Omia kokemuksia.
1) Sellainen päärynäpaino siimaan, että sillä saa heitettyä tahnan tarpeeksi kauas. Painon pysäyttäjänä olen käyttänyt uistinrenkkasta, mutta mikä vaan käy. Sitten 50cm-1m pitkä tapsi ja päähän kokoa 12-16 kolmihaara koukku, ja koukkuun puristellaan Power Baittia sen verran että koukku kelluu. Sitten onki vaan pyytämään sellaiseen paikkaan jossa kirjolohta pitäisi olla.
2) Laitat virveliin mato-ongen, jossa ei ole hirveän iso koho. Sen verran painoa saa kuitenkin olla, että se lentäisi vähän matkan päähän. Sinne voi laittaa tavallisen yksihaarakoukun tai kolmihaarakoukun ja pieni paino aika lähelle koukkua, ettei syötti nouse pintaan ja sotkeudu siimaan. Koukun ei tarvitse olla yhtä pieni kun ootto-onginnassa.
3) Tai sitten käytät vaan perinteistä mato-onkea. Iso koho, iso koukku ja paljon painoa. Onki heitetään kalojen ottipaikalle. Syöttinä isoja savimatoja, tai kasiainen. Siimassa pitää olla sen verran painoa, että kala vetää kohon helposti veden alle, eikä hylkää syöttiä heti.
Tuossa muutama vinkki, jolla ainakin on tullut kalaa. Muistakaa että noita onkia ei saa käyttää lohi-, ja siikapitoisissa virtavesissä tai muuten niiltä kielletyillä paikoilla! Tai miten se menikää
