Menu

Show posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.

Show posts Menu

Messages - Flyster

#1
*KOP KOP KOP* Onko siellä ketään? Messuilla on aina messutarjoukset. Et varmasti saa enää samalta myyjältä samalla hinnalla noita housuja.

-Flyster-
#2
Jos kiinnostaa voin sinulle sitoa perusperhoja halvemmalla, kuin kaupat. Hintana pidän 1-2e/perho riippuen perhosta. Vastaile perhoilusta kiinnostunut: [email protected]
#3
Ensimmäisen perhoreissuni tein Nokisenkoskelle. Päivä oli kirkas ja vettä oli sopivasti, mutta kun Nokisen rannalta heitto paikat ei ole mahtavia, niin moni hyvä paikka jäi kalastamatta silloisilla kalastusvermeillä (kumpparit:)), mutta mikä tärkeintä sain silti kaksi alamittaista taimenta : ensimmäinen kirkas nousukala 38cm ja toinen nähtävästi poikasistutuksesta peräisin oleva n. 25cm. Reissu jäi todella aloittavan perhostajan mieleen.
#4
Perhokalastus / Re:Mikä vapa harjukselle?
February 14, 2004, 09:57:54
Suomen ennätys harjus kyllä muistini mukaan painaa päälle kuuden kilon, mutta se saatiin verkoilla.. Vapavälinein suurimmasta saadusta harjuksesta minulla ei ole tietoa, mutta veikkaanpa, että se on painanut lähemmäs kolmatta kiloa (nämä ennätyksethän on tehty ennen 1900-lukua..)

-Flyster-
#5
Itä-Suomi / Re:Kuopion niuva tai savilahti?
January 22, 2004, 19:12:59
Valkeinenhan ei ole kovinkaan monen mielestä muuta, kuin kuralammikko keskellä kaupunkia, mutta toisin on! Ne, jotka on siellä käyneet heittämässä muutaman reissun ovat taatusti eri mieltä. Kalaa on useaa lajia ja isoja!

En ole itsekään vielä sieltä syömäkalaa ottanut, mutta tuskinpa se vesi sentään niin likaista on, että kalat siitä sairastuisivat ;) ja sitäpaitsi se vesi on todella kirkasta ja kesäpäivänä oikein näkee, kuinka hauet lymyilee lumpeitten alla ja kuinka ahvenet lähtee seuraamaan uistinta... todella mukava paikka kalastaa sanon minä. Useimmista kohtaa pohja on melko hienoa hiekkaa ja kiveä, mutta yhdessä kohtaa myös melkoista mutaliejua. Kalaa riittää juuri sen takia, että kalastuspaine on todella pieni. Vain harvat käyvät siellä kalassa. Nyt viime kesänä näimme yhden kalastajan useilla reissuillamme ja hän kalastaa siellä paljon. Jos olette lukeneet joku vuosi takaperin savon sanomissa olleen jutun 12kg hauesta, joka saatiin Valkeisesta, niin tämä mies on sen saaja. Näimme myös yhden miehen, joka seurasi kahta kirjolohta puolisen tuntia, jotka kierteli syvänteen reunalla ja hän sanoi edellisenä päivänä saaneensa kaverinsa kanssa pari kirreä. Muista kalastajista en ole kuullut enkä nähnyt, mutta kyllä niitä varmastikin on.
#6
Itä-Suomi / Re:Kuopion niuva tai savilahti?
January 21, 2004, 18:03:21
Muutaman kerran kävin siellä viime talvena tasuria ja morria pomputtamassa ja ahventa tuli muutamia hyvän kokoisia (500g) sekä morrilla, että tasurilla. Sain myös haukia ja hauet söi minun tasapainojani, koska aluksi en pitänyt peruketta, mutta sitten huomasin perukkeen liki pakolliseksi  ;) eli peruketta kannattaa talvellakin pitää.

Muuta kuin ahventa ja haukea on vaikea saada talvisin, siis jalompia kaloja, koska ne on hapettimen luona.

Jos aikoo valkeiselle pilkille, kannattaa ottaa mukaan 5-7cm tasureita ja perus pystypilkkejä joissa on 7-10cm tapsissa morri ja syötiksi morriin surviainen. Tasurilla hyvä tekniikka on tehdä korkea nykäys ja pientä värinää pitää koko ajan, eli Nykäisy, värinää...Nykäisy, värinää... ahvenet >250g ottavat tuohon uittotyyliin.

