Säkylän Pyhäjärvi?

Started by Jerkki94, November 11, 2006, 14:31:22

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Himopilkkijä89

Pilkkiäijä vastasi vähän myöhässä  :wink: kisa oli toissapäivänä.

Säkylässä on aika moni kisa voitettu värikoukulla muutamana viime talvena. Kaverikin oli toissapäivänä yleisen kolmas ja pilkki koko ajan värikoukulla. En ole itse juurikaan Säkylässä värikoukkua käyttänyt, mutta voisin kuvitella että keltainen ja vihreä toimivat kun ne toimivat morriväreissäkin. Kalan syönnillä ollessaan ei ole mitään väliä minkä värinen koukku siellä killuu. Kyllä se morri kuitenkin se varmin väline tuolla järvellä on.

Voittajalla oli kuulemma toissapäivänä reilu 12kg ahventa.

Mikke96

Joo vähän tuli myöhässä neuvot mutta ei se mitään. Kisat meni silti ihan hyvin sain kerättyä ahvenia vähän yli neljä ja puolikiloo. Ja pilkin tapsilla ja ketjulla ketjulla silmän kanssa tuli paras putki railon vierestä puolet kaloista samasta reijästä. Mutta muuten ahvenia sai ettiä ei tullu kun muutama ahven reijjästä ihan putkeen ja sitten loppu syönti seinään. Tällä kertaa värikoukkumiehillä toimi pinkki keltanen koukku.

pehmis

muutamana päivänä käyny nyt ja värikoukulla. 6-10kg joka reissulla. iissalon ja emäkarin välissä olen nypytelly... :-)

Himopilkkijä89

Juu kans pari kertaa Säkylässä käyty, viime lauantaina kisassa kolmas 9930g, suurin osa värikoukulla.
Toissa viikonloppuna Kalikassa hupipilkillä 11,5kg ahventa, suurin osa silloin morrilla, kolmisen kiloa ehkä värikoukulla.

Alle 3m vedessä monin paikoin ihan mukavasti 40-100g ahventa, mutta selälle saanee mennä jos isompaa haluaa.

Mikke96

Onko porukka ollu siika pilkillä ja onko tullu hyvin siikoja? Missä pyhäjärvellä on siikaa näin kevättalvella kun en oo ennen siikaa koittanu pyhäjärvestä. Ja minkä väriset morrit toimii :?


Yrjö

Pääsekö Myllyojan lahdesta auton kanssa Siikakivien lähelle....Jäätähän taitaa olla 60 cm kaikkialla railoja lukuunottamatta.

Ännä

Sain viimeviikolla 5,5kg hauen prikaatinlahdelta. Tänään vielä uistelemaan.

Ännä

Tultii just isän kans pyhäjärveltä. Ite sain 2 haukea 6 ahventa. Ja isä sai ahvenia. Ja kaikki tuli Lipalla. kotiin tuotiin 5 ahventa.

kono96

Jokos Pyhäjärven jäät kantaa?

ramogun

Kyllä, hyvin kantaa pyhäjärven jää.