Tästä pettymyksestä on jo tosin pari viikkoa aikaa, mutta kerron sen nyt. Jotkut varmaan muistavat sen, että meidän perheen omistuksessa sattuu olemaan itse kaivettu lampi (kuvia Sharkin lampi threadissa), jossa asustaa pari kookkaampaa säynävää(kuvia niistäkin vedessä jossain täällä

). Ennen nuo pullukat olivat karttaneet pyynti yritykseni tappavalla prosentilla, kunnes vielä kerran kaverin kanssa lähdimme koittamaan.
Lammelle saavuttuamme ei mennyt aikaakaan, kun kaveri havaitsi mustat selät lammessa seisottuaan itse kiven päällä. Hän huusi minut ongen kanssa samantien hätiin. Valitettavasti huomasin nopeasti, että kivi jossa kaveri seisoi oli "pajuviidakon" peittämä. Onneksi toinen kivi löytyi vierestä nopeasti. Tässä välin mainittakoon, että mukana oli isän vanha ja jäykkä 6,8m:n onkivapa. Kivelle noustessani näin isoimman niistä säynävistä ja valitettavasti huomasin sen ettei 6,8m:n onkivara riittänyt niin pitkälle, vaan koukku kasiaisen kera olisi jäännyt kalan edessä olevaan lumpeikkoon. Sitten katse kuitenkin havahtui nopeasti eteenpäin, kun hyvälle heittoetäisyydelle ilmestyi toinen säynävistä. Täydellinen heitto ja säynävä nappasi kasiaisen suuhunsa. Sain väsyteltyä sen vaikeassa paikassa myös lummeviidakon läpi, ja pääsin jo kurottamaan sitä, kunnes siima napsahti poikki.
Kalan painoa en oikein osaa arvioida, mutta suurin näkemäni säynävä se kuitenkin oli. Lisäksi myös ensimmäinen lajiaan, jolla satuin huomaamaan "kyhmyn päässä". Myös Morripojan +2kg:n säynävällä oli tuo kuhmu havaittavissa. Lieneekö isomuksen tuntomerkki?
