Kalassa.net Keskustelut
Kalastuslajit => Heittokalastus => Topic started by: Rapalapa on June 05, 2006, 14:40:27
-
Eli millasella säällä saa parhaiten haukea ja ahventa?
-
No varmaan siinä vesisateella kun kalat nousevat pintaan.
Ettei millään kuumalla ilmalla ja aurinkoisella varmaan kovin hyvin, mutta voi ne sillonkin syödä 8-)
-
Tuulinen ja pääosin pilvinen sää jolloin syntyy kunnon aallokko. Silloin pintavedet sekoittuvat (viilenevät) ja pikkukalat lähtevät liikkeelle pyydystämään puista ym pudonneita hyönteisiä jne. Pikkukalojen perään taas lähtevät ne suuret vonkaleet ja ahvenetkin sieltä syvemmältä. Eli kalat aktivoituvat ja liikkuvat. Ainankin näin vuosikymmenien kokemuksella.
Peilityyni "lyijyvesi" on sitten sopiva vaikkapa kuhan uisteluun.
-
no se ite keli ei kyllä kaikkea merkitse riippuu iohan vesistöstä lammessa jos on kalalla niin sillo on paras oikeen tyyni keli mutta sitten isommisssa järvissä on hyvä jos vähän tuulee ukkosen jälkeen kannattaa yleensä käydä jos haluaa haukea tai sit jos ripottelee vähän vettä
-
Tuulinen ja pääosin pilvinen sää jolloin syntyy kunnon aallokko.
Minä kumoan tuon väitteen. Minä en käsitä miten jotkut saa "hyvin" kalaa tuulisella tai jopa myrskyisellä kelillä.
-
Haukea takki päällä ja ahventa ilman paitaa.....
-
Ei se hauki kato että millainen sää on kun se alkaa syömään. Se syö aina kun sillä on nälkä.
-
Ei se hauki kato että millainen sää on kun se alkaa syömään. Se syö aina kun sillä on nälkä.
Niin, no tuo väite oli jo yhdessä ketjussa, mutta minusta hauki juuri katsoo säätä. Itse en ole hirveästi haukia saanut kovin tuulisella kelillä.
-
joo noi kalassa.netin ennusteet ei tiiä yhtään mitään sain eilen noin 1,5kg hauen ja väitti ey kala ei liiku ja syönti satunnaista oli eka heitto ja melk tyyni hieno ilma klo 21 aikalailla tuli muuten beten crokotiiilillä (väärin kirjoitettu :evil:)
-
heinäkuussa, 20c lämmintä ja aivan pieni väre vain veden pinnalla silloin ainkain ahven on ollut otillaan! haukea kalastaisin enemmän pilvisellä ja vähän kosteammalla kelillä.
:-D
-
Mä saan aina eniten haukee kun on lämmintä, pilvistä ja suht. tuulista. Ahventa taas tulee ihan millä kelillä vaan.
-
No, Satanu yöllä ja menee aamulla kun on suht viileä ilma ja kosteaa...aika huonostakin kalapaikasta repäsin sillo 4 haukea kahes tunnis.... :-o
-
jokasella tuntuu olevan omanlainen käsitys parhaasta kalastus säästä
useastihan tuo sää vaikuttaa myös kalastajan tekemisiiin ei pelkkiin kaloihin
vaikeampaahan on esim tarkkoja heittoja kovalla tuulella tehä
paljon kalastus aikaa tuhraantuu myös veneen ohjailuun kovalla tuulella
eikä kohmeisin sormin uistimen vaihdosta tahdo tulla mitään
tuon takia moni heittämisen arvoinen paikka voi jäädä kokeilematta ja kala saamatta
-
itse olen huomannut hauen kalastamisessa et paras on kun on puolipilvistä ja 1-3m/s tuulta et veden pinta hiukan väreilee....
-
Pieni tuuli ja tihku sade, aivan paras kalastus sää ja vielä 03-06 kellon aikaan..
