Chat

Author Topic: Perinteinen mato-onginta ?!?!  (Read 69502 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Anonymous

  • Guest
Perinteinen mato-onginta ?!?!
« on: April 18, 2002, 14:18:12 »
Kannattaako kukaan enää ihan tavallista mato-ongintaa ?  Saaliskaloina tavalliset ahven, särki, lahna....  ???

Vai harrastaako kaikki kilpa-ongintaa ? Mä en ainakaa jaksais onkia kilpaa. Mato-onginnan kuuluis olla rauhallista puuhaa !  

...tälläistä tälä kertaa

goa_1000

  • Guest
Re: Perinteinen mato-onginta ?!?!
« Reply #1 on: April 21, 2002, 13:56:23 »
Joidenkin tietolähteiden mukaan tavallinen mato-onginta on kuolemassa sukupuuttoon, niin sanoakseni. Itse ongin kyllä joka kesä ja kalaa riittää... jos en muuten syö, niin otan kanisterin mukaan, täytän sen vedellä, tuikkaan kalat sinne ja kanisteri pyöräntarakalle. Sitten kotiin ja kanisterin sisältö tyhjennetään kasvatushauelle. Joidenkin mielestä aika erikoinen harrastus kasvattaa haukea, mutta kaikkea pitää kokeilla.

tinca

  • Guest
Re: Perinteinen mato-onginta ?!?!
« Reply #2 on: April 22, 2002, 15:32:39 »
Nythän on niin, että kuvailemasi toiminta eli elävän kalaravinnon antaminen vangitsemallesi hauelle on laitonta. NIIN SE VAAN ON.

Anonymous

  • Guest
Re: Perinteinen mato-onginta ?!?!
« Reply #3 on: April 24, 2002, 22:20:22 »
Miten niin elävän ruuan syöttäminen vangitulle hauelle on laitonta ??? Mitäs sille sitten syötetään? Katkarapu pellettejä ja Tetra min akvaariokalan ruokaa vai??

Anonymous

  • Guest
Re: Perinteinen mato-onginta ?!?!
« Reply #4 on: April 25, 2002, 15:12:04 »
Eikö se ole niin että, haukea ei saa pitää ollenkaan "lemmikkinä" !   ???

Toisaalta eihän sitä kuitenkaan kukaan huomaa ! ;D

kalapoikapaavo

  • Guest
Re: Perinteinen mato-onginta ?!?!
« Reply #5 on: April 25, 2002, 15:38:26 »
pidetäänhän kaloja sumpussaki ja kirrejä lamissa ja vaikka mitä!

mua ainaki kiinostaa toi goan aihe ja haluun saada tietoo miten sitä haukee hoidetaan koska aion itekki alottaa hauen kasvatuksen kesällä ::)

goa_1000

  • Guest
Re: Perinteinen mato-onginta ?!?!
« Reply #6 on: April 29, 2002, 21:06:03 »
??? Tuota nooin, tässä kävi nyt niin, että hauen kasvattaminen ei oikein ota luonnistuakseen. Se ei nimittäin ole syönyt yhtään altaassaan...

Päästämme sen loppujen lopuksi lampeen elämään muutaman lajitoverin ja ahvenien kanssa. Näin se alkaa onnistua.

Hauki ei sitten ilmeisesti syö vankeudessa, toisin kuin kirjolohi, mikä viihtyy kasvatettavana.

Salmo

  • Guest
Re: Perinteinen mato-onginta ?!?!
« Reply #7 on: April 29, 2002, 22:05:01 »
Kyllä haukikin varmaan söisi, jos olisi iso allas ja siellä jotain kasvillisuutta, piilopaikkoja jne. En kuitenkaan mene varmaksi sanomaan että toimisiko noinkaan!

Anonymous

  • Guest
Re: Perinteinen mato-onginta ?!?!
« Reply #8 on: April 30, 2002, 14:42:42 »
Ehkä se sun haukes on tylsistyny siihen sun pikku häkkiin.

