Tuusulanjärvi

Started by hettsor, May 10, 2007, 01:27:43

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

hettsor

Onko täällä Tuusulanjärvellä kalastavia/kalastaneita? Mitä ootte kalastanut ja millä menestyksellä? Kuulisin mielelläni vinkkejä hauen kalastukseen, kun asun tässä lähellä, mutten oo ikinä pitänyt ko. järvestä ja siks ollut laiska käymään siellä.  :-D Joskus muutaman hauen oon saanut, mutta jotekin en tiedä yhtään missä ne kalat siellä on? Siis paikkavinkkejä? Vai onko järvi niin surkea, ettei siellä oikeasti kalastajat käy? Silloin tällöin kuulee kuitenkin, että sieltä saadaan mm. isoja kuhia..  :?

jaska74


JooND

Minä kalastelen tuusulanjärvellä,ellen ole mökilla. Elikkäs haukea ja kuhaa ja ahventa olen kalastellu ja iha hyvin kaikkia on tullut ja hapettimilla kannattaa koittaa ainakin kuhaa mitä on kehuttu ,että sieltä saa kuhaa mutta itse en ole saannut oikein.

ruisfile

onko tuusulanjärvellä hyvää kala paikkaa, koskenmäen suunnasta, jos aikoo pyytää haukea. Sinne piäisi päästä ilman venettä, koska en omista venettä.

JooND

Itse en ole löytänyt hyvää paikkaa.:/

Perca

Missäs kondiksessa tusbylake on nyt? Kaveri sanoi että se on nähnyt parempiakin päiviä, johtuen Järvenpään vedenpuhdistamon "lorautuksesta" kevättalvella.. Suunnittelin ankeriaanonginta-keikkaa sinnepäin, oliskos kenelläkään antaa vinkkejä? Lähtiskös hettsor oppaaksi jos tämmöinen ongintakeikka joskus toteutuisi  :lol:? Tuusulanjärvessä kun kuulemma on hyvinkin vahva ankeriaskanta, ja ankerias on todella tavoittelemisen arvoinen kala  8-).

-Perca
Vegetarian is an old indian word for bad hunter

Röllipeikko

Itseäni kiinnostaisi hyvin paljon tietää joitain hyviä rantakalastus paikkoja tuusulanjärvestä, siellä päin kun silloin tällöin liikkuu. Onginta mielessä, lähinnä, mutta huvittaisi myös kyllä kokeilla heittokalastusta, kun siellä kerran kuhaakin kuulopuheen mukaan on.

veivari

 :evil: Tuusulanjärvessä on todella isoja haukia! Itse olen saanut vetouistelemalla useita 3-7kg haukia n.4-6m syvyydestä melkolailla keskeltä järveä.
Tämä kesä on ollut viime kesää huonompi myös kuharintamalla,
Bomper on ollut suht koht hyvä aina 12cm sakka.
T.Veivari

Ihmevirveli

Antakaahan jotain pilkkivinkkejä tuuskille. Mistä päin saa? Millä saa? Milloin saa? kertokaa.
Allekirjoituksia ei tueta.

Taho

Tosiaan järvi on täynnä kuhia ja ankeriaitakin löytyy. Haukikanta on hieman heikompi, tosin haukia saa paljon varmemmin kuin esim. kuhia. Isoa haukea Tuusulanjärvestä on turha lähteä metsästämään, siinä saattaa kulua useampi vuosi... Ahventa tulee jigillä, keskikoko on mukavaa kun käyttää suht. kookkaita toukkajigejä, mutta kappalemäärissä ahventa tulee todella vähän. Ja siis kuhaa järvi on täynnä, melkein joka paikassa missä on kivia/hiekkaa pohjalla, on myös kuhaa. Mutta sen ylössaaminen onkin eri asia. Ilmeisesti järvi on niin täynnä roskakalaa ettei kuhien tarvitse napata siihen vieheeseen, vaan ne syövät mieluummin särkikaloja. Tai tämä on siis oma uskomukseni. En vain jaksa uskoa siihen että se saalis tai sen vähys johtuisi ainoastaan veden sameudesta, eikö se kuha kuitenkin nimenomaan viihdy sameissa vesissä. Alkukesästä kuhaa tulee juttujen perusteella matalista paikoista, esim tuo Järvenpään pää (pohjoispää vanhankylänniemestä ylöspäin) on kuhan kutualuetta. Mutta se on taas eri asia viitsiikö siellä paljon niitä kutevia kaloja kiusata. Niin ja kannattaa myös muistaa tuo kuhan alamitta Tuusulanjärvellä: 45 cm, monet ei tuota tunnu tietävän. Kuhan keskikoko on myös ollut mukavan kokoista. Tänäkin vuonna on tullut useita +/- 10 kg kaloja. Ankeriaita tulee myös melkein jokapaikasta, mutta ei niidenkään saaminen kovin helppoa ole. Onkikohteena Tuusulanjärvi on myös erittäin mukava, itse olen saanut ongella rannalta sorvaa, kiiskeä, ahventa, särkeä, pasuria, lahnaa, yksi suutarikin on tullut. Karppejakin sinne on istutettu, yhden olen useasti nähnyt, mutta ei ole vielä onkeen napannut.
:-D

siilinki

#10
Quote from: Ihmevirveli on December 22, 2007, 20:17:25
Antakaahan jotain pilkkivinkkejä tuuskille. Mistä päin saa? Millä saa? Milloin saa? kertokaa.
eikös se pilkki kausi ole vielä avaamatta siellä kun viimeksi viikko sitten siitä ohi ajoin ni ei hyvältä vaikutanut jää tilanne.

