Asetun teitä vastaan. Itselläni oli tuossa parisen viikkoa sitten episodi troijalaisen kanssa. Torjuntana silloin nimenomaan MSE. Homma meni jotakuinkin näin:
Avasin päivällä koneen normaalisti. Heti huomasin, että jotain on nyt vialla, kun kone oli aivan jäässä, hidas kuin mummo lumigangessa. No sitten selvisikin miksi. MSE ilmoitti kahdesta tartunnasta. Pari sekuntia myöhemmin lävähti varoitus eteen, jossa kerrottiin, että kone sammuu minuutin kuluessa. MSE tietenkin yritti poistaa tartuntaa mutta raukkaparka ei kerennyt, vaan kone käynnistyi uudelleen. Työpöydän avattua toistui sama tilanne. MSE koittaa poistaa mutta ei ehdi.
Käynnistin koneen vikasietotilassa toivoen, että se ei sammuisi niin nopeasti, vaan ehtisin lataamaan ja suorittamaan combofixin. Ehdein ladata mutta en suorittaa, kun kone jo käynnistyi uudelleen. Annoin aueta normaalissa tilassa ja heti koitin suorittaa combofixin. Normaalisti todella nopeasti avautuva ja suoriutuva ohjelma ei lähtenyt edes käymään, joten kone taas käynnistyi uudelleen.
Koska normaalit poistoyritykset ei toimineet, oli pakko turvautua laittomuuksiin, kun en keksinyt muutakaan. Avast/AVG eivät ole olleet luotettavia mun kohdalla, joten näitä en halunnut edes yrittää. MSE osoitti sen, että tosipaikan tullen se nostaa kädet pystyyn, eikä osaa tehdä mitään.
Internetin sivuilta sitten puhelinta hyväksikäyttäen latasin F-secure client security 9.20 ja siihen seriali. Puhelimesta asennustiedosto koneeseen ensin, sitten kone käynnistyi uudelleen. MSE poisto seuraavalla käynnistymisellä ja F-securen asennus seuraavalla. Seuraavalla käynnistyksellä F-secure havaitsi troijalaiseT (niitä olikin kaksin kappalein!) ja poisti ne kuin tyhjää vaan. Koneen uudelleenkäynnistys vielä kerran. Troijalaiset olivat poissa ja kone sai taas jatkaa hurinaansa entiseen tapaan.
Eikä tämä ole ensimmäinen kerta kun F-securen softa siivoaa sen mitä muut ei näe/saa poistettua.
Olisihan tuossa voinut kokeilla avastia tai aaveegeetä. Muttakun aiemmat kokemukset niin huonoja noista molemmista, niin en halunnut ottaa riskiä niiden kanssa. Jokainenhan muodostaa mielipiteen kokemuksiensa kautta ja minun mielipiteeni on se, että F-secure client security 9.20 on omaan käyttööni se paras torjunta juuri nyt.