Onkimistyyli, kun tapsissa on morri ?

Started by Olkku, February 07, 2006, 18:37:50

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Olkku

Vastaisko joku kokeneempi. Kun käyttää tapsipilkkiä ja tapsin päähän pistää morrin. niin ongitaanko sillä sitten kuten morriongella? Eli onko onkimistyyli kuten mormyskoinnissa ?

Anonymous

Mää ainaki nyin sitä sillee hianosti :mrgreen:

marabou

Onkimis tyyliä voi vaihdella oman mielen mukaan ja niin että se tuntuu omaan käteen sopivalle. Itse valtaosin nostan hiljaan onkea ja sillointällöin nyin vähän.

Hemulisoturi

Itse käytän joskus tapsissa morria , riippuneen tapsin koosta ..
Itse ainakin uitan pilkkiä silloin ihan pienellä värisyttämisellä ja välillä pidän pilkkiä ihan hiljaa paikoillaan.. Tohon tyyliin mun kalat on tähän mennessä kiinnostuneet..

Anonymous

Quote from: LoLItse käytän joskus tapsissa morria , riippuneen tapsin koosta ..
Itse ainakin uitan pilkkiä silloin ihan pienellä värisyttämisellä ja välillä pidän pilkkiä ihan hiljaa paikoillaan.. Tohon tyyliin mun kalat on tähän mennessä kiinnostuneet..

mitäs käytät sitte muuten josset morria yksihaara koukkua vai mitä?
eikös morria yleensä käytetä tapsipilkinnässä...

Anonymous

Tapsipilkin alla tapsissa voi roikuttaa yksihaarakoukkua, yksihaaravärikoukkua, kolmihaarakoukkua tai -värikoukkua.
Tai sitten morria millä onkimisesta tässä kysyjä kysyy.

kaivo

Quote from: OlkkuVastaisko joku kokeneempi. Kun käyttää tapsipilkkiä ja tapsin päähän pistää morrin. niin ongitaanko sillä sitten kuten morriongella? Eli onko onkimistyyli kuten mormyskoinnissa ?
Tapsipilkin uittotyyliä voisi ajatella pystypilkinnän ja mormuskoinnin risteytyksenä. Pilkin tehtävänä on toimia mormuskan upotusapuna ja lisähoukuttimena, mormuska taas houkuttelee kalat nappaamaan. Uiton aluksi tehdään muutamia normaaleja ranneheilautuksia, jotta lähistöllä mahdollisesti oleilevat kalat saavat tiedon pilkin olemassaolosta. Sen jälkeen pilkkiä nypytetään, kopautetaan pohjassa, nostetaan hitaasti ylöspäin yms., ja aika-ajoin voi tehdä korkeamman houkutusvedon. Mormuskan tilalla voi olla myös yksihaarakoukku, joko siimatapsissa tai muutaman sentin ketjun päässä. Pieni väripallukka koukun varressa on eduksi.

Edellä kuvaillulla perustekniikalla pääsee useimmiten kohtalaisiin tuloksiin.  Pidemmän päälle on silti tärkeää tiedostaa, millainen uintityyli käytetyllä pystypilkillä on, ja osata huomioida se uittotapaa opeteltaessa. Tämä selviää, kun uittaa pilkkiä kotona (syötin kanssa) vaikkapa tilavassa saavissa tai katselemalla kirkkaassa vedessä pilkkireikään. Pystypilkkien uintityylit voidaan jakaa muutamaan pääluokkaan: sivuhakuiset, värisevät, ja enempi-vähempi suoraan alas painuvat.

Mikäli pilkki leijaa vedon jälkeen voimakkaasti sivulle, sitä voi hyödyntää päästämällä välillä pilkin leijaamaan vedon jälkeen pohjalle, josta se vedetään hitaasti takaisin reiän alle siten, että mormuska laahaa pohjaa (edellyttäen, että pohja on puhdas). Leijaava pilkki houkuttelee kalaa kauempaakin reiän alle, ja kun syönti on saatu käyntiin, uittamista jatketaan lähinnä värisyttämällä ja lyhyillä nostoilla, ettei säikytellä kaloja ja hajoiteta parvea.

Mikäli pilkki laskeutuu vapaassa pudotuksessa vaakatasossa kylkiään väläytellen, kyseessä on ns. värinäpilkki. Niistä oli aiemmin keskustelua esim. täällä: http://www.kalassa.net/forum/viewtopic.php?t=11207&highlight=v%E4rin%E4pilkki

Kolmas päätyyppi on ns. painopilkit. Ne ovat usein muodoltaan melko suoria ja kokoonsa nähden painavahkoja "pötköjä", joilla ei omaa uintiliikettä juuri ole. Näitä käytetään enimmäkseen syvissä vesissä ja kovalla syönnillä mormuskan kuljettimina, kun tärkeintä on saada pyytö mahdollisimman nopeasti alas kalojen luo.

Näiden kolmen uintityylin ohella markkinoilla on paljon pilkkejä, joiden uinti on monen tyylin sekoitusta, ja pilkki saattaa käyttäytyä joka vedon jälkeen eri tavalla. Varomaton uittaminen tällaisilla "sekauimareilla" saattaa vaikuttaa kalantuloon pahimmillaan jopa kielteisesti. Tämän takia uuden pilkin kohdalla kannattaa nähdä hieman vaivaa uinti- ja uittotavan selvittämiseksi, samoin kuin kesällä uistinten kanssa. Koska pilkin uintitapa ei aina ole pääteltävissä pilkin ulkomuodon perusteella, kannattaa asiantuntevassa kalastusliikkeessä ilman muuta kysyä myyjältä neuvoja!

Bremes

Paljon puhutaan lutkutuksesta ja venytyksestä, lutkutuksessa pilkkiä uitetaan pohjan tuntumassa pienin nyppäyksin/ napautuksin. Venytyksessä pilkkiä nostetaan pohjasta ylöspäin useimmiten hitaanlaisesti, samalla kannattaa pilkkiä vähän napautella, nypäytellä ja väristää, sitten pilkki taas pohjan tuntumaan ja uusi nosto..jne..

Mutta kannattaa varmaankin soveltaa sellainen uittotyyli mikä parhaiten omaan käteen sopii, itsekin uittelen vähän erilailla esim. eri kalapaikoilla.