Eemeli kirjoitti:
"...tämä taitaa muuten olla vähän sama asia kuin polkupyörällä ajo, ensin vaikeaa ja sitten se hoituu täysin automaattisena toimintona..."
Mistä aloitteleva polkupyöräilijä tietää kuinka vaikeaa ajaminen on? Yhtälailla hyrrällä voi aloittaa, koska ei tiedä vertailukohdetta. Joku varmasti ensiksi opettaa haspelilla heittoa ekoilla kerroilla ja samallalailla alussa täytyy opettaa myös hyrrällä heittoa. Sitten kun sen oppii niin heitto tulee kuin automaattisesti, harjoitus tekee mestarin niin uistimen heitossa kuin pyöräilyssäkin.
Vain ensimmäisellä kerralla ei voi opetteleva henkilö sanoa onko se vaikeaa, koska ei ole mihin verrata. Mielipide vaikeudesta voi vain olla sellaisella joka on heittänyt umpi-,haspeli- ja hyrräkelalla. Ja se taas on niitä makukysymyksiä.
Omasta mielestäni millään niistä ei ole vaikea heittää.