Tänään järvikalassa ja kylläpä sai syvästä kaloja ronkkia 
Rapia metrinen luupää 14m:stä, joka ei piiiiitkienkään elvyttelyjen jälkeen tahtonu lähteä takasin, joten pappi lausui aamenen ja nyt riittää pullatarpeita pitemmäksikin aikaa 
Kohdekaloja eli ahvenia ei tahtonu oikein napsua, kuuteen sinttiin jäi päivän saalis, isoimpana 473g.
15-16m vesistä löyty ahvenet.
Iso hauki tulee syksyllä matalaan, sateella kala syö ja mitäs näitä muita on

On muuten ihan tankanneen näkönen luupää..
Viikko sitten lauantaina, hieman ennen niitä lumimyräköitä nassahti kans tuommonen syvännehauki jostain n. 12m vedeltä. Ottipelinä keski-suomen puolelta "rokastetulle"
7,6kg kalalle toimi pitkään piuhaan puntitettu 17cm pronssihile jumbo.
Kulunu viikonloppu oli hyvinkin kaksijakoinen, niin helppoa ja niin vaikeaa. Lauantaina kerkes vesille vasta puolen päivän maissa, keli oli mitä mainioin ja puoliääneen siinä sadattelin missattua aamusyöntiä. Sunnuntaille oli luvassa taimenen vetoa, joten viikonlopun isohauki oli iltapäiväpiston varassa. Hetken ajelun jälkeen tuli ensimmäinen hauki ja het vajaa vitonen, eli nou hätä. Yleissyönti oli rauhalline, ja tärppejä tuli melko harvakseltaan. Toisaalta ylös tulleet kalat oli ihan hyvän kokoisia.

Reissun isoin oli nätti ja vaaleakuvioinen
8,58kg tankkeri 8" Jakella. Ottiväreinä muikku, paskis ja hauki, eli luomu oli pop.
Tänään sitten hyökättiin isäukon kanssa uusimaan tuota meikän taimenreissua.

Nyt ei oltu strömsöössä. Aluksi yritettiin etsiä kaloja oletetuilta muikkujen kutualueilta matalammasta kun montut huuti pääosin tyhjää. Parin tunnin harharetkien jälkeen tuli hangattua monta kertaa ees taas sitä edellisten taunojen ottipistettä ja kyllä siitä yks terävä tärppi lopulta irtos. Päivän ainoa.
Vedet pääosin 6,8-5,4 astetta, eli kausi jatkunee vielä viikon pari.