Siirrä se sinne lampeen ennen kuin se kuolee nälkää !  :)
Laita sinne lampeen jotain kiviä ja kasveja  ;)

goa_1000

  • Guest
Re: Perinteinen mato-onginta ?!?!
« Reply #9 on: April 30, 2002, 16:50:08 »
:D Lammesta löytyy jo kasveja ja kiviä ihan riittävästi. Se on siis päälle 20 metriä leveä, että tilaa on!

kalapoikapaavo

  • Guest
Re: Perinteinen mato-onginta ?!?!
« Reply #10 on: May 15, 2002, 19:35:15 »
mä pistin papan lampeen ämpärillisen affenia ja muutaman särjen ;D ;D muutama vuos eteenpäin ja sitten on semmosii ahvenia että siimat paukkuu.

oisko muuten vinkkejä mitä mun kannattais laittaa lammen komistukseks ahvenien viihdykkeeks. ajettelin jotain kasvii sinne. no ehdotuksii.  ??? ::)

ajattelin et laittais sinne lemmikkihauen mut se tuhois koko kalakannan no ehkä sit myöhemmin kun ahveniin kyllästyy. :P

Anonymous

  • Guest
Re: Perinteinen mato-onginta ?!?!
« Reply #11 on: May 16, 2002, 15:29:00 »
Laitat sinne vaan jotain ahvenvitaa, ja jotain pientä kasvia niin assut tykkää.

Sitten jos mahdollista hinaat sinne pari isoa kiveä... ;D

Antti

  • Guest
Re: Perinteinen mato-onginta ?!?!
« Reply #12 on: May 16, 2002, 16:19:13 »
Laita muutama tukki, siellähän ne assut viihtyy :o

janneko17

  • Posts: 22
    • MSN Messenger - janneko14@hotmail.com
    • View Profile
    • Email
Re: Perinteinen mato-onginta ?!?!
« Reply #13 on: July 03, 2002, 09:44:38 »
Terve!
 Minä kasvatan omassa pinehkössä kasvatusaltaassa n. 20 nieriää, 10 taimenta, ja särkiä, ahvenia kyllä piisaa kans ainakin n.50 kpl. Lisäksi siellä elelee 2 haukea, jotka ihme kyllä ovat oppineet syömään, kerran näin hauella särjen suussa, se kertoo sen että kyllä ne alkaa syömään kun ne pääsee mahdollisimman luonnollisiin olosuhteisiin, eivätkä ne tunne oloaan uhatuksi.
Eli kyllä kala kuin kala loppujen lopuksi oppii syömään, vaikka itse en tätä meinannut uskoakaan ennen kuin näin hauen särki suupielessä.
Olen tosiaan raahannut ounasjoesta n. 60 roskakalaa isoille kaloille syötäväksi. Altaan suurin kala on 2kg taimen!!  
Luen mielelläni ajatuksia ja juttuja yksityisistä pienistä kala-altaista, se on erittäin mukava harrastus!!!
Älä KOSKAAN SYÖ keltaista lunta!

goa_1000

  • Guest
Re: Perinteinen mato-onginta ?!?!
« Reply #14 on: July 03, 2002, 13:50:09 »
;) Hieno juttu Janne!

 :DOmassa lammessamme on nyt +500kpl ahvenia, joiden kutu onnistui tänä vuonna. Poikasia varmasti +500kpl. Taimenista ei ole oikein hajua, koska niitä on kuollut muutama kappale.

Sitten on se hauki, (jos on) jonka laitoin sinne keväällä. Luulenpa kuitenkin että joku on syönyt senkin pois. Pitäisi laittaa uusia...

1 Toutain, joka kiertää aina pinnassa syömässä hyönteisiä sun muita olentoja.

Särkeä en halunnut lampeemme laittaa, koska ne syövät ravinnon pois tehokkaasti, jolloin ahvenet eivät menesty. Särkiä on muutenkin hieman vaikea syödä, eikä niitä saa pois pirukaan jos tarvitsisi.

slp^

  • Posts: 48
    • ICQ Messenger - 126493222
    • View Profile
    • Email
Re: Perinteinen mato-onginta ?!?!
« Reply #15 on: July 03, 2002, 16:16:17 »
Tottakai mikä voittaakaan perinteisen mato-ongella kalastelun eikun vain tunkiolta iso purkki kastematoja ja shelliltä ostettu 3m onki mukaan ja kesämökkilaiturille tai jonnekin kalliolle istuskelemaan vapa veteen ja takaisin tullessa on mummille sankollinen ahvenia..
jep jep ja uutta matoa koukkuun..

janneko17

  • Posts: 22
    • MSN Messenger - janneko14@hotmail.com
    • View Profile
    • Email
Re: Perinteinen mato-onginta ?!?!
« Reply #16 on: July 03, 2002, 16:17:46 »
???Kuinka iso allas sulla on? Millainen pohja ja kuinka kylmä vesi?Onnistuiko ahventen kutu ihan luonnostaan, vai lypsitkö?
Miten estät sen ettei pienet poikaset karkaa altaasta? ???
Älä KOSKAAN SYÖ keltaista lunta!

