Onko Puulalla kalastavia henkilöitä? Millaisia neuvoja olisi antaa käytettävien värien tai muiden ominaisuuksien osalta? Onhan kyseessä tietenki iso järvi, mutta kyselenpä silti... Itse olen kalastellut Mikkelin puolella, Kangasniemen rajan tuntumassa.
Nostetaanpa tällanen vanha aihe esiin kun ei kukaan vähään aikaan kirjoitellut. Kyseessähän on varsin iso järvi, joten uskon, että kävijöitä on enemmänkin kuin ne jotka ovat jo näihin Puula-aiheisiin kirjoitellut.
Eli jonkin sortin vinkkejä kaivattaisiin kyseiselle järvelle. Ottiväriä, viehemerkkiä, yms. Myös saaliita olisi kiva kuulla, että mitä sieltä on noussut. Tuon uistelumatkat.comin sivuilla vierailinkin ja voi vain sanoa, että joko on kaupan kalatiski ollut kovassa rasituksessa tai sitten Puulassa on oikeasti noita hienoja lohikaloja ja vielä melko isoja. 2002 vuonna oli vissiinkin noussut joku oikein kunnon jätti Puulasta? Onko jollain asiasta enemmän tietoa.
Mitä itse osaan järvestä sanoa? No en paljoakaan, kun ei ole kuin parin vuoden kokemus. Kaikesta huolimatta Puulan vedessä on käynyt omasta pakistani jo liki 100 eriväristä ja näköistä uistinta. Saaliit ei ole mitään ihmeellisiä. Muutamia parin kilon haukia, joitain pikkuahvenia, mutta ei yhtään jalokalaa!
Niitä olen siellä kuitenkin enimmäkseen yrittänyt. Appiukko, joka puolestaan on verkoilla kalastanut siellä jo vuosia, on saanutkin sieltä jo jotain. Jopa lohikaloja.
Nii jaa, että missä päin kalastan? Pääasiassa siinä Karttuunselän tienoilla. Ajankohta? Sulan veden aikana keväästä syksyyn.
Lisää vinkkejä kaivataan...
Sen mitä olen näiltä ammattilaisilta kuullut niin ennen juhannusta ei kannata puulalle mennä vaan vasta juhannuksen jälkeen, kun silloin alkas lohi ottamaan. Usein nämä tyynit hellepäivät olis hyviä kelejä lohelle? Itse en paloja ole Puulalla lähivuosina käynyt mitänyt silloin aikasemmin isäni kanssa tuli käytä pienempänä naperona niin silloin uisteltiin juuri Simpiän selällä ja kohdekalana oli taimen. Syksyisin käytiin tanelia uistelemassa ja silloin alamittakin tais olla 43cm näitä yli 43cm taimenia tuli silloin paljon suurin minkä itse sain väsyttää oli 2,5kg taimen.
Karttuulla en ole käynyt kun talvella.
yhtään haukea ei silloin kun taimenta kalastettiin tullut sivutuotteena.
Mutta meneppä Vuojaselälle ni johan alkaa tapahtumia olla, maastopukusia lohia(haukia) tulee yhtenä köytenä+niitä hyviä kuhia. Syksyllä ehkä taimentakin saattaa saada.
Vuojaselällä on tullut muutamaan otteesen käytyä ja haukia on tullut toista sataa kappaletta.
Syksyllä nähtiin kyllä pari taimenen hyppyäkin pinnassa tuolla vuojaselällä eli on niitä lohikalojakin siellä.
Kiitoksia vinkeistä. Niin vielä omaan tietooni lisäystä. Appiukko on niitä lohia ja taimenia saanut keväällä jäiden lähdön jälkeen ja syksyllä vähän kylmemmän veden aikaan. Keskikesällä on kuulemma harvianaisia. Haukia mitä on tullut, niin komein veneeseen noussut on 5,5kg ja metrinen(puheen mukaan) karkuutettu veneen vierestä, kun ei käsillä saatu veneeseen nostettua. Nämä hauet pukkisaaren ja sotamiessaaren lähistöltä.
On se kumma kun näin suuresta järvestä ei ole enempää kirjoitettu. Lajeja löytyy vaikka millä mitalla. Olen kuullut puhuttavan, että ennen juhannusta olisi paras aika tuolla saada jalompaa kalaa? Tosin myös päinvastastaisia väitteitä olen kuullut. Näillä näkymin vietän Puulalla tänä vuonna loppukevään ja alkukesän, osin työharjoittelun merkeissä, mutta pääosin kalastaen.
Kaloja joita olen itse saannut Puulalta:
-Ahven
-Hauki
-Siika
-Muikku
-Säyne
-Lahna
-Järvilohi
-Taimen
-Nieriä(ehkä harmaanieriä, tunnistus jäi epäselväksi)
-Harjus
-Siika
-Särki
-Salakka
-Made
-Kiiski
-Kuore
Muunmuassa kuhaa pitäisi olla, mutta kannat kuulemma romahtaneet. Joskus muinoin järvestä saatu isojakin kuhia. Outoa sinäänsä, kun vesi on niin kirkasta. Kaiken lisäksi juomakelpoista. Ainakin selällä.
Kertokaa kokeeneet lisää tästä järvestä. Nytkin hiihtoloman ajaksi olen tuonne menossa kiertelemään kairaten ja pilkkien. Kaikenlaiset vinkit otetaan vastaan kalapaikkojen suhteen. Mitä olet mieltä järven saalisvarmuuden kehittymisestä? Onko mennyt parempaan vai huononpaan suuntaan viime vuosina?
Noo laitetaan tähän vähän noista kuhista eli on siellä kuhaakin ja paikkapaikoin varmasti ihan hyvinkin. Nämä isommat ja syvemmät selät vaan on senverta kirkkaita vedeltään että ei niissä kuha viihdy vaikkakin syötävää kyllä riittäisi mielinmäärin. Sama homma hauen osalta, suuria yksittäisiä selkähaukia toki on mutta niidenkin saaminen uistimella on ihan tuuripeliä. mm. lohenuistelijat saavat todella harvoin haukia Pauni/simpiä/karttuunselkä akselilta.
Mutta niinkun tuolla ylempänä kirjoitin niin matalemmista ja tummempi vetisistä selistä haukia ja kuhia tavataan ja joissakin selissä jopa todella paljon. mm. Vuojaselkä on yksi niistä selistä missä on haukia todella paljon ja niitä kuhiakin saadaan ihan kohtalaisen hyvin. Tosin itse en hirveän montaa reissua ole vuojaselälle tehnyt parhaaseen kuha aikaan, mutta viimekesänä seuran hauki karkeloissa hauenuistelun sivusa tuli 5 kuhaa joista 2 lähti mukaan kun olvat sopivia ruoka kaloja +50cm. Haukia samassa karkeloissa meidän veneeseen nousi vajaat 25kg ja kappale luku oli sama, suurin tasan 6kg eli keskipaino ei ollut mitään isoa. Mutta "voittajalla" oli 9kg, 6kg ja 5,5kg hauet ja pieniä kasa päälle. Eli on todellakin ison hauen paikka ko. selkä.
En pidä sitä ihmeenä jos syksyllä taimenkin siiman päässä riehuisi. Muutaman kerran on nähty taimenten hyppivän ja selälle kun laskee Läsäkoski jonne taimenet vaeltelevat kutemaan niin varmasti selässä on isoja taimenia, jotka ei vielä ole haukien suihin joutunut.
Muikkuakin ilmeisesti löytyy "Vuojalta", Se tekee paikasta vielä suht mukavan uistella kun vettä on tarpeeksi eli ei tarvitse pelätä kiviä ja pohja kosketuksia. mm. Viime kesänä haukia tuli kun vettä oli alla yli 15m.
Vuojaselällä on myös paljon isoja ahvenia, niinkun vähän joka puolella Puulaa on. Jigillä tuli toissa syksynä(marraskuuta) hyviä ahvenia parin karikon kupeelta.
http://www.puula.fi/pdf/KHS.pdf
http://users.jyu.fi/~tmarjoma/puula.htm
Pari tuollaista mielenkiintoista linkkiä löysin Puulaan liittyen. Suosittelen selaamaan läpi. Paljon mielenkiintoista tietoa.
noh ite oon nyt puulaalla kalastellut tämän alkuvuoden. pilkillä en saanut mitään mainittavaa mutta kesä toi mukanaan komiaa ahventa. haukea on tullut kovin vähän kun on tuo puulaan rannat melko kaislattomia ja muutenkin paikallis kokemus niin huono että tulos on kyllä odotettu. mutta nyt olen sitten ruvennut enemmän uistelemaan ja ainakin ryökäsveden puolella NÄKYY olevan taimenia mut ei ne kiinni ole ottanut. Siispä kysymykseni johtaakin siihen että mitäs niille taimenille ja yleensä lohikaloille pitäisi siellä tarjota? värit on ihan hukassa kun tottunut pääasissa saimaalla kuhaa uistelemaan. Olen kokeillut niin syvässä kuin pinnasta tuloksetta. Ja edelleen olisi kiva jos väki kertoisi omista kokemuksistaan enmänkin. ensi viikolla olisi tarkoitus taas lähteä kokeilemaan ni jos vinkit saisi mukaan ni siitä ISO käsi :-) kuhasta vielä sen verta et ainakin verkoilla olen saanut pariviikkoa sitten n.1-2kg lötkyn hintikanselällä, et kyllä ne näköjään kohtuu matalaan tulevat..
Quote from: [TKP]-Orava- on July 09, 2009, 18:50:22
Laittelehan ihmeessä raporttii tulemaan, kiinnostusta löytyy.
Viikonloppuna taas menossa Karttuunselälle pyörimään, kun appiukolla on mökki ihan siinä selän vieressä. Puulan ahvenet on keskimäärin erittäin hyvän kokoista. Yli puolen kilon ahvenia on tullut jo ties kuinka monta tänä vuonna. Lohikaloja olen tänä vuonna yrittänyt jahdata ja jatkan sitä yritystä vaikka joulukuuhun asti jos ei sitä ennen nappaa. Yleisesti ottaen vaikein järvi kalastaa mitä olen itse kalastellut, mutta myös erittäin antoisa jos sattuu syöntiä. Allen kilon haukea en ole vielä tuolta saanut. Itse asiassa en alle kahden kilonkaan. Kuhaa kannattaa yrittää tummavetisimmistä osista. Karttuun puolella kuhista ei ole mitään merkkejä ollut kymmeneen vuoteen. Poikkeuksena tämän vuoden kaksi poikasta verkossa ja yksi rantavesihavainto.
Siikakanta tuntuisi olevan elpymässä. Siitä todisteena tänä vuonna seitsemän siikaa, kun viime vuonna ei ensimmäistäkään. Myös harjuksista on paljon havaintoja saaren rannikolla illalla, kun hyönteisiä pinnalta haki.
Lohikaloista vielä, niin raksiahan ne taitaa melkein kaikki siellä vetää, mutta myös tintti-uistimilla on raportoitu yli vitosenkin kaloja. Värejä kannattaa lukea tintin sivuilta. Tänä vuonna ollut pari taimentärppiä wake-vaapussa. Värinä muikku. Taimentärpiksi tunnistanut, koska vaapun niskaan on purtu ja ainakin taimen sitä paljon harrastaa :wink:
Kirjotetaas omista kokemuksistakin vähän. Haukia kyllä riittää, jos käy esim. heittelemässä haukia nousee aika kovaan tahtiin. Suurimpana 5,5kg tullut, pienimpinä uistimen kokoa :D Taimeniakin riittää ilmeisesti ihan hyvin, nieriäkin on tullut verkoilla nostettua. Sen sijaan isoja ahvenia en ole saanut vaikka kaikki täällä tuntuvat saaneen.. Seliltäkö te olette niitä vedelleet vai?
Quote from: [TKP]-Orava- on July 09, 2009, 18:50:22
haukea on tullut kovin vähän kun on tuo puulaan rannat melko kaislattomia ja muutenkin paikallis kokemus niin huono että tulos on kyllä odotettu.
Niinkuin aikaisemmin sanoin, itse olen väittämättä jokaisesta kaislikosta saanut missä olen heitellyt, ei kaislikoita liikaa ole mutta niissä harvoissa kyllä viihtyy isojakin yksilöitä.
yks pien kysymys ois, myykö puukonsaaren kalastuskunta lupia sen vesialueelle ku eikös se oo jotenkii poikkeavana siit yhteis luvasta? ja mistä tarkkaan ottaen ne rajat menee? ettei tuu joskus kahnauksia siel suunal (ei olisi hyvää mainetta järvipelastajille). ja kysytään nyt kaikia niksejä, mites tuo ku pääasiallisesti mitä olen lukenut lohikaloista et millä ovat saaneet(puulaan vesiltä) ni melkeinmpä jokaisessa on et plaanareista, eli onko se sit niin et lohi arastelee tulla potkurivirtaan ja ottaa kiinni mielummin mahdolisemman kaukana veneestä? minkäs laisella paatilla se aatami siel liikkuu niin tulen joskus juttelemaan jos satun näkemään ja urkkimaan kalasaalista :-D.
Quote from: [TKP]-Orava- on July 13, 2009, 18:21:05
yks pien kysymys ois, myykö puukonsaaren kalastuskunta lupia sen vesialueelle ku eikös se oo jotenkii poikkeavana siit yhteis luvasta? ja mistä tarkkaan ottaen ne rajat menee? ettei tuu joskus kahnauksia siel suunal (ei olisi hyvää mainetta järvipelastajille). ja kysytään nyt kaikia niksejä, mites tuo ku pääasiallisesti mitä olen lukenut lohikaloista et millä ovat saaneet(puulaan vesiltä) ni melkeinmpä jokaisessa on et plaanareista, eli onko se sit niin et lohi arastelee tulla potkurivirtaan ja ottaa kiinni mielummin mahdolisemman kaukana veneestä? minkäs laisella paatilla se aatami siel liikkuu niin tulen joskus juttelemaan jos satun näkemään ja urkkimaan kalasaalista :-D.
Kyllä se melkein niin on että 3 pikkuplaanaria/puoli+takilat 2/puoli ja pari potkurivirta vapaa. Sitten uistelua 300 tuntia raksia vetäen kesän/syksyn aikana ja saaliina voi olla muutama mitallinen(yli 60cm) järvilohi ja pari mitallista taimenta sekä kourlinen alamittasia.
minkäkö pessimisti...
No kyllä sen lohen voi saada vaikka soutamalla sillä yhdellä vavalla, mutta vaikeaa sen mitallisen lohen/taimenen saanti on Puulalta. (no ei se ole helppoa missään muuallakaan). Raksilla ja Tinteillä tuntuat ainoastaan kaloja saavan mitä olen kuullut. Venettä/moottoria ei lohen pitäisi pelätä? joidenkin mielestä potkurivirta on huippu paikka saada lohikalaa. Itse olen tosin saanut vain yhden alamittasen taimenen potkuri virrasta.
Eräs toverikin sai 10 metriä veneestä 5,4kg lohen ja tämä siis potkurivirrasta, että ei se mahdotonta ole. Puukonsaaresta olen kuullut negatiivisia huhuja joista ei sen enempää, mutta sen tiedän ettei alueelle kannata mennä jos ei lupaa ole.
Viime viikonlopun reissulla oli yksi hyvä tärppi itselläkin potkurivirrassa, mutta muuten sai rauhassa tyhjää pyytää. Siikoja tuli jälleen ilahduttavasti ja komeita ahvenia muutamia. Myös 3,8kg hauki nousi appiukolla.
eilen tuli käytyä kokeilemassa pikkaisen vetouistelua, lähinnä se sijoittui siihen hirvensalmelta kun tullaan karttuunselälle olevaan kanavaan. muutamia haukia sieltä tuli ja sehän sit jää arvoitukseksi mitä olivat ne jumalattomat tärpit lähempänä kartuuta.. ihan mieluusa reissu kun kerrankin tapahtumia oli useita (mitä nyt hairahduin reiman vääräle puolelle ja sain mootoriin pienen pohjakosketuksen). nyt ois tarkoitus mennä lauantaina taas kokeilemaan kalatuuria karttuu/simpiän selille. uteliaisuus heräsi että jos vahingossa saisi vaikka sen kauan odotetun veto jalokalan.
minkäslaiseen uistimeen se siika yleensä ottaa kun ei ole pienintäkään kokemusta moisesta kalasta.
pakko muuten kehua täs noit puulaan retkisatamia. aivan loistavia paikkoja joissa osassa on kunnon laavutkin. tuollaisia ei saimaalla näe.
Quote from: Aatami on July 14, 2009, 22:05:21
Eräs toverikin sai 10 metriä veneestä 5,4kg lohen ja tämä siis potkurivirrasta, että ei se mahdotonta ole. Puukonsaaresta olen kuullut negatiivisia huhuja joista ei sen enempää, mutta sen tiedän ettei alueelle kannata mennä jos ei lupaa ole.
Viime viikonlopun reissulla oli yksi hyvä tärppi itselläkin potkurivirrassa, mutta muuten sai rauhassa tyhjää pyytää. Siikoja tuli jälleen ilahduttavasti ja komeita ahvenia muutamia. Myös 3,8kg hauki nousi appiukolla.
eli tuskin myyvät sitten myöskään lupia ulkopuolisille...
Ite oon myös viikonlopun Puulalla. Järväriä jahtaamassa jälleen, että jos se vihdoin nousisi. Nyt sain niin sanottua hyväksi koettua kalustoa parilta kovalta vetouistelijalta ja niiden turvin pientä toivon kipinää pidetään yllä.
Niin niistä siioista. Pienillä vaapuillahan niitä vedetään jos sattuu kohilleen, mutta me ollaan pääsääntöisesti verkoilla pyydetty. En tainnut sitä aiemmin mainita. Pukkisaaressa olen viikonlopun eli siinä karttuun laidalla. Täytyypi pitää silmällä jos siellä porukkaa selällä liikkuu. Ite olen pääsääntöisesti liikkunut Soutu-Paltalla ja siinä pieni neliheppanen kone eli on helppo tunnistaa niiden porvariveneiden seasta :-)
Ei muuta kuin kireitä siimoja viikonlopulle.
noh... ei sitä sitten kerennytkään käydä siellä asti kalalla. simpiän/karttuun selällä kyllä käytiin mutta ihan muissa puuhissa. olin jopa näkeväni aatamin pienellä soutupaatilla menevän. ja jos en väärin nähny niin tulostakin taisi tulla? luotainta katellessani huomasin et ainakin karttuun osalta syvyys erot ovat aika laidasta laitaan ja ns.porvariveneet tuntu menevän rutkasti väylien ulkopuolelle eli paikallis tuntemus ilmeisesti auttaa kalojen löytämisen...noh ehkä joku päivä kun sieltä on löytänyt kaikki "piilo" luodot niin saattaa kalan tulokin merkittävästi nousta. (nykyisestä nolla tuloksesta helppo pistää paremmaksi :-D :-D) mutta aatamin raporttia jääkäämme odottelemaan!
Quote from: [TKP]-Orava- on July 21, 2009, 00:18:40
noh... ei sitä sitten kerennytkään käydä siellä asti kalalla. simpiän/karttuun selällä kyllä käytiin mutta ihan muissa puuhissa. olin jopa näkeväni aatamin pienellä soutupaatilla menevän. ja jos en väärin nähny niin tulostakin taisi tulla? luotainta katellessani huomasin et ainakin karttuun osalta syvyys erot ovat aika laidasta laitaan ja ns.porvariveneet tuntu menevän rutkasti väylien ulkopuolelle eli paikallis tuntemus ilmeisesti auttaa kalojen löytämisen...noh ehkä joku päivä kun sieltä on löytänyt kaikki "piilo" luodot niin saattaa kalan tulokin merkittävästi nousta. (nykyisestä nolla tuloksesta helppo pistää paremmaksi :-D :-D) mutta aatamin raporttia jääkäämme odottelemaan!
Ei ainakaan Simpiältä pitäs löytyä mitään luotoja eikä taida pahemmin olla Karttuullakaan. Jos 15 metriin menee niin on jo matalaa, kun puhutaan Simpiän syvyyksistä. Sinnevaan Porttisalmen jompaankumpaan päähän vetämään niin voi vaikka lohnakkeen saada. Vettä mieluiten alla yli 30 metriä. Toki Jos Simpiällä tai karttuulla menee lähelle rantoja niin sitten kyllä löytyy kiviä ja isompia karikoitakin.
Nimimerkillä "kokeillaan tuosta lahdukan suulta, ei siinä ainakaan kiviä ole".
Karttuulla on tullu käytyä pilkillä talvisin useita kertoja. Syvyydet tosiaan vaihtelevat ja sehän tietää sitä että sieltä pitäs sillon löytyä kalaakin. Ainakin talvisin löytyy ahvenia, kun on vaan vähänkään jotain "normaalista" poikkeavaa muotoa pohjassa.
Karttuun usitelualuetta en kyllä tiedä, mutta muistaakseni ei kovinkaan suuri ollut, eipä sillä ei se ole simpiälläkään mikään kovin suuri.
Saa nähä millon sitä jaksaa lähteä lohta yrittämään, viimeistään 5-6.9 pitää kävästä paripäivää vetämässä. Vielä kuitenkin pitää kuhaan keskittyä, kun sitäkin puulalta tosiaan saa ja hyvänkokosiakin jopa.
Dodii, reissu taas takana ja mitä saaliiseen tulee niin vähiin jäi tällä kertaa. Keskityttiin enemmän mustikoihin, kun niitä piti pakkaseen kerätä.
Taisin yhden kalan saada viikonlopun aikana ja se olikin ensimmäinen kala keskeltä karttuunselkää. Nimittäin noin 200 grammanen ahven :-)
Itse asiassa olet saattanut nähdä myös appiukkoni, koska hän meni rantoja pitkin haukea yrittäen ja saikin saalista. Tuulen kääntyessä pohjoistuuleksi lakkasi tosin rannoilla kalat syömästä.
Verkot antoi jälleen hyvät ruokakalat. 200-400g ahvenia noin 30kpl ja lisäksi puolenkymmentä siikaa. Niissä olikin sitten kolmelle sen verran syömistä, että verkkoja ei tarvinnut järveen laittaa vaikka muikkuakin oli tarkoitus ottaa jonnin verran.
Niin kuin Perza sanoi, niin ei selältä kyllä karikoita löydy. 100 metriä rannasta alkaa karikot ja niitä saattaa sitten ilmestyä mistä vain. Porttisalmen luona kannattaa olla varovainen sen Puukonsaaren alueen kanssa.
Nyt jos pitäisi väliviikonlopun, kun on tullut oltua siellä nyt kuukausi putkeen lohta yrittämässä.
Viime viikonloppuna vihdoin tapahtui kauan odottamani järvilohen saaminen uistelemalla. Niitä tuli peräti viisi ja pari karkuutusta. Kaikki ylös tulleet olivat tosin alamittaisia, joten ei vielä makuun päässyt. Kalat tulivat 7 metristä. Myös uusi säyne ennätys onnistuttiin saamaan tuulastamalla. Kalalla kokoa 1,8 kg. Elokuun viimeinen viikko olisi tarkoitus olla kokonaisuudessaan Karttuunselällä yrittämässä mitä nyt töiltä ehtii eli kaikki iltapäivät ja illat.
Onkos muuten muut käynyt Puulalla viime aikoina? Sellaisen havainnon pystyi noista alamitta lohista tekemään, että edelleen kasvu on nopeaa. Jos ne on keväällä olleen 25 senttisiä istutusvaiheessa, niin nyt ne oli 40 senttisiä. Edelleen parvikaloina liikkuu ja meilläkin kaikki tapahtumat yhtä lukuunottamatta tuli ihan pieneltä, noin 50 kertaa 50 alueelta. Pintavesi oli käsittämättömän lämmintä, jopa yli 25 astetta parhaillaan. Sinä aikana kun olen tuolla käynyt ei vesi ole koskaan ollut noin lämmintä. Kaloista kolme tuli VK-raksihupulla sini-violetti-kromi "dipsyn" takaa ja kaksi pikku-järvärillä värissä karamelli takilasta.
Plaanareiden takaa ei käynyt kuin kopasemassa ja todennäköisesti sekin noita pieniä. Ainakin hampaanjäljistä salakankyljestä näin pystyisi päättelemään.
Hirveä innostus nousi tätä touhua kohtaan ja varmaan jatkossa alan panostamaan tähän uistelutouhuun enemmän. Erittäin mukavaa touhua :-)
Quote from: Aatami on August 10, 2009, 23:18:03
Onkos muuten muut käynyt Puulalla viime aikoina? Sellaisen havainnon pystyi noista alamitta lohista tekemään, että edelleen kasvu on nopeaa. Jos ne on keväällä olleen 25 senttisiä istutusvaiheessa, niin nyt ne oli 40 senttisiä. Edelleen parvikaloina liikkuu ja meilläkin kaikki tapahtumat yhtä lukuunottamatta tuli ihan pieneltä, noin 50 kertaa 50 alueelta. Pintavesi oli käsittämättömän lämmintä, jopa yli 25 astetta parhaillaan. Sinä aikana kun olen tuolla käynyt ei vesi ole koskaan ollut noin lämmintä. Kaloista kolme tuli VK-raksihupulla sini-violetti-kromi "dipsyn" takaa ja kaksi pikku-järvärillä värissä karamelli takilasta.
