Hakukone ei antanut tulosta tälläisestä aiheesta, joten päätin tehdä tälläisen. Jos kumminkin tälläinen aihe on, niin moderaattorit voivat sitten poistaa tämän.
Aihe käsittelee siimavalintoja eri kalastusmuodoille. Kerron myös osittain mitkä siimat toimivat hyvin eri olosuhteissa tai paikoissa.
Ensiksi mennään ihan tähän "pääasiassa" hyviin siimoihin erilaisissa kalastusmuodoissa.
Heittokalastus: Itse ainakin alle 4- kilon kalaa yrittäessä käytän tavallista nailonsiimaa. Venyy sopivasti vielä näinkin "pienelle" kalalle. Vaikka kyseessä olisikin voimakas petokala, siima käy kuitenkin. Tässä asiassa on kumminkin siiman paksuudella (ja merkillä) väliä. Esimerkiksi vertauksella.. Kumpi on parempi, " Berkleyn 0,20mm nailonsiima, vai Kiinan kopio 0,20mm siima". Tietysti myös kiinalainen voi olla hyvä, mutta itse valitsisin kumminkin tuon Berkleyn. Mutta siis alle 4- kilon kalalle käy hyvin vielä 0,20mm nailonsiima, kunhan se on hyvää ja kestävää. Yli 4- kilon kaloille käytän yleensä punottua siimaa. Hyvinä malleina on todettu mm. Berkleyn Fireline/Spiderwire. Esimerkiksi 0,17mm siima kestää jo pitkälti yli 12 kiloa, joten punottu on paljon kestävämpää, eikä se veny yhtään.
Ikinä ei tietenkään voi tietää, että ottaako nailonsiima varustuksella 20- kilon hauki. Mutta tätä siimavalintaa voi pohtia erilailla.. Pistääkö virveliin merelle punotun vai nailonin, joelle tai järvelle minkäkin. Ennen reissua myös kannattaa miettiä kalapaikan kalojen kokoa, ja mitä kalaa paikassa on hyvin.
Vetouistelu: Itselläni ainakin tässä merkitsee sama 4- kiloa kalojen koota ajatellen. Siis nailonia alle 4- kiloisille ja punottua yli 4- kiloisille. Toisin sanottuna otan pieni kalaiselle joelle otan nailonsiimaa, taas iso kalaiselle joelle punottua, järvillä ja merillä sama juttu.
Vetouisteluun
perjaatteessa saat neuvoa myös heittokalastus kirjoituksesta.
Pilkintä: Pilkinnässä homma menee
vähän eri lailla, koska siimojen paksuudet ovat erilaiset (mutta ei pakosta, jos käyttää kesäsiimoja pilkinnässä). Mutta jos kumminkin haluaa käyttää pilkkisiimoja, niin seuraavaksi kerron vähän siitä. Itseni mielestä nailonsiima käy pilkintään paremmin.. Ei jäädy helpolla, käytänössä parempaa ja morrienkin kanssa hyvää. Mutta jos isompi kala ottaa, niin punottu on parempaa (parempi mahdollisuus saada kala ylös), mutta punottu taas jäätyy helpommin, ja morrien kanssa ei ole niin kätevää. Pienikin osuma punotulla siimalla jään reunaa saattaa vaurioittaa siimaa pahasti, ja se saattaa mennä poikki.
Huomataan, että kaikista kirjoituksista on apua toisilleen. Esimerkiksi heittokalastus kirjoituksesta voi olla apua pilkintäjuttuun ja niin edelleen.
Punottu heittokalastus- siima eri olosuhteilla:Oikein kirkkaana aurinkoisena päivänä tummahko punottusiima on parempaa, se näkyy paremmin, ja siitä erottaa tärpit helpommin ( jos seuraa siimasta tärppejä), ja on perillä paremmin uistimen sijainnista. Tummana päivänä taas kannattaa olla "kirkkaampaa" siimaa, ja samat perustelut.
Punottu vetouistelu- siima eri olosuhteilla:Sinulle avautuu homma, kun luet edellä mainitun kirjoituksen.
Siimat tummassa ja kirkkaassa vedessä:Tämä menee vähän niin kuin "minkä värinen pilkki minkäkin värisessä vesistössä".. Siis kirkkaassa vedessä suosittelen sinun käyttävän mm. kellertävää siimaa ja tummassa vedessä tummahkoa siimaa. Näin kala ei erota siimaa vedessä hyvin, ja on parempi mahdollisuus saada kalaa.
Tässä siimoja jotka käyvät monille eri kalastusmuodoille:



