Tällä kertaa mennään pelkillä mademapeilla. Ja perusteluna siksi, että kehitteillä on myös "matikkamestaruus" turnaus ja tässä kisassa menestymällä on mahdollisuus saada kutsu matikkamestaruuskisaan ilman karsintaa!
Informoin tästä matikkamestaruuskisasta tarkemmin viimeistään kun SM-kisat on pilkitty alta pois, mahdollisesti aiemminkin! Varsinainen kilpailu käydään joka tapauksessa Sotcin Olympiakisojen jälkeen (Jää penkkiurheilurauhaa kaikille)
Hole - in - one Part IIIPelaajamääräksi tavoitteena 40 - 50 pelaajaa (MAX) - joten edelleenkin nopeat syövät hitaat. Tällä kertaa en jaa kutsuja KUIN JO SÄHKÖPOSTIA LÄHETTÄNEILLE, koska tarvitsen joka tapauksessa sähköpostiosoitteen, johon toimittaa tuloskortin, niin toivon tällä kertaa varsinkin tiimien vetäjiltä omaa aktiivisuutta!
EI YKSITYISVIESTEILLÄ! (Vain meili [email protected])Myös vanhalla tuloskortilla voi osallistua (kun vaihtaa järvet siihen itse)
(Säännöt) Tärkeimmät kohdat korostettu ja isommalla fontilla (Sininen)
0) Ilmoittautumishakemukset sähköpostitse [email protected], PP2 - liigajoukkueelta hyväksytään yksi ilmoittautuminen kaikkien tiimin jäsenten osalta (Jolloin ilmoittautuja sitten lähettää myös tuloskortit halukkaille joukkueen jäsenille. (Tiimit nokkikoon keskenään kuka sen ilmoittautumisen tekee C, A vai joku muu?) Ilmoittautuessa riittää pelkkä pelinick, mutta ei tee vahinkoa, jos jo ilmoittautuessa ilmoittaa nimensä ja yhteystietonsa. Luonnollisesti tietoja ei luovuteta kolmannelle osapuolelle missään olosuhteissa.
0B) Ilmoittaumisesta saat vastaviestinä salasanan ja tuloskortin, joka palautetaan täytettynä SÄHKÖPOSTITSE - lähetän kortin tallennusmuodoissa Open document- ja Word-, pyynnöstä myös .pdf - eli mikäli pelaaja ei omista maksullista tekstinkäsittelyohjelmaa (Word) on Open Office vapaasti verkosta ladattavissa ja jokaisen saatavilla (En laita linkkiä, koska latauspaikkoja on useita). Kortin täyttö ON HELPPOA (Vain numeroita merkitään ja kirjoitetaan nimi (Nick) ruudukkoon. Omia yhteystietojaan EI OLE PAKKO LUOVUTTAA (Vaikka asiakirjassa niille tilaa onkin)
1) yksi reikä / järvi - reikä on kairattava 3 minuutin kuluessa lähtömerkistä (kairauksen aloitus)
pohjaankairatun reiän saa uusia (Lupaa ei tarvitse kysyä, koska pohjaankairaus on visuaalisesti todettavissa)
2) Jokaisesta 9 mapista 1 tulos = vaakatulos (Pelaajaa kohti), joka on suurempi kuin 0g pelaajalta vahvistaa reiän pelatuksi, tulosta ei voi enää parantaa. Taktikointi tämän säännön puitteissa on siis mähdollista
3) 2vrk yhtäjaksoinen kisa-aika (autohost) Täysiä kierroksia (9 järveä) pyörii pe klo 17 - su klo 17 Non stop periaatteella. Mikäli sähkökatkot tai muut katkokset lyhentävät turnausta, voidaan olosuhdetta pitää saman kuin luonnonolojakin, joten tulos on edellä mainittuna aikana pilkkien saavutettu.
4) pelaajamäärä rajoitettu 12 pelaajaa kerrallaan sisään, minimipelaajamäärää ei ole. Aulassa voi odottaa. Sallittu määrä siis 13 - koska olen itse tietysti aina paikalla (Tai botti on)
5) Rajoittamaton oikeus osallistua vielä pelaamattomaan järveen jos hostilla on tilaa. Tietysti sellaiseen mappiin ei voi enää osallistua jonka on jo pelannut.