-
tyyni,aurinko ei paista ja lämpötila 10-15 astetta lämmintä :mrgreen:
-
Riippuu vähän. Sateen jälkeen pitäis syödä hyvin, varsinkin mato-ongella, mutta ite oon saanu aika hyvin helteelläkin. Esim tänään.
-
-aurinkoisen hellepäivän ilta 19-23.
-pilvinen,hiostava ja pikku tuulinen keli.
-tunti tai pari ennen ukkosta hurja syönti yleensä ainakin hauella.
-
Hauvelle veden lämpätila 14 pilvipouta tuuli etelästä.
-
sateen jälkeinen auringon paisto
-
ukkosen ja sateen heti sen jälkeen on paras aika minusta..
-
Nostellaas vähän taas näitä aiheita.
Eli paras keli on mielestäni sateen jälkeen, mutta kuitenkin pilvistä sekä pieni tuulenvire
-
Se on kalastussää... ei kalastus-sää. Suomessa väliviiva yhdyssanoissa (ei siis yhdys-sanoissa) tullee vain jos alkuosa loppuu samaan vokaaliin (a,e,i,o..jne) kuin millä jälkimmäinen osa alkaa. Esimerkkinä mato-onki, linja-auto.
Itse topikkiin... paras kalastussää on sellainen, jolla saa kalaa. Uskokee pois, nii se vaa o.
-
Paras kalastussää on silloin, kun kalaan pääsee. Kun vesillepääsyn ajankohtaa ei voi muiden kiireiden takia aina valita, reissuun on mentävä siinä kelissä mikä kulloinkin on ja opeteltava löytämään ottipaikat ja -vieheet. Onnistumisia ja epäonnistumisia on tullut aivan kaikenlaisilla keleillä.
Jos joskus voisi valita kalasään, ainakin matalan (alle 3 m) veden heittokalastukseen ottaisin mieluummin pilvisen ja kohtalaisen tuulisen kelin kuin aurinkoisen ja tyynen sään. Kun veden alla on vähemmän valoa ja tuuli pistää veden liikkumaan, kala tuntenee olonsa turvallisemmaksi tai on ainakin vähemmän arka kaikenlaisille ulkoisille häiriöille, joita mm. kalastajan liikkuminen ja veneen kolinat väistämättä aiheuttavat. Tähänkin on kuitenkin olemassa miljoona poikkeusta. Niinkin lyhyt aika sitten kuin edellisreissulla hauki oli hirmusyönnillä keskellä aurinkoista päivää. Ainoa asia mikä merkitsi, oli sopiva vieheväri.
Valaistus veden alla on erilainen vuodenaikojen vaihtelun mukaan, siis sen perusteella, kuinka ylhäältä aurinko paistaa. Keskikesällä aurinko on korkealla, jolloin valonsäteitä pääsee pinnan alle tehokkaammin kuin muina vuodenaikoina. Tämä selittänee sen, miksi esim. varhaiskeväällä kala voi olla otillaan päivällä kirkkaalla auringonpaisteella, jolloin me ihmiset joudumme siristelemään silmiämme: matalalta paistavan kevätauringon säteistä suuri osa heijastuu vedenpinnasta takaisin ilmaan, eikä veden alla ole ollenkaan niin kirkasta kuin äkkiseltään luulisi. Sama ilmiö toistuu myös syksyllä. Valon määrä kalan silmin ja pinnan alla ei ole koskaan sama kuin ihmissilmin ilmassa.
-- Kaivo
-
Se on kalastussää... ei kalastus-sää. Suomessa väliviiva yhdyssanoissa (ei siis yhdys-sanoissa) tullee vain jos alkuosa loppuu samaan vokaaliin (a,e,i,o..jne) kuin millä jälkimmäinen osa alkaa. Esimerkkinä mato-onki, linja-auto.
Itse topikkiin... paras kalastussää on sellainen, jolla saa kalaa. Uskokee pois, nii se vaa o.
Olen samaa mieltä säästä Jarmoankan kanssa. Kyllä silloin on paras kalastus-sää kun nousee rutkasti kalaa.. :wink:
-
semmonen tyyni ei hirmu aurinkoinen näillä asioilla sain 5 haukea isoin 2,6kg :-)
-
Parhaiten oon kalaa saanu semmosella pikku tihkusateella. Melkolailla tyyntä saa olla. Muuten menee hermot.
-
Paras kalasää on sellainen, kun taivaalla pilvet ovat harmaat ja melkein satavat. :-) Tuulta pitää olla, mutta ei mitään myrskyä.
-
Huippu kalastusilta on silloin, kun on päivällä paistanut aurinko. Pilvet tulevat siinä neljän aikoihin ja pientä sadetta on parituntia. Sen jälkeen kello on siinä 5:00-6:00 ja aurinko pikkusen kurkistaa sateen jälkeen pilven reunasta ja tuuli puhaltaa tosi hiljaa. Silloin on kalat otillaan.
-
tänään 2 tuntii kalassa...2 haukea ja 12 affenaa ylös..sama määrä pääs affenia karkuun!jigillä pohjasta kaikki :-P
-
jaaniin...vettä tihutti välillä hiukan ja pilvistä oli
-
kurja ja satteinen keli,jolloin pilvistä ja kova aallokko :-( tunttuu ettei jaksa lähtiä kallaan,mutta ko vaivautuu mukkaa nii johan ilo irtuaa
-
Vähän ennen sadetta oikeen "lösösellä" ilmalla on ollut kyllä melkoinen otti aina päällänsä. Ilman huonoja puolia on se, että sieltä syönniltä ei vaan millään kehtaa lähteä pois ennen kuin se sade alkaa..
-
riippuu kalasta mut harjukselle aurinkoine keli ja hauelle ja ahvenelle ennen sadetta tai sateen jälkii
-
Hauella ei ole erityisesti väliä koska se syö sillon kun vesi on suunnilleen 20-23 asteen kohalla... Hauki syö lämpimällä vaikka kahvilusikan!! :-D :-D :-D
-
Omien kokemusten perusteella yleensä sateinen ilma on tehnyt eetvarttia syönnille.
-
Kaloille sateenjälkeinen, epävakaa, tihkusade, jonkinverran tuulta, lämpötila 15-20 astetta. :-)
-
Ahvenelle on toiminut itselläni parhaiten puolipilvinen,lämmin keli.Hauelle taas sellainen tuhnukeli,että on satanut/pilvessä.Mitä rumempi ilma,sen parempi mielestäni hauelle.Tosin jos on ruma keli,sitä ei yleensä viitsi mennä kalaan.=)
-
Melkein tuuripeliä koko kalastus-sää on, mutta ennen auringonlaskua myöhäiskesä on paras! :mrgreen:
-
Ahven aurinkokala ja hauki harmajan kelin eläjä oman kokemuksen mukaan.
Aringon nousun ja laskun aikoihin nappaa molemmat!
-
varmaan tyynellä ja poudalla
riippuu paikasta ja vuodeajasta
-
ai niin. monet kalat pelkää ukkosta, varsinkin lahna eli ukkosella ei ainakaa kannata kalastaa
-
Itellä syö kovasti kala kala sadeen jälkeen. Sain kerra 1kg lahnan kivikosta.
-
itse olen huomannut hauen kalastamisessa et paras on kun on puolipilvistä ja 1-3m/s tuulta et veden pinta hiukan väreilee....
Merellä tämä on paras! :wink:
-
Sateen aikana ja sen jälkee yleensä mökiltä on tullu.
