No jos saa 20-50kpl 1-2kg kuhia illassa , en näe moisessa teurastamisessa järjen hiventäkään.
Kirjolohet olen papitellu kiintiön rajoissa, kun taas rasvaevälliset taimenet vain vertavuotavina tai muuten tuhoon tuomittuina.
Periaatteena kala tuoreena pöytään EI pakkaseen ja sillon tällön naapureillekkin TUORE keittokala jos hyvin saalispitoinen reissu.
Vastaukseni siis kuuluu, jotta vapautan huomattavasti useammin kuin papitan.
Olipa muuten hyvä aihe

! Kiitos, JR# 15!
Varsinkin noita tulevia kalamiehiä ja naisia ajatellen ,jotka täältäkin oppia hakee.
Ilokseni huomannut, jotta nuorten kalastuskäyttäyminen mennyt hyvään suuntaan ja varmaankin tälläiset keskustelut luo pohjaa kestävän kalavesien hoidon tarpeisiin.
Esim. veljeni noin 15v. poika näyttää jo mallia vanhemmille "jääräpäille" kotikoskellaan aiheuttaen positiivisia keskusteluja CR-touhuillaan.
Kysymykseen miksi noin teet tulee melekoonen luento maaperän ollessa otollista

. (Kummisetä biologi armoton kalamies ja iktyonomi tainnut valistaa kummipoikaa reissuillansa

)
Aika monet tuntuu muuttaneen ajatuksiaan vaikka onhan noita erilaisiakin mielipiteitä ja hyvä näin ,jotta vähenemään päin tuo "ryöstömeininki".