Plaanareiden takaa ei käynyt kuin kopasemassa ja todennäköisesti sekin noita pieniä. Ainakin hampaanjäljistä salakankyljestä näin pystyisi päättelemään.
Hirveä innostus nousi tätä touhua kohtaan ja varmaan jatkossa alan panostamaan tähän uistelutouhuun enemmän. Erittäin mukavaa touhua :-)
Niin net ovat puhuneet saamamiehet että keväällä istutetut lohet on ekana syksynä jo parinkilon kaloja. Vielä kun/jos vesi pysyy kohtuullisen lämpimänä pitkään niin kasvu senkun kiihtyy. Ite en oo lohta käyny yrittämässä, mutta 14 kuhaa ja haukia tuli puoltoistaviikkoa sitten vuojaselältä.
Puulan Kisojen aikoihin 29.8 viimeistään pitää lähteä lohta yrittämään ja siitä viikonpäästä onkin seuran omat kisat myöskin puulalla, joten lohi painotteisia viikonloppuja on edessä. (niin tai siis tyhjän pyyntiä ellei ahvenet sitten kiusaa)
Koitas Aatami joskus Army truck(glow) väritteistä huppua, ainakin Anchovy spesial hupuista löytyy kyseinen väri. Se on kuulema ollu hyvä väri puulalla mikäli nyt noilla pään väreillä oikeasti edes mitään väliä.
Joo oli tuokin väritys vedossa, mutta ei ollut tapahtumia. Muutamilta kovilta Puulan kävijöiltä olen kuullut, että VK-hupun splätteriväritys on ollut todella kova pinkillä dodgerilla, mutta ei siinäkään mitään näillä keleillä. Ainoa mahdollinen mittakala tärppi oli porttisalmen edustalla karttuun puolella. Siinä kohtaa alkoi jälleen syvämpi alue matalan jälkeen. Myös Simpiän puolella käytiin, mutta siellä kaiku näytti vähemmän muikkua ja muutenkin ei tärpeistä ollut tietoa, niin siirryttiin takaisin Karttuulle. Mainiemestä oli kuulemma tullut viikko sitten yli 7 kilon kala, mutta itse ei sitä päästy näkemään eli kyllä niitä tulee lämpimälläkin vedellä, kunhan malttaa laittaa tarpeeksi painoa. 100 grammaa meillä oli ja vieläkin enemmän olisi saannut olla.
E: Hidas uinti toimi muuten raksissa ja melko laaja kaari. Tiheällä ei mitään.
Tulipa tänään 8 tuntia yritettyä lohta simpiänselällä/porttisalmessa Puulanlohikuninkuus kisoissa, mutta eipä näkynyt kohde kaloja siiman päissä. Raksia vedettiin ja oli jos jonkinlaista uintia ja houkutin levyjäkin, mutta kun ei ota niin ei. Takilassa kävi joku nykäsemässä irrottaen siiman laukurista, mutta ylös tuli vain puolikas salakka. Uusia salakoita vaihtaessa oli yhdessä vavassa 400g ahven ja parissa oli joku käynyt räjäyttämässä salakan(varmaan ahvenia).
Aamusta näkyi kyllä porttisalmessa lohen hyppy, kun jahtasi ilmeisesti jotain pikku kalaa pinnassa, mutta taisi olla alle 60cm mittainen. Parikymmentä venettä oli vetämässä ja niistäkin vain 4 sai kalaa, tosin ihan hyviä kaloja olivat. Yhdellä ammattimiehellä oli pari vajaan 4kg lohta. Tinttipeltiä maistoivat kuulema.
No seuraavan kerran ehkä myöhemmin syksyllä yrittämään lohta. Oli kyllä uskomattoman tylsää kun ei tule mitään tapahtumia, vähän väliä tuli torkahdettua penkillä istuessa. Kuhan/hauen uistelussa ei kerkeä torkahtelemaan...
:-)
Onkos mitään uutta kuulunut Puulan suunnalta? Onko väki käynyt kalassa?
Itse joudun vielä ensi kuuhun odottamaan, mutta sitten tuleekin vietettyä varmaan ihan viikon verran kalastellen siellä.
Eilen iltapäivällä käytiin jasun kans vetämäs uistinta karttuulta, porttisalmenkautta simpiänselälle. karttuulla selkäsaaren tuntumas yksi ja ainut tärppi koko reissulta. plaanareihinhan nuo on kovasti kiinostuneita...eli pohja ei tule kysymykseen :-D tosin saatiin me neljä pohja kosketusta syyvääjistä...
Yks juttu minuu mietityttää... porttisalmessahan on siin keskimmäisen turvamerkin kupees AINA verkot rantaan päin...onkos siin oikeesti verkot vai ei..en oo ikinä nähny et kukaan niit kattelis vai onks siihen laitettu vaan uistelijoitten kiusaks merkit??? rannan kautta kyll pääsee viel menemään mut joutuu vaan kelaamaan laanarit melkein ylös :-( tällä kertaa jätimme veneen hiekansaarenlahteen (kai sillä satamalla on joku oikeekii nimi, ei voi muistaa). onkos muuten tietoo et joutuuks siit maksamaan mitään jos vene on siel vieraspaikoil laituris esim viikkonkin?? Tiistaina taas kokeilemaan onnea! jos vaikka nyt saatas eka kala :roll:
Vähän tuntuu ettei siinä verkkoja ole, kun ne tosiaan siinä aina on. Kerran ajettiin puoliksi verkkojatan ylitse eikä sieltä mitään siimoihin tarttunut. Kiusaksi se vaan on siihen laitettu ja syylliset löytyy sieltä Puukonsaaren alueelta luulen mie.
Kun ensi kerran menet sinne päin, niin suosittelen kokeilemaan myös pukkisaaren ja mustasaaren välisen kohdan. Siinä monesti tärppiä tarjonnut ja verkkotaimenia myös tullut. Myös keskellä karttuuta olevan reimarin ympäriltä kannattaa koittaa, koska siitä itse olen kaikki kalani saannut. Tosin alamittaisia kaikki, mutta kai siellä isompiakin on näin vesien kylmetessä. Vierasvenesatamissa mielestäni lukee, että yksi- kaksi kertaa saa ilmaiseksi käyttää, mutta sen jälkeen se maksaa. En tiedä mitä se sitten tarkoittaa käytännössä. Kelle maksetaan ja kuinka paljon.
Ai ai kyllä tekisi jo mieli päästä koittamaan tuonne, mutta kun ei aika eikä raha anna vielä myöte. Se on sitä opiskelijan elämää.
Quote from: Aatami on September 20, 2009, 13:55:38
Vähän tuntuu ettei siinä verkkoja ole, kun ne tosiaan siinä aina on. Kerran ajettiin puoliksi verkkojatan ylitse eikä sieltä mitään siimoihin tarttunut. Kiusaksi se vaan on siihen laitettu ja syylliset löytyy sieltä Puukonsaaren alueelta luulen mie.
Juu alkaa vahvasti epäilyttää et turhaan ne siin ovat, eilen ilalla tarkastin sit tilanteen ja ainakaan rannan päässä ei ollut mitään kiinni. kivikin oli niin tiukassa pohjassa et veneeseen hörppäs vettä ku kiskoin. eli ovat olleet siel ainakin yli talven kun on juurtunut kivi kii. julmaa touhua tollanen :x
no täst lähin vedän vaan reilusti yli ja jos sit ottaa kii ni sit ottaa.. eihän sen tolpan viereen ees kuulema sais laittaa ees mittää verkkoi ku siit PITÄÄ päästä mollemmilta puolilta. pitää ottaa selvää et voiko ne ottaa pois siitä häirihtemästä!!??
-"Kun ensi kerran menet sinne päin, niin suosittelen kokeilemaan myös pukkisaaren ja mustasaaren välisen kohdan. Siinä monesti tärppiä tarjonnut ja verkkotaimenia myös tullut. Myös keskellä karttuuta olevan reimarin ympäriltä kannattaa koittaa, koska siitä itse olen kaikki kalani saannut."
no tuli sit käytyä kokeilemas mut eipä tuo muuuta antanut kun pohjakosketuksen ja sen seurauksena n.100m siima + uistin ja syvääjä pohjassa.. :-D
et jos sattuu joskus tulemaan siimaa ylös ni se on sit miun paketti siel :-D :-D.
vedettiin siit tolpalta mainiemen kärkeen asti ja käännyttiin siit hokansaarta kohti.. siel suunal on yks siikapaikka joka myöskään ei tuottanut tulosta. sentään yksi hauki suostu pomppaamaan kaislikossa joten ei ihan kalaton reissu 8-) onneksi noita retkisatamia on siel ni sai makkarat hirsisaares syötyy ennen matkaa pimeessä pois. viikonloppuna taas kokeilemaan onneva.. jos aatami satut olemaan sillon vesil ni meidän paatis lukee kyles NILAKKA ni tiiät et siel ei ainakaan kala haise.. :-D :cry:
Joo o vai oli teillä huonoa tuuria matkassa. No mutta uusia vehkeitä saa kaupasta. Eikös se niin ole :-) Ootte ilmeisesti menneet liian lähelle Mustasaarta.
Itse olen siellä seuraavan kerran kolmen viikon päästä, kun ei aikasempaa millään kerkeä.
Parin päivän reissu tuli heitettyä viime viikonloppuna. Itse vedin pikkumoottorilla aamusta iltaan molempina päivinä ja saaliina yksi hätäinen lähtö plaanarin takaa. Appiukko pisti paremmaksi. Soutuuistelemalla ja yhdellä vavalla ensin mittataimenen karkuutus, kun hyppäsi haavista yli. Seuraavana päivänä alamitta taimen ja järväri ylös ja takaisin järveen. Vieheenä bomber.
Nytpä sitten vihdoin nassahti Puulalla. Pitkän useita reissuja kestäneen yrittämisen jälkeen onnistuin vihdoin saamaan mittajärvärin Puulalta. Eikä jäännyt siihen vaan ylös tuli myös mitallinen taimen. Myös verkot antoivat ensimmäisen mitallisen taimenen tälle vuodelle.
(https://kalassa.net/keskustelut/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg21.imageshack.us%2Fimg21%2F368%2Flohipuula005.jpg&hash=6241456f3c290d3745d142525e74af86e104a943) (http://img21.imageshack.us/i/lohipuula005.jpg/)
Järvilohi 3 kg /64cm (Tintti pikkujärväri lila-vihreä-hopea)
(https://kalassa.net/keskustelut/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg41.imageshack.us%2Fimg41%2F116%2Flohipuula018.jpg&hash=7c1f8a0a99155391c20b2f9c57826d517053d0ef) (http://img41.imageshack.us/i/lohipuula018.jpg/)
Taimen 1,75kg/55,5cm (Perzan valmistama LGH-replica)
Niin joo verkkotaimen oli 2,25kg/58cm
Oman huvinsa reissuun tuo se, että paikalla pyöri eräs kalastusseura usealla veneellä ja niiden saalis taisi jäädä lopulta pienemmäksi :-)
ompas se aatami saanu komeaa saalista :-o onneva siitä 8-) eli kyll siel muulakin kuin rakseilla niit kaloja saa... mistäs syvyydest otti :?
Niin joo syvyydestä sen verran, että ihan tyrskyn rajasta molemmat eli virität uisteesi menemään ihan niin pinnassa kun vain mahdollista. Voinhan mie paikkaakin paljastaa, kun onhan se mukavampi että muutkin saa saalista eli pukkisaaren mainiemen puoleisen karikon edustalta saa taimenta. Tuo oli jo viides tälle syksylle, mutta vasta ensimmäinen mitallinen. Mitä lähempää pystyt karikon menemään, niin sitä varmemmin melkein kalaa voin luvata. Lohi liikkuu selkäluodon ja punaisen reimarin välillä eli siinä 30 metrin montun päällä ja ihan pinnasta. Siinä oli kaksi tärppiäkin, että plaanarista siimat laukes eli kalaa pitäisi olla. Suosittelen tuulista päivää, kuitenkin että venettä pystyy hyvin hallitsemaan. Jotakuinkin 3-5m/s.
ny on pakko kyssyy... eikö puulaalla kalasta muka muitaku mie, aatami ja perza :? :? vois muittenkii kalastuskokemuksiakuulla :-D
Komean satsin muikkuja oli appiukko kiskaissut kolmella verkolla. Naapurille oli antanut puoli ämpärillistä, kun oli auttanut muikkujen päästelyssä ja itselle oli vielä jäännyt melkein kaksi ämpärillistä. Ei todellakaan huono saalis matalilla muikkuverkoilla. Muikku ei ollut vielä kovin pulleana mädistä kuulemma. Joku taitaa herkutella muikuilla seuraavan viikon :-D
Vieläkö Orava on käyny Puulalla? Ite meen huomenna ja oon koko viikonlopun saalistavoitteita ei ole, mutta eiköhän sieltä ainakin muikkua tule :-) Yli vitosen kalojakin on jo syksyn aikana isot pojat nostellut, että eiköhän se joskus meillekkin joskus osu kohdalleen..
nousis ees se am kala :-D lauantaina eli tänään oon koko päivän siel reimalla / porttisalmes vetämäs, pieneen paatsaloon sit kahville ja makkaralle!
yheksän aikaan tarkoitus lähteä(mikäli ei oo veneranta pahasti jäässä)
taas turha reissu mut ei se haittaa :-D makkara oli hyvää ja kahvia riitti. sumu pikkasen sotki tilanteita aamulla ja vedin luultavasti puukonsaarenaluella?? kai... mitään ei kunnolla nähnyt. mut mitä kuulin muilta uistelijoilta niin ei niillekkään herunut kaloja, ainakaan täys mittaisia! mistähän ovat saaneet sen 9kilosen lohen tänävuonna? ku puhuvat et jostain ois joku sellasen saanu...
Puulan reissu takana ja saaliina 649 lohen sukuista kalaa ja painoa noille yhteensä 11,5 kiloa. Niistä 647 oli muikkuja :-D ja kaksi muuta oli harjuksia. Joo taidettiin törmätäkkin kerran lauantaina jos menit valkoisella veneellä? Ainakin tervehdys sellaisesta oli kovin tuttavallinen. Tyhjää siis itsekkin pyydin vaikka vetopäiviä keertyi se kolme ja tunteja jotakuinkin 18. Ei tärpin tärppiä ja sama linja oli muillakin. Veikkaan, että syynä oli synkkä ilma. Oli niin pimeetä, että kalaa ei kiinnostanut mikään. Onneksi tuulastus toi harjusta ja verkot muikkuja. Todennäköisesti oli viimeinen reissu tälle vuodelle ellei säät kauheasti lämpene. Olisihan se mukava viettää vielä yksi aurinkoinen viikonloppu siellä.
juu miehän siel menin. aattelin kun menin paatsaloon että olisit tullut makkaranpaistoon oisin tarjonnut sekä kahvit! no seuraavalla kerralla sitten. ens viikolla oon menos sinne kokeilemaan joinain päivinä. sit alkaakin olla niin ja näin et vienkö veneen pois.saa ny nähä kuin järvet auki pysyy..
Sen verran kovia pakkasia lupailee ettei taida olla toivoa päästä enää ensi viikonloppuna. Hitto kun olisin tienyt, että meet sinne makkaralle. Olisin tullut itekkin. Olisi ollut omat makkaratkin :-) Täytyypi törmäillä sitten viimeistään ensi kesänä.
Harjusten kasvu on ollut erittäin positiivista jos uskomukseni pitää paikkaansa, että kyse on samasta kannasta kuin viime vuonna. Nimittäin viime vuonna sain Pukkisaaren matalikoilta 23 cm harjuksen joka oli selkeästi alamittainen, mutta tänä vuonna samoilta paikoilta tuli ensin 31cm harjus ja myöhemmin vielä 32,5cm harjus. Eli näyttäisi, että harjukset olisi kasvanut 7cm vuoden aikana ellein tuohon väliin mahdu vielä joku istutuskanta mitä epäilen, koska harjusta kuitenkin melko vähän istutetaan. Ensi vuonna on siis tarjolla perhomiehillekkin saalista Puulalla jos tietää mistä yrittää.
Muikkuja oli paikoin aivan älyttömiä määriä esim selkäluodon ja pienen Paatsalon välissä oli pinta kuohui 200 metrin alueelta ja veikkaan, että melko syvällä oli parven alaosa. Liekö lohet niitä ajanut takaa. Vieheistä ne lohet ei kuitenkaan ollut kiinnostunut. Myös verkkosaaliin koko parani huomattavasti tosin siihen auttoi myös uusi erittäin hyvä muikkupaikka joka toimii ainakin näin kylmän veden aikana.
Mitenkäs tuo talvikalastus puulalla? saakos sel pilkittyy lohta/taimenta helpostikkin? eli tuleeko sine kartuulle kuinkii kestävät jäät et sinne hirvii lähtee kalppimaan??
ei jollain sattus olemaan intressejä pitää talviverkkoja vaik porukassa!?
Sain kaverin kanssa 2 päivän aikana 40 ahventa,jokusen särjen ja pari silakkaa suurimmat ahvenet oli noin 300g. Kalastettiin mato-ongella ja pilkkimällä veneestä. Sillä reissulla ei kyllä kala ollut tärkein vaan se että oli hauskaa (ainakin minulla). mato ongessa syöttinä oli kastemato ja pilkkinä toimi http://www.sportfishingmagazine.fi/images/archipelago/articles/2003/kuha_pilkki/kuha_pilkki3.jpg tuosta kuvasta vasemmalata keskimmäinen tosin muoto oli vähän eri ja siinä oli loiste tarra. paikkana toimi pilkkiessä eräs ruho jonne on upotettu pari "iso" kuusta (kalat tulevat hakemaan suojaa). sieltä tuli vähiten kalaa mutta suurimmat. mato-ongella kalastaessa kala paikkana toimi oma laituri. Jos on kysymyksiä niin kysykää. :-D
Missäs päin puulaa oleskelet aatami? Katsos meillä on myös siellä mökki. Mahdatkotietää hokan kylää? :?
ite tiiän hokan kylän. pitäs ens kesänä kokeilla vähän laajemmin tuota kalastusta kun on siellä kohtuulisen hyviä siikapaikkojakin (kuullut vaan olen moisista). kaikki aika ku menee tuon mokoman lohen perässä mist ei oo ku kuultu "tarinoita" :-D
jahas, huomenna alkaa sit mateen onginta jos kelit vaan suo... ilomottelen sit tääl kuin sekkii homma onnistuu puulaallta :-D (toivottavasti paremmin kun lohen pyynti) :-D :-D :-D
ei tullu matikoita, noh ens viikol uutta kalan palaa koukkuun ja koittaan uusia kohteita..onkos kukaan muu saanut matikoit?
Voi olla että tulee käytyä tänävuonna vihdoin koittamassa matikkaa pilkillä Puulalta. Sentiedän että siellä niitä on ja paikkapaikoin enemmänkin, mutta paikat pitäs vaan löytää. No katotaan mitä reissut/reissu tuo tullessaan. Ainakin kerran pitää käydä koittamassa.
Isä on pitänyt aikoinaan verkkoja puulassa ja saanut paljon matikoita, eli onneksi jotain vihiä on mistä vois matikan pilkillä saada.
Katotaan...
eipä tullu matikoita... mut elämäni ensimmäsen hauen tempasin eilen pilkillä!!! ja myös ekat pilkki assut on saatu joten voihan se olla et puulaalta saa talvellakin kalaa, siis pilkillä. verkoissa olikin sitten hieman outoja kaloja. tai no ei ne outoja ole mut se että aikasemmin olen saanut niitä 2 koko viimekesänä, siis kuhista puhetta nyt. neljä kuhaa sielt tuli 1haaki ja lahnukka... mukava yllätys että noita kuhia viell siel on kun joskus ollut epäilyksiä ettei niit ennee olisi koko lahukassa. siivotessa huomasin et kahella oli pientä kutuakin jo ruvennu kehittää eli hyvältä vaikuttaa. nyt kun sais vaan porukan siin käyttää isompisilmäsii verkkoil kesäl ni kuha kantahan saattaa päästä nousemaan. mites muilla on mennyt talvi kausi?? mut laitan tänne taas inffoo kala saaliista jos sellasta ilmenee, ainakin jäällä alkaa olla hyvä liikkua kun se vesi kerros on ny vihdoin jäätynä ees jokllain taval :-D
Paljonko jäätä Puulalla? Kauanko joutuu vielä kituuttaa, että pääsee viehettä vetämään :lol:
Missä päin Puulaa nuo kuhat oleili? Näköjään ei pidä yhden kokemuksen varaan laskea tuota pilkkisaaliin varmuutta. Jos sitä vielä joskus innostuisi pilkillekkin lähtemään sinne vielä uudestaan.
Quote from: Aatami on March 17, 2010, 09:28:58
Paljonko jäätä Puulalla? Kauanko joutuu vielä kituuttaa, että pääsee viehettä vetämään :lol:
Missä päin Puulaa nuo kuhat oleili? Näköjään ei pidä yhden kokemuksen varaan laskea tuota pilkkisaaliin varmuutta. Jos sitä vielä joskus innostuisi pilkillekkin lähtemään sinne vielä uudestaan.
Ei tuolla karttuulla ole kun joku 70-80cm jäätä jos lasketaan se välissä oleva sohjo mukaan. Tosin jäätynee näillä yli 20c yö pakkasilla umpeen.
Kyllä nuo tuolta ennen juhannusta varmaan lähtee.
Kalaa(ahvenia) tuli viime reissulla niin hyvin kun viime talvenakin. Kahteen mieheen 2 ahventa ja pieni siika. Eipä tarvii enää tänä talvena tuonnekkaan mennä, vaikka varmaan vois hyvällä oikeinh hyvällä tuurilla saadakkin assuja.
Quote from: perza on March 17, 2010, 19:34:35
Quote from: Aatami on March 17, 2010, 09:28:58
Paljonko jäätä Puulalla? Kauanko joutuu vielä kituuttaa, että pääsee viehettä vetämään :lol:
Missä päin Puulaa nuo kuhat oleili? Näköjään ei pidä yhden kokemuksen varaan laskea tuota pilkkisaaliin varmuutta. Jos sitä vielä joskus innostuisi pilkillekkin lähtemään sinne vielä uudestaan.
Ei tuolla karttuulla ole kun joku 70-80cm jäätä jos lasketaan se välissä oleva sohjo mukaan. Tosin jäätynee näillä yli 20c yö pakkasilla umpeen.
Kyllä nuo tuolta ennen juhannusta varmaan lähtee.
Kalaa(ahvenia) tuli viime reissulla niin hyvin kun viime talvenakin. Kahteen mieheen 2 ahventa ja pieni siika. Eipä tarvii enää tänä talvena tuonnekkaan mennä, vaikka varmaan vois hyvällä oikeinh hyvällä tuurilla saadakkin assuja.
kuhat tuli ryökäsveden puolelta. jää tilannehan on parantunut huimasti sit viimeviikon. lumi jäällä ei ole ennee ku n.4cm, alla on jäätä n.4cm ja siihen lisukkeeks sit se vesi kerros jota on n.5cm, sit sentti jäätä ja taas 2cm vettä ja loput sit kovempaa jäätä joka on sekin valitettavasti aika "huttua" eli vesi menny läpi. mut kestää hyvin kävellä ja on mielyttäväkin pilkkiä. voisin jopa luvata että kelkallakin pääsee nyt hyvin ilman uppo vaaraa (paitsi ranoilla)
Jäätä on vielä riittävästi, mutta huonoa se on. Jos kelit pysyy tällaisena niin voipi olla, että n 800h on jäiden lähtöön. Torstaina taas lähdettävä mökille ja tarkoitus olisi harjusta ja ahventa pilkillä koittaa. Saa nähdä miten käy.
sanompahan ny täälkin...jäät lähtee kaks viikkoo ennen vappua!!
Voi kun lähtisikin. en oikein vaan jaksa uskoa, että nuo jäät lähtisivät kolmessa viikossa. Pari vuotta sitten päästiin 15.4 uistelemaan Kyyvedellä ja seuraavana päivänä kävin vielä Karttuulla pilkillä. Toisaalta sääennustukset näyttävät, että yöpakkasia ei ole tiedossa joten mahdollistahan tuo on.
Käväsin mökillä lämmittämässä. Huomenna olisi tarkoitus mennä lasten kanssa. Jäätä oli riittävästi (20 cm kohvaa ja 40cm jäätä) Autolla ajelin mökille ja kesti jäät ainankin vielä.
