sidonta materiaalit

Started by trutta, August 21, 2002, 08:53:52

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

trutta

Tai lähinnä niiden hankkiminen?
mistä kukakin hankkii omansa??

Varmaan pääkaupunkin ja (muiden isojen kaupunkien) lähellä asuvat ostavat loistavista valikoimista suuren suurista kaupoista??
mutta mutta mistä voi/ kannattaa tilata esim niskoja ja muuta materiaaleja esim netistä tai tilaamalla esitteen

On täälläkin kylässä (savonlinna) kaks kalastus kauppaa mut ei niitten valikoimat oo mitään kovin hienoja!!!

uistimia ja muuta riittää mut ei oikeesataan mitään perhokamoja!!!

Yks tupsu häkilähöyheniä mut oli todella surkea laatuisia

siis suomeksi jos olette tilanneet jostain niin mistä ja oletteko tyytyväisiä tuotteisiin *????

Ja isojen kaupunkien sitojat vois kertoo vähän hintatasoo??
Fishing ain´t so hard!

lohi90

kannattaa katsoa finnish fur fly:n osoitteesta:www.finnishfurfly.com.sieltä ainaki löytyy löytyy hyviä zonker-paloja,rämemajavaa,turkkiveitsiä,häntäkarvoja esim.orava ja naali
timo tervo,alias lohi90

Jermoni

Rialinnasta tietysti hankin kaiken, koska siellä on ale! 30% kaikista normaalihintaisista sidontatarvikkeista. Laadukkaat niskat maksaa  n. 50 eunua mut kannattaa ostaa puolikas. Sillä pärjää ihan hyvin. Itselläni on haaveena hankkia laadukas niska, jos sais vaikka joulupukilta rahaa...  ;)
Vapa taipuu aivan kaarelle, liitokset natisee, kelan räikkä huutaa! Alkaa hurja vääntö. 10 minuutin väännön jälkeen luovutan. Perho ei lähde millään irti puusta.           :D

fly_fisher

voiko tuolta finnish fusflystä tilata noita materiaaleja?

lohi90

kyllä aiinaki kaverit on fff:stä tilannu sidonta materiaalia ja kohtuullisen halpaan hintaan :D :D
timo tervo,alias lohi90

Hota

Uppoperhojen runkomateriaalia voit itsekin tehdä.
Eli villalanka dupinkia on hyvää ja halpaa.
Jauhesammuttimen kokoisena vaari vei -60 luvulla Päijänteelle Ahven-ongelle ja siitä asti on kalakärpänen vaivannut :)
Aloittanut aktiivi perhokalastuksen -83 ja homma jatkuu.

Anonymous

Ainakin omalla kohdalla on sillai, et jos ei jotain omasta
kalakaupasta löydy, niin sitä voi aina pyytää tilaamaan...

Toiminut tähän asti eikä oo vielä tarvinnut liikettä vaihtaa :)

Kannattais ainakin tiedustella tällaista asiaa sieltäkin suunnalta.

T: Fly-Fisher

Domus

Materiaalihankinnoissa kannaatta olla järkevä, eksoottisten reseptiperhojen materiaalit voi nykyään korvata eri keinokuiduilla tai ns. lähinnä vastaavilla materiaaleilla.
Metsästäjän tai ammatikseen rekka-autoa kuljettavan henkilön tunteminen voi tuoda arvokasta lisää materiaalivarastoon. En tarkoita näiden henkilöiden skalpeeraamista mutta esim metsäkanalintujen sulat/siivet ja höyhenet ovat mainioita sidontamateriaaleja. Autonkuljettalta sitten täydentää varastoa mm. karhun, joutsenen, haukkojen kanssa kolaroidessa. En siis kehota ketään reseptien orjalliseen noudattamiseen vaan kultaisenkeskitien kulkemiseen materiaalivalinnoissa.
Ei sen väliä saanko vai olenko saamatta

flyfisher14

www.perhokolmio.com sieltä löytyy ihan hyvin materiaaleja ja paljon muutakin ja ne on ainakin itelläni ollut laadukkaita, eikä ne oo mitään ylihintasii. :)

hepu

hyviä perhon sidonta materiaalia löytyy   www.tyrskytaimen.fi ja ylempi  pitää ottaa  :)

Anonymous

Quote
hyviä perhon sidonta materiaalia löytyy   www.tyrskytaimen.fi ja ylempi  pitää ottaa  :)

Tuolta oon itekkin katellu noita materiaaleja. mutta hinnat ovat kyllä toldella suolaisia. Ostaako tuolta oikeasti joku jotain? Muualta saa niin paljon halvemmalla.
Itse hankin tavarani ässä-perhosta ja rialinnasta