Saiskohan tuonne polttomoottorikäyttöisen kumiveneen kanssa mennä (10hp) tai sitten sähköllä toimivana jos ei kunnon konetta voi käytellä?
Mitäköhän lupia tarvitsee eteläsuomen läänikohtaisen ja valtion kalastuksenhoitomaksun lisäksi? jos tarvitsee mistä voi ostaa?
Tarkoitan siis kuuslammen ja voikkaan väliä, eli jostakin jos parkkipaikan ja veneen vesille sattuis saamaan, viitaten noihin silta arkkuihin jne..?
Kuha ja isohko ahven olis riittävä syy mahdolliseen testireissuun jos ja, kun siellä päin liikuskelee
.
-kalajigit? toimisko mahdollisesti tuollakin?
Vai löytyykö parempia mestoja suurkuhan jahtaamiseen tuollapäin?
Ps. en viittis googlettaa jos jollain jo tietoo.
Kuhan alamitta on väliväylällä kuulemma 50 cm, eli harjunjoen suusta ylöspäin sitä haaraa.
veneenlaskupaikkoja on ainakin saksanaholla sekä voikkaalla. Suurkuhan jahtaamiseen en osaa parempaa tietoa antaa kuin yksi verkonlasku lappalalle, josta tuli kolmikiloinen. Jos ainoalla osuu tuollainen niin kai siellä isompaakin on.
Pessankosken alapuoliselta matalikolta tulee sitä kuhaa , mutta koko ei ole vielä ennätystä hätyytellyt.
Kalajigit ovat toimineet ainakin pessalla ja lappakoskella "pilkillä" , sininen jigging shad ilman lippaa antoi tusinan verran paistiahvenia useammallakin reissulla ilman venettä. Tosin nekin reissut ovat olleet vasta kesäkuun puolenvälin jälkeen... ensimmäiset ahvenet yleensä tulevat huhtikuun puolella.
Arkkujen takana on tullut isomman toivossa uitettua lusikkaa tai vaappua, mutta eipä koko ole isommaksi kasvanut.
Ne paikat olis kyllä varsinkin rannaltakalastajille helpompi selvittää paikan päällä, niillä ahvenpaikoilla kun ei ole kokoa varsinkaan pessankoskella kuin 20x20 cm.
Lappakoskella ne ovat sentään selvästi kallion huopeissa ja akanvirrat merkkaavat paikkoja.