Pitäkäähän meikäläinenkin ajan tasalla, että koska karttuunselkä on vapaa. Täällä jo odotellaaan kädet syyhyten järvärijahtiin. Eikös ne perinteisesti ole jäät lähteny vapun jälkeen. Puulan jäät lähtee aina viimeisenä, sanoo appiukkokin. Vaikka muualla voi käydä jo uistelemassa, niin Puulalla pääsee vielä autolla jäälle :wink:
Ensi kausi vedetään neljällä vavalla, joista kaksi takilan jatkeeksi, kun kesä alkaa. Voitaisiin joskus Puulalla pitää pienimuotoinen miittinki. Käydään vaikka turisemassa Pikku-Paatsalossa kahvin ja grillikyrsän kera. Tai voidaanhan me heittää muutaman tunnin tyhjänpyynti kierros mikäli jollain on sen verran kookkaampi vene, että kyytiin mahtuu.
tuohan kuulostaa hyvältä. itekkii otin eilen verkot pois ja saaliina oli kaksi kuhaa. tän vuoden saldoksi jäi 9kuhaa, 5haakee ja niit rukkaslahnoja ainakin 100... ainakin ryökkäällä päin en suosittele autolla jäälle ku alkaa olla turhan heikkoa. tänään alotin jo moottorin huollonkin jotta saisi kaikki kuntoon ennen jäänlähtöä. taitaa olla meidänkin venees ensikesänä 4-7 vapaa. riippunee kelistä... ja jos ei tänä vuonna sitä pirun kalaa rupee nousee ni on jo kumma. kesemmällä ois tarkoyus vaihtaa venettäkin astetta isommaks ni ei tarviis pakkaskeleil palentua ihan kokonaan :-D
mut se miitinki ois kyll tosi mainio idea!! papusaarikin olisi yksi loistava kohde vaikka matkaa onkin sit vähän enemmän??
Kyllähän tuo miitinki käy. Mulla on mökki siinä Karttuulla, joten ajomatkaa on n 15 min.
Jäät lähtee äitienpäivänä + - 1 viikko tai sitten hieman aiemmin jos ei oo myöhemmin.
Jahas nyt meitä on jo kaksi, jotka Karttuulla päivystää :-) Appiukolla on mökki tosiaan siinä Karttuulla Pukkisaaressa eli käytännössä ottipaikoille on matkaa 100 metriä. Hieno juttu, että tälläkin foorumilla on saatu keskustelua aikaan ehkä Suomen komeimman järven ympärille. Eipä sillä miittipaikalla niin väliä ole, kunhan nyt ei ihan Kangasniemelle tarvi päristellä, kun neliheppasella harrastan tuota järvisuunnistusta.
Mulla on mökki siinä Pehesaaressa, joten lähes naapureita ollaan.
no olkoon se sitten pien-paatsalo... kauhee ois polte päästä vesille...johan tuo suonsalmenkanava on jo auki ni siihen vetelemään ees taas uistinta :-D joutus vaan veneen hilaamaan jostain metänläpi :roll:
torstaina pitäs alottaa kalastus satoi tai paistoi
Meinaat, että silloin pääsee jo avovesikauden korkkaamaan? Missä päin siellä on jo sulaa? Tässähän on alettava suunnittelemaan jos oman kauden avaamista jos siellä niin hyvin asiat on.
Quote from: Aatami on April 20, 2010, 06:53:12
Meinaat, että silloin pääsee jo avovesikauden korkkaamaan? Missä päin siellä on jo sulaa? Tässähän on alettava suunnittelemaan jos oman kauden avaamista jos siellä niin hyvin asiat on.
Vielähän tuonne pääsee pilkille jos rohkeutta riittää...
:-o
hintikan joelle ois tarkotus mennä,selkäki varmaa sulaa tällä viikol :D
tänää käytii avaa kausi ilman tulosta :-D
älähän ny.. saattohan siel olla yks kala kii (ehkä). juu ryökkäält varmana lähtee jäät sunnuntaihin mennes.. ihme on jos ei lähe. pitäs olla alumiini vene et sais puskettua jäähän railoja ni ne lähtis ihan uskomattoman nopeesti...kyll se lasikuitusellakin onnistuu mut pitää olla varovainen.
nyt pääsis jo tuohon lahelle uistelee :-D ois siinä jo sen verran tilaa et onnistuis ihan hyvin
Kopioin tuollaisen tekstin tuolta toiselt foorumilta.
QuoteHinnat 2010 säilyvät samana kuin 2009:
Vuosilupa 80 Eur (kalenterivuosi)
Kuukausilupa 40 Eur (ostopäivästä 30 vrk)
Viikkolupa 30 Eur (ostopäivästä 7 vrk)
2 vrk:n lupa 20 Eur (voimassa 2 vrk)
Lupa on venekohtainen.
Rajoitukset:
Vapamäärän rajoitus uistellessa, max 10 vapaa saa olla pyynnissä samanaikaisesti.
Lohikalojen alamitta 1.6.2009 alkaen järvilohen ja järvitaimenen osalta 55cm.
Kalastusalueen yhteislupa-alueella suositellaan 3 kpl lohikalakiintiötä per vene ja kalastusvuorokausi.
Ollaan tarkkoina noiden rajojen kanssa!
Ei tuhota aktiivien vuosien työtä hölmöilemällä ja uistelemalla luvattomilla aluella.
Niin ja kaikki istutetut taimenet ovat eväleikattuja. Suosittelisin itse jos saat eväleikkaamattoman taimenen vapauttamaan sen.
Lisäksi jos saat noita eväleikkaamattomia taimenia (saaliiksi / tai vapautat) ilmoita pyyntipaikka, pituus ja paino:
* Lasse Hyytiselle puh. 040-7037838
[email protected]
* Teemu Hentiselle puh. 0400-623207
[email protected]
Ilmoittaminen on vapaaehtoista. Tarkoituksena on saada seurantatietoja villin taimenen vaelluksista / syönnösalueista yms.
Vetaricomin puolella oli vielä noista tämän kevään istutusmääristä seuraavaa: Puulaan istutetaan järvilohta tänä vuonna n.8500kpl 2-vuotiasta. Lisäksi eväleikattua järvitaimenta n.12000kpl ja nieriää n.6000kpl.
Ens torstaina aukeaa kausi näillä näkymin Puulalla. Sunnuntaihin saakka vedetään, niin siis jos vaan jäät on silloin lähtenyt :-) Pari uutta Tinttiä ja Aave-peltiä odottaa koeuittoa. Niin ja onhan tuossa pari Perzaakin ensikastetta odottamassa. Vielä pitäisi viikko jaksaa odottaa.
Itse raahaan luuni vasta helatorstaita edeltävänä keskiviikkona Puulalle. Saas nähdä onko Puula suosiollinen...
perjantaina ois tarkotus käydä ostaa "kookkaampi" uistelu vene. jos aikaa jää niin oishan tuo kiva käydä testaa jos kala nappais. muuten menee kyll ainakin viikol eteenmpäin... oishan noita tinttejä pakissa, muutama vaappukin ostettuna... ei kellään sattus olemaan ylimääräistä takilaa?? meinattiin kokeilla tänäkesänä ns. syvänne haukea. ja miksei lohtakin kuumempina aikoina..
kahellaan jos satuttas yht aikaa vesille ni tavattas täll kertaa vaik siel nuotiolla :-D
Helatorstaina aamulla ajellaan sinnepäin. Vesille heti kun mahdollista ja loput hoitaa Ahti :wink: Varmaan jotain verkkoakin viritetään muikkua silmälläpitäen. Katsellaan jos törmäillään.
Tuolta löytyy Puulan uistelualueen uusi kartta: http://puula.fi/UserFiles/file/Puulan_kalastus_nettiversio%202010%282%29.pdf
Katselinkin tuota karttaa Vetouistelu.comin puolella. Mukavasti uutta aluetta tullut lisää. Toivotaan, että kaikki kunnioittaa uutta rajaa yhtälailla, jotta joskus olisi mahdollista kasvattaa aluetta jälleen :-)
Enpä näköjään muistanut kirjoittaa mitään viime reissustani, joten lyhyet kommentit. Viisi päivää tuli yritettyä ja saaliiksi jäi yksi alamittainen järväri joka pääsi takaisin kasvamaan ilman veneeseen nousua. Jälkeenpäin kuulin, että yritin liian matalassa. Olisi pitänyt vetää yli kymmenestä metristä, kun ite vetelin pintavedestä. Nooh kelit oli komeat. Ennätysharjus tuli kuitenkin verkoilla(vajaa 40cm ) ja lisäksi muutama liki puolikiloinen ahven roikkuu verkon jatkeena. Mädit oli osa jo laskenu, mutta osalla oli vielä laskematta. Parin viikon päästä tulee seuraava reissu jolloin toivottavasti jo saalistakin nousee mainittavaksi asti.
No perhana tämäpä tuli yllätyksenä. Enpä ollut tuollaisesta kuullutkaan. Kattaakohan tuo koko maan vai tarkoittaako se vain noita luonnonkanta kaloja? No se kala oli jokatapauksessa kuolleena ahventen joukossa kun verkkoa nostettiin ettei se siitä mihinkään olisi lähtenyt vaikka takisin olis päästänyt. Mutta hyvä tietää jatkossa niin miettii vähän tarkemmin noita verkon silmäkokoja.
Miten tuolla Puulalla muuten on nuo verkkojen silmäkoko rajotukset? Kai siellä alta 50mm on kielletty?(poislukien muikkuverkot) vai ei? Jos ei niin aika huonolla jamalla on nuo säännöt sitten.
Jos minulta kysytään niin verkkojen solmuväli rajoitus vois olla jopa 60mm. Ainakin 55mm poislukien sitten ne muikkuverkot, jotka ovat jo niin pienisilmäisiä että ei niihin kyllä isot kalat juurikaan kiinni jää. Toki siikoja ja ahvenia voi olla kyllä vaikea pyytää yli 55mm verkoilla. No isoja sais ainakin.
Tuossapa se pulma just taitaa ollakkin kun järvestä halutaan hyvää siika/muikku/kuha/ahven/j-lohi/j-taimen järveä. Yhtä lajia kun suosii niin toinen laji kärsii...
:roll:
Alle kymmenen metrin vedessä saa pitää muistaakseni kaikissa silmäkoissa verkkoja, mutta syvemmässä vedessä erittäin tarkat säännöstelyt. Alle kymmenen metrin saa pitää alle 22mm verkkoja ja yli 55mm verkkoja. Yli kymmenen metrin vedessä pintaverkkojen pito kolmesta metristä ylöspäin oli sallittu muistaakseni yli 70mm silmäkoolla.
Rantavesistä ei alamittaisia kaloja ole juurikaan tullut, mitä nyt vuosi takaperin oli ne 7 istutustaimenta uinut verkkoon, mutta ne kerettiin kaikki elossa takaisin päästämään.
Verkkojen silmäkokorajoitukset ovat seuraavat:
- 36-54 mm verkkojen pito yli 10 m:n syvyydellä kielletään koko Puulan kalastusalueella ajalla 1.8.-30.4.
Ja pintaverkot:
- 22-69 mm:n verkot kielletty < 3 m:n syvyydellä pinnasta yli 10 m syvemmillä alueilla koko Puulan kalastusalueen vesillä.
eli pintaverkkoina muikunverkot tai yli 70mm
Toisaalta taimen majailee syksyllä alle 10m vedessä joten saisi olla rajoitusta sinnekin. Tuo 55mm alaraja on mielestäni aika pieni saisi olla 60-65mm. 55mm verkkoon jää tuollainen 1,5kg jo taimen. Itse siirryin taimenen verkkopyynnissä 65mm verkkoihin, jolloin keskikokokin kasvoi lähes kolmeen ja puoleen kiloon. (3,4). Lisäksi että esim 40mm verkolla saa pyytää kesällä on mielestäni ihan ok asia. Ei tule satunnaiset mökkikalastajat rikkoneeksi asetusta vahingossa. Samalla se mahdollistaa siian kesäsyvännepyynnin, eli kun siika painuu heinäkuulla syvänteisiin, niin niitä voi pyytää sieltä.
Tuo puulan oma siiika on kohtalaisen pienikokoista ja tuo 50mm on jo mahdoton sille.
Itse en pidä ahvenverkkoja näin keväällä/alkukesästä juuri tuon istukasongelman aikaaan. Toisaalta eipähän niistä lurppamahoista ole oikein filekaloiksikaan.
Mielestäni nuo Puulan silmäkokorajoitukset ovat oikean suuntaisia ja on hienoa että Puulan alueen osakaskunnat ovat vieneet asiaa yhdessä eteenpäin.
Viikonlopulla olisi taqrkoitus lähteä taasen vetämään, nyt Puulalle. Onkin mennyt tämä kesän alku tuolla Kyyvedellä kuhan perässä.
Tervehdys
Onkohan kukaan Puulalla lauantaina 24.7. tai sunnuntaina 25.7.? Tarvitsimme kyydiin Mainiemestä muutaman kilometrin päässä olevaan saareen ja takaisin - pientä korvausta vastaan. 2-4 ihmistä hyppäisi kyytiin ja koko reissuun menisi alle tunti (olettaen ettei soutuveneellä liikuta). Lauantai olisi parempi päivä ja iltapäivä ajankohtana sopivin. Sähköpostilla voipi ottaa yhteyden tii . pulkkinen ät kolumbus . fi :-)
PS. Parhaat kalapaikat voi vielä näyttää matkalla (mistä saa muikut rakseihin ja missä kannattaa vedellä).. :roll:
Lauantaina näyttäis tulevan vettä aikas rajusti. Siellä kyllä olen, mutta vene voi olla vähän remontissa, kun on uusi moottori asentamatta. Mikähän saari mahtaa olla kyseessä jos sitä vielä saisi aikaseksi lähteä ajeleen?
Kiitokset Aatami vastauksesta, saimme kyydin sinne toisaalta :-)
Nyt varmaan on sitten oman veneen hankinta Puulalle edessä, kun se saari paikkakin sattui löytymään... Että siellä törmäillään!
Koko ensi viikon pyörin Puulalla eli jos joku siellä päin liikkuu niin tulehan tervehtimään :-) Veneenä valkoinen hirvas 15hp Sukisuki perässä. Tai jos jotain kiinnostaa tuulastus, niin lähetä viestiä, niin mennään koittamaan. Ite ajattelin avata tuulastuskauden mikäli tyyntä keli riittää.
Seitsemän päivän reissusta jäi käteen ihan hyvä maku. Saaliiksi päätyi lopulta yhdeksän taimenta joista seitsemän alamittaisia ja kaksi mitallista. Ylös saakka otetut oli 56 ja 59cm pitkiä.
Kauden ensimmäiset mittakalat ja nythän lohikausi vasta kunnolla alkaa. Perzan vaaput kunnostautui ahvenen pyynnissä, sillä uistelun lomassa 300g ahvenia tuli tämän tästä. Myös yksi pikku taimen tuli Perzan 13cm muikkuvärillä. Mutta nälkä kasvaa syödessä ja nyt viiden vavan sijasta joutuu varmaan kasvattamaan vapaarsenaalin 7 vapaan. Varsinkin näin syksyllä plaanareiden määrä saisi olla suurempi.
Muikkujen koko on kasvanut ihan hälyttävän suureksi vaikkakin pieniä on myös jonkin verran. Yli 15cm muikut alkaa olla jo aika hurjan näköisiä. Voi tehdä ihan hyvää troolaus, jota harrastivat ainakin kahtena iltana Karttuulla. Potkurivirta oli ehdoton ykkönen jälleen kalojen ottipaikkana, mutta myös takilasta tuli pari lähtöä. Ah voi kun pääsisi jo takaisin, mutta kai se on jaksettava taas viisi päivää odottaa.
Siinä kuva 58cm ja ottivieheestä.
(https://kalassa.net/keskustelut/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg801.imageshack.us%2Fimg801%2F9821%2F012qo.jpg&hash=9191c5b12ade7596219955a826d28abc8c55e3c2) (http://img801.imageshack.us/i/012qo.jpg/)
Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
Aatamilla jo ihan nättiä taimenta.
Ensviikonloppuna tulee itekkin varmaan pari päivää uisteltua Puulalla. Tosin hauki ja kuha on tavote kala mitätodennäkösemmin. Seuran jäsentenväliset kisat niin pitää kävästä.
Kaveri oli ainakin viimeviikonloppuna saanut tosi hyvin kuhia ni ehkäpä sieltä vielä niitä saapi.
Nuo oli sellasia hyviä ruokakaloja kun yksin olin, mutta nyt kun piikki on auki niin oma alamittani on loppusyksyn 60cm. Kyllä niitäkin sieltä nousee, kun vaan kohdalle sattuu. Karttuulta olen jo ihan selkeän taimenpaikan löytänyt joka on jo parina vuotena toiminut, mutta järväripaikka on kyllä vielä hakusessa. Taikka kyllähän niitä on kaikkialla, mutta se varsinainen hot spot pitäisi löytää. Sitten kun vielä keksis millä niitä sieltä hot spotista saa ylös :roll:
Samaan aikaa sitten varmaan järvellä pyöritään. Vaikka te taidatte pyöriä siellä Simpiänselkä-Vuojaselkä akselilla. Tänä vuonna on muuten tullut mittakuhia ihan karttuunselältäkin. Ei mitenkään kehuttavasti, mutta muutamia kuitenkin ja harmittavasti muikkuverkoissa on aina niitä vastaistutettuja pikkukuhia(10cm), mutta minkäs teet kun muikkua ei saa kun sieltä syvältä tai syvän päältä.
Vielä kun oppisi raksia vetämään, niin voisi saaliit olla vieläkin komeammat. Täytyy vaan jatkaa harjoittelua siltä osin. Tällä hetkellä vedän sekavetona vaappua ja lusikkaa. Vaappuina pääsääntöisesti Perzaa tai LGH-replicaa ja lusikoina tinttiä ja Northern kingiä. Vetovauhdin olen yrittänyt pitää kovana ettei alamittaiset kerkeäisi koukkuun :wink:
Quote from: Aatami on August 31, 2010, 09:09:36
Vetovauhdin olen yrittänyt pitää kovana ettei alamittaiset kerkeäisi koukkuun :wink:
Meidän porukassa on lentävä lausahdus, ettei veneellä pääsee niin lujaa uistellen, etteikö lohikala saisi vaappua kiinni. Jos jonkunlainen rasvaevällinen kiinnostuu vaapusta, sen hetkellinen nopeus on paljon kovempi, mitä veneen vastaava.
Heh heh se olikin sellanen huumorin kukka. Jotkut vetää lohta jopa yli 8km/h vauhtia eikä se ole lohelle vauhti eikä mikään. Siinä vauhdissa saa olla jo laadukkaat vehkeet, että kestää. Tosiasiahan on, että on turha lilluttaa syöttiä lähes paikallaan(1km/h), kun siinä menee vaan aikaa hukkaan ja jää paljon alueita kyntämättä päivän aikana. Nopealla vauhdilla ehtii enemmän kierrellä ja pommittaa ottipaikkoja.
Hupaisintahan sanomisissani olikin juuri se, että alamittaisten määrä kasvoi sen myötä kun lisäsin vauhtia :lol:
Tuliko Perza kalaa kisoissa?
Ite olin torstaista saakka Puulalla vaikkakin torstaina ei paljon kalastettu kelistä johtuen ja perjantaikin meni vähän sään seuraamiseksi. Saaliina kuitenkin pari alamittataimenta ja pari karkuutusta. Yrittäjiä oli paljon lauantaina ja sunnuntaina. Hyvä, että sekaan mahtu. Sunnuntaina laskin jo pelkästään Karttuulla 11 venettä itseni lisäksi eli vähän tunkua.
Tuulastamassakin käytiin. Tai no lähinnä ihailemassa järven pohjaa valolla. Pieniä haukia ja paljon lahnoja, liian paljon.
Muikkuverkot antoi mukavan reilun 6 kilon saaliin, siispä muikkua ruokana seuraavat päivät.
Quote from: Aatami on September 06, 2010, 07:48:54
Tuliko Perza kalaa kisoissa?
Ite olin torstaista saakka Puulalla vaikkakin torstaina ei paljon kalastettu kelistä johtuen ja perjantaikin meni vähän sään seuraamiseksi. Saaliina kuitenkin pari alamittataimenta ja pari karkuutusta. Yrittäjiä oli paljon lauantaina ja sunnuntaina. Hyvä, että sekaan mahtu. Sunnuntaina laskin jo pelkästään Karttuulla 11 venettä itseni lisäksi eli vähän tunkua.
Tuulastamassakin käytiin. Tai no lähinnä ihailemassa järven pohjaa valolla. Pieniä haukia ja paljon lahnoja, liian paljon.
Muikkuverkot antoi mukavan reilun 6 kilon saaliin, siispä muikkua ruokana seuraavat päivät.
Yhdellä oli sunnuntaina yks mitallinen 3,5kg lohi. Lauantai päivän voittajalla 13kg haukia. Meillä pari haukea ja 3 ahventa. Kertoimien jälkeen joku 7kg yhteensä. Alamittasia haukia pari kymmentä. Sunnuntaina sitten kaikki muut yritti lohia. Meidän veneeseen nousi yks 1,9kg kuha ja ahven. Alamittasia haukia kymmenkunta. Vesi kyllä jo hirmu kylmää. Kylmimmillään matalassa lahessa 12,5, selällä sen nippanappa 14. Viikko takaperin kuitenkin vielä melkein 20c. :-o Kuhan mahassa oli ihan hirveän kokosia muikkuja pari kpl. Painoa kuhalla oli suolineen/mahan sisältöineen 1,9kg, mutta suolistettuna keveni n. 400grammalla. Kalat oli aivan varmasti muikkuja eikä pikkusiikoja. Ei neljä kalamiestä voi olla väärässä lajin määrityksessä. Isoja muikkuja tuolla kuhapaikalla siis tuntuu olevan. Ei kyllä ollu tungostakaan kun kokonaiset yksi vene ajo selän ohi kokopäivänä. Verkkoja ei selällä ainuttakaan.
Tais kuhakausi olla tässä tältä keäsltä. Vedetään sitten loppukausi haukia ja ahvenia. Tai jos vaikka innostus jonkun reissun lohien perässä.
E:
Ei hemmetti miten oli hyvänmakuista tuo kuha. Normaalisti mitä on parikilosia tullut paistettua niin liha on ollut jo liian paksua ja makukin "ei niin hyvä".
Tämähän maistui kun olisi paistettuja muikkuja syönyt. Maku oli ihan erilainen kun esim. tuosta saimaalta saatu tai sitten kyyvedestä. Enkä kyllä ihmettele yhtään jos/kun muikkua puulalla syövät.
Parasta kalaa mitä on tullut koskaan syötyä...
Kohta starttaa auto jälleen kohti Hirvensalmea ja "kaivoa". Ainakin keskiviikkoon asti ajattelin olla ja yrittää josko se 70cm menisi tänä vuonna rikki jalokalojen osalta. Pistetään raporttia jos on jotain raportoitavaa. Uittoon pääsee ainakin uutuus-Perzat ja tintit, mutta ennenkaikkea uhraan aikaa myös raksin uittoon.
Vajaa viikko Puulalla takana ja täytyy sanoa, että kyllä oli hieno reissu.
Perjantaina puolen päivän aikoihin viikko sitten saavuin järven rantaan ja pikkuveneellä köröttelin Pukkisaareen. Levittelin rojuni ja pistin mökin lämpimäksi. Samalla katselin uistelukamat isompaan veneeseen valmiiksi. Joskus neljän maissa pääsin yrittämään järvelle menoa, mutta moottori päätti ettei järvelle mennäkkään. Nyin ja nyin, mutta ei mitään tapahtunut. Sinä päivänä ei sitten kalastettu. Tuli sen verran hiki ja v***tus moottorin takia.
Lauantai aamuna uusi yritys, kun appiukkokin odotteli lähtörannassa noutamista. Alku ei paljoa luvannut, mutta kuin ihmeen kaupalla moottori sitten kuintenkin käynnistyi ja pääsin vesille. Appiukon haettuani , pääsin vihdoista viimein uistelemaan. Täysi päivä aamusta iltaan siiman uittoa eikä mitään. Ei alamittaista, ei tärppiä, ei mitään. Ei edes pohjakosketusta. Noh illalla sitten pieni koitos atraimen kanssa lähirannalla mihin tuulen vire ei osunut. Kaloja ei paljoa näkynyt aluksi, mutta sitten löytyi melko kookas lahna joka melko helpolla koukattiin kyytiin.
(https://kalassa.net/keskustelut/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg528.imageshack.us%2Fimg528%2F937%2Fpuula2010syksy014.jpg&hash=928f8510e6d29bd6e57f832b10a800dc24250c5b) (http://img528.imageshack.us/i/puula2010syksy014.jpg/)
(http://imageshack.us)
Lahnalla kokoa 2.25kiloa. Ei mennyt tuulastus ihan reisille. Vaikkakin jäi kyrsimään, kun löin isommanpuoleisesta harjuksesta piirun verran huti, kun oli sen verran syvemmässä vedessä. Siinä olisi harjusennätys tuplaantunut komeasti :|
Sunnuntaina, maanantaina ja tiistaina sama saldo kuin lauantaina uistelun osalta eli täysi päivä uistelua, mutta ei mitään tapahtumia. Onneksi muikkuverkot antoi kalaa tasaiseen tahtiin ja saatiin jotain savustettavaa. Yhteensä kuutisen kiloa muikkua tuona aikana. Ihan riittävästi kahdelle miehelle ruoaksi.