Vellamo

  • Posts: 60
    • View Profile
    • Email
Re: Perinteinen mato-onginta ?!?!
« Reply #17 on: July 18, 2002, 16:06:49 »
Tietty mato-onginta elää!!! Viime viikonloppuna viimeks istuin laiturilla marjapuskan alta kaivettujen matosten kanssa.  (Syönti... no... kalat oli ilmeisisti  :-X )

Eka kerran onkinu joskus penskana kunhan kepakko pysy kädessä. Puukepakon päässä oli villalankaa ja painona mutteri ja hyvin söi, kun välillä sai nostaa äiskän tai iskän ongella iiiisooja kaloja.
"Turvallista kuin katiskalla kalastaminen  -Extremeduudsonit-.

BASS70

  • Guest
Re: Perinteinen mato-onginta ?!?!
« Reply #18 on: July 23, 2002, 12:25:44 »
mato-onginta on helpointa,halvinta ja palkitsevinta.pikku ahven kun halstraa,niin avot. :-*

paulinho

  • Posts: 166
    • MSN Messenger - paulinho@rasalvatore.com
    • View Profile
    • http://www.paulikarkkainen.com/
    • Email
Re: Perinteinen mato-onginta ?!?!
« Reply #19 on: August 12, 2002, 18:14:12 »
Käyn kalassa ongella pikkuveljen kanssa(3v.) koska äiti käskee...

Reaper

  • Posts: 330
    • View Profile
    • Email
Re: Perinteinen mato-onginta ?!?!
« Reply #20 on: February 08, 2003, 23:22:02 »
Kyllähän sitä vieläkin tulee harrastettua sitä perinteistä mato-ongintaa. Vaan kyl se kilpa ongintakin menee.
"Keijol ei oo rahaa, mut Keijoln kauhee käsi"

Aleksi_Kalamies

  • Guest
Re:Perinteinen mato-onginta ?!?!
« Reply #21 on: March 11, 2003, 21:23:11 »
Totta kai tulee,joka kesä,joka viikko!
Tavallinen onki käteen ja ongelle!
Se just on mukavinta!
Maata rantakivellä rauhassa,odottamassa että kala iskee ja paistaa vaikka assu nuotiolla!
Mikäs sen parempaa...

Ja tohon kalankasvatukseen....

Kaverilla oli pikkunen lampi,noin 3 m leveä,tosi ankee paikka...Se tarjos hauelle särkee yms.....
N.Viikon päästä "istuttamisen" jälkeen se oli kuollu..
Että en kannata,luonnon pitää olla vapaana!

fizuztaja

  • Posts: 47
  • Intissä
    • View Profile
Re:Perinteinen mato-onginta ?!?!
« Reply #22 on: March 11, 2003, 21:39:29 »
Kyllähän sitä tulee joskus ihan "tavallista" matoongintaa harrastettua, mutta kyllä se on minun ongintani enemmän kilpaonginnan puolelle suuntautuvaa.

panumies

  • Posts: 323
    • View Profile
Re:Perinteinen mato-onginta ?!?!
« Reply #23 on: March 12, 2003, 07:37:23 »
Jos ongin niin ongin 3m lasikuituvavalla ja siinä iso perinteinen koho. En tarvitse mitään ihmevehkeitä, noilla edellä mainituilla olen saanut parissa tunnissa n.60 ahventa. On kyllä lepposta onkia keveillä vehkeillä kesä-iltana.

Hata

  • Lampiruutanoiden kokeilija
  • Posts: 60
    • View Profile
    • Kalabongausta minun tapaan
    • Email
Re:Perinteinen mato-onginta ?!?!
« Reply #24 on: March 12, 2003, 13:35:22 »
Kyllä minä kalastan mato-ongella todella paljon. Kun ei ole muuta tekemistä niin menen joko heittelemään tai mato-ongelle. Kaloja, joita olen saanut, ovat: ahven, särki, lahna, salakka ja siika.
Mato-onkiminen on mukava harrastus.



