Chat

Author Topic: Eri kalalajien arvostus !  (Read 1913 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

valilyonti

  • Posts: 25
    • View Profile
Eri kalalajien arvostus !
« on: September 07, 2006, 09:36:48 »
Mitä kaloja arvostatte ruokakaloina?

Olen kotitarvekalastaja. Pyydyskalastus on "pääalani", mutta kyllä pikin talvella ja heittokalastelen aina silloin tällöin.

Asun joen ja järven välissä. Eli kalastelen molemmissa paikoissa. Pääsaaliskalani ovat kuha, hauki, ahven ja lahna.

Hauki ja kuha ovat mielikalojani, sekä kirjolohi, jota joesta jonkin verran tulee.

Täällä meillä päin on kalastajia jotka arvostavat vain kuhaa. Minusta kuhaa yliarvostetaan. Esim. savukalana kuha ei ole hääppönen paksun nahkansa ansiosta. Hauki sitä vastoin on. Kraavi kuha taas mielestäni "hakkaa" kraavi kirjolohen.

Noilta vanhoilta kalastuskunnan ukoilta olen kysellyt kraavi kuhasta. Eräät ovat kalastaneet vuosikymmenet kuhaa, mutta eivät ole syöneet kraavi kuhaa. Kuulemma pannulle vaan ja paljon voita.

Tuntuu että monet ukkelit syövät aika yksipuolisesti pyydystämiään kalojaan.

Pii100

  • Posts: 87
  • Kala ei ole kasvi.
    • View Profile
Vs: Eri kalalajien arvostus !
« Reply #1 on: September 07, 2006, 15:02:47 »
no joo, ite lähinnä haukee ja ahventa kalastan. Jos tarpeeks iso ahven on, niin se menee pannulle. Hauen savustan aina (ellei poikanen). Ja mikäli nyt sattuu tuurilla taimen tulemaan niin sekin menee pannulle.

|___JEES___| <-- JEES-In-The-Box

johndoe

  • Posts: 100
    • View Profile
Vs: Eri kalalajien arvostus !
« Reply #2 on: September 07, 2006, 22:44:36 »
Kuha ja Ahven ovat meikäläisen makuun. Haukikin menee fileenä.

Kirjolohea jne. tulee niin harvoin että nekin maistuu varmasti.


 



center>