Tällänen topickihan on hieno olemassaan kunhan muistetaan pysyä asialinjalla.Jatkoajan vittu kun vituttaa jne...mutta sitten muutama sananen itseltänikin asiasta,asian vierestä,historiasta ja tulevasta.
Reilu kaksi vuotta sitten Salkki ja muutama muu alkoi ideoimaan josko saataisiin maailman parhaalle pilkkipelille jälleen pystyyn arvoisensa kilpailu.Yksi asia johti toiseen,toinen kolmanteen ja Mikon suostumuksella saatiin jälleen pystyyn turnaus joka kantaa arvoistaan nimeä SM-Liiga.Tuon hetken edeltäviin tapahtumiin ei ole syytä puuttua enään,sillä se on varmasti vieläkin monilla muistissa verkkokalvoillaan kun sulkevat silmänsä.Oltiin siirrytty pro pilkissä uuteen aikakauteen.
ProPilkissä siirryttiin 2.0 aikakauteen aivan uusin säännöin edellisiin turnauksiin verrattuna.Veto vastuu siirtyi Salkille ja allekirjoittaneelle.Se pitää heti muistuttaa ettei tarkoitus ollut kuin hoitaa SM-Liigaa vuoden verran ja saada se takasin pystyyn.Suurin muutoksista olikin kolmen joukkueen pelattaviin vesistöihin ( 8 pelaajaa joukkueesta).Valinta oli näin jälkikäteen mielestäni oivallinen ns.lokkimisen hävitessä minimiin aikaisempiin aikoihin verrattuna.Sen lisäksi jokainen joukkue sai valita oman pelattavan mapin.Siinä kylläkin matkittiin suuren ja mahtavan itänaapurin järjestämiä turnauksia,mutta varsin toimivasti.Mielestäni tuo toimii hyvin vielä tänä vuonnakin.
Liekö menneellä ollut asialla tekemisensä,mutta pelaajien ja joukkueitten määrä oli jossei nyt romahtanut niin tippunut ainakin.Sen johdosta oltiin pakotettu pelaamaan pelit 8 pelaajalla että joukkueita saataisiin edes sen verran mukaan jotta voitaisiin puhua SM-Liigasta eikä suuremmasta turnauksesta joukkueiden kesken.Liiga saatiin pelattua loppuun ja joukkueet löysivät oman oikeutetun sijoituksensa kuten pitkissä sarjoissa/liigoissa on tapana.Saat juurikin sen mitä ansaitset.
Jos ensimmäinen kauden suunnitteluun ja sääntöjen toteutukseen kulutettiin aikaa,vaivaa,hikeä ja kyyneleitä niin toinen vuosi olikin jo edessä ja liiga alkamassa.Kesä meni nopeasti ja yhtäkkiä oli tilanne se että jotain tarttis tehrä.Ajatus oli se että menihän se viime vuonnakin niin josko sen hoitaisi vielä uudestaan.
Rutinaa,kitinää ja valivali valitusta sitä on tässä hommassa piisannut.Olo on välillä kuin olisi Spede kaitsemassa pikku poikia hiekkalaatikolla.Ne on kuitenkin ne 4,5 ja 6 poijaat jotka kaikki haluavat syödä supermies lautaselta.Tässä tapauksessa on apunani ollut suurin mahdollinen valttikortti nimittäin SÄÄNNÖT.On ne ollut hyvät tai huonot niin niistä pitämällä kiinni on aina pärjännyt kädenväännöissä.Samaa suosittelen sille joka tulevaisuudessa ottaa homman haltuunsa.
Toinen kausi loppuun.Sijoitukset selvillä ja suuri huokaus....Se oli siinä!
Nykyhetkeen tai hyvinkin varhaiseen lähihistoriaan:Tänä vuonna en muuten tee sitä virhettä että kaikki jää viime tippaan vaan laitan asian ajoissa vireille että kuka tulee ja ottaa SM-Liigan vetovastuun hoitaakseen.Arvasit varmasti ihan oikein tasan 0kpl halukkaita.Ei viestin viestiä.Voi perkeleen perkele näinkö tässä taas käy.Mielessäni käy ajatus,että stn jää vielä maailman parhaan pilkkipelin perustaja maan liiga pelaamatta jos en sitä sitten taas hoida.Viesti sitten sinne ja tänne puhelu tonne ja tuonne ja liigan toimijat ovat jälleen näyttäneet uskollisuutensa tätä loistavaa peliä kohtaan ja tulevat apuun.Heille kaikille ISO KIITOS JA KUMARRUS.Ilman teitä olisi liigat jäänneet pelaamatta.
Kuten varmaan arvaatte nyt on sitten käynnissä omaltaosaltani viimeinen kausi liigan johdossa.SM-Liiga on nyt saannut jatkumon ja viestikapula siirtyy eteenpäin.Näin ainakin toivon.Se mihin suuntaan tuleva vetäjä haluaa liigaa viedä on täysin hänen päätöksessään.Omaltaosaltani tulen antamaan tukeni tuleville liigoille oli ne sitten missä muodossa tahansa ja kenties vaikka hujun vetämänä
t:hauen leuka