Kertokaapa meille muille YKSINKERTAISIA "reseptejä" joilla valmistatte maistuvia kalaruokia.
Tässä omani:
Perattu, ei suomustettu, kala suolataan karkealla merisuolalla (+ mahd. rannalta löydetyllä ruohosipulia) ja kääritään kasteltuun paksuun sanomalehteen. Sitten vaan sytyttämään kunnon nuotio ja hiillosvaiheessa koko paketti hiilloksen keskelle muhimaan. Jos mukaan tuli perunoita, sama resepti tai laitetaan ne suoraan hiillokseen.
Puoli tuntia-tunti ja ei muuta kuin syömään, nam, nam. :P
Perattu kala suolataan ja tikun päähän paistumaan.
Ei välttämättä ihan parasta mutta erä olosuhteissa nami.
Toi on tosi hyvää ku käärii märkään sanomalehteen ja hiillokselle muhimaan (paljon sipulia :wink: )
Pikkuahvenet pannulle ja omat maustot niin hyvää tullee ja tietysti savustaminen.
Hauki(paloina), Ahvenet, ym kala kuumahkolle pannulle, jossa sulatettu nyrkillinen voita. NAM! Muuta ei tarvii
mutta...
Jos on jauhoja, pyörittele kalat/palat eka niissä.
Kastike paistinrasvasta, eli suurusta jauhoilla ja sitte vaan vettä. Lisukkeeksi pottuja+kesän/syksyn senhetkiset rehut.
avaa ahvenen maha ja poista ahvenen sisälmykset sitten vaan keppi suuhun ja nuotion yläpuolelle 3 tunniksi kypsymään!!! :D
toinen hyvä tapa on että avaa ahvenen mahan ja ottaa sisälmykset pois ja laitta lautaan kiinni ja nuotiom reunaan kypsymään!!!C=
Pikkuahvenista saa tosi hyvää, kun ensin poistetaan sisälmykset, suomut ja evät. Sitten kalat pyöritellään seoksessa, jossa on suolaa ja vehnäjauhoja ja paistetaan pannulla runsaassa voissa.
Ahvenia paistinpannulla niin, että pyöritellään ensin jauhoissa, tottakai perattuna. Ja sitten paistinpannulle paistumaan. Aivan mahtavaa. Ja käy melkein joka kalalle. Ahvenen mäti on todella hyvää myös näin, tosin pitää olla vielä mätipussi olla ehjä kun tekee . :wink:
Ihan yksinkertainen resepti, tänään söin viimeksi lounaalla:
Tarvitaan:
Väh. 1kg hauki
Karkeaa merisuolaa
Viherpippuria
Takka/nuotio jossa tuli
Halstari
Perataan hauki ja fileoidaan, jos liian isoja fileitä halstariin niin pilkotaan.
Nahkaa ei oteta pois vaan siihen viillellään viiltoja joihin hierotaan reilusti karkeaa merisuolaa ja pippuria.
Toiselle puolelle sama juttu. Fileet halstariin ja paistetaan pinnalta rapeaksi. Ja on muuten herrrrkullista. :wink:
Laitan tänne kun, tuolla kalastuskuva osiolla kyselivät nuita särkireseptejä:
Elikkäs ihan filleeksi laitoin ja sitte pannulla leivitettunä paistelin tavallista pitempään, jotta jäljelle jääneet ruodot pehmenee. Toinenhan tapa on vain suolata lihat ja syödä leivän päällä. Tuli tosiaan löydettyä toi särki vähän niinku uudelleen tauon jälkeen. Muistaakseni netin kautta en oo löytäny sitä kuvasarjaa jossa neuvotaan särjen totaalinen puhdistus ruodoista, mutta se on ainakin kuvattuna Tapiola kirjasarjassa jossain osassa (oisko 2.,4. tai 5.)
Se särjen syönnissä on vaan tympiää, että kalan pitää olla jonku kokosta jotta sitä kehtaa alkaa laittamaan. Kannattaa kokeilla. Onko muut kokeillu?
Perattu hauki uunii ja pirusti sitruunaa päälle ni se on siinä
Hauki ja ahven jauhotettuna pannulle, ja paisto runsaahkossa rasvassa. Lisäksi muikku erityisen hyvää savustettuna. Ai, että nousee vesi kielelle ku ajatteleekin :-P NAM!
Nostetaan tätkin aihetta välillä...
Itse juuri tein ja söin:
Suolistettu ja suomustettu päätön hauki vuokaan.
Sisälle kanttarelli/muu mieto sieni pilkettä ja sipulia sekä herkkusienituorejuustoa sekoitettuna.
koktailtikuilla masu kiinni tai sit tuetaan kala masu ylöspäin sipuleilla.
Muutama suikaro paprikaa vielä vuokaan ja päälle purkki tai kaksi ruokakermaa..
Uunissa tuntiloinen ja sitten haavi auki,haavi kii, pure ja niele kera pottuloiden.
No oikei, pari lisukeeta on mutta menkööt... (kts ketjun aihe...)