Keskiviikkona oli kova keli järvellä. Tuuli kovaa lounaasta ja lisäksi satoi vettä. Vähän jo mietin aamulla, että viittiikö sitä edes järvelle lähteä, mutta lähdin sitten kuitenkin ja onneksi siiheen ratkaisuun päädyin. Kolmen tunnin vedon jälkeen kurvasin Pukkisaaren vierestä, melko läheltä rantaa. Katselin kaiusta, että ompa hyvännäköinen kumparen, kun 25 metristä nousi 17 metriin ja saman tien lähti uudelleen syvenemään. Siinä samassa vapa pään yläpuolella niiasi. Potkurivirran vapahan se siellä nytkähti ja siihen malliin, että taitaa olla kala. Siinä samassa lähti siima juoksemaan kelalta mieletöntä vauhtia ja mies oli hätää kärsimässä. Sain vavan käteeni ja tunsin kuinka kala potki menemään. Ei mitään näköhavointoa ensimmäiseen 5 minuuttiin, kunnes kala singahti ilmaan. Leuka oli muljahtaa sijoiltaan, kun näin sen ensi kerran. "Järväri", totesin itselleni ja minkä kokoinen. Kaksin käsin pumppasin kalaa venettä kohti, mutta ei se niin vaan veneelle tullutkaan. Kala syöksähteli ja onnistui poimimaan kaikki vavat jotka vedossa oli siimoineen itseensä. Se oli aikamoinen sotku ja ihme ettei se karannut. Useamman kerran pääsin koittamaan haavitusta ja voimat alkoi olla jo ihan loppu, kun yhdellä kädellä pidin vavasta ja toisella haavista ja välillä kyynärpäällä venettä ohjasin. Vihdoin koitti se hetki, että kala antatui haavin syleilyyn ja sain sen kammettua veneeseen. Mahtavat karjaisut kaikui järvellä, adrenaliini purkautui ja mies oli yhtä hymyä. Ei haitannut yhtään, vaikka vene oli pyörinyt 720 astetta ja siimojen selvittelyyn meni pitkä tovi. Elämäni mahtavin kala oli veneessä :-)
(https://kalassa.net/keskustelut/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg121.imageshack.us%2Fimg121%2F2404%2Fpuula2010syksy032.jpg&hash=63b18668e456c8c7491e52e260ec535f41b13a23) (http://img121.imageshack.us/i/puula2010syksy032.jpg/)
(http://imageshack.us)
73cm ja 4.6 kiloa oli strategiset mitat. Ottivieheenä kuvassa näkyvä Perza-vaappu, jonka olin viikkoa aikaisemmin postissa saannut. Hyvä vaappu pakko sanoa.
Torstai aamupäivä vielä uistelua laihoin tuloksin, mutta yhden kalan takia kannatti viikko tyhjää pyytää.
makian näkönen possu :-)
kyllä sitä jo tuon jälkee "mielellää"vähän siimoja setvii :wink:
On vain piru vie nätti kala, onnittelut saajalle!! 8-)
Onnittelut Aatamille komeasta lohesta!
Kyllä se puulakin noita välillä antaa kun vaan yrittää.
Kiitoksia vaan itse kullekkin. Yritys palkitaan aina, mutta aikaa se vaatii :-) Tänä vuonnakin uistelua n.250 tuntia takana.
Tervehdys puulan kalastajat!
Olen harkinnut syksyistä uistelureissua puulalle, onkohan tuossa marraskuun puolenvälin tienoilla vedet vielä auki ja uistelu mahdollista?
Raportoin tottakai tänne miten reissulla kävi jos semmoinen tulee.
Kiitos jokatapauksessa
Quote from: Rantasuikki on November 04, 2010, 12:34:20
Tervehdys puulan kalastajat!
Olen harkinnut syksyistä uistelureissua puulalle, onkohan tuossa marraskuun puolenvälin tienoilla vedet vielä auki ja uistelu mahdollista?
Raportoin tottakai tänne miten reissulla kävi jos semmoinen tulee.
Kiitos jokatapauksessa
Eli viikon parin päästä? Sanoisin että kyllä on selät auki, jos ei nyt ihan mahottomasti pakasta. Pikkupakkaset saattavat kyllä matalia lahtia vetää riitteeseen, mutta en usko että selät vielä jäähän vetää. Toisaalta mtv3 uutisoi torstaina että SUPERKYLMÄÄ olisi tulossa suomeen. Kuulema jopa -20 lappiin ja eteläänkin pakkasta :)
eli ei kun vesille...
Kyllä kai sinne vielä pääsee. Juuri saavuin reissusta. Veden lämpö lähtiessä 5.7 astetta. Kalat oli todella tiukassa. Kahteen päivään ei mitään tapahtumaa siimojen päässä. Seitsemällä vavalla vedettiin. Muikkuverkoilla ruokamuikut, mutta normaalia heikompi saalis niilläkin.
Tuulastus tuotti melkein kiloisen harjuksen. Nooh mittauksien ja verenlaskun jäljiltä kala oli vain 820 grammaa ja 44.5cm pitkä. Erittäin komea kala kuitenkin ja hienoa huomata, että nuokin on kasvanut lähes tuplaten siitä kun ensi kerran siiman jatkeeksi onnistuttiin harjus Puulalla saamaan. Muita tuulastuskaloja oli siika, hauki ja särki, joka näytti siialta :lol: Paljon oli elämää öisessä järvessä, mutta tyypillinen tuulastuskala lahna oli tyystin kadoksissa mikä ei tietenkään ollut lainkaan huono asia. Lisäksi muikkuverkoista löytyi yllätyskalana 1.5kiloinen kuha mikä oli hieno yllätys karttuun puolelta.
Todennäköisesti omalta kohdaltani viimeinen reissu Puulalle tän vuoden puolella, mutta saattaa se mieli muuttua jos syksyä jatkuu pitkälle.
Nyt se sit tuli, 5,5kg kuha!! komia lötkäle...
eli kyllä noita isomuksiakin tuntuu puulaalla olevan :-D
Onnea Kurre komiasta kuhasta. Näköjään siellä noita isojakin on vaikkakin harvassa. Tais verkot olla jossain vähän sameammassa lahdessa? Ei kai kirkkailla selkävesillä noita mörköjä ui :lol:
Quote from: Aatami on March 27, 2011, 20:15:57
Onnea Kurre komiasta kuhasta. Näköjään siellä noita isojakin on vaikkakin harvassa. Tais verkot olla jossain vähän sameammassa lahdessa? Ei kai kirkkailla selkävesillä noita mörköjä ui :lol:
Karttuultahan noita isompia 4-6kg kuhia tulee jokavuosi verkoilla. En tosin itse pyydä, mutta vähän olen juttuja kuullut ja pari kertaa myös päässyt näkemään noita isomksia. Missä lie sitten kesällä nuo kuhat...
Moi,
onko kellään tietoa onko Vuojaselkä jo auki?
Kuulemma on vielä jäässä. Äitienpäiväksi ovat ennustelleet, että aukeaisi.
Quote from: Aatami on April 29, 2011, 10:49:24
Kuulemma on vielä jäässä. Äitienpäiväksi ovat ennustelleet, että aukeaisi.
No voihan per..le. Taitaa jäädä kevättaimenen pyynti väliin tältä vlopulta.
Quote from: verkottaja1 on April 29, 2011, 11:34:46
Quote from: Aatami on April 29, 2011, 10:49:24
Kuulemma on vielä jäässä. Äitienpäiväksi ovat ennustelleet, että aukeaisi.
No voihan per..le. Taitaa jäädä kevättaimenen pyynti väliin tältä vlopulta.
Ihan näin mielenkiinnosta kysyn, oletko Vuojaselällä uistellut taimenta/saanutkin saalista?
Itse olen kyllä vuojalla uistellut, mutta saalis kalat olleet kuhia, haukia ja ahvenia.
Quote from: perza on April 29, 2011, 12:17:56
Quote from: verkottaja1 on April 29, 2011, 11:34:46
Quote from: Aatami on April 29, 2011, 10:49:24
Kuulemma on vielä jäässä. Äitienpäiväksi ovat ennustelleet, että aukeaisi.
No voihan per..le. Taitaa jäädä kevättaimenen pyynti väliin tältä vlopulta.
Ihan näin mielenkiinnosta kysyn, oletko Vuojaselällä uistellut taimenta/saanutkin saalista?
Itse olen kyllä vuojalla uistellut, mutta saalis kalat olleet kuhia, haukia ja ahvenia.
Viime syksynä oli (hyppäs komeesti ilmaan ja pääsi irti) yksi kiinni, joten eipä voi ihan hirveästi kehua. Samaan hengen vetoon pitää todeta, että en ole mikään himouistelija, mutta olen ymmärtänyt, että jäiden lähdön aika on yksi "helpoimmista" ajoista yrittää taimenta vetäen kun se saalistaa juuri sulaneiden rantojen tunutumasta.
Lisäksi viime syksynä näin laiturilta muutamia komeita hyppyjä, jotka tulkitsin taimeniksi. Etäisyyttä oli tosin sen verran, että lajitunnistus saattaa olla pielessä.
Olen kuitenkin kuullut että vanhaan hyvään aikaan Viitasaaren edusta oli hyvä taimenpaikka.
Quote from: verkottaja1 on April 29, 2011, 12:55:07
Quote from: perza on April 29, 2011, 12:17:56
Quote from: verkottaja1 on April 29, 2011, 11:34:46
Quote from: Aatami on April 29, 2011, 10:49:24
Kuulemma on vielä jäässä. Äitienpäiväksi ovat ennustelleet, että aukeaisi.
No voihan per..le. Taitaa jäädä kevättaimenen pyynti väliin tältä vlopulta.
Ihan näin mielenkiinnosta kysyn, oletko Vuojaselällä uistellut taimenta/saanutkin saalista?
Itse olen kyllä vuojalla uistellut, mutta saalis kalat olleet kuhia, haukia ja ahvenia.
Viime syksynä oli (hyppäs komeesti ilmaan ja pääsi irti) yksi kiinni, joten eipä voi ihan hirveästi kehua. Samaan hengen vetoon pitää todeta, että en ole mikään himouistelija, mutta olen ymmärtänyt, että jäiden lähdön aika on yksi "helpoimmista" ajoista yrittää taimenta vetäen kun se saalistaa juuri sulaneiden rantojen tunutumasta.
Lisäksi viime syksynä näin laiturilta muutamia komeita hyppyjä, jotka tulkitsin taimeniksi. Etäisyyttä oli tosin sen verran, että lajitunnistus saattaa olla pielessä.
Olen kuitenkin kuullut että vanhaan hyvään aikaan Viitasaaren edusta oli hyvä taimenpaikka.
Juu kyllä siellä taimenta on, se on varma. Itsekkin joitain taimenen hyppyjä olen nähnyt syksyn uistelureissuilla.
Läsäkoskeenhan ne taimenet kaiketi yrittää vaeltaa ja jos ne sinne yrittää niin vuojaselän läpihän niiden on uitava.
Quote from: Aatami on April 29, 2011, 10:49:24
Kuulemma on vielä jäässä. Äitienpäiväksi ovat ennustelleet, että aukeaisi.
Ihan vaan tiedoksi, että ainakin suuri osa selästä aukeni viime yönä.
Torstaista maanantaiaamuun olin Puulalla jäiden lähtöä ihmettelemässä. Tosiaan torstaina mennessäni oli lähtöranta jäähileen peitossa, myös Pukkisaaren koko selän puoleinen sivu oli useamman sadan metrin pitkän jäälautan vankina. Lauantaihin saakka jäälauttoja näkyi jossain päin järveä.
Vesi oli kylmää kuten arvata saattaa, mutta lämpeni nopeasti. Torstaina mittasin pintaveden 3.7 asteiseksi, kun maanantaiaamuna vesi oli jo lähes kahdeksanasteista. Siis pinnasta.
Verkoilla pyydettiin haukea ja ahventa ja uistelemalla sitä vähän jalompaa kalaa. Ainakin yritettiin.
Verkkokaloina tuli mm. 900g ja 820g ahvenet. Haukia tuli useita, joista suurin reipas kolmonen. Pari lahnaa tuli myös sekä pienehkö siika. Lipalla rannasta saatiin 42cm harjus. Uistelusaalista ei tullut totuttuun tapaan vaikka pikkuplaanari pakitti kertaalleen komeasti ja hetken sain tuntea käsissäni, kun paremman kokoinen kala potki pakoon.
Näin tällä kertaa. Kausi korkattu ja seuraava reissu onkin sitten arviolta kolmen viikon päästä, kun on kaikenlaisia kissanristiäisiä tässä välillä.
(https://kalassa.net/keskustelut/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg545.imageshack.us%2Fimg545%2F4876%2Fpuulanreissu52011006.jpg&hash=4da3f3c5fe494a0cd2ed2589b67852d56a06bad7)
(https://kalassa.net/keskustelut/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg163.imageshack.us%2Fimg163%2F512%2Fpuulanreissu52011024.jpg&hash=b53073a1710b4f556691ad2449be286810923c8f)
tervehdys kaikille palstan kirjoittajille... kirjoitukset ovat avanneet hyvin minulle - vasta puulan lohiapajiin tutustujalle - tätä maailmaa. Takana 15 vuoden mökkikalastajantutkinto hintikanselällä, sekä muuttosalmen ja hirvensalmen välillä. Lähinnä haukea tullut, mutta ajoittain ovat kuhatkin piristäneet ruokapöydässä. Ja verkolla tietty muikkua! Ja paljon!
Olin pari vuotta sitten ensimmäistä kertaa Simpiänselällä. Parin kaverin kanssa raahatiin soutuvene ja 3 heppanen potkuri tieltä jonkun metsän läpi ja ajeltiin simpiälle. Olisiko kellään mielessä mitään hyvää veneenlaskupaikkaa simpiän tai karttuun lähellä? mulla on vain 3hp moottori siksi vene pitää laskea lähellä kalapaikkaa.
Tänä vuonna tarkoitus viritellä mun pikku soutuveneestä uisteluvene. Olen suunnitellut pari itetehtyä syvätkilaa ja neljä sivu plaanaria. Kaikukin tulee hankkia. Pidättekö muuten syvätakilaa tarpeellisena puulan lohille, vai riittääkö painot?
Täällä joku jossain vaiheessa paljasti kokemuksiaan hintikanselältä; sinun kanssa olisi kiinnostava vaihtaa kokemuksia enemmänkin.
Tulen olemaan varmaankin vähän aktiivisempi täällä kunhan saan lisää uistelukokemuksia Simpiältä. Viime viikonloppuna tuli haukia hintikanselältä, suurin 4.3kg kaislikon reunasta. Tollasia kyseinen selkä harvoin antaa.
http://www.puula.fi/UserFiles/file/Puulan_kalastus_nettiversio%202010%282%29.pdf
Tuosta kartasta näkee kaikki luiskat. Olet tosin tuon varmaan jo noteerannut aiemmin. Mietin, että missä ihmeessä on Hintikanselkä, mutta se olikin Ryökäsveden puolella :-)
Sinne vaan rohkeasti lohen peräänkin koittamaan. Kolmella vavalla itsekkin ensimmäisen mittalohen sain Puulasta ja ilman mitään takiloita. Takila on silti hyvä lisävaruste varsinkin jos kesäaikaan koitat jalokalaa saada, koska se liikkuu melko syvässä. Painoillakin saattaa päästä riittävän syvälle jos vauhti on hiljainen ja painoa on riittävästi. Itse liikun pääosin Karttuulla niin kuin on jo varmasti selväksi tullut, mutta tervehditään jos tavataan.
Ens viikonloppuna on jälleen raksin uittamisen oppitunnit meikäläisellä ja pe-su majaillaan mökillä enemmän tai vähemmän kalastuksen merkeissä.
Katos vaa hintikal on muitaki kalastajia :-D Onha sitä tullu kalastettua siel siitä lähtien ku mato-onki pysy kädes.Ite olin la-ma soutu-uistelemassa mut ei tullu ku perus 0,5kg-2,5kg haukia.
Viime kesänä tuli kerran käytyy kerran käytyy simpiäl/karttuul mut sitä edellisenä kesänä tuli käytyy useammin mut eipä saalista herunu,pari tärppiä on karttuulta saatu :-D
Vinttiniemest on iha hyvä laskee vene,lyhyt matka karttuulle.
tämähän pelaa hyvin kun heti tuli vastauksia :-D
Tuntuu olevan hauet kudun jälkeen nälkäisiä. Hintakalla muutemia kaislikon laitoja, jotka ovat varmoja haukipaikkoja tähän aikaan. Sitten heinäkuussa onkin jo vähän vaikeampaa. No silloin olen pyytänyt muikkua verkolla. Lohikala on lohikala. Kyllä sitä muikkua kelpaa ottaa...
toi kartta olikin hyvä, oon sen joskus nähnytkin mutta en noteeranut että siinä on laskupaikat, näköjään ainakin karttuulle pääsee aivan pelipaikkojen viereen. Saattaa olla että olen siellä jo ensi lauantaina vapojeni kanssa.... pitäis saada viriteltyä vaan telineet vavoille mun soutuveneeseen ja toivoa ettei tuule liikaa, niin pääsee lähtemään.. kun noita veneenlaskupaikkoja katsoi, niin ainoa järkevä paikka on toi karttuun vieressä oleva laskupaikka. Muualta on aivan liian pitkä matka pelipaikoille kun kerran perässä putkuttaa 3 heppanen.
Elikäs älkää sitten ihmetelkö jos siellä Karttuulla näette jonkun amatööriuisteluvirityksiä soutuveneessä :-D Itse kun en usko välineurheiluun....
Tää lohenuistelu on mulle tosiaan ihan uusi juttu, muuten kalastuskokemusta löytyy yllinkylllin. Perholla olen jallittanut taimenta varmaan kymmenen vuotta, mutta nyt se on vähän jäänyt. Tässä viime kesänä innostuin sitten tähän uisteluun, saa nähdä tuleeko samanlainen 10 vuoden villitys kuin perhostuksesta.
Mites toi Karttuu tähän vouden aikaan. Ilmeisesti lohta ja taimenta kannattaa syvänteiden >20m kohdalta välivedestä (4-10m) ja pinnasta tietenkin muikkuparvien syvyyksiä luotaimella tarkkaillen. Mutta mites jos ei lohikala nappaa, niin tuleeko sieltä haukea ja kuhaa esim rannempaa. Tuo lohenuistelu voi olla joskus niin pirun tylsää jos ei mitään tapahdu, niin backup pläninä pitäis olla hauki/kuha mestat.
Käykö karttuulla hauelle ja kuhalle värikkäät (sateenkaari) 5-12cm vaaput, ainakin Hintikalla ne käyvät?
Karttuulta en ole saannut kuin muutamia sattumahaukia selän kupeesta ja nekin matalasta vedestä. Kuhia ei ole tullut kuin verkoilla. Kaikkea kannattaa silti yrittää :-) Viime vuonna vedin 250 tuntia lohikalaa ja parisenkymmentä sain joista vain kolme mitallista Puulasta ja yksi toisaalta eli melko pitkävetistä se on näin amatöörinä aluksi, mutta jostain se on lähdettävä.
Itse elän siinä uskossa, että taimen ja järväri on siellä missä muikutkin. Kaiulla sitten muikkuparvia hakemaan ja kun parvi löytyy niin siinä sitten haravoidaan. En ole löytänyt oikein mitään varsinaista ottiaikaa, mutta omat yritykset kohdistuu yleensä aamupäivään. Mukavaa hommaa se on vaan seilailla ja toivoa tärppiä. Välillä se oikeasti tuleekin :wink:
Nieriää ei kannata toivoa siiman päähän, koska ne tuntuu olevan saavuttamattomissa. Verkolla tulee välillä, mutta pirun syvältä.
Välineurheiluun en itsekkään juuri usko, mutta pieni panostus antaa uskoa omaan touhuun :lol:
yksi kysymys tossa putkahti vielä mieleen. Tiedättekö voiko siellä Vihtiniemessä säilyttää venettä ilmaiseksi? Vai maksaako jotain? Voisin nimittäin sen verran panostaa uuteen harastukseen että ostaisin toisen tasaperäveneen jollain satasella; säilyttäisin kesät venettä Vihtiniemessä. Veneen roudaaminen peräkärryllä on sekin nimittäin melkoista jumppaa.
sori, siis Vinttiniemi
Siellä muistaakseni lukee jotain sellaista, että tutustumiskäynti ilmainen ja muuten maksullinen. Perivät siis maksun sen käytöstä. Ei taida ilmaisia satamia ollakkaan :|
Quote from: merrasmäenkoukuttaja on May 24, 2011, 19:52:46
tervehdys kaikille palstan kirjoittajille... kirjoitukset ovat avanneet hyvin minulle - vasta puulan lohiapajiin tutustujalle - tätä maailmaa. Takana 15 vuoden mökkikalastajantutkinto hintikanselällä, sekä muuttosalmen ja hirvensalmen välillä. Lähinnä haukea tullut, mutta ajoittain ovat kuhatkin piristäneet ruokapöydässä. Ja verkolla tietty muikkua! Ja paljon!
Oletan et ryökkään puolelta oot muikkua saanu,kyläläisten mukkaa hintikal ei oo paljoo muikkua tai sit ne on huijannu mua joka on paljo mahollist :-D ku ei oo tullu kokeitua.
joo toi kirjoitusasu voi olla vähän määrittelevämpi, elikäs muuttosalmesta sitä ollaan menty sinne Liekuneen puolelle, Läskisaareen, josta sitä muikkua on tullut. Hintikka on matala selkä. Syvimmät kohdat ehkä just 10 metriä, mut nekin niin suppeita alueita, ettei niistä kannata muikkua pyytää.
Kävin la ja su vetämässä karttuula ensimmäistä kertaa, molempina päivinä reilut 3h. Saalista ei kuitenkaan tullut, eikä tainut tärppejäkään tulla, tosin kerran oli muikku hävinnyt raksista, mutta en tiedä miten. Su vedin 3 tuntia Vintinniemen satamasta pohjoiseen 2km neljällä vavalla. Kaiku näytti, että vedenalla suhisee, syyvyydet oli 15-40m välillä, eli käsittääkseni näiden perustella paikanvalinta oli hyvä??
Mitä mieltä olette tosta mun paikan valinnasta? Oliko mun logiikassa järkeä?
Vedin pinnasta, jossa kaiun mukaan oli elämää, sekavetona raksilla ja vaapuilla. Mulla ole sellanen perinteinen raksi, jota ei tarvi sen kummemmin viritellä, kala vain huppuun kiinni ja paketti on valmis. kuulemman pyynnin taitajat käyttävät jotain muikun käyristystaktiikkaa. Lieneekö tollanen perinteinen käyristämätön raksi toimivan karttuulla??
Aatami mainitsikin että 250:llä vetotunnilla voi saada 20 lohikalaa, eli yhtä kalaa kohden menee yli 10 tuntia. Mutta eikö selkä anna mitään muuta saalista? Esim kuhia. Luulisi että siellä on muikkuparvia jahtaamassa kaikki pedot. Toi kuulostaa aika kovalta hommalta, kun 10 tunnin työ pitää tehdä per kala. Taitaa olla niin että vielä ei ole parhaat pyyntiajat; se taitaa tuo syksy olla antoisin, lieneekö asia näin Karttullakin?
No, ensimmäisen laihan reissun jälkeen en kuitenkaan heitä vapoja nurkkaan, tavoitteeksi on asetettu nostaa Karttu§ulta yksi mittakala tämän vuoden aikana.
Hintakanselkä oli sentään antoisa; nostin yhden kuhan verkolla:)
Viikon verran tuli mökkin kunnostuksen ohessa kalastettua,pääasiassa haukea, veneessä kävi 16 haukea ja kaikki lähti takas kasvaa.suurin 2,1kg :-P Tänä aamun kävin viskaa 2 verkkoo (60mmx1,8mx30m) järvee.Kävin nostaa kuude aikaa ylös ku oli tarkostus lähtee ihmisten ilmoille. ja tämmöne sielt tuli.Painoa 1050g ja pituutta 42cm.
(https://kalassa.net/keskustelut/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg805.imageshack.us%2Fimg805%2F7016%2Fdsc00521p.jpg&hash=90bec73c818f8ec71d6c27805d2ca5031101f8da) (http://imageshack.us/photo/my-images/805/dsc00521p.jpg/)
Komea mötky. Noita kiloisia ahvenia tuntuu Puulassa riittävän, kun oikealle paikalle osuu :-)
Moi,
kesälomat lähestyy ja mieli vetää taimenen pyyntiin. Osaako Puulalla kalastavat antaa pari "kuumaa" vinkkiä ko. eväkkään sielunelämään?
