extreme-lohestusta

Started by Anonymous, January 26, 2003, 13:52:26

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Anonymous

Olen jo joitakin vuosia kokeillut ns. "UL-extreme-lohestusta" perhovälineillä. Käyttämäni pehmeätoiminen AFTM-3 vapa ja Hardyn pienin rulla - jossa 50m pohjasiimaa - ovat toimineet enemmän kuin hyvin.

Täytyy heti alkuun - väärinkäsitysten ehkäisemiseksi - mainita, että kyseessä on tittien onginta loppukesällä, jolloin vettä on vähän ja nousevat kalat pääsääntöisesti pieniä. Luonnollisesti tämän painoluokan välineille on jokikin valittava "vehkeiden mukaan" - tuollaiset Stabburs/Repparfjord-luokan joet ovat passeleita.

Kelit tietenkin myös asettavat omat rajoituksensa - kovalla tuulella homma ei onnistu.

Perhoista: Loppukesällä, vähän veden aikaan aikaan käytettäviä 10-8 kakshaaraisia uppoperhoja ja skatereita, yms. pienempiä pintureita pystyy kolmosen siimallakin aivan nautinnollisesti heittelemään. (Bomberit ovat taas asia erikseen.)

Väsytyksestä: Nyt moni tietenkin sanoo että: EI ONNISTU! - väärin! Kala käyttäytyy aivan toisella tavalla siiman päässä kuin vankempia välineitä käytettäessä - se ei joudu paniikkiin. Syöksyt jäävät lyhyemmiksi ja ovat hitaampia, kala myös jää juromaan useammin. Ja, ellei joki ole "liian leveä", niin pitkänkin vedon perässä pysyy aivan normaalilla kävelyvauhdilla talsimalla.

Aikaa väsyttelyyn tosin menee tuplasti sen verran kuin esim. 7-8 kepeillä, mutta ainakin minulle tuo vaihe onkin ehkä parasta koko touhussa. Eli *no problem* tuonne 3 - 4 kg saakka.

Lopuksi: Olisi hauska tietää ovatko muut harrastaneet tällaista extreme-lohestusta? Ellette ole, niin kokeilkaa. Lohen otti tuntuu munaskuissa saakka  ja jo pikku tittikin tarjoaa verrattomia väsyttelynautintoja - vähän isommista lohista puhumattakaan...

Hota

Kuinkas on Repparilta kalaa tullut ?
Jauhesammuttimen kokoisena vaari vei -60 luvulla Päijänteelle Ahven-ongelle ja siitä asti on kalakärpänen vaivannut :)
Aloittanut aktiivi perhokalastuksen -83 ja homma jatkuu.

Anonymous

Tuon Repparin otin vain esimerkiksi joen kokoluokasta,  itse en kalasta siellä. Kateellinen kalamies kun olen, en myöskään julkista missä päin extremeä harrastan.

Nooh, kerrottakoon, että Stabburilla tuli käytyä ja saatuakin, ennen kuin siellä joitakin vuosia sitten laittoivat lupa-asiat poskelleen.

Edelleen nuo em. joet ovat vain kokoluokka esimerkkejä.
;)

Aleksi

Ensimmäistä kertaa kuulenkaan tällaisesta lohenkalastuksesta. Lieneekö miten yleinen tapa?

Mutta todella mielenkiintoiselta tavalta kyllä kuulostaa! Juuri lohenkalastuksessa yleisesti käytössä olevat välineet ovat latistaneet intoa lähteä mukaan lohien narraamiseen, tosin osaltansa myös kyyti, kuljetus jne. ongelmien takia.

Täytyypä tässä vaiheessa kertoa, että hankin nyt talvella Redingtonin #3-4 vavan lähinnä harjusten kalastukseen ja jossain määrin myös kirjolohien ja taimenten kalastukseen. Toisin sanoen noin kilon molemmin puolin asettuville peruskaloille. Hmm, ja ajatuksena tietenkin kevyiden välineiden nautinnollisuuus kalastaessa ja väsyttäessä kaloja - sitten Soldier Palmer tulee tänne ja kertoo kalastavansa tittejä vielä hieman kevyemmillä välineillä! Heh, tällainen syö miestä! Mutta ei voi muuta kuin nostaa hattua Soldier Palmerille todella urheilumieltä osoittavan kalastustavan johdosta!
Aleksi Määttä,
Perhokalastuspuolen vastaava Kalassa.netissä
http://www.kalassa.net/perhokalastus/
Palautetta? [email protected]

Hota

No Keski-Norjassahan noita hyviä metoja löytyy ;)
Jauhesammuttimen kokoisena vaari vei -60 luvulla Päijänteelle Ahven-ongelle ja siitä asti on kalakärpänen vaivannut :)
Aloittanut aktiivi perhokalastuksen -83 ja homma jatkuu.

Anonymous

Täytyy vielä kertoa eräs hauskahko juttu "tosi" lohimiesten reaktioista tuota Extremeä kohtaan.

Kävin tuossa joskus 90-luvun lopulla Neidenissäkin kokeilemassa kolmos-luokan-lohestusta. Koska siellä on  vavalle asetettu se alamitta, voi sillan alapuolella hernekepillä heitellä ainoastaan venekalastusalueella. Toisaalta alle 10'-vavalla on turha itse koskeen kuvitella menevänsäkään.

Saavuin siinä sitten rinkiin, jossa neljä miestä odotteli heittovuoroaan. Olisittepa nähneet herrojen ilmeet, kun laitoin vapatelineeseen - heidän "kolmenkäden(12-15')vapojensa" viereen - oman 8' tikkuni. :D

Eräs heistä aloitti varovasti keskustelun: "Harjustako aiot pyytää?"
- Ei vaan lohta, vastasin. Ilmeet muuttuivat vielä hämmentyneemmiksi ja syvä hiljaisuus laskeutui.

Sitten tuli oma vuoroni. Heiteltyäni hetken aikaa pientä "green-putin-muunnosta", titti kolahti kiinni. Onneksi kala sattui olemaan vielä sieltä kilteimmästä päästä, koska kyseessä oli vähän niin kuin näytösluontoinen tapahtuma, lohimiesten seuratessa uteliaina.

Suht' nopeasti uuvuttuaan, rantautin titin 'norskityylillä' hiekkarannalle.

Ainoa kommentti jonka enää kuulin oli: "No, ei h**vetissä - miten tuo on mahdollista?" ;)

PS: Se oli vieläpä ainoa kala, joka siitä paikasta sinä yönä saatiin.

Anonymous

Monesti ollaan #5 välineillä lohestamassa oltu. Simojoen paras ottiaika on aivan loppukaudesta (kun RKTL ei enään ryöstökalasta lohta) jolloin sinne tulee vaan tittiä ja kevyemmät luokat toimii mainiosti. Ehkäpä kokeilen vielä tuotakin.