- mikäli pelaajia on jonossa suosittelen herramiessääntönä, että annetaan jonottajien pelata seuraava mappi ja pidetään itse taukoa (Vaikka jonottaen sitä seuraavaan)6) voittaja on pelaaja, joka kisan aikana pilkkii 9 reiän suurimman tuloksen = kaikkien reikien kalamäärän yhteispaino
7) Tuloskortti on palautettava sunnuntaihin 19.01.2014 klo 17.30 mennessä täytettynä - tuloksen tulee olla valmiiksi laskettu
8 ) Loppuyhteenveto TULOSTEN OSALTA (Pelinick ja tulokset) julkaistaan ja tulosten osalta lopputulos-login saa jokainen halutessaan (tilaa tiedosto minulta sähköpostitse, jos haluat sen saada - jokainen tiedoston kisan PÄÄTTYMISEEN MENNESSÄ TILANNUT JA KISAAN OSALLISTUNUT (yksikin mappi) SAA SEN!!!) En julkaise logia, koska veisi turhaan tilaa foorumilta, vaan postitan tulokset halukkaille su - ti kisan jälkeisinä päivinä - halutessaan kuka tahansa kilpailuun osallistunut voi tarkastaa, että tulokset ja yhteenlaskut ovat oikein. Uskoisin, että tällä julkisuudella karsitaan tahallinen manipulointi - jos kohta sellaista en usko millään muotoa esiintyvän!
9) Parhaita tuloksia tehneet valitaan automaattisesti mukaan matikkamestaruuskilpailuun, joka pilkitään myöhemmin keväällä. Muitakin palkintoja / kunniakirja on mahdollista saada!
10) kaikkien aikojen ennätyksestä Record Hostin yllätys...
11) Peliä valvoo minun lisäkseni jokainen Admin - oikeudet hostilleni saanut pelaaja erityisesti - eli admin oikeuksin - kaikki eivät tunne toisiaan, eikä ole tässä vaiheessa tarkoituskaan. Admin -oikeuksia on useiden eri tiimien jäsenillä, joten on hyvin todennäköistä että joku näkee "aina".
12) Omaa suoritusta koskeviin kysymyksiin (Pelasinko jo tämän, mikä mun tulos oli jne. kysymyksiin en vastaa pelin aikana, koska tasapuolisuuden nimissä en ole koko aikaa paikalla ja en siten voi vastata kuitenkaan kaikille kaikkina aikoina.)
Suosittelen pitäämään omissa peleissä päällä apuohjelma PP2-buddyä - lisäksi suorituksesi kyllä tallentuvat playlog.txt tiedostoon (Laita pelin asetuksista päälle!!!), joten jokainen pelaaja voi ihan yhtä helposti tarkistaa omat suorituksensa kuin minäkin, jos vain viitsii.
Varoitus ("keltainen kortti"):* Osallistuminen jo pelattuun kenttään (Hosti / admin potkaisee samalla ulos, jos havainto tehdään myöhemmin annetaan varoitus tai "tilin täyttyessä" suoritus hylätään)
= ÄLÄ MENE MAPPIIN JOSTA SINULLA ON JO TULOS - ei ainakaan JÄÄLLE --- (=varoitusvaara) Admin -pelaaja voi liikkua, mikäli on perusteltavissa oleva tarve!---
* samalta järveltä 2 punnitustulosta aiheuttaa lisävaroituksen = Varoitustili täyttyy (Jos varoitettu entuudetaan, tuli "noutaja"
* huono käytös (Hosti / admin harkitsee) LISÄKSI TULOKSIIN MERKTÄÄN kyseisen mapin kohdalle 0g! (Ellei varoitustili täyttynyt, eli pelaaja hylättiin)
* järvelle tuleminen (Punnituspaikkaa pidemmälle) 3 min. pelin alusta
* reiän kairaus yliajalla (=yli 3 min pelin alettua), taktisen varoituksen voi ottaa (Iso mappi) - asiallisesti toimivan pelaaja ilmoitta tästä itse! JOS MYÖHÄSTYT - JA POISTUT pelistä = EI seurauksia
Puntarille jääneet pelaajat (3min jälkeen) voi hosti/ admin potkaista pellolle - ei muita seurauksia - nukahtaminen on inhimillistä. adminit voisivat kiinnittää erityistä huomiota tähän ja pistää jalalla koreasti!
