Jees täytyy kokeilla. Winukan palomuuri on kokonaan pois käytöstä.
Kokeilehan pelkän wintoosan palomuurissa ... Kun avaat hostipelin, sen pitäisi windowsin defenderin alkaa kyselemään lupaa sallia liikennettö portissa 4500... ellei kysele, niin sitten on zonealarmi tehnyt wintoosan palomuurin jotakin kivaa.
Sattumoisin oli kaverillani justiinsa (ongelmia) sama palomuuripari ja alkoi pelittämään, kun zonen laittoi pois päältä - ja wintoosan (Vista home edition) palomuurin OLETUSASETUKSIIN (piti oikein palauttaa Zone alarmin jäljiltä) - johan alkoi hosti kuikuilla missä ja millaisia pelaajia löytyy!
Mutta on se kyllä siten palveluntarjoajastakin kiinni - itse en saa mitään softapalomuuria toimimaan hostin kanssa, mutta zyxelin ja telewellin rautapalomuurit tekee kaikki mitä niille käskee, jopa saan kertoa, mistä IP-numerroista en tarvitse syöpäläisiä,,, (Muutamalla kakkakikkareella on iki-ikuinen banni)
Vaatii se vaan joskus hermonpätkää tuo virittäminen - taisi vierähtää telewellukan kanssa tovin yli 10h ennen kuin alkoi hostipeli pyörimään... Nyt sujuu zyxellootan kanssa hienosti.
====================
Älä hostaile ilman palomuuria .... vaikka tuo vaivaa vaatiikin, niin sieltä kaikenkarvaiset ystävämme kömpii koneelle aika äkkiä... Pahinta siinä kömpimisessä on, ettet alkuun (Pitkään aikaan ehkä) huomaa asiaa millään tavalla... Huomaamisen tapahduttua on sitten turhan suuri rojekti edessä.
Vaan on se normipelaajalla huomattavasti helpompaa katsella valmiiksi luotuja hosteja - ja pelailla vaan niissä ensi alkuun! On siitä hostin pitämisestä enemmälti turhaa työtä.
hb