Missä saa kalastaa pyydysmerkeillä? (Ruotsalainen)

Started by papuwokki, June 06, 2009, 19:46:46

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

papuwokki

Uusia ollaan täällä, katsotaan kuinka lähtee homma käyntiin.

Mökki sijaitsee Ruotsalaisen rannalla. Vääksyn ja heinolan välissä. Mistä saan tietooni kalastusalueet missä saa viehekalastaa kymeenlääninyhteisluvalla?
Erityisesti on haussa missä menee kalastusmerkkien(?) (Ne mitä pistetään katiskoihin ja verkkoihin) pyyntirajat? Nyt en muista mitä kalastusmerkeissä luki, pitää tarkistaa jos tarve? Oli kuitenki joku Ruotsalaisen osakalastuskunta tms.
Googlella ei osunut silmään, tietääkö ehkä paikalliset miten rajat menevät? Apua tarvitaan, jotta vehkeet eivät mene valtiolle oman tyhmyyden johdosta.  :-)

Tässä vielä karttaa minkä tien varressa mökki sijaitsee (vielä tarkemmin poukaman kapeimmassa kohdassa). Tuossa lähialueella tulee siis kalastettua.
http://maps.google.fi/maps?f=q&source=s_q&hl=fi&geocode=&q=ruokosalmentie&sll=61.221677,25.868597&sspn=0.035866,0.132179&ie=UTF8&ll=61.224507,25.861645&spn=0.017932,0.06609&z=15&iwloc=A

papuwokki

Kevät lähestyy, nostetaan hieman kysymystä.
Eli onko jostain saaatavilla karttaa missä menee pyydysmerkkien kalastusrajat?

seppojohannes

Kalastus osuus kuntien rajat selviää siltä kaverilta jolta joudut ostamaan luvat. Ovat varmaan ns. mökkiläisten lupia eli muutama verkko tai katiska. Yleisin määrä on varmaankin noin 4 verkon lupa, ja joskus ne on jaettu niin että 1 pyydysmerkki katiskaan ja 2 pyydysmerkkiä verkkoon. Mutta eroja on melko paljonkin eri kalastusosuuskuntien välillä.
Siitä onko Kymen läänillä omaa yhteislupaa en ota kantaa..... Mutta luulisin että jos viehekalastat muuallakin, niin kannattaa ottaa sen alueen läänikohtainen lupa jossa eniten huiskit virvelillä...
Mutta jos kalastat vain ko. alueella, niin sinne on virvelilupa todennäköisesti huomattavasti halvempi kuin läänilupa. Ja jos kuulut alle 18 vuotiaisiin tai 65 vuotta täyttäneisiin, niin viehekalastus on maksutonta.
Tuolta selviää parhaiten läänijaot: http://www.ahven.net/suomi/index.php

Ollitzky

http://2010.kalakortti.com/luvan_tilaus/DocumentList.asp?id=39&Hdr=Kymen-Ruotsalaisen+yhteislupa+/+Kartat+ja+erityism%E4%E4r%E4ykset
Tuossa jotain lupajuttuja.
On muuten hyviä kalavesiä tossa sun mökin lähistöllä!  :wink:

Ja jos tiedätte niin mitä nuo siniset alueet on tossa kartalla?? Oma mökki osuu semmoseen ja oon kuullu että niillä alueilla on mökkiläisille vapaa kalastus?!  :-o

Satunnaikalastaja

Quote from: Ollitzky on June 18, 2011, 20:04:44
Ja jos tiedätte niin mitä nuo siniset alueet on tossa kartalla?? Oma mökki osuu semmoseen ja oon kuullu että niillä alueilla on mökkiläisille vapaa kalastus?!  :-o

Tulkitsen niin että siniset alueet ovat muuta vesialuetta. Siis eivät kuulu yhteisluvan kattavaan alueeseen. Syitä miksi eivät, voi olla moninaisia. Ehkä rauhoitusalue, ehkä sellaisen kalastusalue tai -kunta joka ei ole liittynyt yhteislupa-alueeseen.