1. Löytyykö samoista paikoista kun lohi, eli selältä vai kannattaako etsiä rajatuimmilta alueilta?
2. Onko kesällä vain syvässä (kylmässä) vai pintaako öisin?
3. Missä muikku, siellä taimen?
4. Raksi, pelti vai vaappu?
5. Parhaat kellonajat?
Kyssät varmasti laajoja ja näistä saisi jo aikaan kirjan, mutta otan kaikki tiedonjyväset kiitollisuudella vastaan.
Onko kellään muuten kokemuksia tanen pyynnistä Hokan vesialueilla, joka ei käsittääkseni kuulun yhteislupa-alueeseen? Olen kuullut, että siellä on lukuisia hyviä taimenmonttuja.
Kokemuksia sieltä ja saako sinne ulkopuoliset vetolupia?
Mikään mestari en ole uistelun saralla, joten varauksella muutamia huomioita. Perussääntöhän on, että pienet ns alamittaiset on pinnemmassa, kun taas isommat väijyy syvyyksissä. 10 metristä tuli viime kesänä paljon taimenia, mutta nekin suurin osa alamittaisia. En tiedä sitten pitäisikö vieläkin syvemmälle mennä. Kalaa olen saannut vaihtelevalla menestyksellä tintin pikkujärväreillä ja erilaisilla vaapuilla. Vaapuista mainitakseni Perzat ja Sepentuurin yksikoukkuinen malli(harvinainen, vaikea löytää mistään).
Raksit on varmasti hyviä jos osaa virittää. Itse olen todennut sen liian vaikeaksi vielä toistaiseksi, mutta ehkä vielä joskus.
Värimaailmasta sen verran, että kesää kohti mennessä karamellivärit ja violetti on vetänyt kaloja puoleensa.
Yöelämästä en tiedä, kun en ole veneilykunnossa siihen aikaan. Paljon puhutaan, että taimenta saisi hyvin öisin, mutta siitä ei ole mulla mitään kättä pitempää.
Hokan vesialueesta ei itsellä ole mitään tietoa.
Quote from: Aatami on June 08, 2011, 16:18:39
Mikään mestari en ole uistelun saralla, joten varauksella muutamia huomioita. Perussääntöhän on, että pienet ns alamittaiset on pinnemmassa, kun taas isommat väijyy syvyyksissä. 10 metristä tuli viime kesänä paljon taimenia, mutta nekin suurin osa alamittaisia. En tiedä sitten pitäisikö vieläkin syvemmälle mennä. Kalaa olen saannut vaihtelevalla menestyksellä tintin pikkujärväreillä ja erilaisilla vaapuilla. Vaapuista mainitakseni Perzat ja Sepentuurin yksikoukkuinen malli(harvinainen, vaikea löytää mistään).
Raksit on varmasti hyviä jos osaa virittää. Itse olen todennut sen liian vaikeaksi vielä toistaiseksi, mutta ehkä vielä joskus.
Värimaailmasta sen verran, että kesää kohti mennessä karamellivärit ja violetti on vetänyt kaloja puoleensa.
Yöelämästä en tiedä, kun en ole veneilykunnossa siihen aikaan. Paljon puhutaan, että taimenta saisi hyvin öisin, mutta siitä ei ole mulla mitään kättä pitempää.
Hokan vesialueesta ei itsellä ole mitään tietoa.
Kiitokset vinkeistä. Itse taidan viehevalinnassa myös kallistua pelteihin. Monet tutut vannovat raksin nimeen, mutta itseni tuntien ei taida kärsivällisyys riittää.
Uistelujutut vielä sen verran alkutekijöissä, että venekin tulee vasta tällä viikolla. Näin ollen mieli ehtii muuttumaan yhtä monta kertaa kuin naisella rättikaupassa.
Ihan vaan utelijaisuudesta, kuinka monella vavalla vedät? Itse olen pähkäillyt 6-1o kepin välillä. Jotenkin en haluaisi ihan hirveää vapaviidakkoa veneeseeni.
Time will tell, luultavasti ahneuspäissäni päädyn 10 vapaan.
Tällä hetkellä vedän seitsemällä kepillä ja enempää en aio virittääkään kun yksin olen. Kaverin kanssa saatetaan joskus kymmenelläkin vetää, mutta ei siitä sen suurempaa hyötyä kuitenkaan ole. Onpahan jotain puuhasteltavaa kun virittää useamman vavan :wink:
Joo, eiköhän 6 kepillä saa siimat tarpeeksi sotkuun. Ja jos kala on otillaan niin varmasti riittää.
Veneeksi mulle tulee ensi viikolla Kala-Palta pulpetilla, joten en ole ihan varma miten ko. jollaan saa edes kovin montaa vapaa viritettyä.
Piti hakee kompromissivene millä onnistuu jotenkin uistelu, huviveneily, tavaran rahtaaminen ja verkkotouhut. Saas nähän miten onnistunut on valitani.
Meillä on yhtenä veneenä saman valmistajan soutupalta jota olen kuudella vavalla käyttänyt ja hienosti toimii ja neliheppasella koneella voi uistella vaikka maailman tappiin saakka, kun eihän se kuluta bensaa juuri mitään.
Huomenna lähden taas viikonlopun reissulle appiukon kanssa koittamaan kalaonnea ja tekemään remppahommia. Voi olla, että nestetankkausta joutuu taajaan harrastamaan. Älkää ihmetelkö jos selällä liikkuu vene johon on viritetty aurinkovarjo 8-)
Ei muuta kun kireitä siimoja. Lämpöä ainakin riittää.
Onko Soutu-Palta miten tukeva? Uskaltaako Simpiälle tai Karttuulle jos sattuu puhaltmaan?
Itsellä menevät seuraavat 2 vloppua ohi, mutta parin viikon päästä alkaa kesäloma, sitten voi postiosoitteeksi laittaa Puula.
Satutko muuten tietämään onko nieriälle asetettu alamittaa? Parina viime vloppuna tullut verkosta muutama 50-55 cm lajin edustaja. Ovat olleet kuolleita, joten oli "pakko" ottaa.
En osaa kyllä noista nieriöistä sanoa. Ei kai laki ainakaan määrää niille alamittaa eikä mielestäni tuolla Puula-sivuillakaan ole mainittu alamittaa. Kyllä mekin ollaan nieriät otettu mitä verkosta on löytynyt. Sen verran syvältä tulee ettei niistä ole lähtijöiksi.
13m/s on kovin tuuli missä olen Soutu-paltalla mennyt Karttuulla ja silloin kieltämättä jo vähän jännitti. Sanotaanko, että alle 8 metrin tuulissa pärjää vielä hienosti. Se on kuitenkin aika raskas ja pitkä vene. Todella hyvä verkon laskuun tasaisen pohjan ansiosta ja näppärä liikkua sillä matalissakin vesissä.
Kireitä siimoja ei uskalla toivoa ellei pohjatärppejä lasketa, mutta nautitaan nyt kerrankin kun on lämmintä :-)
Quote from: Aatami on June 09, 2011, 20:00:25
En osaa kyllä noista nieriöistä sanoa. Ei kai laki ainakaan määrää niille alamittaa eikä mielestäni tuolla Puula-sivssuillakaan ole mainittu alamittaa. Kyllä mekin ollaan nieriät otettu mitä verkosta on löytynyt. Sen verran syvältä tulee ettei niistä ole lähtijöiksi.
13m/s on kovin tuuli missä olen Soutu-paltalla mennyt Karttuulla ja silloin kieltämättä jo vähän jännitti. Sanotaanko, että alle 8 metrin tuulissa pärjää vielä hienosti. Se on kuitenkin aika raskas ja pitkä vene. Todella hyvä verkon laskuun tasaisen pohjan ansiosta ja näppärä liikkua sillä matalissakin vesissä.
Kireitä siimoja ei uskalla toivoa ellei pohjatärppejä lasketa, mutta nautitaan nyt kerrankin kun on lämmintä :-)
[/quot
Vois kuvitella, että 13 m/s Simpiällä tai Karttuulla tarjoaa jo aika merellisen elämyksen. Itsellä tällä hetkellä alla Suvi 495 + 5 hv Yammu. Se aika hirveä kapistus jo 5-6+ m/s tuulessa.
Paltojen pituus varmaankin tekee niistä huomattavan vakaita. Luin jostain, että venetyyppi on alunperin suunniteltu Oulunjärven aavoille selille.
Viime kesänä iski sellainen syöksyvirtaus, kun olin keskellä Karttuuta. Silloin meinasi kauhallinen housuun tulla. Varsinkin, kun alla oli vanha Hirvas. Periaatteessa vene on isompi kuin Palta, mutta ei lähellekkään niin vakaa. Joskus on jouduttu soutuhommiinkin kymppituulissa. Metkan näköistä, kun vene menee aallon pohjalle, niin aallon harja on reilusti venettä korkeammalla. Pelästysliivit kunnolla puettuna, niin uskaltaa vähän hurjempaakin keliin. Ehdoin tahdoin en ole koskaan mennyt, vaan enemmänkin olosuhteiden uhri olen ollut.
Uisteluhommista katoaa kyllä hohto jo 5-6 metrin tuulissa.
Sama täällä tuon tuulen suhteen, vaikka kalastus on lähes ainut asia maailmassa, pyrin valitsemaan kelit siten, että turvamarginaalit ovat riittävät.
Mulla on pari kolleegaa, jotka veti viime syksynä Simpiällä 11 m/s tuulessa. Tuskin oli kovin nautinnollista. Tämä oli joskus lokakuussa ja polte pojilla kova.
Paltojen pituus varmaankin tekee niistä huomattavan vakaita. Luin jostain, että venetyyppi on alunperin suunniteltu Oulunjärven aavoille selille.
[/quote]
Offtopic.: Olet oikeassa, Palta-veneet tehtiin aiemmin Paltamon Mieslahdessa, kävin pajalla tuossa 80-luvun lopussa.(Olen kotoisin sieltä). Noin 20 vuotta sitten valmistus siirtyi Mikkeliin. Noita 70- ja 80- luvulla tehtyjä Paltoja on edelleen paljon käytössä.
Quote from: Mr Ponu on June 09, 2011, 21:01:09
Paltojen pituus varmaankin tekee niistä huomattavan vakaita. Luin jostain, että venetyyppi on alunperin suunniteltu Oulunjärven aavoille selille.
Offtopic.: Olet oikeassa, Palta-veneet tehtiin aiemmin Paltamon Mieslahdessa, kävin pajalla tuossa 80-luvun lopussa.(Olen kotoisin sieltä). Noin 20 vuotta sitten valmistus siirtyi Mikkeliin. Noita 70- ja 80- luvulla tehtyjä Paltoja on edelleen paljon käytössä.
[/quote]
Onko Mr. Ponulla omakohtaisia kokemuksia Kala-Paltan soveltuvuudesta uisteluun ja verkkotouhuihin? Allekirjoittaneelle tulee paketiksi Kala-Palta R powered by Yamaha 20 hv.
tervehdys vaan kaivon vetelijöille, ja tyhjältä se kaivo vaikuttaa.. nyt 4 reissua 20h kartuulla takana ja vain yksi ainoa tärppi. Sekin haukitärppi. Kakkosen hane kävi näyttäytymässä veneen vieressä, mutta päätti katkoa siimat ja vei uuden lohivaapun mukanaan. Prkl :(
No kaikella on hintansa, ja Puulan lohilla se taitaa olla kova ellei tähtitieteellinen. Mutta periksi en anna, kuulemman tämä vuosi on ollut muillekkin tyhjän vetämistä. Toisaalta kuulin että yksi kaveri sai nieriän viikko sitten karttuulta aivan pinnan tuntumasta ja toinen uistelija karkotti vitosen tanelin veneen vierestä. Että kyllä siellä kaivossa on elämääkin.
Mulle tämä on vielä harjoittelua ja enkä ole satavarma uitanko rakseja oikeoppisesti. Onko täällä raksitaitajia, ei sattuisi olemaan mitään mustknow-vinkkejä?
Mites muut, onko Puula antanut järväriä/tanelia?
Viikonloppu jälleen yritetty, mutta tulos edelleen laiha. Kaksi karkuutusta. Toinen ihan hyvän kokoinen. Sain oikein seuraa, kun väsyttelin kalaa. Viereen pysähtyi pariskunta veneellään ihmettelemään, kun teutaroin kalan kanssa, mutta näytelmä päättyi ikävästi, kun tyhjän siiman vedin ylös. Erikoinen kala oli muutenkin, kun käyttäytyi kuin kuha, mutta eihän Karttuulla kuhia ole :wink:
Appiukko sai yhden alamittaisen taimenen, mutta sekin takaisin kasvamaan. Verkoilla tuli yksi komea siika ja savupöntöllinen ahvenia. Vielä se Puulakin repeää ja se kauden ensimmäinen napsahtaa.
Osaako kukaan vastata varmuudella myykö Puukonsaari uistelupia ulkopuolisille? Veneeseen tulevat sähköiset apuvälineet ovat sen verran alkeelliset, että tarkka paikanmääritys voi olla paikotellen vaikeaa.
Toinen vaihtoehto on tietysti uistella lääninluvalla, joka kai sentään "toimii" myös Puukonsaaren osakaskunnan aluella?
Ottaa veneeseen mukaan omat ja kaverin pennut "painolastiksi" niin helposti saa 6 vapaa veteen.
Ei myy ulkopuolisille eikä sinne kannata kauheasti mennä härnäämäänkään. Kaikenlaisia hurjia huhuja liikkuu siitä porukasta. Ovat kuulemma edenneet neuvotteluissa senkin alueen porukan kanssa, että ehkä vielä joskus sekin liittyy yhteislupa-alueeseen.
Juhannuksen uistelun saldo: Pari pikkuruista taimenta ja yksi nippanappa mitallinen takaisin kasvamaan. Ylös 60cm järväri Perzan 9.5cm vaapulla sekä säyneenkka 2kg.
Itsellä Jussin saldo puhdas 0. Tosin johtuen aika tiukasta humalatilasta eipä tulut juuri järvellä oltua.
Onko kellään muuten tietoa miten muikku voi? Viime yönä ei mennyt yhteen 5 m 14 mm verkkoon kuin kaksi pannullista kalaa?
Viime vuona saalis aika vakio, 1 verkko, sangollinen muikkua. Aika taisi olla viikkoa myöhempi, mutta luulisi kalojen jo nyt parvetua.
Oudoissa korkeuksissa liikkuu muikku tällä hetkellä. On niin hirveää hajontaa oleskelusyvyyksissä, että vaikeaa on vielä muikun saanti. Myö ollaan saatu kanssa pari pannullista vaikkakin meidän verkot on vaan puolet noista sun verkoista.
Sunnuntaina heitettiin rinkiä Karttuulla mutta kalat ja tapahtumat oli puhdas nolla. Vesi oli 24-27 asteista. Aika lämpöistä sanoisin.
Quote from: Aatami on July 04, 2011, 12:26:47
Oudoissa korkeuksissa liikkuu muikku tällä hetkellä. On niin hirveää hajontaa oleskelusyvyyksissä, että vaikeaa on vielä muikun saanti. Myö ollaan saatu kanssa pari pannullista vaikkakin meidän verkot on vaan puolet noista sun verkoista.
Sunnuntaina heitettiin rinkiä Karttuulla mutta kalat ja tapahtumat oli puhdas nolla. Vesi oli 24-27 asteista. Aika lämpöistä sanoisin.
Milloinkohan tuo muikkulainen meinaa oikein parveutua? Edelleen tosi harvassa ja levällään.
Puulalla tuntuu olevan ainakin kahta erilaista koulukuntaa mitä muikun verkkopyyntiin kesällä. Osa pyytää sitkeästi pinnasta ja osa pohjasta. Itse luotan tuohon jälkimmäiseen. Tulee pakostakin mieleen jos parvit ovat pinnassa.
Viime yön saalis 20 muikkua. Yön pelasti kuitenkin kilon siika 25 metristä. On tainut vedet lämmitä aikas syvältä kun siika noinkin syvälle menee.
Meillä on nyt ollut mökki Puulalla pari vuotta. Tänä aikana on muodostunut kuva hyvästä ja kalaisasta järvestä. Uistelemalla omat ennätykset on 11.2kg hauki, 1.5kg ahven, 4.7kg kuha ja 1.2kg siika. Taimenta tai lohta en ole edes yrittänyt kun on sen verran matkaa "isoille selillle". Verkolla kalastelen lähinnä muikkua, siikaa, ja kuhaa. Laitan aina muikkuverkkojen väliin 60mm verkon kokeilumielessä ja se on toistaiseksi pysynyt tyhjänä. Muikkua kalastelen vain heinä-elokuussa n. 8-13 metristä välivedestä. Saalis on keskimäärin jotain 50 muikkua 3 verkossa. Miltä syvyydeltä te muut kokeilette muikkua?
Kuhasta sen verran, että monet kalastuskunnat istuttavat sitä vuosittain ja ilmeisesti se pysyy aika hyvin istutusalueen läheisyydessä toisin kuin siika, jota istutetaan myös paljon. Kuha ja ahven myös kasvavat poikkeuksellisen nopeasti Puulassa.
Tänä vuonna takana vasta yksi uisteluilta ja saalis 2 kuhaa ja 3 haukea. Molemmat kuhat mittakaloja ja hauista suurin 4.5kg ja 2 muuta alamittaisia.
mä olen saanut keskikesällä hyviä saaliita 10-13m montuttujen välivedestä, siitä 4-8 metristä. Kylmänveden aikaan tulee hyvin pinnasta.
missä päin puulaa kalastalet?
Kalastelen lähinnä Mainiemen länsipuolella Puulasalon ympäristössä. Siellä missä pidän muikkuverkkoja on syvyyttä 30-50m ja vesi ei ole ihan niin kirkasta kuin isoilla selillä. En tiedä miksi mutta en ole koskaan saanut muikkua alle 16mm verkolla vaan parhaiten 16-20mm verkoilla. Pitäisikö mennä matalammille alueille jos haluaisin suurempia saaliita. Keskimäärin muikkuverkkoni on vesillä n. 10vrk/vuosi ja vielä en ole saanut sellaista saalista, että olisin muikkua pakkaseen saanut. No parastahan se tuoreena onkin. Kuhaa ja siikaa tulee kuitenkin hyvin.
Jasonilla onkin hyvällä paikalla mökki. Ainakin jos kuhaa ajattelee eikä siitä pitkä matka ole lohikalojenkaan luokse.
Meillä on muikkuverkot 15mm silmällä. Ilmeisesti voisi kokeilla isommallakin silmällä jos sielläpäin ne toimii. Syksyllä tulee niitä kunnollisia muikkusaaliita matalalta. Kesäaikaan muikku on sen verran levällään ettei kunnon saaliita tahdo tulla millään ilveellä.
Täällä alkaa pikkuhiljaa olemaan vilkkain keskustelu Puulan osalta mitä netissä on saatavilla ja mikäs sen parempaa :-)
Omalta osalta seuraava reissu venyy kuukauden päähän, kun on jälleen kaiken maailman kissan ristiäisiä haittaamassa harrastuksia.
Viime lauantaina oli 3 muikkuverkkoa vesillä (16,18 ja 20mm). Muikkuja tuli 25kpl joista suurin osa 20mm verkossa. Verkot oli n. 12m syvyydessä. Seuraavana päivänä nostin verkkoja 3 metrillä, koska edelliset muikut oli yläpaulassa, tuloksena 5 muikkua. Pitäisi kai enemmän jutella niiden verkkomiesten kanssa, jotka kalastaa säännöllisesti niin ei tarvitsisi kokeilla yksinään pyyntisyvyyksiä. Mielenkiintoista oli myös se, että kaikuluotaimen mukaan kaikki kala oli 20-30 m syvyydessä. En tosin tiedä näyttääkö kaiukuni muikun kokoista kalaa. Mutta ei kai muikkua niin syvältä kannata kokeilla? Naapurit näyttävät pitävän muikkuverkkoja samoilla paikoilla syvänteiden päällä kesäkuusta lokakuuhun. Täytyy varmaan kokeilla muikkuverkkoja vielä syksylläkin. Syksyllä tulee vietettyä mökillä vain viikonloput ja verkkojen kanssa sählääminen on kuitenkin melko työlästä. Kaiken lisäksi syksyllä aikaa kuluu suurhauen uisteluun.
Me pidetään kesäaikaan verkkoja vähintään 20 metrin syvyydessä ja yleensä saalis on muutama kilo, välillä jopa yli 5 kiloa. Tämä siis kesällä. Syksyllä kutuaikaan ollaan saatu parhaimmat saaliit 3-4 metrin vedestä. Silloin neljällä matalalla verkolla on tullut muikkua yli 10 kiloa ja päitä on ollut yli 600.
Kiitos tiedosta. Täytyypä kokeilla syvemmältä ensi viikonloppuna. Oman kokemukseni mukaan nyt alkaa olla parhaat ajat kuhan uisteluun. Suurin osa omasta uistelusaaliista on tullut heinäkuun lopussa tai elokuun alussa. Keltainen syvänne Jesse ja Merimetso ovat olleet omat luottopelini. Keltainen Jesse on tosin myös pikku haukien suosikki ja sitä uitankin aina perukkeen kanssa. Samoilta paikoilta mistä tulee kuhaa tulee myös isompaa haukea. Siksi pidän aina vedessä myös isoja vaappuja kuten 24cm karikkoa. Merimetsosta taas tykkäävät myös isommat ahvenet.
Quote from: Jason on July 20, 2011, 13:55:22
Viime lauantaina oli 3 muikkuverkkoa vesillä (16,18 ja 20mm). Muikkuja tuli 25kpl joista suurin osa 20mm verkossa. Verkot oli n. 12m syvyydessä. Seuraavana päivänä nostin verkkoja 3 metrillä, koska edelliset muikut oli yläpaulassa, tuloksena 5 muikkua. Pitäisi kai enemmän jutella niiden verkkomiesten kanssa, jotka kalastaa säännöllisesti niin ei tarvitsisi kokeilla yksinään pyyntisyvyyksiä. Mielenkiintoista oli myös se, että kaikuluotaimen mukaan kaikki kala oli 20-30 m syvyydessä. En tosin tiedä näyttääkö kaiukuni muikun kokoista kalaa. Mutta ei kai muikkua niin syvältä kannata kokeilla? Naapurit näyttävät pitävän muikkuverkkoja samoilla paikoilla syvänteiden päällä kesäkuusta lokakuuhun. Täytyy varmaan kokeilla muikkuverkkoja vielä syksylläkin. Syksyllä tulee vietettyä mökillä vain viikonloput ja verkkojen kanssa sählääminen on kuitenkin melko työlästä. Kaiken lisäksi syksyllä aikaa kuluu suurhauen uisteluun.
Itse olen pyydellyt muikkua Puulan itäosistä noin 5 km Vuojaselältä. Muikku saapuu sinne seuduille juuri tähän aikaan vuodesta ja pysyttelee aina syys- lokakuulle. Apajan suurin syvyys on noin 25 m ja muikkua pyydetään ainoastaan pohjasta. Hieman syksymmällä parvia on myös pinnassa. Parhaat saaliit olleet yhdestä 5 m korkeasta verkosta noin 2 kpl 10 litran sangollista. Verkon silmäkoko 14 mm, jos laittaa 15 mm, niin saalis putoaa 10-osaan ja 16 mm pyytää tyhjää. Eli, ei muuta kuin testaamaan mitä syvyyksissä piilee.
Quote from: perza on April 29, 2011, 14:14:29
Quote from: verkottaja1 on April 29, 2011, 12:55:07
Quote from: perza on April 29, 2011, 12:17:56
Quote from: verkottaja1 on April 29, 2011, 11:34:46
Quote from: Aatami on April 29, 2011, 10:49:24
Kuulemma on vielä jäässä. Äitienpäiväksi ovat ennustelleet, että aukeaisi.
No voihan per..le. Taitaa jäädä kevättaimenen pyynti väliin tältä vlopulta.
Ihan näin mielenkiinnosta kysyn, oletko Vuojaselällä uistellut taimenta/saanutkin saalista?
Itse olen kyllä vuojalla uistellut, mutta saalis kalat olleet kuhia, haukia ja ahvenia.
Viime syksynä oli (hyppäs komeesti ilmaan ja pääsi irti) yksi kiinni, joten eipä voi ihan hirveästi kehua. Samaan hengen vetoon pitää todeta, että en ole mikään himouistelija, mutta olen ymmärtänyt, että jäiden lähdön aika on yksi "helpoimmista" ajoista yrittää taimenta vetäen kun se saalistaa juuri sulaneiden rantojen tunutumasta.
Lisäksi viime syksynä näin laiturilta muutamia komeita hyppyjä, jotka tulkitsin taimeniksi. Etäisyyttä oli tosin sen verran, että lajitunnistus saattaa olla pielessä.
Olen kuitenkin kuullut että vanhaan hyvään aikaan Viitasaaren edusta oli hyvä taimenpaikka.
Juu kyllä siellä taimenta on, se on varma. Itsekkin joitain taimenen hyppyjä olen nähnyt syksyn uistelureissuilla.
