19
« on: August 24, 2008, 10:34:13 »
Pasteenpa tänne joskus angstissa ja väsymyksessa kirjoittamani tekstini:
Uskonnot, mielipiteeni niistä ja muuta tietoa
Johdanto
Tässä tekstissä kirjoitan mielipiteeni uskonnoista. Kaikki tieto tässä ei ole mitään 100% faktaa, vaan omia päätelmiäni faktojen taustalta. Eikä tätä kannata ottaa vakavasti jos se loukkaa Sinua, johonkin uskontoryhmään kuuluvaa henkilöä. Tämä on vain mielipiteeni ja ajattelujeni tulos, ei sen kummempaa.
Uskonnothan ja niihin liittyvät jumalolennot ovat lähtöisin jo ammoisista ajoista, syynä uskontojen "keksimiseen" pidetään sitä, että ihminen haluaa uskoa parempaan ja onhan ihminen itseasiassa laumaeläin, eli he haluavat itselleen johtajan.
Nyky-yhteiskunnassahan uskonnoilla on edelleen suuri vaikutusvalta. Kirkon pitkä koura ulottuu niin politiikkaan (Kristillisdemokraatit), kuin myös kouluihin ja työpaikkoihin. Esimerkiksi katolisen kirkon johtajan, paavin, vaikutusvaltaa pidetään suurempana kuin itse eduskuntaan kuuluvien henkilöjen.
Mitä me hyödymmekään uskonnoista? Otetaan esimerkiksi luterilainen uskomme. Maksamme kirkolle veroa, ja mitä me saadaan vastineeksi (keskiverto ihminen, jonka kk palkka on ~1500e, maksaa ~300e veroja kirkolle vuodessa)? Uskon Jumalaan, hautapaikan, saamme käydä kirkossa, paikan taivaassa? Pientä koijauksen makua. Usein sanotaan että kirkkoon kuulumaton vainaja ei saa hautapaikkaa kirkon alueelta, näin se ei kuitenkaan ole. Kirkko saa osan yhteisöverosta ja se on täten velvollinen antamaan hautapaikan kaikille.
Entäs sitten tuo usko Jumalaan? Etkö voi uskoa, jos et kuuluu kirkkoon? Vaikka et kuuluisikaan mihinkään kirkkokuntaan, saat edelleen uskoa luterilaiseen Jumalaan ja vaikka Muhammediin, jos haluat. Jos taas kuulut luterilaiseen kirkkoon, uskot heidän Jumalaansa ja vaikka siihen Muhammediin samaan aikaan, harrastat syntiä.
Niin, mitä olemmekaan hyötyneet uskonnoista monien vuosien aikana? Tiedätkö sinä? Minä tiedän, emme mitään. Kuinka monta viatonta ihmistä on tapettu uskontojen takia? Joo, ihmisethän ne tappaa, vaan minkä innoittamana? Aivan, uskontojen.
Miksi uskoa johonkin yliluonnolliseen, jota ei olla tähän mennessä voitu todistaa millään tavalla? Sitä usko on, uskoa johonkin, mihin ei pitäisi järjen mukaan uskoa, mutta haluaa.
Emmekö voisi jo nykyaikaistua? Hei haloo, elämme 2000-lukua! Evoluutioteoriasta saadaan yhä vain lisää todisteita, toisin kuin Jumalasta/jumalista. Miksi siis yhä vain uskomme yliluonnolliseen? Siihen tuskin koskaan saadaan vastausta, eikä uskontoja saada koskaan kitkettyä pois, ainakaan näillä näkymin. Kirkosta eronneiden luku on kyllä noussut Suomessa huimasti viimeisen kymmenen vuoden aikana. Joko olemme menossa kehityksessä eteenpäin tai taaksepäin, ken tietää. Sen näemme tulevaisuudessa.
Ei, minulla ei ole mitään sinua vastaan jos uskot johonkin, kunhan et tule minulle tyrkyttämään uskontojasi.