Kaikilla kalamiehillä on oma paras ruohikkoviehe hauelle ja kuhalle. Vieheen väritys liittyy myös tähän, ja taas tämän voi ajatella olosuhteista eri päivinä, menee esimerkiksi kalaan iltapäivällä, paistaa aurinko, ja saa kalaa esimerkiksi vihertävällä ruoho-räsäsellä.. Mutta jos muutaman päivän päästä menee samaan paikkaan, sataa kaatamalla vettä, ja kokeilee sitä vihertävää ruohoräsästä, millä viimmeksi samasta kohtaa tuli, niin kyseisenä sateisena päivänä samalla uistimella ei pakosta tulekkaan kalan kalaa, mutta jos väreistä ei piitata, niin on niitä perusvarmoja ruohouistimia..:
- Räsänen ( Minkä jo alkutekstissä mainitsinkin), kaikkien kalamiehien tuntema, etenkin haukiuistimena pyytävä viehe. Sinertävät ja kellertävät voivat pyytää myös todella hyvin kuhaa.
- Minnow Spoon, tämänkin kaikki tuntevat, hauki uistimena todella hyvä.. Keväällä ja syksyllä toimivat kumminkin eri värit.
Siis ainakin itseni mielestä olosuhteet merkitsevät tähän hommaan todella paljon.