Just. Tää ei ole ehkä ihan oikea thread tälle, mutta en jaksa luoda uuttakaan.
Huhut kertovat yli 20kg kaloista ja 8kg kiiskistä, eli jotain vilppikeinojen käyttäjiä on taas liikkeellä. Tosin tämä on helppo jäljittää, koska vain host voi vaikuttaa tuollaiseen toimintaan. Pistäkään meille päin tulemaan heti ilmoitusta, jos tällaista toimintaa näkyy. Jos tällaiset "reikien" löytäjät kertovat meille, miten tämä touhu onnistuu, niin se helpottaa näiden anti-cheat menetelmien kehittämistä. Tämä olisi erittäin toivottavaa.
Jos taas ei (ja huijaus yleistyy), niin silloin alkaa tapahtumaan foorumin käyttörajoituksia sun muita, jotta saadaan pidettyä touhu edes jotenkin järkevänä.
Edelleenkin ihmettelen sitä, mikä pakottaa ihmiset huijauskonstien etsintään. Tämä tarkoittaa taas sitä, että me joudumme muuttamaan pelin toimintaa tavalla tai toisella. Ja se taas tarkoittaa ylimääräiseen koodin läpikäyntiin kuluvan ajan kasvua dramaattisesti "turhaan". Toisaalta on hyvä, että myös tällaista "beta-testausta" tapahtuu, varsinkin jos se tehdään yhteistyössä meidän kanssa. Siispä näille "hakkereille" esitän toiveen, että olkaa yhteyksissä pelin tekijöihin.
Tämän ohella me joudumme myös yhden omituisen selkkauksen vuoksi muuttamaan pelin viestiliikenteen kryptatuksi, ihan vain varmuuden vuoksi. Kiitoksia vain kaikille säätäjille.

Ylimääräistä aikaa sitä kuluu siihenkin.
Voisin sanoa näillä fiiliksillä, että seuraavan version release on vasta ensi syksynä. Sen verran paljon meinaa tällä hetkellä nyppiä. On vain oppinut, että tällaiset jutut vievät aikaa ja paljon. Ainakin tuo arvioimani helmi-maaliskuu voi siirtyä äkisti 1-2 kuukautta.. ja kesällä releasen julkaisu ei ole kenellekään suuri mielenkiinnon kohde.