Kaikkea kalastuksesta! Perustettu 1999

Uutta potkua harrastukseen?

Started by Miizei, September 08, 2008, 19:38:20

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Miizei

Morjens!

Olen huomannut, että koulujen alettua ei ole tullut käytyä yhtään kalassa. Varmaankin vain viitsimisestä on kyse. Välineisiin on satsattu ihan hyvä hinta, eikä huvittaisi niitä tyhjän panttinakaan pitää. Siispä kysyn: onko mitään vinkkejä, kuinka tulisi helpommin lähdettyä kalaan? Onhan se hieno harrastus.
On se jännä, kun viikon paistaa aurinko. Kalastuspäivänä ukkostaa. Ja aina näin.

kirjolohikäärme

Ajattele, että kun sitten tulet kalareissulta sinnulla voi olla ennätykset uusina, ja se "elämääkin suurempi" kala on saatu ja väsytelty kovien taistelujen jälkeen.   :wink: Kumma jos ei tehoa.   :-D
"Perhokalastus on ylivoimaisesti hauskin tapa olla saamatta kalaa."

leijonanmieli

Itsellä auttaa kun tulee tollaisia "laiskuuskohtauksia" ettei yhtää jaksais lähteä, niin kavereitten kanssa sopia että nyt lähetää reissulle. Myös kaikki uudet kalastusmuodot antaa lisää virtaa harrastukseen. Itse juuri rupesin lähes kokonaan taileille kalastamaan haukea ja se kyllä antoi lisäpotkua, meinaa kyllä syönti lisääntyi ja mielenkiinto uittaa kun suurimmaksi osaksi näkee uistimen kokoaika ja myös sen iskun kun se tulee.

Tai sitten se klassikko ja on menemättä hetkeen kalaan, kyllä se hinku jossain vaiheessa tulee ja sytyttää mielenkiinnon kokonaan roihuun taas.
"Autuaita ovat puupäät sillä he eivät huku"

Kaivo

#3
Miizei: Jaa-a... Tee jotain eri tavalla kuin normaalisti. Omalla kohdallani olen pannut merkille, että kalallakin jotain uutta pitää tulla aina silloin tällöin kokeiltua, jotta mielenkiinto säilyy. Vaikka kalaa tulisikin yleisesti ottaen ihan hyvin, saman kaavan toistaminen alkaa pikkuhiljaa kyllästyttää.

Kalasta vaikkapa eri paikkoja kuin yleensä, keskity vain johonkin tiettyyn kalalajiin kerrallaan ja tee se mahdollisimman hyvin, kokeile jotain uutta viehemallia jne. Kalasta välillä yksin, välillä mahdollisten kavereiden kanssa. Järjestäkää keskenänne pienimuotoinen iltakilpailu, jne.

Tuli mieleen sekin, että jos oletkin kalastanut kesän aikana niin paljon, että nyt homma ei enää oikein huvita? ;) Pidempi paussi voisi auttaa...

-- Kaivo

siilinki

#4
kalastus tapahtumat ovat aika hyvä ja kalastus leirit mutta, maksaa maltaita neinaan kalastus leirit.
Hyviä syitä.
Eli porukkalla kalaan ni tulee usein todella hyvä laatuisia ja mukavia kalastus hetkiä.

Daiwa

#5
Kokeile uutta kalastusmuotoa tai uusia/omia konsteja ite kalastuksessa ja sitten käy eri paikoissa kalastelemassa, jos on mahdollista niin vielä oikeen kaukana. Koulusta tullut ja kaikki huutanut vieressä, niin on se välillä mukava saada mielen rauha joen rannassa, kun on aivan hiljaista. Se on mulla ollut joskus syynä kalan lähtöön. Ei se saalis aina tärkeintä ole.  :wink:
- Milloin kala kasvaa nopeimmin?
- Kun kalastaja kertoo saaliistaan.

Murmeli

Koita viritellä jotai omia härveleitä ja pyydä niillä. Yksikin kala omilla viritelmillä nostaa taatusti mielialaa ja silloin harrastus kiinnostaa enemmän. Käy koittamassa ennestään tuntemattomista paikoista uusilla välineillä.

Miizei

Kiitti vastauksista.

Lähinnä samaa asiaa ehdoteltiin, että kalasta eri lailla tai pidä tauko. Pidän tässä nyt vielä pari viikkoa ''lomaa'', sitten voisi yrittää kömpiä kun syöntikin pitäisi olla hyvä. Mutta kiitos kuitenkin kamalasti viesteistä!
On se jännä, kun viikon paistaa aurinko. Kalastuspäivänä ukkostaa. Ja aina näin.