Menu

Show posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.

Show posts Menu

Messages - Traunio

#1
Pyydyskalastus / Vs: Iskukoukkukalastus
April 02, 2013, 20:27:48
Tulipa kokeiltua pitkästä aikaa iskukoukkukalastustaki kun saumat isompaan haukeen oli olemassa. Ekana yönä parempien tarvikkeiden puuttuessa tiputin 6-7metrin veteen, noin 0,5-1m pohjasta koukun, joka oli kiinni 16-18kg kestävässä kuitusiimassa ja jatkona narua. Eipä ollu siima kestäny. Tästä innostuneena seuraavaksi yöksi samaan paikkaan assu roikkumaan ja aamulla löyty sit tuommonen;


Tarvikkeiden edelleen puuttuessa kyhäsin rautalangasta naruun jatkon ja laitoin vielä ohkasempaa narua ite koukkuun varmistukseksi. Heleppoa oli taas, oli nii pullee haukimamma että vähä joutu tähtää että sai 6" reiästä ylös. Masu täynnä muikkuja.
#2
Quote from: KitkanViisas on March 30, 2013, 20:49:58
Heikkoa oli syonti myös täällä. 15 assua ja puolet syöntikokosia.
Parvia ei löytyny mistään. Reikiä tuli kairattua 20 ja muutama tunti pilkkimistä. Huonoin syönti mitä tälle talvelle sattunu.
Jäätä näyttäs olevan noin 50cm eli pilkkikausi jatkuu komiasti huhtikuun loppupuolelle jos kovin äkkiä ei lämpene ilmat.

Juu itelläki tuli reikiä tehtyä ihan reippaasti, mutta hiljasena pysy, pudottipa reikään mitä tahansa. Tuli sieltä sit kuitenki yks yllätys vielä eilen koukusta;



n. 98cm, 7-8kg arvioitu, painoa arvioin 5litralla vettä kepin nokassa :D Maha oli täynnä muikkua ja isot mätipussit, arviolta 500g-1kg.

Nii ja yks koukku oli hävinny...
#3
Heikot oli tulokset päivän reissulta, jotain 10 assua joista 2 paistikokosia. Siioista ei havaintoa, hautasaaren päässä vissii muikut kiusas ku jatkuvaa nykimistä ja mitää ei tullu ylös. Parilla karikolla oli helppo napsia assuja ku näköpilkintää harrasti.
Mut mukava päivä kaikenkaikkiaan, toiv. Pian uuestaan! :)
#4
Kiitoksia jo tästä infosta! Huomenna tarkotus ensimmäisenä mennä tuoho iha kävelymatkan päähän mustosenvaaran pohjoispuolelle, jopa käyä kokeileen tuosta yli ja alakitkan välissä olevasta uomasta, mikäli jäät näyttää kantavilta. Siinä ois myös yks muistaakseni 17metrin hauta iha siinä laivaväylällä..
Lisäksi tuossa ois muutama karikko mistä käyä kokeileen jos kerkiää.
Pitää tuota micro mutua kokeilla, löytyy kyllä repusta murrei oo tullu ikinä kokeiltua.
Tavotteena ois vähintään pannukarkeita assuja jos siiat jää löytymättä, huomenna sit infoablöytyykö tuolta mitään. Jos iltapäivällä näyttää huonolta ni nykiä sit yamaha käyntii ja ajella Konttiselälle kilosten perään ;)
Ps. Syksyllä verkotin useemman kilosen siian tuosta ronkaisenrannan läheltä, sielläki käyn jos aika riittää!
#5
Tervehdys foorumilaiset
Olen lähdössä yli-kitkalle pilkille ja kaipaisin hieman neuvoja/apuja paikkojen ja vieheiden suhteen. Onko kellään kokemusta ko. Paikasta?
Aktiivipilkkijänä voisin sanoa olevani noviisi usean vuoden tauon jälkeen, mutta vehkeet on kuitenkin kunnossa ja eiköhä jotku kikat palaudu mieleen tässä.
Siika olisi siis tavotteena jota tiedän järvestä löytyvän kesäsen ja syksysen verkotuksen perusteella.
Morrilla varmaan kannattaa lähteä koittamaan? Miten näin kevät talvella, onko siika karikoilla vai syvänteissä?
Kiitos vastaksista jo etukäteen!
#6
Kävin kokeilemassa papinjärvellä uittaan pilikkiä, laihoin tuloksin. Kiersin koko järven ja arviolta 10stä reiästä kokeilin, tuloksena yks sormen mittanen assu. Vanhempaa pilkkijää siinä jututin ni sano että 5-6 vuotta sittenjärvessä ollu isoja ahvenia joka kerta kotii viemisiksi, viime vuosina kuitenki tilanne muuttunu, onko järvi kalastettu tyhjiin vai mikälie tullut..
Ei ollu mies ikinä kuullu että järvestä ois kukaan saanu talvella enää kesäsiä kirjolohia..
#7
Lappi / Vs: Tornion-Muonionjoki
March 29, 2013, 11:43:39
Uutena foorumilaisena näi kesän lähestyessä jos koittas tätä topickia herätellä henkiin. Mites muilla Wäylällä kävijöillä meni viime kesä? Itelle oli kyllä ennätyskesä, lohta tosiaan oli joessa hurjia määriä edellisiin kesiin verrattuna, täytyy vaan toivoa että parin kuukauden päästä alkava kausi menis edes lähelle yhtä hyvin..