-
Omien kokemuksien mukaan nappisäätä on miltei mahdoton selvittää tarkasti,
mutta muutamia faktoja olen viime vuosina huomannut:
1. Juuri ennen ukkosta
- on usein toiminut suuren kalan ottihetkenä (taimen, hauki)
- kuitenkin muistettava, että nykyiset vavat ovat vaarallisia käyttää salamoiden aikana,
joten tulkaa ihmiset järveltä aina pois ennen salamoinnin alkua
2. Ennen sadetta, sateen aikana
- on usein hyvä mahdollisuus saada kala nappaamaan (taimen, hauki)
- kovalla sateella tosin kastuu, vaikka omistaisi kuinka hyvän sadevaatetuksen
3. Ilta- ja aamuhämärissä
- on usein kovempi syönti kuin keskipäivällä
- aikainen aamukalastus kuten myöhäinen yökalastuskin aiheuttaa univelkoja
4. Täysikuu
- muutama vuosi en moiseen hömpötykseen uskonut, mutta näytöt kalapäiväkirjassani ovat kovat..
Kokemuksieni mukaan kalantulon kannalta paras kalastus-sää olisi siis:
- Sateinen ja ukkosensävyttämä ilta ja taivaalla mielellään täysikuu. Tuolloin kalastus ei ole mukavinta,
muta mahdollisuudet loistavaan kalansaaliiseen on olemassa.
Mielekkäin kalastus-sääni:
- Kesäinen, aurinkoinen iltapäivä + ilta, pienoinen tuulenvire ilmassa ja lämpöä sopivat 24 astetta. (ah, rupesi polttelemaan..)
Toivottavasti tämä auttaisi jotakuta lähtemään järvelle juuri sinä oikeana hetkenä :)
-
Itse olen saanut kalaa (erityisesti haukea) aurinkoisella kelillä.
-
Minun kohdallani paras kalastussää on monen lainen. Tietenkin se on mukava kalastaa kun aurinko paistaa ja on suhteellisen lämmintä, mutta sillon kalan saanti voi olla myös suhteellisen huonoa. Sekin kyllä riippuu vähän paikasta, jos on todella kylmä vesi ympäri vuoden niin silloin on saattanut kunnon hele päivinäkin olla melkoisen hyvä syönti. Kuitenkin pidän parhaana kalastussäänä puolipilvistä ja about +15c lämmintä ja kevyt lämpöinen tuuli. Tuossa olisi minulle semmoiset ihanne olosuhteet, vaikka kaikissa tapauksissa kalalle ei ole.
-
Kovalla helteellä tulee harvemmin mitään, mutta kun alkaa olemaan hieman pilviä niin kalaakin nousee hyvin. Paras mahdollinen on mielestäni auringonlaskun aikaan. Päivällä paras on, kun on jonkin verran pilviä peittämässä aurinkoa.
-
itse tykkään eniten sellaisesta pilvisestä, hieman tuulisesta säästä. Siihen lisäksi sateenuhka niin vapa on väärällään. Helteelläkin tulee käytyä, mutta ne ovat lähes poikkeuksetta olleet munat pataan-retkiä.
Eli pilviä, pikkusen tuulta ja tippa kaks vettä niin avot... ja kellonaikaa en edes katso millään tapaa, en ole niin tarkka että kun kello lyö kahdeksan niin uistin tipahtaa veteen ja yhdeksältä kotiin... sitte mennää ku siltä tuntuu, oli kello mitä hyvänsä
-
"Paras kalastussää" on minulle kesäisen lämmin, heikkotuulinen ja aurinkoinen. "Paras kalasää" puolestaan voi olla millainen tahansa, kunhan kala vain on jostain syystä aktiivinen ja ottaa vieheeseen herkemmin.
Hyvä kalastussää ja -kalasää voi olla joskus jopa samanaikaisesti, aika usein kuitenkaan ei. Esimerkiksi viime viikonloppuna kalastussää oli kovan tuulen takia minusta melkein epämiellyttävä, mutta kalat olivat (onneksi) vahvasti eri mieltä.