Läsäkoskeenhan ne taimenet kaiketi yrittää vaeltaa ja jos ne sinne yrittää niin vuojaselän läpihän niiden on uitava.
Vähän lisää jatkoa tähän jo ylipitkään ketjuun. Tuo taimenen vetely Vuojalla rupes kiinnostaa mua ja kaveria sen verran, että siitä muutama kyssä. Osaako kukaan alan ansioitunut harrastaja kommentoida:
1. Kannttaako edes yrittää muulloin kuin syksyllä, tällä hetkellä ei tunnu olevan kuin kuhaa ja tietysti haukea niin pirusti?
2. Luulisi jonkun tanen olevan kesälläkin, koska syvää vettä riittää ja muikkuakin on (ainakin löytynyt kuhien mahasta), vai ?
3. Jos taimenta halajaa vetämällä, kannattaako pyöriä syvän (15-25 m) päällä vai lähempänä jokisuuta?
Sen tiedän, että paikalliset verkottaa taimenta noin 1 km joesta loka- marraskuussa.
Eilen ja tänään tuli kelluttua pienellä kumiveneellä ja sähkömoottorilla vuojaselällä.
Paria vapaa vedettiin ja saatiin 10 kuhaa ja 5 haukea. Pieniä olivat kaikki joten jouti takaisin kasvamaan.
Eli ainakin pientä kuhaa tuolla tuntus olevan riesaksi asti.
Quote from: perza on July 27, 2011, 19:41:39
Eilen ja tänään tuli kelluttua pienellä kumiveneellä ja sähkömoottorilla vuojaselällä.
Paria vapaa vedettiin ja saatiin 10 kuhaa ja 5 haukea. Pieniä olivat kaikki joten jouti takaisin kasvamaan.
Eli ainakin pientä kuhaa tuolla tuntus olevan riesaksi asti.
Vedittekö miten syvästä ja miten syvän päältä? Pitäis perjantaina käydä testaa oisko isompi kuha syönnillään.
Terve!
Itse käynyt pari kertaa Vuojaselällä uistelemassa ilman tulosta. Tosin reissut olleet vain vähän toista tuntia. Auringonlaskun kieppeillä. Viitasaaren itäpuolella olen vetänyt parilla vavalla tuplia syvänteen päällä. Mikä lie pielessä? Aiempina kesinä olen käyny kosken edustalla ja sieltä sillon tällön jonkun kuhan saa.
Quote from: Lahmu on July 28, 2011, 13:10:10
Terve!
Itse käynyt pari kertaa Vuojaselällä uistelemassa ilman tulosta. Tosin reissut olleet vain vähän toista tuntia. Auringonlaskun kieppeillä. Viitasaaren itäpuolella olen vetänyt parilla vavalla tuplia syvänteen päällä. Mikä lie pielessä? Aiempina kesinä olen käyny kosken edustalla ja sieltä sillon tällön jonkun kuhan saa.
Pirun hyvä kyssä. Kalaa siellä kuitenkin on koska verkolla kuhaa saa takuuvarmasti pohjasta Sikosaaren ja Viitasaaren puolivälistä. Oisko mahdollista, että vesi on jo liian lämmintä?
Quote from: Fisherman1 on July 27, 2011, 21:03:10
Quote from: perza on July 27, 2011, 19:41:39
Eilen ja tänään tuli kelluttua pienellä kumiveneellä ja sähkömoottorilla vuojaselällä.
Paria vapaa vedettiin ja saatiin 10 kuhaa ja 5 haukea. Pieniä olivat kaikki joten jouti takaisin kasvamaan.
Eli ainakin pientä kuhaa tuolla tuntus olevan riesaksi asti.
Vedittekö miten syvästä ja miten syvän päältä? Pitäis perjantaina käydä testaa oisko isompi kuha syönnillään.
Ihan keskellä päivää vedeltiin pari tuntia. Vettä alla 5-10m ja siimassa puoltoista metriä vaapusta 40g painoa.
Onkohan kukaan käynyt Tuolla Otavan sataman lähistöllä kalastelemassa. Mikäköhän olisi lähin paikka tuolta suunnalta josta voisi kuhaa tai mahdollisesti jopa jalokalaa yrittää?
Otavan satama on jo liian kaukana reviiristäni...
Viikonloppuna taas 20 tuntia vetoa syvissä vesissä ja kolme alamittaista taimenta catch and release.
Vesi oli 23 astetta ja kova tuuli haittasi harrastusta. Kovasti pyrki puuskissa kampeamaan venettä väärään suuntaan.
Aika hiljaista oli muuten. Yksi vene siellä oli aina itseni lisäksi selällä, mutta eipä sielläkään haavi heilunut. Ehkä se sitten syssymmällä taas.
Verkkojakaan en jaksanut laskea, kun yksin olin reissussa eikä selkä tällä hetkellä kestä mitään rasitusta.
Viikon verran olin mökillä hommissa et sais sen ennen lomaa valmiiks.Siinä samal tuli kalasteltua ryökkään puolella,uistelemalla ei mitään ihmeellistä tullu saatua,muutama luupää kävi pyörähtää venees ja takas kasvaa.3 verkkoa pidin koko viikon,meinasin jo 3 päivän jälkee vaihtaa verkko paikkaa kun melkein tyhjää pyytää,pari rukkasen kokosta lahnaa oli aina.Perjantaina kävin aamul töissä pyörähtää ja sielt himusta kyytiä takas mökille ja verkoille.Ekat kaksi verkkkoa tyhjää täynnä mut kolmannessa oli pari yllätystä Ahvenet 1330g ja 1160g .kärsivällisyys palkittiin kun jakso 4 päivää pyytää tyhjää.Muikkuaki tuli kokeiltua ekaa kertaa ryökkäält,39kpl muikkua saatiin et ei se iha puihin menny sekää.
(https://kalassa.net/keskustelut/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg839.imageshack.us%2Fimg839%2F1196%2Fkuva0079.jpg&hash=f49a455d57297884434184022ebb51c15e5177ab) (http://imageshack.us/photo/my-images/839/kuva0079.jpg/)
Komeat jöötit. Onnea saamamiehelle. Näyttää saaneen jo vähän jäykkää. Toivottavasti oli syöntikunnossa vielä :-)
toinen meni kaverille ja omani paistoin samana iltana ja hyvee oli :-D
pienen tauon jälkeen taas ärähtelen täällä, onpa sitä tullut jotain kerrottavaakin
noh, lohitili ei ole auennut vaikka uistelutunteja on jo kolmisen kymmentä, pitää panostaa syksyyn jos silloin aukeaisi, mutta hintikalta on tullut kivasti kuhaa, sellasta 1-2kg luokaa eli ei mtn varsinaisen suurta,
eilen laski puulan pinta kun nostin hintikalta oman ennätyshauen. Lähdin ennen 22 kuha mielessä parhaille kuhamestoille, eikä kestänyt kun tovi, niin vasemmanpuoleinen sisin laukaisija irroti siiman ja huomasin kuinka vapa taipuili mukavasti, mieleen tuli iso kuha, ei muuta kuun vapa käteen jä väsyttelemään, sitä sitten kestitoistakymmentä minuuttia,
oli kokoajan mielessä selanen 5+ kuha, mutta kun tuo vesihiisi näyttäytyi ensimmäisen kerran, tunnistin sen suurhaueksi. Sain kalan veneen viereen, eikä se mahtunut haaviin, joten tarrasin kiduksista kiinni ja raa'alla voimalla kala kyytiin :)
täytyi laittaa pari tuuletushuutoa kun kyydissä oli 9kg/107cm haukimamma !!!! oli uistimen koukutkin vääntyneet miltei suoriksi!
Onnittelut Merrasmäkeen! Itse olin viikonloppuna sukuloimassa Kilkinsaaressa ja vesillä tottakai. Saalis jäi heikoksi, poislukien muutama mukavankokoinen ahven Muuttosalmen kupeesta jigittämällä. Verkot oli Läskisellä, mutta laihoin tuloksin.
Viime yönä tuli tehtyä tuulastus reissu hintikanselällä,tuuli haittas pikkasen ku piti lähtee vastarannan mutapohjaa kattelemaan joka jäi tyyneksi,yhtään yli 1,5kg haukea ei nähty koko yönä,mut perinteisiä lahnoja kyl näky,kaveri löi yhen lahnan tyylil "osu ja uppos"pohja upotti 50cm et se siitä lahnasta,ite löin yhen perus lahnan joka tuli veneeseen asti.Seuraaval kerral toivottavasti tyynempi.
Pari päivää tuli käytyä uistelemassa puulan vesillä tai oikeastaan vain yksi ja puoli päivää.
Ekanakin päivänä piti keskenkaiken käydä vaihtamassa tulpat moottoriin ja toisenä päivänä sama homma ois ollu puolenpäivän aikaan edessä mutta ei jaksanu enää leikkiä uuden(alle 40 tuntia ajetun moottorin kanssa). Tohatsut on hyviä moottoreita jos ne toimis.
No saaliiksi 25 kuhaa ja pieniä haukia. Ahvenia tuli kanssa sivussa kivasti ja toisena päivänä jigilläkin mutama kymmenen. Ei isomuksia muutama reilu 50cm kuha tuli otettua mukaan ja ahvenet.
hiton isoja muikkuja kyllä nuo kuhat syö kun taas oli jokaisessa kuhassa mikä tuli avattua muikkua mahassa. varmasti 20-30cm mittaisia. Ilmeisesti isompien selkien muikut ei noin isoja ole? vai minkäkokosta muikkua nyt yleensä puulalta karttuu/simpiä on tullut? Yks isompi kuha oli kiinni tai ei välttämättä iso, mutta n. 3kg luokkaa varmasti. Hyvin se paineli pohjaan, mutta irtosi.
ihan hyvä reissu vaikka paljon parempi olis ollu jos moottori ois pelannu kunnolla.
No pitääpä taas seuraavan kerran kävästä puulalla. Todennäkösesti ahventa yrittämään jigillä ja kuhia uistimella.
Meillä on muikut ollu sellasta 10-15cm mittasta ja varmaan pienempääkin tulisi jos olis tiheemmät verkot. Syyskuun puolessa välissä on seuraava reissu, kun vasta silloin kiireiltä ehtii. Silloin kalakin liikkuu varmasti paremmin ottisyvyyksillä. Siinä välissä pääsee tosin Kuolimon kalaparatiisiin vetämään varmat fileet :-)
Quote from: perza on August 22, 2011, 21:06:58
Pari päivää tuli käytyä uistelemassa puulan vesillä tai oikeastaan vain yksi ja puoli päivää.
Ekanakin päivänä piti keskenkaiken käydä vaihtamassa tulpat moottoriin ja toisenä päivänä sama homma ois ollu puolenpäivän aikaan edessä mutta ei jaksanu enää leikkiä uuden(alle 40 tuntia ajetun moottorin kanssa). Tohatsut on hyviä moottoreita jos ne toimis.
No saaliiksi 25 kuhaa ja pieniä haukia. Ahvenia tuli kanssa sivussa kivasti ja toisena päivänä jigilläkin mutama kymmenen. Ei isomuksia muutama reilu 50cm kuha tuli otettua mukaan ja ahvenet.
hiton isoja muikkuja kyllä nuo kuhat syö kun taas oli jokaisessa kuhassa mikä tuli avattua muikkua mahassa. varmasti 20-30cm mittaisia. Ilmeisesti isompien selkien muikut ei noin isoja ole? vai minkäkokosta muikkua nyt yleensä puulalta karttuu/simpiä on tullut? Yks isompi kuha oli kiinni tai ei välttämättä iso, mutta n. 3kg luokkaa varmasti. Hyvin se paineli pohjaan, mutta irtosi.
ihan hyvä reissu vaikka paljon parempi olis ollu jos moottori ois pelannu kunnolla.
No pitääpä taas seuraavan kerran kävästä puulalla. Todennäkösesti ahventa yrittämään jigillä ja kuhia uistimella.
Missäpäin Puulaa oli kuhan mahassa noin isoa mujetta? Itse olen pyytänyt muikkua Vuojaselältä noin 5 km Simpiälle päin ja siellä kaikki muikku tullut 14 ja 15 mm verkoilla, 16 mm pyysi käytännössä tyhjää. Vuojalla syksyllä verkkokuhan mahassa ehkä juuri Aatamin mainitsemia max 15 cm muikkuja.
Quote from: Fisherman1 on August 23, 2011, 19:09:43
Quote from: perza on August 22, 2011, 21:06:58
Pari päivää tuli käytyä uistelemassa puulan vesillä tai oikeastaan vain yksi ja puoli päivää.
Ekanakin päivänä piti keskenkaiken käydä vaihtamassa tulpat moottoriin ja toisenä päivänä sama homma ois ollu puolenpäivän aikaan edessä mutta ei jaksanu enää leikkiä uuden(alle 40 tuntia ajetun moottorin kanssa). Tohatsut on hyviä moottoreita jos ne toimis.
No saaliiksi 25 kuhaa ja pieniä haukia. Ahvenia tuli kanssa sivussa kivasti ja toisena päivänä jigilläkin mutama kymmenen. Ei isomuksia muutama reilu 50cm kuha tuli otettua mukaan ja ahvenet.
hiton isoja muikkuja kyllä nuo kuhat syö kun taas oli jokaisessa kuhassa mikä tuli avattua muikkua mahassa. varmasti 20-30cm mittaisia. Ilmeisesti isompien selkien muikut ei noin isoja ole? vai minkäkokosta muikkua nyt yleensä puulalta karttuu/simpiä on tullut? Yks isompi kuha oli kiinni tai ei välttämättä iso, mutta n. 3kg luokkaa varmasti. Hyvin se paineli pohjaan, mutta irtosi.
ihan hyvä reissu vaikka paljon parempi olis ollu jos moottori ois pelannu kunnolla.
No pitääpä taas seuraavan kerran kävästä puulalla. Todennäkösesti ahventa yrittämään jigillä ja kuhia uistimella.
Missäpäin Puulaa oli kuhan mahassa noin isoa mujetta? Itse olen pyytänyt muikkua Vuojaselältä noin 5 km Simpiälle päin ja siellä kaikki muikku tullut 14 ja 15 mm verkoilla, 16 mm pyysi käytännössä tyhjää. Vuojalla syksyllä verkkokuhan mahassa ehkä juuri Aatamin mainitsemia max 15 cm muikkuja.
Vuojaselältä.. Voihan se tietysti olla että nuo on pieniä siikoja, mutta kun niitä on jokaisen mahassa niin se vähän epäilyttää.
no tuo 30cm saattoi olla liiottelua, mutta isoja jokatapauksessa. Ei noita montaa kappaletta kiloon olis menny.
Kuhia tuli vieläpä 23cm mittaiseen vaappuun eli isoa kalaa ne tuolla tuntuu syövän.
Laitetaanpa raportti viime viikonlopusta: 3h hauen ja kuhan uistelua ja saaliina yksi ahven 450g. Lisäksi 120 metriä 55mm verkkoa vakiopaikalla. Saalis poikkeuksellisen hyvä. 7 kuhaa (45-50cm pituisia), 3 ahventa (1,2kg, 600g ja 500g), 1,1kg siika. Verkot oli aika matalassa n. 3m-6m vedessä. Isoa ahventa on tullut tänä vuonna enemmän kuin koskaan aikaisemmin sekä verkolla, että uistimella. Tämä nyt saatu ahven oli jo neljäs yli kilon ahven. Olen kuitenkin pitänyt verkkoja vesillä vain n. 10 päivää tänä vuonna. Yli puolikiloisiakin on tullut ainakin 20kpl. Hauki taas on ollut enemmän tai vähemmän kateissa.
Onko kukaan käynyt vetämässä tänä syksynä taimenta Vuojaselältä? Tänä aamuna kuhaverkkoja nostaessa oli välillä aikamoinen kuhina pinnassa. Kalan laadusta ei ole varmaa tietoa, mutta muutaman tapahtuman näin niin läheltä, että varmaa on, että ei ollut ihan pikkukalaa. Näytti samalta kun taimen ottaa virrassa hyönteisen pinnasta. Lisäksi näin muutaman hypyn pinnan yläpuolelle, mutta matkaa oli varmaan 500 m, joten lajista vaikea sanoa mitään varmaa.
Moi,
osaako kukaan heittää sivistynyttä arvausta milloin Vuojaselkä vapautuu jäistä? Missä kunnossa ko. selän jäät mahtaa tällä hetkellä ylipäätänsä olla, joko on mustana?
Taitaa olla niin, että joutuu valitettavasti vartoon vielä pitkään ennen kuin pääsee kalalle. Karkea arvio, että kuukauden päästä pääsisi, mutta eihän näistä keleistä koskaan tiedä. Yli 10 asteen yöpakkasia vielä luvattu, niin jääthän vaan vahvistuu, kun lumi päällä on vähentynyt.
istutus määrät ovat kaikkien nähtävillä http://www.puula.fi/?o=8&lang=0//
Tuo kuukausi sopisi mun pirtaan oikein hyvin. Mulla on huhtikuun loppu/toukokuun alku viikon verran lomaa, joten jos silloin vedet auki niin hyvä. Kuulin, että teräsjään osuus on aika pieni tänä vuonna, joten kun kohva poistuu päältä, niin loppu menee nopeasti. Tietenkin kelin pitäisi mielellään ollan plussalla, että sulamista tapahtuu.
Eteläisellä puulalla on tullut joka viikko pyörittyä,jää tilanne vaihtelee aika paljon,mut teräsjäätä max 20cm ja 20cm kohvajäätä.Muutaman virtapaikan tiedän mitkä olivat sulia jo viikko sitten.joo jos sitä lähtis takas jäälle eihä sitä voi lomal muuta tehäkkää ku pyörii jäällä etsien epätoivoisena kaloja :-D
Mistäpäin Puulaa kannattaisi lähteä etsimään harjusta? Kiinnostaisi kyseisen kalalajin kalastus järveltä perho/heittokalastusvälinein.
puulan viehelupa-alue,rajoitukset vuoden 2012 alusta lähtien rasvaevälliset taimenet vapautettava aina riippumatta niiden koosta
Aika hyvä rajoitus omasta mielestäni,vahvistaa mahdollista luonnontaimenen kantaa pidemmällä aika välillä.Jos oikein muistan puulalle istutettavat kalat ovat olleet eväleikattuja vuodesta 2008 et taitaa olla aika epätodennäköistä evällinen saada siiman päähän mutta tulevaisuus näyttää mikä räikkää laulattaa
Voisiko joku valaista mikä on Puulan (lue Vuojaselän jäätilanne) tällä hetkellä. Olisi 3.-6. toukokuuta pieni miniloma ja ajattelin lähteä kalalle jos jäät sen vai sallii. Viime viikon tiistaina oli jo Kangasniemen puolella Ukonsalmessa melkein 1 km avovettä ja koska virtaus on ko salmessa aika kova, niin jäät lähtee aika nopeasti.
Mutta kuten sanoin, silminnäkijähavaintoja kaivataan...
Vuojaselästä en osaa sanoo mutta ihmeitä saa tapahtua jos vappuna pääsee vesille,tänää kävin käppäilee katiskalle,mut aika höttöähän tuo alkaa olemaan.
Loppuviikosta tarkotus ajella hirvesalmen kylälle, ni voin kertoo paremmin jäätilanteita.
Toivotaan parasta,pelätään pahinta
Vuojaselällä jäätä n. 40-50cm. Virtapaikat(Läsäkosken edusta) sulia.
Vappuna varamasti vielä jääpeite. Pari-kolme viikkoa niin vois olla jo sula koko selkä.
Moi,
vappuna saa jäät mun puolesta ollakin, kunhan torstaiksi tai perjantaiksi aukeaisi sen verran, että mökille pääsee. Viime vuonna menin mökille (Sikosaari) muistaakseni vapun aaton aattona ja silloin oli vielä Lapinsalon selän pohjoispää ja Vuojaselkä Sikosaaren pohjoispäästä viëlä jäässä. Seuraavana aamuna oli kuitenkin koko Vuojaselkä auki.
Osaako Perza sanoa, että onko kohva sulanut Vuojaselältä miten paljon. Sit kun jäät menee mustaksi, niin silloinhan jäillä on loppu lähellä.
Ja kuten sanoin viikko sitten Ukonsalmi koko leveydeltään sula, pituutta sulalla noin 1 km. Veikkaisin, että viikossa on jo jonkin verran edistystä tapahtunut. Ja vielähän tässä on yli viikko aikaa.
Jos jotakuta kiinnostaa, niin Vuojaselkä on vapautunut jäistä. Joitain yksittäisiä jäälauttoja näkyi ajelehtivan, mutta muuten avovesikalastus onnistuu vallan mainiosti. Myös Vuojaselältä ainakin Lapinsalon pohjoispäähän asti on sulaa.
Kokonaan eriasia on sitten, mitä tähän aikaan selkä tarjoaa (muuta kuin haukea).
1.5 lähti hintikanselältä jäät,muista paikoista ei oo tietoo kun yamaha ei suostunut lähtee käyntii,mutta ei se kalastusta estä,soutuvene on keksitty.saalistakin on tullut ihan kivasti uistelemalla muutamia luupäitä ja verkosta(70mm) 9 lahnaa ja 2,5kg kuha,riittää vähäks aikaa verkkokalastus.
Jasulla nätti kuha. Tuliko matalasta vai talvehtimissyvänteestä? Onko isoa kutuahventa ollut liikenteessä?
Tänään kävin mökillä tarkastaa talven tuhota ja havaitsin, että kevään ehdottomasti "suurin" saalis löytyi mökkinaapurin rannasta, aikuinen kuollut hirvi. No, onpahan poliisilla ja palokunnalla jotain tekemistä.
kuha tuli 2-3m vedestä 100m mökin edestä,pikkasen piti mennä laituria pidemmälle :-D
Itäinen Puula (Vuojaselkä ja reitti kohti Simpiää) tuntuis pursuavan kuhaa tällä hetkellä. Tuli kolmen päivän etsittyä isoa ahventa ja siikaa verkolla, mutta ihan sama (syvä, matala tai siltä väliltä) mihin verkot laittoi, niin aina tuli kuhaa.
Sama "tauti" oli myös viime avovesikaudella. Ei tainut kertaakaan olla sellaista reissua, että 55 tai 60 mm verkosta ei olisi kuhaa tullut.
Pakostikin tulee mieleen, että onkohan kuhaa jo liian paljon, riittäkö kuhille enää ruokaa. Tietääkö joku vieläkö Puulaan istutetaan kuhaa?
puula.fi löytyy noita istutus määriä.itse olen kyllä noita +1kg ahvenia saanu verkoilla mutta kuha kanta vaihtelee kyllä aika paljon eteläisen ja pohjoisen puulan välillä.ahvenia kyllä riittää,eilen tyhjensin katiskat 8,5kg,tänään katoin taas,varmaan yli 10kg yhteensä päivässä uinut ahvenia katiskoihin.johan sitä joutaa nostaa katiskatkin pois järvestä.
Hyvin on kuhaa noussut veneeseen,isoin 62cm/+3kg kuha,ottipeli hk-varma kalkkaro.Hauen rääpäleet vaan ovat jatkuvasti riesana kun vetää 4-7m vedessä.
Pitänee varmaan siirtyä isommille selille punalihasta pyytämään että tärppiväli kasvaisi "vähän" pidemmäksi.
Paljonko on karttuulla vedenlämmöt?
Eilen pari tuntia "oravan" kanssa uistelee,1 kuha 52cm ja hauen puikulaa.Voi sannoo näin et joka 10 kala on kuha :-D
Onko kukaan käynyt testaamassa Vuojaselkää ja kuhien yhteistyöhalukkuutta. Loma alkas 16. päivä ja vesille olisi hinku. Tosin vesillehän voi mennä vaikka ei mitään saisikaan...
No perjantaina testasin kuhien yhteistyöhalukkuutta. Ei tullu kuhaa, mutta ankerias tuli Vuojaselältä, aika läheltä kieltoaluetta. Iski/tarttui tuplavieheviritykseen. Haavia hamutessa pääsi irti, kun nostin säihkähdyspäissään vedestä ylös. Koosta on vaikea sanoa, kun oli niin monella mutkalla, mutta ei se järin painava ollu. Vieheet ja viritykset oli paksun ja sitkeän liman peitossa, joka lähti vain raaputtamalla. Lukko oli vääntyny suoraks, mutta pysyi kuitenkin kiinni. Kovasti temus.
Koitin googlettaa, että onko koko vesistöön istutettu kyseistä kalaa, mutta ilmeisesti ei ainakaan ihan lähivuosina?
Vai on kuha tiukassa? Onko vesi viellä liian kylmää vai mikä mättää? Oliko muita yrittäjiä? Viime vuonna tähän aikaan kuhanuistelu muistutti lähinnä kirjolohilammikolla kalastamista, no vuodet eivät ole veljeksiä.
En muista minäkään, että ankeriasta olisi Puulaan istutettu. Sen tiedän, että Ruovedenselältä ovat saaneet isojakin ankeriaita.
