Itselläni oli nuorempana kova hinku saada jigeillä ahvenia kun luin kalalehdistä, että ovat erittäin hyviä ahveille. Ensimmäisen vuoden heittelin niitä kuin normaaleja vaappuja tai lippoja, eli suoraan kelaten. Tällä konstilla muistan kyllä saaneeni yhden kirjolohen lammesta, jossa niitä piti olla erittäin vähän.
Seuraavana vuonna tajusin, että jigiä pitää uittaa pohjaa pitkin. No eiku laiturille heittämään ja ootellaan että jigi menee pohjaan. Mutta senaikaiset välineet eivät antaneet yhtään tuntumaan jigeihin. Kalantulo sentään parani, parikolme haukea(alta kilosia) sain sinä vuonna jigeillä. Siinä vaiheessa jäi jigit kotia vuodeksi pariksi.
Sitten kun ostin ensimmäiset UL-vehkeet, niin aloin kokeilemaan pieniä jigejä. Nyt tuntuma oli hyvä, ja ahveniakin alkoi tulemaan. Siitä se sitten on lähteny kulkemaan. Nykyään jigit ovat korvautuneet pääasiassa leecheillä, mutta kyllä jigejäkin tulee käyteltyä joskus.