from: KariSa on June 10, 2006, 10:14:23
Hep !
Onkos kukaan vielä käynyt Tyrnäväjoella? Mikä vesi-/kalatilanne?
en oo ikinä! :cry: Mutta täsä äsken ehottelin iskälle että voitasko käyvä siellä! :-) Mitä perhoa tai lippaa siellä kannattaa heitellä?
Tuli pyörähdettyä pari kertaa (kts. tuo kalablogi linkki alla). Jotain tietoa myös kotisivuillani http://kapsi.fi/kasarsil/tyrnavajoki.html .
Joskus toukokuun lopuilla käytiin tuolla kaverin kanssa ja saatin 2 kirree ja 1 harjus. Kirret oli aika hyvän kokosia jos vertaa niihin sanginjoen kaloihin, harjuskin oli mitantäyttävä. Ottivieheenä molemmilla mepsin kakkonen.
Saako muuetn tyrnäväjoessa maton-onkia? Ja kannattaako sinne enään tälle vuotta lähteä?
missä tämän vuoden pelipaikat? ois tarkotus huomenna mennä! 8-)
Quote from: Mayfly on April 12, 2005, 12:15:47
Mitä kaloja istuttavat.? ja mitä luonnosta?
Entäs luvat?
Itselläkin tuttu joka käy Tyrnäväjoella mut ku ei oo vielä hirveesti päässy utelee.
Luvat tarvii, oli ikä mikä tahansa. Kausi- tai viikkolupa.
Luvat näyttävät olevan ulkopaikkakuntalaiselle naamattoman kalliit - 20€ / 2vrk. Aikamoinen hinta melko maineettomasta pikkujoesta. Ilmeisesti paikkakuntalaiselle samalla hintaa saa vuosiluvan. Ulkopaikkakuntalaisia ei ilmeisesti haluta paikalle sotkemaan ;)
Voisko joku sanoa jotain esimerkki uistimia jotka toimis tuolla ?
Pienimällä lotolla sain tänäkeväänä harrin ja hauen, en nyt kyllä tiedä että riittääkö se näytöksi ottivieheestä mutta.. Toinen kokeilemisen arvoinen on meppsin 2, sillä takanaan pari kirreä+harri.
Ok. Mistäpäin jokea tuli?
Jaa, siitä reissusta kun kirret saatiin niin on jo kauan aikaa joten en muista sitä paikkaa. Tänä vuonna ajeltiin Tyrnävän kylältä sitä joenvartta pois päin, siellä on koskipaikkoja joita kalasteltiin (tämän tarkempia ohjeita en nyt osaa antaa). Harrit on yhtä vaille olleet alamittaisia, joten parempiakin kalapaikkoja varmasti löytyy.
Me käytiin kaverin kans vkl siitä ensimmäiseltä sillalta jotai 1.5km.ei tullu mitää:D
Quote from: ToniM on October 24, 2008, 16:13:50
Me käytiin kaverin kans vkl siitä ensimmäiseltä sillalta jotai 1.5km.ei tullu mitää:D
No siellä on yleensä 3/4 on turhia käyntejä. Tyrnävän joella minä oon aina väärään aikaan. Pitäs lähtä aikasemmin.
Olisko joesta jäät sulanut osittain? Hirviä hinku kalalle. :|
Ainakin suutarinkylän kohdalta muutamat kosket oli sulana.
Nyt on istutettu kirjolohta tuonne jokeen. En muista oliko viime- vai tällä viikolla.
Käytiin kaverin kans eilen iltayöllä ja kaveri sai 1 kirjolohen :-o, joka oli arviolta noin 750g ja pääsi jatkamaan kasvua.
Eilen tuli 1,5 kg Nieriä :-o ja oli hyvvää!
Onko kukaan käynyt Tyrnävänjoella lähiaikoina? Onko tullu kalaa?
Onko jäät sulanu jo?
Milloin on istutukset?
viimevuonna taidettiin istuttaa tuonne kirjolohta . ajattelin viikonloppuna käydä siellä . onko kukaan käynyt lähiaikoina siellä ? jos on niin onko tullut kalaa ?