Hylkäys:
* 3 varoitusta alla ja syyllistyy neljänteen rikkeeseen
* kairaa 2 tai useampia reikiä samassa pelikentässä / pelissä
* väärä merkintä tuloskortissa / muu tulosten tahallinen manipulointi
* kirjautuminen peliin väärällä nimimerkillä ja sillä tuloksen tekeminen tai sen yritys ***)
VAROITETUISTA JA HYLÄTYISTÄ PELAAJISTA pidetään tiedostoa tässä viestiketjussa.
JÄRVET SEURAAVAT MAPIT PYÖRIVÄT NON-STOP -periaatteella - jokaisen mapin jälkeen on 240 (4 min) sekunnin mittainen tauko - lisäksi aikaa menee pain latautumiseen ja pelin jälkeen tuloslistojen latautumiseen, joten jokaiseen peliin kulunee ainakin 35 - 38 min / peli.
Pelissä on 4 suurta mappia, joten kolmessa on mahdsollisuus ottaa "taktinen varoitus" - Edelleen herrasmiesmäistä on ilmoittaa itse tehneensä "rikkeen" - eli kairausajan ylityksestä viesti! (privakin minulle riittää - tallentuu logiin)
1) Linlonlahti 2-4-3
2) Venetjoen tekojärvi 2-4-3
3) Siika-Valkeinen 2-4-3
4) Saarijärvi 2-4-3
5) Jormuanlahti 2-4-3
6) Savilahti 2-4-3
7) Kuikansalmi 2-4-3
8] Vuontele 2-4-3
9) Kuopionlahti 2-4-3
Hostlistalta voit seurata mikä järvi on menossa ja "/hello# -tietoon on merkitty mikä tulee seuraavaksihttp://www.kalassa.net/propilkki2/P2_hostlist/P2_hostlist.phpPROTESTIT - Protestiaika 4h tulosten julkaisusta, muuten kuten edellisessä pelissä (ks. Hole - in - One ensimmäinen peli) Epäselvissä tapauksissa OTA KAAPPAUSKUVA (Kellonaika ja kairaava pelaaja kuvassa (zoomaa) on riittävä näyttö ihan kiistatta. Paikalla olevat todistajat, joilta asiaa voidaan kysyä (Pelaajat samaan aikaan pelissä - ei mummo kiikkustuolissa peräkammarissa siis) kannattaa vaikka kirjoittaa ylös (Playlogista kyllä selviää myös).
Väliaikatuloksia ei (grammamääräisiä julkaista minun toimestani)
Säännöt merkitään tuloskorttiin - joka siis kannattaa tulostaa siihen pelipöydälle ja pitää manuaalisesti kirjanpitoa omista suorituksista! Kaikenlainen taktikointi kun on osa pelin henkeä, niin näiden sääntöjen puitteissa mennään taas seuraavaan peliin.
Kaino toivomus - oltaisiin sillä reiällä mapin loppuun saakka mieluummin kuin poistutaan - helpottaa valvontaa ja vähentää väärinkäsitysten määrää.
================
Säännöt ja turnaus on hyvinkin pitkälle muokattu pelaajien julkisuudessa ja yksityisviestein / keskusteluissa hostilla esittämien toiveiden mukaisesti
Oletusarvoisesti SM_liigan tiimien pelaajat ovat kaikki kokeneita - ja hostilllani säännöllisesti vierailevat pelaajat joilla on selvästi jo menestymistä takana ovat tervetulleita - jos kokemusta ei ole - voi joutua vähän perustelemaan. Kahdella sanalla ei tuntematon pääse sisään.
Ulkomaalaiset/ vieraskieliset pelaajat ovat toki myös tervetulleita, mutta käännän säännöt englanniksi ja teen kutsunkin X-kieliselle osalle foorumia, kun saadaan ensin viilattua tämä kotimaista kieltä käyttäen priimakuntoon.
Eli tervetuloa, mutta toistaiseksi pelissä käytettävä kieli on suomi - jatkossa sitten myös tai ehkä jopa pelkästään englanti - mutta sitten tuleekin ihan koko paketti vain englanniksi.
So maybe next competition will be in English too...
MUISTA REKISTERÖITYÄ ENNÄTYSLISTALLE Rekisteröityminen taphtuu pelin kautta... ilmoita siellä sähköpostiosoitteesi - saat sähköpostiisi automaattisen viestin, joka sinun pitää käydä vahvistamassa sähköpostitilisi kautta - sitten vaan vonkaelita kiskomaan.
Tuollahan sitä saapi stalkata, mitä se kaveri jo kerkisi saamaan?
www.kalassa.net/propilkki2/P2_records