Ihmevirveli

Quote from: siilinki on January 12, 2008, 22:59:35
Quote from: Ihmevirveli on December 22, 2007, 20:17:25
Antakaahan jotain pilkkivinkkejä tuuskille. Mistä päin saa? Millä saa? Milloin saa? kertokaa.
eikös se pilkki kausi ole vielä avaamatta siellä kun viimeksi viikko sitten siitä ohi ajoin ni ei hyvältä vaikutanut jää tilanne.
Silloin kun tuon viestin lähetin oli järvellä 10cm jäätä
Allekirjoituksia ei tueta.

Taho

Juu kyllä se kerran jäätyi 10 sentin jäähän, mutta suli heti pois. Olen saanut tuolta vain 3 sormenmittaista ahventa pilkillä (viime talvena). Kalaa sieltä kuulemma tulee vain silloin kun se jäätyy kirkkaana, tänä talvena vesi on melko sameaa joten ei kannata liikoja toivoa :-D Mutta aina kannattaa yrittää.

Ihmevirveli

Niin eli Järvenpään puoleinen alue on kuhankutualuetta? Ei järven kuhakanta kauheasti vaarannu jos tällänen sähläri sieltä käy vähän yrittelemässä. Millasilla jigeillä te sieltä ootte yrittänyt? Miten pitkälle vanhankylän niemestä mennään Järvenpäätä kohti että on hyvillä paikoilla?
Allekirjoituksia ei tueta.

Taho

Ihmevirveli, laitoin sinulle yv:tä asiaan liittyen :wink:

saury

Tänään ongelle menossa...

Perca

Quote from: saury on April 28, 2008, 13:42:12
Tänään ongelle menossa...

Reissuraporttia odotellessa  :-)

Ensi viikolla Tuuskille jos kelit sen sallivat..

-Perca
Vegetarian is an old indian word for bad hunter

saury

EI paljon kertomista... Vesi törkeän sameaa, vain muutamia senttejä. Pohjassa paljon moskaa, pohjaonginta lähes mahdotonta. Lisään kuvia torstaina.


Taho


saury

Siinä Koskenmäen venerannassa.

Taho

Mäkin kävin siellä pari viikkoa sitten ongella. Yksi tärppi tuli :-D


Ihmevirveli

Quote from: Atho on April 11, 2008, 21:47:37
Ihmevirveli, laitoin sinulle yv:tä asiaan liittyen :wink:
Tästä kiitos! Sinun ohjeilla tuli tänään yksi kuha ja kaksi ihan syötävän kokoista ahventa (n.200g)  :lol:
Allekirjoituksia ei tueta.

siilinki

Viimeksi 2 viikoa sitten kävin pilkillä Tuusulanjärvellä, mutta saaliksi jäi vain kokemusta ja haikeita odotuksia.
Muita pilkkijöitä näkyi jäällä, mutta ei heilläkään ollut mitään noin 14.30-16.30 välillä.
Epäilen, että olisi jo aamusta pitänyt tulla, mutta olen liian aamu uninen usein.

zasse

mistä päin tuusulanjärveä pystyy jigittämään rannalta käsin kuhaa? ja kuinka tuo kuhan saanti onnistuu pilkillä?

DERI

Kuhaa pystyy jigaa hyvin halosen niemestä. Vaikka siel on muka kalastus kielletty oon kalastanu siel 2v ja kerran valitettu. SE on paras paikka minkä oon löytäny. Sarvikalliotakin kannattaa kokeila oon sielt pari kuhaa nostanu.

Wärtsi

Miten voiko tuusulajärvestä syödä kalaa? kun se nyt niin huonossa kunnossa on ja ties mitä sinne on dippailtu ite tuli savusteltua turpaa tai särkeä ja hyvää se oli hirveät epäilyt ensin... mutta siis onko nää epäterveellisiä fisuja ei ois mukavaa kuulla että saa jonkin helkutan taudin sun muun sen jälkeen kun kaloja on sieltä syönyt vuosikausia...

seriaali

kyllä tuuskin kaloja voi ihan hyvin syödä. Eikä se vesi enää tänä päivänä ole kovin huonossa kunnossa. Ainakin itse olen sieltä haalittuja affenia syöny ja hengissä olen:)

Taho

Kyllä voi syödä ja Tuusulanjärven ankerias on muuten tosi hyvää!   :-)

Jokuvaiin