Etusivu
Keskustelut
Kalapedia
Propilkki
Facebook-ryhmä
Chat
Metsastys.com
Please
login
or
register
.
1 Hour
1 Day
1 Week
1 Month
Forever
Kirjaudu sisään palveluiden tunnuksilla
Home
Help
Search
Login
Register
Kalassa.net Keskustelut
»
Kalastuslajit
»
Pyydyskalastus
»
Verkot vs katiskat pyydystyskalastuksessa
« previous
next »
Print
Pages: [
1
]
Author
Topic: Verkot vs katiskat pyydystyskalastuksessa (Read 5065 times)
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
FinlandFisher
Posts: 14
Kalastuksen ystävä
Verkot vs katiskat pyydystyskalastuksessa
«
on:
January 27, 2013, 15:16:18 »
Olen miettinyt tässä jo pitkän aikaa, että onkohan nuo katiskat kuinka hyviä saalistuksessa, kun itse käytän näitä verkkoja ja katiskojen käytöstä en ole aivan niin perillä kuin verkkojen käytöistä.
Tässä olisi vaihteeksi verkkosaalistus video tammikuun lopuilta 27.1.2013!
http://www.youtube.com/watch?v=HKzL0w22M5s
Kirjoittakaapa tänne kommentteja mitä mieltä olette itse katiskojen pidoista? Odotan mielelläni kommentteja!
Kireitä siimoja kaikille kalastelijoille!
Logged
Copyright: FinlandFisher
Ammattikalastaja
Posts: 100
Vs: Verkot vs katiskat pyydystyskalastuksessa
«
Reply #1 on:
January 27, 2013, 17:37:43 »
Molemmat hyviä; video sinänsä hyvä mutta en kyllä tuuralla reikiä tekisi. Jääsahalla saa sileän reunan nostoavantoon, tuuran jättämät rosot ovat kyllä myrkkyä verkolle. Pyydysavantojen merkitsemisestäkin kirjoiteltiin tuolla aiemmin.
Katiskapyynnistä kommentoinkin jo tuolla Lokka-katiskaosiossa.
Logged
pohjoisenpyytäjä
Posts: 10
Vs: Verkot vs katiskat pyydystyskalastuksessa
«
Reply #2 on:
January 27, 2013, 18:44:13 »
Mainio video, kuka lienee esittäjä ja mistäpäin maata? Liiankin vähän tulee videoita vastaan, niitä on selvästi kivempi katella kun tylsiä thumbnaileja!
Logged
pyydystelijä
Posts: 33
Vs: Verkot vs katiskat pyydystyskalastuksessa
«
Reply #3 on:
January 28, 2013, 12:03:04 »
Mielestäni katiskat ovat erittäin työläitä saalismäärään suhteutettuna talvikalastuksessa, koska niiden ylösnostamiseen tarvittavan avannon on oltava suurikokoinen. Katiskat myös pyytävät tyypillisesti tehokkaammin taloudellisesti vähempiarvoista kalaa. Tosin mateen pyynti katiskalla on sitten asia erikseen. Kirjoitukseni perustuu yhden talven kokemuksiin talvisesta katiskapyynnistä kolmella kokoontaittuvalla katiskalla ja yhdellä verkolla.
Logged
jcuster
Kenraali Katiska
Posts: 556
Vs: Verkot vs katiskat pyydystyskalastuksessa
«
Reply #4 on:
February 02, 2013, 18:07:28 »
melko tasan meni tällä kertaa, matikan kutupaikalle osui katiska kuitenkin. verkoista 6 kg ja katiskasta 3,5kg, osa mateista tosin meni takaisin koska käyttöä ei ollut kaikille.
Logged
Yks asia on varma: Kun pilkkihaalarit päällä pierasee sen saa aina silmilleen.
Print
Pages: [
1
]
« previous
next »
Kalassa.net Keskustelut
»
Kalastuslajit
»
Pyydyskalastus
»
Verkot vs katiskat pyydystyskalastuksessa
center>