Ei kai se tiukassa ole, jos osaa hommansa ja on kalusto kunnossa. Itellä pari vapaa soutuveneessä ja käyntejä 2. Koskensuun kieltoaluekin näytti laajentuneen, joten pitää soudella selälle, jossa pienikin tuuli keikuttaa pahasti.
Joku heppu siinä kehui saaneensa pari päivää aiemmin 4,6kg kuhan.
Joo, no muutamalla vavalla tietysti tod näk. vähän huonompi. Viime kesänäkin vaikka vesi oli suorastaan kuumaa, isot kuhat tuppasi tulemaan tosi syvältä, 8-10 m. Pinnasta ei tullut kuin pientä tumppia. Muutama uistelija käytti ainoastaan takiloita kuhan pyyntiin päästäkseen vaivatta tarpeeksi syvälle.
Läsän rauhtoitusalue siis laajentunut. Kuinka paljon se nykyisin on joen suulta? Aikaisemmin tais virallisesti olla 400 m. Mistä sait muuten tietää rauhoitusalueen laajentumisesta? Itse en ole siihen missään vielä törmännyt.
Puulan kalastusalueen käyttö- ja hoitosuunnitelma 2009-2013 kertoo kieltoalueen sivulla 32. Löytyy www.puula.fi
Aiemmin 200m ja nyt 400m. Poiju oli nyt ilmestyny tiedottamaan asian.
Missä päin tällasen hyvän sään sunnuntaikalastajan kannattaa soutaa kuhia etsimässä? Sikosaari-Viitasaari väliä? Viitasaaren itäpuoli?
Ei tarvi tosiaan pelätä, että vien ammattiharrastajien kuhat=D
Olin kyllä tietoinen, että kieltoalue on 400 m suulta, mutta mitään poijua en ole ennen havainnut. Pitääpä käydä ihmettelee..
Noista kuhapaikoista sen verran, että oikeastaan koko Viitasaaren itäpuolelle jäävä syvänne on potentiaalista aluetta, aina 3 km pohjoiseenpäin.
Oma suosikkini on Viitasaaren pohjoispuolella olevan vihreän merimerkin ympärille kaartuva syvänteen reuna. Syvänne kiertää saaren länsipuolelle, joka on myös hyvää aluetta. Ihan syvänteen päältä en ole oikein koskaan hyvin saalista saanut, rinteet ja karikkojen lähistöt ovat ainakin minulle antaneet parhaat saaliit.
Alueella muutama aika pirullinen piilokari (jopa alle 2 m vettä), joten kannattaa olla tarkkana. Jos omistat kaiun, niin kannattaa käydä vaikka päivällä tekinee vähän tutkimuksia. Toisen karin (200-300 m Viitasaaresta pohjoiseen) luona on iltaisin usein onkijoita.
Okei. Täytyy käydä testaan, jos jaksaa soutaa ja jos ei sada :-D
10 pv:n ennuste ei kyllä lupaa muuta, kuin sadetta.
Puula luovutti tänään 2,89 kg nieriän pannuun. Pituutta kalalla kohtuulliset 67 cm.
Quote from: Fisherman1 on July 20, 2012, 11:58:32
Puula luovutti tänään 2,89 kg nieriän pannuun. Pituutta kalalla kohtuulliset 67 cm.
Mistäs päin Puulaa tuli niin komea rautu?
Matinsaaren lähistöltä. Ko. Matinsaari sijaistee Itä/Keski-Puulalla. (Ihan vaan siltä varalta, että Matinsaaria on useampia)
kirjotellaas vähäse pitkästä aikaa.
kuhaa tullut uisteltua enemmän kuin koskaan aijemmin ja saaliit sen mukaiset.mp reissut voi laskee yhden käden sormilla.oma alamitta nousi 50cm jo kesäkuussa,myö mittää pikkusinttejä kalasteta ja onha se iha hyvät et kalat pääsee kerran edes kudulle ennen kuin laitetaan pataan.muikkuverkkoja muutama kerta pidetty erittäin huonolla menestyksellä max 18 muikkista 4 verkost :D kirjotellaan taas kuha pääsee netin ääree,toukokuusta asti ollut mökillä ilman nykyajan laitteita,ei oo telkkaria eikä tietokonetta mökil,pakollisia velvollisuuksia pitää mikkelis käydä hoitaa ni voi läppärin aukasta samal.
Quote from: jasu on August 03, 2012, 12:35:45
kirjotellaas vähäse pitkästä aikaa.
kuhaa tullut uisteltua enemmän kuin koskaan aijemmin ja saaliit sen mukaiset.mp reissut voi laskee yhden käden sormilla.oma alamitta nousi 50cm jo kesäkuussa,myö mittää pikkusinttejä kalasteta ja onha se iha hyvät et kalat pääsee kerran edes kudulle ennen kuin laitetaan pataan.muikkuverkkoja muutama kerta pidetty erittäin huonolla menestyksellä max 18 muikkista 4 verkost :D kirjotellaan taas kuha pääsee netin ääree,toukokuusta asti ollut mökillä ilman nykyajan laitteita,ei oo telkkaria eikä tietokonetta mökil,pakollisia velvollisuuksia pitää mikkelis käydä hoitaa ni voi läppärin aukasta samal.
Jasu, mistä päin Puulaa oot kuhaa vetänyt? Itse olen vieraillut lähinnä Vuojaselällä ja täytyy sanoa, että saalis on ollut kehno viime vuoteen verrattuna. Ei taida vaan taidot riittää..
Kalastan ryökkään ja liekuneen yhteislupaalueella.
Hei vaan kaikille,
oltaisiin ystävien kanssa tulossa ensi vloppuna Puulan suunnalle mikäs muu mielessä kuin se itse. Ei ole ennestään vaan paikat tuttuja ja näyttää että täällä keskustelu on sijoittunut aika pitkälti Vuolaanselän alueelle.
Löytyykö tuoreita kokemuksia Puukonsaaren länsi- tai eteläpuolelta esim Karttuunselän suunnalta?
Ekaa kertaa ollaan myös uistelemassa niin mielellään otan vinkkejä vastaan myös mm. toimivista ottipeleistä yms.
:-P
Kiittäen jo etukäteen
- Mulber
Taitaa olla kokemukset ja hyvät vinkit näillä palstoilla vähän harvassa mitä tulee Puulalle (Simpiä ja Karttuu). Ootko käynyt kattoo vetouistelu.com? Sieltä löytyy etenkin menneiltä vuosilta pitkiäkin keskusteluja Puulan lohista/taimenista/nieriöistä. Tämä vuosi on ollut palstalla aika hiljaista, johtuneeko siitä, että kalaa tulee??
Itse en ole veneillyt oikeastaan kuin Simpiän puolella, mutta lähes aina kun olen alueella vieraillut, niin myös uisteluveneitä on näkynyt. Aika moni on keskittynyt Simpiän pohjoisosiin ja Laajalahden edustalle. (Laajalahti on luonnonhiekkaranta Simpiän itäpuolella)
Veikkaisin, että syvimpiä juumanrinteitä koluavat, mutta korostan ,että en todellakaan ole perillä jalokalan uistelusta.
Quote from: Fisherman1 on August 14, 2012, 07:46:27
Taitaa olla kokemukset ja hyvät vinkit näillä palstoilla vähän harvassa mitä tulee Puulalle (Simpiä ja Karttuu). Ootko käynyt kattoo vetouistelu.com? Sieltä löytyy etenkin menneiltä vuosilta pitkiäkin keskusteluja Puulan lohista/taimenista/nieriöistä. Tämä vuosi on ollut palstalla aika hiljaista, johtuneeko siitä, että kalaa tulee??
Itse en ole veneillyt oikeastaan kuin Simpiän puolella, mutta lähes aina kun olen alueella vieraillut, niin myös uisteluveneitä on näkynyt. Aika moni on keskittynyt Simpiän pohjoisosiin ja Laajalahden edustalle. (Laajalahti on luonnonhiekkaranta Simpiän itäpuolella)
Veikkaisin, että syvimpiä juumanrinteitä koluavat, mutta korostan ,että en todellakaan ole perillä jalokalan uistelusta.
Pitääkin tutustua myös tuohon sivuun ennen reissua. Kiitoksia paljon nopeasta vastauksesta ja infosta. Tänään motonettiin ja honkkariin pakkia päivittämään. :-P
Kylhän noita jalokaloja on puulalta noussut kun kattelee Tintti-uistimen kotisivuilt.Ite mahdollisesti hyökkään parin viikon päästä kohti karttuuta,jos pari reissua pääsis tyhjää vetelee :-D
Tänään tuli kaksi viikkoa täyteen tyhjän pyytämistä Eskolanselällä sekä Simpiällä, vähintään 4h vetoa päivässä ja saaliina yksi alamitta nieriä ja ahvenia :-o Jokin tässä mättää kun muikkuparvia ja niitä ympäröiviä isompia kalojakin kaiun mukaan löytyy, mutta tosin aika syvässä 5-15m ja oiskohan tässä sitten ongelma etten pääse tarpeeksi syvälle kun takiloita en omista vaan pelaan parilla dispyllä ja plaanareissa painoja 40-170g . Vetoa olen koittanut hitaalla sekä nopealla vauhdilla, perässä uitettu tinttiä, räsästä, vaappuja yms. Luulisi että edes alamittasia erehtyisi koukkuihin mutta ei niin ei. Kai sitä pitäisi raksit olla että jonkun sintin kaivosta edes saisi ?
Jos jotain pitäis veikata, niin paikotellen aivan tolkuttoman tiheät muikkuparvet mättää. Itse olen parhaimmillaan saanut 55 mm siikaverkosta 10 muikkua, niin tiheitä ovat parhaimmillaan parvet. Ole siinä sitten oikeassa paikassa oikeaan aikaan.
Tuosta erinomaisesta ruokatilanteesta voisi esimerkkinä mainita viime viikolla verkosta saatu taimen. Pituutta 62 cm ja painoa 3,6 kg, oli aikamoinen possu.
Quote from: EP on August 14, 2012, 15:30:13
Tänään tuli kaksi viikkoa täyteen tyhjän pyytämistä Eskolanselällä sekä Simpiällä, vähintään 4h vetoa päivässä ja saaliina yksi alamitta nieriä ja ahvenia :-o Jokin tässä mättää kun muikkuparvia ja niitä ympäröiviä isompia kalojakin kaiun mukaan löytyy, mutta tosin aika syvässä 5-15m ja oiskohan tässä sitten ongelma etten pääse tarpeeksi syvälle kun takiloita en omista vaan pelaan parilla dispyllä ja plaanareissa painoja 40-170g . Vetoa olen koittanut hitaalla sekä nopealla vauhdilla, perässä uitettu tinttiä, räsästä, vaappuja yms. Luulisi että edes alamittasia erehtyisi koukkuihin mutta ei niin ei. Kai sitä pitäisi raksit olla että jonkun sintin kaivosta edes saisi ?
Mekin sinne suuntaan oltaisiin tulossa. Juu ei meilläkään takiloita tule olemaan mutta harjoitellessa reissu tulee muutenkin menemään kun ekaa kertaa näissä hommissa ollaan ja tuntemattomilla vesillä. Odotusarvo tärppiinkin sen mukainen :-D Honkkarista tarttu mukaan muutama hornetti (DN ja RHH) ja lotot PU ja VI - värityksillä. Onko kellään kokemuksia toimivuudesta?
Kyllä se lotto on luottopeli ahvenen heittokalastuksessa ja hornet kuulemma hyvä ahvenen uistelussa, isoa ahventa +500g täällä on tullutkin sivutuotteena uistellessa. Eilen tuli pöristeltyä Vuojaselälle kuha-jahtiin, pari hikiseen mitallista sieltä tulikin ja sit pari puikkari haukea sivussa, tuli vaan lähdettyä liian myöhään sinne kun ei kerennyt kauaa vetämään. Jos sitä keskittyisikin nää pari päivää kuhan jahtaamiseen kun ei jalokalakaan ole otillaan, on vaan hieman liikaa matkaa Vuojaselälle täältä Eteläselän suunnilta, eli oisko täällä päin missään kuha paikkoja vai onko se ajettava aina sinne vuojalle asti ?
ps. tuli vedettyä pinnasta mutta pelkkiin syvänneuistimiin otti ja kaiku näytti kalat 4-6m
Quote from: Fisherman1 on August 14, 2012, 17:10:10
Jos jotain pitäis veikata, niin paikotellen aivan tolkuttoman tiheät muikkuparvet mättää. Itse olen parhaimmillaan saanut 55 mm siikaverkosta 10 muikkua, niin tiheitä ovat parhaimmillaan parvet. Ole siinä sitten oikeassa paikassa oikeaan aikaan.
tästä tulikin mieleeni että onko noilla saalistajakaloilla jokin tietty suunta mistä ne noihin parviin käy yleensä kiinni esim takaa tai yläpuolelta?
Voi olla että on tyhmä kysymys mutta niin on myös kysyjä näistä aiheista puhuttaessa.
Quote from: EP on August 15, 2012, 10:18:27
Kyllä se lotto on luottopeli ahvenen heittokalastuksessa ja hornet kuulemma hyvä ahvenen uistelussa, isoa ahventa +500g täällä on tullutkin sivutuotteena uistellessa. Eilen tuli pöristeltyä Vuojaselälle kuha-jahtiin, pari hikiseen mitallista sieltä tulikin ja sit pari puikkari haukea sivussa, tuli vaan lähdettyä liian myöhään sinne kun ei kerennyt kauaa vetämään. Jos sitä keskittyisikin nää pari päivää kuhan jahtaamiseen kun ei jalokalakaan ole otillaan, on vaan hieman liikaa matkaa Vuojaselälle täältä Eteläselän suunnilta, eli oisko täällä päin missään kuha paikkoja vai onko se ajettava aina sinne vuojalle asti ?
ps. tuli vedettyä pinnasta mutta pelkkiin syvänneuistimiin otti ja kaiku näytti kalat 4-6m
kiitos vinkistä!
Reissu ohi. Vedeltiin kahella veneellä perjantai ja lauantai oikeastaan koko valoisa aika karttuunselällä.
Eipä sieltä mitään noussut, yksi vahinko hauki tuli lauantaina auringon laskun aikoihin.
Quote from: EP on August 14, 2012, 15:30:13
.... Jokin tässä mättää kun muikkuparvia ja niitä ympäröiviä isompia kalojakin kaiun mukaan löytyy, mutta tosin aika syvässä 5-15m ja oiskohan tässä sitten ongelma etten pääse tarpeeksi syvälle kun takiloita en omista vaan pelaan parilla dispyllä ja plaanareissa painoja 40-170g . Vetoa olen koittanut hitaalla sekä nopealla vauhdilla, perässä uitettu tinttiä, räsästä, vaappuja yms. Luulisi että edes alamittasia erehtyisi koukkuihin mutta ei niin ei. Kai sitä pitäisi raksit olla että jonkun sintin kaivosta edes saisi ?
Quote from: Fisherman1 on August 14, 2012, 17:10:10
Jos jotain pitäis veikata, niin paikotellen aivan tolkuttoman tiheät muikkuparvet mättää. Itse olen parhaimmillaan saanut 55 mm siikaverkosta 10 muikkua, niin tiheitä ovat parhaimmillaan parvet. Ole siinä sitten oikeassa paikassa oikeaan aikaan.
Samaa näytti meidänkin kaiku ja kaikkea yritettiin eri syvyyksille tunkea eteen mutta ei maistunut. Taitaa olla kaloilla masut täynnä.
Juu reissu täälläkin ohi. Kaks viikkoa sitä isoa yritin ja perjantaina se sitte simpiällä iski, +50m vei siimoja ja irti, kyllä tuli pari ärräpäätä.
Syksyinen kuhakausi avattu Puulalla. Eka reissu luovutti yksilön strategisilta mitoiltaan 5,7 kg ja 80 cm.
Onkos Puulalta veretseisauttavia saalisuutisia? Simpiällä on ainakin veneitä pyörinyt aika paljon ja veikkaisin,että ei ihan puhtaasti rakkaudesta lajiin.
Vesien kylmenemistä odotellessa jotta pääsis muikun tappoon ja vielä ehkä hilamaan kuhaenkkaa kohti maagista 10 kiloa.
Jokos taimenet ovat tulleet pintaan? Rantaan eivät kai tule vielä kuukauteen.
Onko kellään näkemystä miten muikun kutu sattuu tälle vuodelle? Vedet kai jo alle 10 raatia, eli ihan hirveän kaukana muikun häät eivät voi olla. Sääennustekin lupasi viilenevää.
Viime vuonna kutu tais olla marraskuussa, mutta kesä ja syksy oli sikalämmin.
Mikä mahtaa olla muikunkudun tilanne Puulan osalta? Veden lämpö kai aika lähellä passeli.
Herätellään Etelä-Savon kauneimman järven eli Puulan palstaa hieman.
Osaako Puulan rannoilla viime aikoina käyneet kommentoida jäätilannetta? Vappuna ei tarvitse kai kuitenkaan unelmoida veneilystä, vai?
Onko kellään tietoja tämän vuoden lohen ja taimenen istutusmääristä? Koitin tätä selvittää puula.fi - sivulta, mutta ainakaan mun silmään lukuja ei osunut.
Vetouistelu.com oli jotain juttua puulan jäätilanteesta. Itse olen menos kattoo jäätilannetta ryökäsvedelle ensviikoloppuna ja toden näköisesti olen järvellä uistelemassa jos viime vuosien jäiden lähtöön vertaa ryökkääl 30.4.2011 ja 1.5.2012.
Vedenkorkeuskin tippunu puulalla -25cm mut toivotaan että tilanne tasaantuu toukokuussa.
Jos joku on karttuu/simpiän suuntaan menos uistelemaan ja tarvitsee keulapainoa niin voin hypätä kyytiin viikonloppuisin.
Alkaa jo kuume iskee päälle ku tietää ettei mökillä jäät kestä koiraakaa ja rannat nelisen metriä sulia,näin ainakin omalla mökilläni en sit tiedä muualla puulaa mikä on tilanne.
Kävin tänään ajelee Puulalla veneellä 5 km lenkin ja uskoisin, että koko lätäkkö on ensi viikonloppuna vapaa jäistä. Vuojaselkä auennee kokonaan huomenna. Tuulet ovat niin kovat ja aurinko pehmittää kyllä mustuneet jäät.
Onkos ryökäsvedeltä noussut saalista? Itellenni ei ole muuta kun haukia napsinu kiinni isoin tähän mennessä +5kg hauki,kuhat loistavat poissaoloaan,vaikka kahdella veneellä ollaan välillä liikkeellä niin ei kuhia löydy. Voihan se olla et kuhat on heittäytyneet ronkeleiks eivätkä huoli meidän uistimia :-P
Itsella kohta yli vuos ilman lohen lohta, on koitettu peltia, raksia muikuilla, vaappua, pikkuplaanarii, takilaa... On plotterista etitty syvänteiden reunat ja siinä vedeltä, nopeus n. 3-4kmh... eikä mitään. Vetelen karttuunselällä lehmisaaren ja hoikka-saaren edustaa, muikkua piisaa vaikka millä mitalla mutta lohi ei ole napannut. Ei myöskään väisälänsaarensilla kupeessa. Mutta kova on yritys ja tulevalla viikolla aktiivisesti yrittämässä, jos sitä huumorilla kokeilis meripeltejä, kun ei noilla muilla tule, millä esimerkiksi faija on lohia sieltä napsinu.. Jos näätte valkoista yamarin 410, perässä 20hp mercury nii saa tulla morjestaa ja vinkkejä jakamaan (: !
Wuuhuu, eilen sitten iski se jalokala kasin aikaa illalla, takilasta 12metristä, ottivieheenä meripelti (: lohen mitat 15 cm ja 300grammaa ja takas kasvamaan... Lohta on, mutta missä isot kalat ?
Eihän koolla ole väliä, eihän?
Itse olen yrittänyt panostaa muikun ja siian verkotukseen, mutta tuskaa on. Siikoja tasan 0, mutta muikkuja tullut peräti 8 kpl. Onneksi oli HK:n blöötä jääkaapissa....
Eihän sillä ole, tietää että lohta siellä on. Tänään käyty ostamassa muutama uus tintti järväri ja pikkujärväri ja iitin-vaappu.. keskiviikosta sunnuntaihin yritetään ! Eipä muikkujakaan ole tullut...
Quote from: tukala on July 29, 2011, 12:15:41
Onkohan kukaan käynyt Tuolla Otavan sataman lähistöllä kalastelemassa. Mikäköhän olisi lähin paikka tuolta suunnalta josta voisi kuhaa tai mahdollisesti jopa jalokalaa yrittää?
Kuhaa saa kyllä otavasta, pidin sitä ennen legendana ja siellä ei enää ole kuhaa mutta muutama viikko sitten nappasi pari kappaletta 45-50cm kuhaa ja sen verran tulevaisuutta silmällä pitäen nii päästin takaisin kasvamaan. Jalokalaa lähimmältä löytyy mun mielestä eteläselältä, jossa en tosin ole itse vetäny.. mutta muutama kokenu vetäjä on ainaki syksyisin vetäny mukavan kokoisia lohia ja taimenia.. Sitten tietenkin karttuu ja simpiä.
Noniiiin ! Nyt se järvien kuningas iski kiinni, eteläselän toiselta puolelta puoli kahdeksan aikaa illalla 6-8 metristä sisimmäisestä plaanarista ärsyttävän vaaleanpunainen valkokelta ja mustat täplät ( HK vaappu) kaiusta katoin että vettä veneen alla 22m, 8metrissä muikku parvi ja aivan jyrkän kallion seinämän vierestä... Tuplat tuli, takilasta alamittanen mutta plaanarista komea 6.5kg ja 85,5cm lohi... fiilis on mahtava !
Onnittelut Zurmikselle todella upeasta kalasta!!! Kyllä niitä mörköjä siellä on ja varmasti aina silloin tällöin tärppääkin kun jaksaa yrittää.
Antaa varmasti uutta intoa (jos sitä vielä tarvitaan) loppukaudelle.
onnittelut vaan tältäkin suunnalta! tulikos muuten ne kuhat jostain sahan tienoilta? tässä koittanu koko kesän että mistä löytys muttei ole tärpänny ku saimaalla...
Suuret kiitokset fisherman ja apexi! Kyllä taas nosti fiilistä huimasti, pakko sanoo viellä et komeesti hyppäs. Joo tota kuhaa saa siitä sahan edestä, tarkemmin likaisen kanavan vierestä.. kyllä pitää taas mökille päästä kunha armeijan kiireiltä kerkiää (:... mökki on vaa vähä kaukana lohi paikoilta, matkaan menee 30-45min riippuen mistä menee kokeilee.. mutta sitte siellä kyllä istutaa se 4-9h evästä tarpeeks ja bensaa nii kyllä kelpaa. Taas ois viikonloppuna tarkotus mennä.
niin ajattelinkin että sielläsuunnalla... ei vaan itselle ole tärpännyt (vielä)
isoja haukia kylläkin (8,5kg samaan veneeseen kaverille ja itselle 6kg seuraavana päivänä) ja jokusia komeita (400-600g) ahvenia. Millasella veneellä liikut?
onko kuvaa komeesta lohesta? olis kivä nähdä.. onko tullu puulalta muuten lohia?
Joo kyllä isoo haukee on, itsellekki isoin ollu 8.5kg. Liikun valkoisella yamarin 410 + musta 20hp mercury, tunnistaa kanssa kun haukee vedän ni yhet plaanarit kummalki puolel ja yhet vaakavedos eli neljällä. Facebook vetouistelu ryhmässä pitäis löytää rullaamalla muutama päivä taaksepäin ja käyttäjållä santeri surma-aho. Kyllå alamittasta lohta ja taimenta on paljon.
Lauantaina nousi veneeseen 5,5 kg kuha Puulasta, joten on sielä mukavia jöllejä kyllä. Mutta sitten tärkeimpään: Ens viikonloppuna ois tarkotus mennä simpiä/karttuu -seudulle "veneilemään" ja kokeilemaan sitä myyttistä järväriä. Vuonna 2005 saanu viimeksi mitallisia veneeseen (kaks samalla reissulla) eli hiljasta on ollut. Vuosittain toki jokunen alamittanen napannu vaappuun. Nyt ajattelin uittaa tinttiä, vaappua ja jos hurjaksi rupeen niin raksejakin mahdollisesti. Plaanarit, takilat ja dipsyt löytyy, joten pitäis vaan enää osata hyödyntää niitä ja löytää oikeat paikat.. Onko vinkkejä tarjolla?
Jos on kaikuluotain ja plotteri ni etsi syvyyskäyrät ja niitä pitkin ja sitte kannattaa kokeilla, etsi jyrkkiä kallion seinämiä jossa on paljon vettä sieltä itse olen muikkua löytänyt ja sieltä tuo 6.5kg iski. Viellä ehkä toimii tollane perus 5-8cm vaappu jossa on paljon räikeää eri väritystå
Osaako joku Puulan muikkuguruista valaista mikä on passeli silmäkoko muikulle tällä hetkellä? Muikku kutee 3 viikon päästä, vai mikä mahtaa olla tilanne?
Onkos tietoa joko puulalla jäät kestää? Viikko sitten yritettiin pyydyksiä saada jään alle.Yritykseen se jäikin kun sai kairattua toisen reijän niin alkoi jäät halkeamaan useampaan suuntaan ja eikun varovasti takaisin mantereen puolelle :-D
Onko tietoa kellään onko puula auki ?
Simpiällä oli ainakin uisteltu tiistaina. En tiedä mistä veneet laskettu.
Puulan viehekalastusluvan hinta nousi 80€->120€
Kalassa pysytään vaikka se ei aina punalihaista olisikaan :-)
Onhan se rahaa tuo 40 €, mutta väittäisin, että koko kalastuskauden kokonaiskustannuksista aika pieni osa.
Eikös kaudella 2013 Puula kuitenkin antanut (ainakin joillekin) kalamiehille rahalle myös vastinetta?
Mihinköhän kalastusalue on muuten allokoinut tuon ylimääräisen 40 €? Toivottavasti istutuksiin.
Kyllähän se on pieni osa kokonaiskustannuksista,mutta aika nopealla tahilla ovat hintoja nostaneet 2009 oli 60€ eli 5 vuodessa tuplaantunut hinta. Toivotaan että tulisi lisää istutuksia. Kuulemani mukaan ainakin eteläiselle puulalle olisi tulossa lisää valvontaa. Olisihan se hienoa jos saisi noi mehukatit pois järveltä.Kaksi vuotta sitten muuttui pyydysmerkintä mutta silti sieltä löytyy olemattomia pyydysmerkkejä.
Kyllähän sitä kustannusten nousun hyväksyy jos menee olelliseen, kuten valvonta ja/tai istutuksiin. Viime vuonna mun verkot tarkastettiin vissiin kolme kertaa Simpiällä. Eikä siinä mitään, ihan hyvä että valvotaan, etenkin kun kaikki oli kunnossa.
Keski ja Pohjois - Puulalla on kaiken kaikkiaan aika hyvä kuri ja järjestys mitä tulee pyydysten merkitsemisiin.
Onko muuten tietoa tämän vuoden istutuksista?
Itse kalastan pääosin eteläisellä puulalla missä ei ole kunnollista valvontaa koskaan ollukkaa.Sen olen kuullut että tälle vuodelle sinne olisi valvoja tulossa jos tutkinnon läpäisee. Jos jokamiehenoikeus sallisi mehukattien pois keräämisen järvestä niin kyllä niitä vuodessa kertyisi.
Viime kesänä naapurimökki oli vuokrattuna,no siinähän sitten kateltiin kun vuokralaiset nakkasivat 3kpl katiskoita 10-20m suoraan oman mökkini eteen ja tietysti mehukatit merkkeinä. Ei ne kauaa siinä kyllä pysynyt kiitos suorasanaisuuden. Kertoivat olevansa kehä 3 sisäpuolelta,mutta eiköhän ne samat säännöt ole sielläkin.
Tulihan tuo Puulan 2014 vuosilupa hankittua, eikä haittaa vaikka hinta nousikin, istutuksiinhan nuo viehelupatulot menee kokonaisuudessaan, tai ainakin pitäisi, jos rehellisiä ollaan.
Onkos mimmonen jäätilanne puulalla? Onko hirveesti shaibaa jään päällä? Kuun vaihteessa olisi tarkoitus käydä pilkkiä kokeilemassa.
Eipä siellä ole viikon päästä lunta jäällä jos sää pysyy tällaisena. Lauantaina kävin katiskat kokemassa, jäätä +25cm. Matikoita tuli muutama, lisäksi muutamia särkiä ja ahvenia.
Kiitoksia vastauksesta.
Miten muuten kalastuslupien suhteen, kun oma mökki ei ylety puulan viehekalastusalueeseen ja vanhalla soutuveneellä jossa 4 heppanen kiinni, ei tule lähdettyä kuin ehkä max. 1km tämän puulan viehekalastusalueen sisäpuolelle.
Onko läänikohtainen yhtä pätevä lupa puulan omalle kalastuslupa-alueelle(poislukien tietenkin vapojen määrä)?
Ja jos ottaa puulan omat luvat, niin mitenkä sitten menee luvat sinne mökkirannan ja puulan lupa-alueen väliin?
Ota yhteyttä osakaskuntaasi. Oman osakaskuntasi yhteystiedot löydät Puula.fi
Osakaskuntien kartta ohjelma tosin toimii vain interet explorer-selaimella. Kyllähän sillä läänikohtasella voi yhdellä vavalla siellä seikkailla. En tiedä miten osakaskuntien liitokset sitten ovat vaikuttaneet viehekalastus aluesiin kun ei tuolla Puula.fi oikein muutenkaan ole asiat ajantasalla esim.Ryökäs-liekune viehekalastusluvat on vuodelta 2012 ja uusia hoitosuunnitelmia ei ole tullut jne.
Viikon päästä siis pilkille, onko vielä asiaa jäille Puulalla?
Jos joku pystyy heittämään viimesimpiä faktoja jäätilanteesta ennen viikonloppua, olisin erittäin kiitollinen.
Oli siellä viikko sitten 25cm jäätä. Naskalit kaulaan ni hyvin pärjää :D
Omat pyydykset lähellä virta paikkaa ni nostan ylös parin viikon päästä jos ei pakkasia ala tulemaan.
Kaiken kaikkiaan aika huonolta näyttää tuo Puulan jäätilanne. Mökkirannan virtapaikka oli laajentunut aika huolella kun kävin sunnuntaina tarkastaa tilanteen. Normaalisti vastaava tilanne on noin huhtikuun alussa. Tätä tahtia jatkaa, niin veneilee pääsee jo huhtikuun alussa.
Joo eli aikalailla omien epäilyjen mukaan, kiitoksia.
Miltä puulalla näyttää? Huhtikuun alusta veneet vesillä, kuten aiemmin povattu?
Sen verran otti kevät takapakkia, että veikkaisin 2 viikkoa menee vielä. Toki riippuu paljon noista yöpakkasista ja vesisateista. Jos yöpakkaset loppuis ja muutama kunnon vesisade, niin ei mene kuin muutama päivä. Jäätä taitaa olla yleisesti noin 15 cm ja senkään kunto ei ole parasta mahdollista.
Mitenkäs on Puulan jääpeite kehittynyt. Pääseekö pääsiäisenä jo veneilemään ?
Tänään kävin alottamassa kauden ryökäsvedellä, puol selkää auki ja
rannoilla hajanaisia jäälauttoja. Eiköhän nuo isommatkin selät viikonloppun mennes aukee jos se vettä lupailee.
Kangasniemellä Kirkonkylän lahti ja Käräjäniemi tukevassa jäässä vielä.
Taitaa kulua pääsiäinen kuivalla maalla vaan.
Kangasniemellä oli kyllä lauantaina jäät aika huonossa hapessa ja Ukonniemessä on jäät jo poissa. Edelleen uskon vahvasti, että pääsiäisen aikana lähtee jäät. Etenkin kun viikonloppuna voi 15 raatia paukkua.
Jos on aivan jäätävät poltteet vesille, niin Ukonniemessä on jo sulaa vettä kalastukselle, haukea tulee varmasti
Eipä näy Kortesalmellakaan jäitä enään.
Avovesikauden alun kunniaksi oli Puulalla uudistettu osakaskuntia. Itseäni liikuttaa lähinnä Länsi- puulan osakaskunnan toiminta:http://lansipuula.net/pdf/lupa_aluekartta_ja_maaraykset.pdf (http://lansipuula.net/pdf/lupa_aluekartta_ja_maaraykset.pdf)
Hyvä, että näihinkin perävesiin saadaan selkeyttä ja toivottavasti myös valvontaa.
Hiukan ihmetyttää, Kortesalmen etelä- ja pohjoispuolella olevat alueet, jotka eivät kuulukaan länsipuulan luvan piiriin, Puulansalmessa vain etelärantaa saisi kartan mukaan kalastaa. Lisäksi Lihvanselälkä on jätetty ulkopuolelle joitain ranta- alueita lukuunottamatta.
Oliko joku tältä palstalta 24.4. pidetyssä kokouksessa mukana tai osaako muuten antaa valaistusta asiassa?
Nyt kun Haapajärvikin on mukana lupa- alueessa, niin tietääkö kukaan veneenlaskuluiskia Haapajärveen? Entä mistä voisi saada kunnollista karttamateriaalia Haapajärvestä?
Quote from: aadolph on May 04, 2014, 15:49:05
Avovesikauden alun kunniaksi oli Puulalla uudistettu osakaskuntia. Itseäni liikuttaa lähinnä Länsi- puulan osakaskunnan toiminta:http://lansipuula.net/pdf/lupa_aluekartta_ja_maaraykset.pdf (http://lansipuula.net/pdf/lupa_aluekartta_ja_maaraykset.pdf)
Hyvä, että näihinkin perävesiin saadaan selkeyttä ja toivottavasti myös valvontaa.
Hiukan ihmetyttää, Kortesalmen etelä- ja pohjoispuolella olevat alueet, jotka eivät kuulukaan länsipuulan luvan piiriin, Puulansalmessa vain etelärantaa saisi kartan mukaan kalastaa. Lisäksi Lihvanselälkä on jätetty ulkopuolelle joitain ranta- alueita lukuunottamatta.
Oliko joku tältä palstalta 24.4. pidetyssä kokouksessa mukana tai osaako muuten antaa valaistusta asiassa?
Nyt kun Haapajärvikin on mukana lupa- alueessa, niin tietääkö kukaan veneenlaskuluiskia Haapajärveen? Entä mistä voisi saada kunnollista karttamateriaalia Haapajärvestä?
Tuo kartta on Länsi-Puula osakaskunnan kartta ja nuo
ei vihreät alueet eivät liittyneet talvella perustettuun Länsi-Puulan osakaskuntaan, siinä syy, ja luultavasti eivät tule koskaan liittymäänkään. Osa tuosta Kortesalmen eteläpuolisesta alueesta kuuluu Suonteen kalastusalueeseen
Tässä linkki Haapajärveen:
http://kansalaisen.karttapaikka.fi/linkki?scale=16000&text=Haapaj%C3%A4rvi&srs=EPSG%3A3067&y=6865500&x=471379&lang=fi
Onko puulalta nousssut jalokalaa tänä vuonna ? Viime viikonloppuna korkkasin kauden ja yks alamittane taimen. Jostakin se on taas aloitettava
Quote from: Zurmis on May 07, 2014, 13:47:16
Onko puulalta nousssut jalokalaa tänä vuonna ? Viime viikonloppuna korkkasin kauden ja yks alamittane taimen. Jostakin se on taas aloitettava
Olen melko varma, että jalokala Puulallakin on 60 cm alamitasta johtuen melko tiukassa. Se illuusio isoista taimenista ja lohista on pääsääntöisesti luotu nettikeskusteluissa, sitähän kaikki lukee.
Quote from: unkuri on May 07, 2014, 15:17:33
Quote from: Zurmis on May 07, 2014, 13:47:16
Onko puulalta nousssut jalokalaa tänä vuonna ? Viime viikonloppuna korkkasin kauden ja yks alamittane taimen. Jostakin se on taas aloitettava
Olen melko varma, että jalokala Puulallakin on 60 cm alamitasta johtuen melko tiukassa. Se illuusio isoista taimenista ja lohista on pääsääntöisesti luotu nettikeskusteluissa, sitähän kaikki lukee.
Onhan tollanen 60cm lohikala harvinainen tavalliselle mökkiläiselle. Säännöt on Puulalle masinoitu vuosien mittaan lähialueen uistelijoitten toimesta mm Mikkelin suunnalta. Täysimittaisen lohikalan saaminen edellyttää epäilemättä 20k€ panostusta uisteluvarusteisiin. Ja netti on nimenomaan täynnä aiheesseen liittyvää paskaa. Viimesen sanan asiassa tulee edelleen sanomaan vesialueiden omistajat eikä mikään muu taho.
Kyllä Puulassa isoa lohta on, eriasia kuka sen saa järvestä ylös. Viime vuodelta tiedän ainakin 15 kpl yli 5 kilon lohta. Eli niiden olemassaolo ei todellakaan ole propagandaa.
Mielestäni suurin ongelma kalojen saantiin Puulasta on lohialueiden kohtuullisen suuri koko ja "uima-allasmaisuus", vesi kun on ainakin Simpiällä aika tasasyvää. Lisäksi todella tukeva muikkukanta asettaa omat haasteensa.
Puulalla ei ainakaan verkkokalastajia voi lohien ryöstöstä syyttää kun niitä ei ollut kuin muutama lyhyt koko viime kaudella.
Tuo 60 cm alamitta tulee kyllä aiheuttamaan sen, että mitantäyttäviä saa varmemmin vastaa syyskuulta ja silloinkin on riski, että 4 kg kalan voi joutua laittaa kasvamaan.
Quote from: Fisherman1 on May 08, 2014, 17:45:10
Puulalla ei ainakaan verkkokalastajia voi lohien ryöstöstä syyttää kun niitä ei ollut kuin muutama lyhyt koko viime kaudella.
Ei varmaan noilla verkkorajoituksilla ole verkot selkävesillä haittana, kumma kun vesialueiden omistajat on antaneet uistelijoiden savustaa verkottajat muille maille.
En mä nyt tiedä rajoitetaanko verkkokalastusta selkävesillä liikaa. Merkkejä saa käsittääkseni kotitarvekäyttöön ihan riittävästi ja silmökokorajoitukset ovat ihan sopivat.
Mitenkä siian pyynti tapahtuu noilla verkon silmäkokorajoituksilla, yksi parhaita kaloja mitä järvestä löytyy, jos ei parempi kuin punalihainen.
Ainakin osassa Puulaa tiedän siian esiintyvän hyvinkin runsaslukuisena.
Tuo on kyllä ihan totta. Uusin silmäkokoalaraja, 60 mm 1.8 jälkeen, vähän haittaa siian pyyntiä. Tosi Puulan siika on isoa ja 60 mm verkollakin saa siikaa. Itse sain viime vuonna 75 mm verkolla siian.
Puulallahan on kokeiltu ns. kassi-istutusta eli selkävesille roudataan istukkaat pois lahti vesiltä haukien hampaista ja tiheä silmäisistä verkoista. On kuulemma tuottanut hyvää tulosta. Eiköhän noilla rajoituksilla onnistu, pitää muistaa myös se, että uistelijoillakin pitää olla rajoituksia, puolin ja toisin.
Hyvin usein kuulee uistelijoiden kritisoivan, että miksi vapamääriä rajoitetaan, melko tyhmää ajattelua.
Onko lohta saatu puulalta viime aikoina? Itse viime vklp oltiin kaverinkanssa 13,5h järvellä, aamupäivästä yks 55-60cm rasvaevälline lohi raksista, takaisin kasvamaan... muuten loppupäivä olikin hiljaista ja todella pitkästyttävää :D
ja jatkoa vielä edelliseen, kaks ainutta hyvänkokoista muikkuparvia näky koko päivän aikana, missä muikut- ei ainakaa parvissa, voiko vesi olla viellä " liian kylmää" tai jotain muuta vastaavaa :o ?
Olen saanut sellaisen käsityksen vanhan liiton muikunpyytäjiltä, että Puulassa muikku parveutuu selvemmin vasta heinkuun puolivälin aikoihin. Ennen sitä ei muikkua tulee kovin hirveitä määriä muikkuverkoille.
Tuttu uistelija sanoi, että Puulassa uistelukausi alkaisi Jussin jälkeen, kun vedet kerrostuvat ja muikku alkaa kasaantumaan.
Nojooo kyllähä toi iha fiksulta kuulostaa.. no joka tapauksessa jussina ois taas tarkotus lähtee kokkeilemaan.. Torstaina pääsee vapauteen armeijan vihreistä, nii tulee vähä enempi aikaa käyä järväriä pyytämässä :P
Lohta ei oo tullu, mutta viime viikonloppuna tarjosi 60-70kg haukea. 13 punnittiin 25:stä ja yhteispaino 49,5kg. 6x 4-4,5kg ja vitonen jäi isoimmiksi.
Ajattelin käydä perjantaina pyörähtää Simpiällä jos tulis aikainen joulu ja sais Juhannus-lohen. Mitä luokkaa mahtaa olla lämmöt tällä hetkellä Simpiällä? Taitaa vielä tulla ihan hyvin toimeen ilman takiloita, ei nimittäin viittis millään niitä ruveta virittämään.
Onko muikkuparveista mitään havaintoja?
Joo sama, perjantaina ja lauantaina lohta pyytämään. Lämpötiloista ei tietoa
Ja noniin ! eilen nasahti klo 16.15 karttuulta 6metristä plaanariin 4.2kg 69cm järväri... oijoij tuli kyllä makiaan paikkaan (:
Ja mitä noihin muikkuparveihin tulee nii viikonloppuna oli paikka paikoin aivan tolkkuttoman kokoisia parvia.. Nyt ne mitä ilmeisemmin ovat alkaneet parveutua.
Herätellääs vähän Puula-palstaa eloon. Saaliit ovat ilmeisesti olleet aika kovat kun juttua tälle palstalle ei ole tullut...
Viikonloppuna olisi vähän kahden vaiheilla, lähtisikö lohi- vai kuhajahtiin? Lohta on kuulemani mukaan tullut ihan kohtuullisesti ja myös kuha ottaa uistimiin kun vesi on noinikin lämmintä.
Onkos kukaan käyny Vuojaselällä lähiaikoina? Onko tullut saalista ja häiritseekö verkot uistelua?
Elokuun eka viikonloppuna Vuojaselällä. Tunti uistelua kahdella vavalla ja 4 pientä kuhaa. Verkkoja ei ollenkaan. Heinäkuussa muutama hukkareissu, tuolloin verkotettu huolella koko selkä Viitasaaresta pohjoiseen.
Mikä mahtaa olla tilanne muikun kudun suhteen? Jokohan sitä viikon päästä saisi kutumuikkua verkotettua? Veden lämmöt kai 10 asteen tuntumassa ja ensi viikolla pitäisi kylmetä huomattavasti.
Jokos Puulan rannoilla teroitellaan kairoja? Onko riitettä lahdissa?
Aivan sulana on. Suojaiset paikat saattavat jäätyä seuraavan muutaman päivän aikana, mutta sulanevat uudelleen ensi viikolla.
Terve arvon kanssa uistelijat !
Onkos puulalla millasta kkeliä? Onko jo jäät tullu ?
Sulaa on. Vedet ainakin lahdissa niin kylmät, että ensimmäinen tyyni pakkasyö (alle -5 raatia) jäädyttää ne aika vauhdilla. Selkävedet jäätynee vasta tammikuulla jos tätä tahtia jatkaa.
Mikähän mahtaa olla puulalla jäätilanne, pääseekö avaamaan uistelukauden vappuna vai ?
Kyllä pääsee, luultavasti jo huomattavasti aikaisemmin. Vuojaselkä itäosissa aukenee ensi viikolla ja loppu Puulan veikkaisin avautuvan 7-10 päivää tästä päivästä. Jäät on tosi huonossa kunnossa ja paikoitellen jäille ei ole mitään asiaa. Siellä missä pinnassa on kohvaa, on kohva täysin pehmennyt ja teräsjäätä ei ole kuin 10 cm, toki pientä vaihtelua on.
Nyt kun ei ole luvassa yöpakkasia ja ennuste lupaa vesisateita, niin kaikki ainekset jäiden nopeamaan lähtemiseen on kasassa.
No tuohan kuulostaa hyvältä, alkaa olee jo vapinat kohillaa et koht pitäis jo päästä !
Vuojaselkä täysin auki ja isot selät aukee viimeisten tietojen mukaan ihan lähipäivinä. Tiistaista eteenpäin luvattu niin lämmintä, että loputkin jäänrippeet lähtee todella nopeasti. Etenkin jos nostaisi kunnon tuulet.
Mitenkä sitte pienet lahdet yms? paljonko siellä on jäätä et pääseekö mökkirannasta pois veneellä isoille selille
Vaihtelee varmasti suuresti. Jos on tosi suojainen paikka johon ei juuri tuule ja paista aurinko, niin jäätä saattaa olla. Mutta veikkaisin, että vaikka lahden pohjukassa esim nyt olisi jäätä, niin jää on erittäin todennäköisesti todella heikkoa ja pystyy ajamaan lasikuituveneelläkin helposti läpi.
Jos meinaat mennä ensi viikon vaihteessa vesille, niin olen melko varma, että loputkin jään rippeet on Puulalta lähteneet. Ensi viikolla on niin lämpimiä päiviä ja etenkin öitä, että loput jäät sulaa helposti viikon aikana.
Noniin odotus on kuulemma palkittu! Olin yhteydessä isovanhempii männä viikolla nii sanoivat et puula on sula jo mökin edestä, että veneellä pääsee liikkumaan.
Onko muita käyny avaamassa kauden puulalla? Viime vklp käytiin kavereiden kanssa karttuulla. Sunnuntaina näytti olevan muitakin kokelaita, yhteensä taisi olla kuusi venekuntaa meidän lisäksi, luotain piirsi kyllä kalaa uskomattomia määriä, mutta lohia ei näyttäytynyt veneelle, eipä tainu oikein muillakaa olla tapahtumia mitä sivusilmällä seurailtiin. Oltiinkohan sittenkin liian aikaisessa ?
Hiljasta on Puulan osalta viestintä. On vissiin säät pitäneet kalamiehet poissa järveltä.
Onko kellään kokemusta siian uistelusta tai perhostelusta Puulalla. Juhannuksen ympäristö pitäs olla ajallisesti otollista siian kalastusaikaa kun tulevat rantoihin syömään.
koko vuoden ensimmäinen lohi tuli kaks viikkoa sitten.. 50cm ja takas kasvamaan, on ollut tänä vuona kyllä hiljaista.. ei oo edes mistään kuullut et kukaan mitään ois saaanu... 9.5kg hauki kosahti juhannuksena otavan sahalta.
Kyllä noita lohiakin ovat Puulalta saaneet. Alkukausi ollut tosi nihkeetä kun vedet olleet pirun kylmiä ja muikut ovat jääneet rantavesiin ja pienemmille selille. Viimeiset viikot ovat kuitenkin jo antanut merkkejä paremmasta ja lohia on alkanut tulemaan paremmin kun muikut on siirtyneet selkävesille ja muodostaneet isoja parvia. Itse uskoisin, että elokuusta lähtien kalaa alkaa tulla jo normaaliin tapaan.
Noniin alkaa kuulostaa hyvältä. Viikonloppuna taas aktiivisesti yrittämään jos se eka mitallinen tulis tälle vuodelle.
Kyllä, merkittävästi paremmalta näyttää kuin tuossa kesäkuun lopussa. Tuolloin vesi oli varsin kylmää ja lohia ja muikkuparvia ei oikein ollut liikkeellä ja jos parvia löytyi, niin ne oli pieniä ja hajallaan. Tällä hetkellä parvet ovat jo varsin suuria, ainakin paikoitellen, ja ne pyörii siellä missä ne on joka vuosi olleet. Kun muikut on parveutuneet nyt normaaliin paikkoihin, niin myös lohet on ne löytäneet. Harppauskerros tällä hetkellä karkeasti noin 10 metrissä, joten noilta syvyyksiltä kannattaa lohtakin etsiä.
Tuossa kun oltiin pari viikkoa sitten aamuneljältä vesillä kaverin kanssa niin tuli nähtyä muutama pintakäynti. Lohnakkeita taisivat olla vaan vierestä kun souti niin oltiin jo karilla. Tämä siis Suonsalmen suulla
Hiiahoi kolleegat ! onkos jo kausi aloteltu puulalla ? Onko ollut jo tapahtumia?
Noniin, kausi avattu meikäläisenki osalta.. 9h vetoo karttuulla, tuloksena alamittane taneli... olis voinu mennä huonomminki :D
Puulalta on saatu juhannuksen jälkeen lukuisia isohkoja, 6-7 kg, lohia. Jostain syystä etenkin iso lohi on nyt aktivoitunut liikkumaan ja syömään. Lisäksi kaikuluotaimen näytöt ovat näyttäneet järvessä olevan todella paljon kalaa.
Tänään on Puula-uistelu, ja veikkaan, että voitto viedään komealla lohella. Uskon, että punnitukseen tuodaan useampi lohi jos keli sallii isoille selille menon.
Jos iso lohi kiinnostaa, niin nyt siihen on Puulalla oiva tilaisuus, myös kilpailun ulkopuolellakinm
Huikee haukitulos Harreille ja ansaittu voitto.
Noiden ukkojen venekalustoa katsellessa voi kyllä todeta, että kisoissa pärjääminen ei vaadi kovin isoa rahallista panostusta. Nelimetrinen kulahtanu lasikuitukippo, 20hp 2t kone ja liekkö mustavalkonen kaikukin vielä :-D Seuraavana päivänä sepät raapi vaakalle päijänteen sm esikisoissa 75kg+ rantahaukea yli 2kg keskipainolla. Heinäkuun loppupuolelle aika kova suorite.