Jep, aivan hyvä mesta lähellä pääkaupungin keskustaa ja ulkoiluun lasten kanssa tullut käytettyäkin makkaranpaistoa ajatellen ja pienimuotoista luontoreissua tehden.
Jos kalaan haluan ,menen läänilupakohteisiin mereltä ja vaikkapa pitkäjärveltä ahventa ja kuhaa narraamaan. Haltia Nuuksion pitkäjärvellä on mielenkiintoinen mesta ,luontoihmisille käymisen arvoinen kohde uskoisin.
Norjassa lovikin kylässä on ollut vuosia ystävillä tukikohta josta nykyisin jo luovuttu monien sattumusten vuoksi,sielläkin on maisemat komean sorttisia ja suomen Lapin nyppylät hiukan latteaksi tuppaa tuntumaan kaloista puhumattakaan.....ruijanpallas,turska,kissakala ja ties mitä makrillia sai aikoinaan aika tuiman kokoisena ennen pussilohi trooraleitten kulta aikaa jne.
Toisaalta näyttäshän noita mestoja löytyvän pääkaupunkiseudullakin jos panostaa oikeaan aikaan ja paikkaan soppakala saaliin ollessa tavoitteena ,siis onhan mahdollista saada kalaa tai olla saamatta vaikkapa kaitalammeltakin.
Kirbelikohteissa tuo valvonta pääkaupunkiseudulla näyttäsi olevan haasteellista olen havainnut.
Siksipä en ole pahemmin ikävä kyllä ole maksellut. =kalastellut rötöstelijöiden verkkoihin menevien kirbeleiden lisäämiseksi noin periaatteen vuoksi jos ei asiat muutu.
Sen sijaan sijoitan vaikkapa Euroopan parhaimmistoon kuuluvaan äyskosken lupaan 70e -120e vrk tietäen jo luvan osto hetkellä , jotta homma pelaa valvontaa on ja kalatkin komeita taimenia luontaisesti lisääntyneitäkin löytyy istutusten vastapainona ja kohtuu varmasti noita sieltä saa, kun niksit oppii

. Seitsemän munat pataan reissua kaitalammelle tai vantaanjoelle ei oikei päihitä kalastuselämyksellisesti sikakallista äyskosken reissua vaikka halvalla saakin käydä ja monta kertaa.
Onhan noita järviä ja lampia melkonen määrä tutkittavaksi pääkaupunkiseudullakin jos kirbeleitä kyllästyy pyytämään. Ja ainahan noita komeita kalakuvia tuolta vanhakaupunginkoskeltakin näyttää tulevan edullisesta hinnasta huolimatta

. Ei vaan vielä natsaa kalastuspaineeltaan tuota luokkaa oleva mesta ,jossa myöskin kansainvälinen meininki noissa rötöstelykuvioissa näemmä.