T: Hata

Anonymous

  • Guest
Re:Perinteinen mato-onginta ?!?!
« Reply #25 on: March 12, 2003, 16:02:48 »
Siis sen "sukupuuttoon" kuolemista saat kyllä oottaa siihen asti, kunnes joku pösilö proffa keksii taikasanan, jolla saa kalan pois vedestä kuin vedestä pelkällä sanan lausumisella! Se on siis joskus kesäiltaisin niin sanoinkuvaamatonta, ku näkee, ku joku 300g assu tärisyttää sitä styroksiaihiota. Siis iso hurrey sille, joka sen joskus keksi! Itteni saaliskaloja on ollu ahven, särki, lahna, pasuri, salakka jne. eli se se vasta on sitä perinteistä!

Tontza

  • Posts: 13
    • View Profile
    • Email
Re:Perinteinen mato-onginta ?!?!
« Reply #26 on: March 14, 2003, 22:49:06 »
Mato-onginta on ihan MUST joka kesä.. sitä vaan rentoutuu laiturilla, veneessä yms.. ja ei ota turhia paineita kalasaaliiseen ;)

kaivo

  • Guest
Re:Perinteinen mato-onginta ?!?!
« Reply #27 on: April 01, 2003, 17:21:38 »
Nuorempana kalastin pelkällä mato-ongella. Täytettyäni 12 vuotta tuli virvelöinti mukaan, ja onkiminen alkoi vähentyä. Nykyään ongin todella harvoin, en edes joka kesä. Jotenkin on mennyt kiinnostus pikkukalojen nostelemiseen, eikä niitä jaksa oikein peratakaan.

Ei virvelilläkään tule jättisaaliita, mutta varsinkin kesäisin jää harvoin ilman kalaa. Uistinhommissa on myös aina "ison kalan" mahdollisuus, joka on mielestäni mato-ongella huomattavasti harvinaisempaa. Onginnassa ei sinänsä ole mitään vikaa, mutta haastetta puuttuu...

Mepps

  • Posts: 193
    • MSN Messenger - fisherking90@hotmail.com
    • View Profile
    • Email
Re:Perinteinen mato-onginta ?!?!
« Reply #28 on: April 01, 2003, 17:53:36 »
Quote
Nuorempana kalastin pelkällä mato-ongella. Täytettyäni 12 vuotta tuli virvelöinti mukaan, ja onkiminen alkoi vähentyä. Nykyään ongin todella harvoin, en edes joka kesä. Jotenkin on mennyt kiinnostus pikkukalojen nostelemiseen, eikä niitä jaksa oikein peratakaan.

Ei virvelilläkään tule jättisaaliita, mutta varsinkin kesäisin jää harvoin ilman kalaa. Uistinhommissa on myös aina "ison kalan" mahdollisuus, joka on mielestäni mato-ongella huomattavasti harvinaisempaa. Onginnassa ei sinänsä ole mitään vikaa, mutta haastetta puuttuu...

Joo totta kai ne oikein "big one:it" tulee sillä virpalla, mutta kuka tässä saaliista puhuu? Sitä paitsi kyllä sitä ongellakin välillä saa oikein hurjia assuja ja komeita lahnoja!
Hyvä viehe, parempi mieli!

             -Mepps-

panumies

  • Posts: 323
    • View Profile
Re:Perinteinen mato-onginta ?!?!
« Reply #29 on: April 01, 2003, 19:15:56 »
Quote
Uistinhommissa on myös aina "ison kalan" mahdollisuus, joka on mielestäni mato-ongella huomattavasti harvinaisempaa. Onginnassa ei sinänsä ole mitään vikaa, mutta haastetta puuttuu...
Ite olen saanut mato-ongella 1.6kg lahnan, 750g ahvenen, 200g särjen ja 4kg hauen. Mielestäni on hauskinta onkia perinteisesti, mutta jos kaipaa haastetta niin onkii ohulla siimalla haukia täkykalalla. Laitat onkeen ison koukun, johon elävä kala selkäevän alta kiinni. Kun siihen semmonen virkeä noin 10kg hauki tärskäyttää, niin parin metrin onkivavalla, on väsyttämistä. Ongella saa jopa isompia kaloja kuin virvelillä.(Nämä omat esimerkkini eivät kyllä joka kalareissulla toteudu) ;)

 



center>