Lisättäköön vielä, että jos kalastussään voi valita eli kalaan pääsee niin usein kuin haluaa, moni valitsee tietysti mielellään kelin jossa vesillä olo on mukavaa. Jos taas kalaan on mentävä silloin kun se on mahdollista, sää on mitä milloinkin sattuu olemaan, ja tämän kanssa on vain opeteltava tulemaan toimeen. Kaikenlaisissa oloissa kalastamalla oppii kuitenkin huomaamaan, että kalantulon hyvyys tai huonous ei aina riipu sääoloista. Toki useimmilla enemmän kalastaneilla on tuntumaa siitä, millaisilla keleillä voi odottaa hyviä saaliita, mutta aina odotukset eivät päde. Jos kalastaa aina vain itselle miellyttävällä säällä, ei saa välttämättä oikeaa kuvaa kalan käyttäytymisestä.
--pikeye
-
Veikkaisin että Ahven ja Hauki söisi puolipilvisellä kun itekki saan sillon hyvin.
-
10 celciusta ja pitää sataa vähä
-
Kyllä se on tuo pilvetön taivas ja 20-25celsiusta lämmintä, kalat menee matalaan veteen ottamaan aurinkoo. Helppo saalis sieltä heittää vaan rantaan uistimen niin kohta on kiinni kala.
-
"Paras kalastussää" on minulle kesäisen lämmin, heikkotuulinen ja aurinkoinen. "Paras kalasää" puolestaan voi olla millainen tahansa, kunhan kala vain on jostain syystä aktiivinen ja ottaa vieheeseen herkemmin.
Hyvä kalastussää ja -kalasää voi olla joskus jopa samanaikaisesti, aika usein kuitenkaan ei. Esimerkiksi viime viikonloppuna kalastussää oli kovan tuulen takia minusta melkein epämiellyttävä, mutta kalat olivat (onneksi) vahvasti eri mieltä.
Täysin samaa mieltä ;)
-
Sen mitä itse olen havainnut, niin aurinkoinen ja muuten ihanteellinen ulkoiluilma on huono kalailma, mutta pienellä tihkulla tai juuri sateen jälkeen olen ainakin itse haukea naarannut.
-
En kyllä ymmärrä mitä ihmeellistä siinä sateessa tai sen jälkeisessä kalastusajassa on?
Mökillä yleensä kalastan monta tuntia auringonpaisteessa, sitten jos sataa, kokeilen hetken ja jos mitään ei tule niin menen mökkiin. Kuitenkin heti kun sade on loppunut niin kalastus jatkuu. Ikinä en ole huomannut mitään eroa syönnissä, yleensä se vain huononee sateen aikana.
Pari esimerkkiä:
Mereltä jigittelemällä syksyllä aurinkoisella säällä ainakin 3 isointa saalista mitä muistan. Sama homma säyneen kalastuksessa, tuli tosi hyvin niitä vaikka aurinko paistoi koko ajan. Myös haukea ja ahventa tuli tasaiseen tahtiin samalla.
Ja joskus keväällä tuli mereltä monta kymmentä haukea ja 3kg taimen täydellä auringonpaisteella.
Lapissa kun sade lakkasi päiväksi edes, ja sitten meni heittelemään joelle kirkkaassa säässä niin alkoi harjukset ja jokuset taimenet ottamaan lippaan ja perhoon.
Tuossa Pyhäjärvellä oli 2 tämän vuoden lämpösintä päivää, toisella oli vielä vähän pilviä taivalla, mutta toisella ei ollenkaan. Ja ylivoimasesti parhaat saaliit mitä sieltäpäin on ikinä heittelemällä tullut.
