v1.2 MS Storesta, tabletilla kuva pystyssä

Started by enema, May 04, 2017, 19:42:04

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

enema

Tuli toisella tabletilla tuo ongelma vastaan, Win10 v1703 x86 molemissa. HP Stream 7 on tuo ongelmallinen. Koetin laitteen näyttöasetusten vipuja ja pelistä eri tarkkuuksia, vänkää aina vaan kuvan pystyyn.


Mikko_-Procyon-

Ja sielläkö ei ole pakotusta ruudulle tiettyyn asentoon? Mulla on nimittäin tämän ideapad yogan kanssa vähän samanlainen ongelma, että tämä pakottaa KAIKKI sovellukset tabletti-moodissa samaan asentoon. Jos painaa laitteen nappia "älä käännä automaattisesti" ihan sama mihin asentoon, niin lopputulos on silti sama - kuva on aina samalla tavalla. Sain tuon korjattua asentamalla laitevalmistajan oman ajurin, mutta viimeisin windowsin iso päivitys palautti taas tuon ongelman.
Henri Poincare: "Tiede on faktoja; aivan kuten talot tehdään kivistä on tiede tehty faktoista; mutta kivikasa ei ole talo eikä kokoelma faktoja ole välttämättä tiedettä."

http://kalassa.net/mikkoprocyon/

enema

#2
Löytyi Inteliltä päivitys "näyttis"ajurille, mutta ei auttanut ongelmaan. Nuo ruudun suunnan pakotusyritykset ei sinällään tuohon auta, koska sama esiintyy myös ikkunoituna tabletti-moodi pois päältä. Pelin kun käynnistää, niin alussa vilahtava mustalla pohjalla oleva PP2-logo on vielä oikeinpäin, sen jälkeen kuva on katollaan. Vaihtuuko tuossa kohtaa 2D->3D tms? Tyyppailin vielä muutaman muun pelin kanssa ja en saa muilla toistettua tuota häriötä.

lisäys: v1.1 toimii samalla vehkeellä kuvan puolesta oikein. Tablettitilassa tai ei, kokoruudussa ja ikkunassa.