Olen aina sanonut, että kannattaa lukea mallintelu-foorumeita. Sieltä saa loistavia vinkkejä maalailuun yms pikkujuttuihin. Tässäpä taas yksi, joka tuli vastaan:
http://www.pienoismallit.net/kirjoitukset/artikkeli_526/Kyseessä on siis aine, jota levitetään vaikkapa topsypuikolla pintaan ja kiillotetaan vanulla. Lopputulos on.. no, katsokaa itse!
Jos joku innostuu ja kokeilee tätä vaappuihin, niin rapsaa tänne ja mahdollisimman pian. Hintaa tuolla on aika runsaasti (FCMA-foorumilla oli 18e pullo), mutta eipä nuo kameleontti-väritkään ilmaisia ole. Ja pienen erän kromauttaminen tulisi kyllä kalliiksi muutenkin. Riittoisuudesta ja tehosta CAB-lakatulla pinnalla otetaan vastaan suurella kiitollisuudella.
edit. Keskustelussa mainitaan että : "Muistaakseni purkillisella päälystää 5 neliömetriä." Eli kyllähän sillä melko monta vaappua päällystää.