Kaikkea kalastuksesta! Perustettu 1999

Kaskisten alueen kalat!

Started by Fiiuseta, July 28, 2005, 20:28:03

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Fiiuseta

Mihin on Kaskisten alueen kalat kadonneet?
Olen käynyt läpi Utterklobban, tvåstenarna, ängsögrundet, svärdsgrund ja truthällan ja järvöfjärdenin alueet. Koko kesän aikana kaksi 1,5kg haukea ja molemmat Truthällanilta. Jos joku kalastelee tuollapäin niin kertokaa missä kala liikkuu ja piileskelee.

kesänen

Ootko ollu siinä pitkän sillan molemmin puolin joka on ennen kaupunkia??
Haukia tulee ja isoja ahvenia.

Fiiuseta

Rautatiensillalla olen käynyt,  mutta en siitä ollenkaan sille pitkälle sillale päin. Veneellä liikun sielä saaristossa, kaikki karikot ja kallion seinät ja matalat sekä syvät lahdet käyny ahkerasti läpi.  

Viime viikolla laitoin kolmeksi päiväksi verkot ja saaliina oli:
10 plekua, kolme isoa lahnaa pari ahventa ja särki.

Vesikin näyttää aivan erilaiselta kaskisissa kuin vaasassa..
varmasti tuo saastuttava metsäbotnia pilannut kalavedet.

Anonymous

kaytä ny ahvenen kalastukses punaisia ja orannsin värisiä lippoja ni saat aina kalaa.kalastan ittekin kaskisis tosin vain haukea joten hauki paikkoja en kerro

Fiiuseta

Musta mepsi on aika kova jos ahventa haluaa.

Nyt pidin verkkoja neljä päivää ja kaikkien päivien yhteenlaskettu saalis:
Kaksi ahventa, neljä haukea, 15 lahnaa ja mielettömästi plekuja.
Ahvenet ja pari lahnaa savustin ja hyvää oli..

kesänen


Jukkakoo


kesänen


Nassikka

Kyllähän kaskisissa kalaa on! tänävuonna oon saanu jo 2kpl 1,5kg haukia ja sitte yli 2kg hauen ja n.4kg  hauen ja sitte vielä yks isohko hauki vei uistimen, sitte ahvenia on tullu sellasia n 500g joku 5kpl ja pienempiä paljo. joka kerta ku oon kalas ollu nii kalaa on tullu!
Todella hyvin sanottu.