Sateella muistan kaksi reissua kun jotenkin hyvin olisi kalaa tullut:
tuossa lähijärvellä alkoi joskus hirveä kaatosade ja menin jigiä heittämään rannasta. Viidellä peräkkäisellä heitolla tuli ahven, mutta sen jälkeen ei muuta tullutkaan
Merellä heiteltiin ilman saalista koko päivä, sitten alkoi satamaan. Puimme sadevaatteet päälle ja kalastus jatkui. Sillon alkoi tulemaan harvoja haukia ja ahvenia, mutta kun sade lakkasi ja aurinko alkoi paistamaan niin kalat aktivoitui
Vanhaa uskomusta tuo sateenjälkeinen kalansyönti minun mielestäni.. :roll:
-
Mielestäni paras kalasää on todella tyyni ja sumuinen + pilvinen.
Silloin kala on levoton ja nappaa herkästi. :mrgreen:
-
Riippuu kalasta ja ajasta.
Hauki:
Päivisin, jos aurinko paistaa, niin pienet hauet syövät parhainten matalassa, mutta isommat menevät syvälle piiloon. Kun on
pilvistä/sateista, niin alkavat isommatkin tulla pintaan.
Iltaisin auringonlaskun aikaan sillä ei ole kovin paljoa väliä, miltä syvyydeltä haukea hakee, mutta eivät isoimmat hauet silti kovin
matalassa uiskentele.
Ahven:
Aamusta iltaan eniten tulee matalasta ja yöllä syvältä.
Kuha:
Päivisin säästä riippumatta syvällä. Iltaisin vähintään kolmesta metristä kannattaa hakea kuhaa.
Muista kaloista en tiedä mitään.
-
Puhutaan useasti että sateella kala syö hyvin, mutta en itse kyllä ole kokenut sadetta niin kovin kummoisena. Kalaa tulee hyvin kun on viileä, aaltoinen ja synkkä ilma. Aurinko voi myös välillä pilkahdella.
-
Parasta en osaa sanoa mutta nyt on viikonajan ollut sellaista +8 - +12 päivällä (tuulta/ja sateita) niin ei ainakaan lähi järven hauet ole olleet niin hirveän aktiivisia.
-
Se vähä riippuu siitä että mikä vuodenaika on keväällä kohtuu lämmin ja auringonpaiste on usein hyvä mutta taas kesällä kuuma keli vie kalat pohjaan kesällä pilvinen keli on ollut kohtuullinen ja kuumina päivinä illalla on syönyt hyvin.
-
Nyt kun tarkemmin muistelee, parhaat saaliit ovat tulleet pilvisellä/puolipilvisellä säällä ja heikossa tuulenvireessä. Kerran kun olin ongella, juuri ennen sadekuuroa oli melkoinen syönti, joka jatkui myös hetken aikaa kuuron alettua. Muutenkin hetkellisten sadekuurojen tietämillä hauet ovat napsahdelleet uistimiin. Myös kova tuuli ja auringonpaiste yhdessä ovat tuottaneet tulosta. Helteellä en ole koskaan saanut merkittäviä saaliita. Myöhään illalla kuuman päivän jälkeen on kala myös otillaan.
Mutta ahven taitaa purra säällä kuin säällä. Itse en ole koskaan huomannut mitään merkittäviä eroja eri säätilojen välillä ahventen ottihalukkuudessa.
-
Tässävälin itse tehnyt havaintoja käydessäni lähijärvellä heittelemässä 1.5 - 2.6 välisenä aikana. (n 18 reissua) 2-6 tunnin sessioita.
Elikkäs en ole huomannut mitään niin sanottua "kultaista keskitietä" tuon sään puolesta / kellonajoistakaan. Mutta samaan kohtaa useana päivänä meneminen ei ole kannattanut. Ja voisin olla aika varma että mitään hirveetä nyrkkisääntöä tuohon sää/kellonaika ei ole olemassakaan järvellä, on vain niin sanotusti "yleisiä aikoja/kelejä milloin on saanut/ja ollut saamatta. Perusteluna tähän sanoisin että moni on saanut P***A kelilläkin mm haukea/kuhaa. Ja moni taas aurinkoisella/kuumalla säällä. Tämä oli vain oma tulkintani SÄÄN vaikutuksesta/kellonajoista kalansaantiin.