Ihan ihmeellisiä nimiä

Started by Liquid Snake, June 30, 2003, 20:50:59

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Liquid Snake

Jos teette perhoja niin miten nimeätte ne? Kertokaas omaperäisimmät kiitos. Me tässä kaverin kanssa tehään ehkä    Nalle Fax kun Nalle Puheja on jo liikaa... No tuleepahan veli vanhalle tutulle karhulle  :D
Kipu on kiva, mut elä satuta ittees!

tarpooni

Keltavihreä streamerini on KeVi. Kuten myös on keltavihreä sähköpiuha ammattikielellä :).

Deathis

E.R.L (epärealistinen larva :D ) resepti:

Koukku:12-numeron pintaperhokoukku
Runko:Chinese Red Antron
Sidontalanka:3/0

1.Kiinnitä koukku sidontapenkkiin.

2.Kiinnitä antron.

3.Sido kiinni ja voilá !

4. Valmis E.R.L :D

Lisää tulee kun keksin.

Anonymous

Quote from: Perholeif on January 18, 2004, 13:49:19
E.R.L (epärealistinen larva :D ) resepti:

Koukku:12-numeron pintaperhokoukku
Runko:Chinese Red Antron
Sidontalanka:3/0

1.Kiinnitä koukku sidontapenkkiin.

2.Kiinnitä antron.

3.Sido kiinni ja voilá !

4. Valmis E.R.L :D

Lisää tulee kun keksin.

:D Tuossa oli 0map4räistä asemnnetta. Mielenkiintoista, todella mielenkiintooista.Itse nimeenperhoni mielen mukaan. Usein englanti-suomalais muunnoksia

omafavorite on ehdottomasti foorumin's best series, joka koostuu kolmesta perhosta. Streameristä, pinturista jauppoperhosta.

Värit ovat samoja, mut eri materiaaleja.

Peräksi Urosfasaanin pyrstöä, Runko Peacock Herl tai vastaava dubbing,Häkilä: ruskea kana. Siipi: Tumma kalkkuna ja päällyssiipi heinäsorsaa. Pinturissa ainekset ovat tietysti toiset. Kelluvat materiaalit mutta  väritys on sama.

Materiaalejen elävyys vaihtelee virtauksen mukaan, jäykempää matskua kuohuihin ja maraboutayms. höyhentä mietovirtaiseen.  Jo on ihme jos ei noilla kalaa tule. Etelä-Suomen toimivuudensta en tiedä, mutta ainakin Keski-Suomessa on pelannut mainiostiu.

Kannattaa muutenkin kehitellä omia perhoa, tiedä vaikka tulisi millainen  ottiperho

visa

Mä tein eilen "MarZulun" :D elikkä kutosen uppoperhokoukkuun perho, joka on muuten kuin zulu, mutta pyrstönä on rungon mittainen oranssi tai punainen marabou ja runkohäkilä on tavanomaista pidempi. Perho on siis liitsi. Saa nährä sitten kevään tullen mitä kirret tykkää perhosta :)

Deathis

Joo ja eilen tuli tehtyä 2 pääsiäis-streameri eli:

Pääsiäishöyhenistä tietysti takaosa.
Häkilä:Ruskea kukko
Runko:Litteä Kultatinseli


Erittäin yksinkertanen perho jonka osaa tehdä aloittelijakin :D .