Kuulin myös silloin pilkillä ollessani, kun yksi vanha mies kertoi yli-opiston tehneen koekalastuksen kolmella verkolla, saaliina oli ollut pari sataa siikaa ja isoimmat kahden kilon luokkaa. Siikaa on järvessä, mutta talvisin ei ole mitään havaintoa missä ne liikkuu, mutta veikkailisin että ne on hapettimella.. ota ja tiedä.

-Flyster-
#7
Itä-Suomi / Re:Kuopion niuva tai savilahti?
January 21, 2004, 14:52:49
Keskustan valkeisella tuli kesällä käytyä useaan otteeseen virvelillä ja perhollakin ja talvella olen pari kertaa käynyt pilkillä.

Sieltä löytyy kirreä, järvitaimenta, siikaa, suutaria, ruutanaa, ahventa, haukea, särkeä, säynettä jne. Kirjolohia sieltä löytyy, tosin ovat vaikeasti tavoiteltavissa. Järvitaimenista ei ole mitään havaintoa, mutta luulenpa että ne ovat hapettimella. Siikojakin on saatu ympäri lampea, mutta yksi parhaista paikoista on ns. uimarannan puoli, jossa on puita rantaan asti. Suutareita on koko järven rannat täynnä, niitä on joka puolella, ja ne on isoja! Keskikoko 700gramman luokkaa ja kiloinen suutari laittaa vastaan todella kovasti! Isoja ahvenia on todella paljon ja ne saa siiman päähänkin helposti, kun tietää paikat ja konstit. Yli kiloinen ahven ei ole mikään yllätys. Hauista sen verran, että järvi on täynnä haukea. Ahvenen kalastuksen yhteydessäkin kannattaa aina pitää peruketta, nimittäin hauet onnistuu katkaisemaan siiman juuri silloin kun lempi ottiviehe on siiman päässä. Hauen keski koko ei ole mitään hurjaa, mutta isojakin on! 4 kiloinen jäi viime kesän suurimmaksi, joka havaittiin.

Jos haluaa siiman päähänsä suutarin, on paras kikka laittaa ongen koukku virvelin päähän ja laittaa mato koukkuun, tiputtaa n. 0,5 - 1m rannasta veteen ja laittaa jarru todella löysälle ja vapa tukevasti. Pitää myös muistaa, että suutarit on todella arkoja kaloja, eli kannattaa pitää mahdollisimman matalaa profiilia ja olla hiljaa.

-Flyster-
#8
Perhokalastus / Re:Onko hienoa?
January 11, 2004, 20:17:57
Mutta eihän perhokalastuksessa - ainakaan minu kohdallani - ole kysymys pelkästä kalojen saannista! On todella rentouttavaa ja mukavaa seisoa kosken niskalla ja heitellä pintaperhoa vesiperhosten kuoriutuessa ja kalojen pintoessa, vaikka ei mitään saisikaan. Minä ainakaan en koe virvelillä heittoa kovinkaan nautinnolliseksi, vaan pidän sitä vain vieheen heittämisenä veteen. Tämä siis vain minun mielipiteenäni.

-Flyster-
#9
Lappi / Re:Käsivarren kalapaikat
November 25, 2003, 14:29:13
Niin kai se pelkkää Väylää on kalastanut, en tiedä tarkalleen.

Kuten jo tuolla ylhäällä sanoin, että kalasto sais olla melko monipuolista. Muutaman päivän jälkeen saattaa harrin syönti ja kalastus tympimään..

-Flyster-
#10
Lappi / Re:Käsivarren kalapaikat
November 20, 2003, 15:51:27
Perho, tarkoituksena ei ole ihan noin kauas mennä, sillä matkakustannukset nousee liikaa.

Joukulle tästä "Muonio-alueesta" sen verran, että kaverin isä oli muoniossa viime kesänä ja eivät olleet saaneet mitään muuta kuin harria, joten sulkisin pois Muonion lähialueen, mutta kuinkas pitkä matka Muoniosta on tälle alueelle mitä tarkoitat?

-Flyster-
#11
Lappi / Käsivarren kalapaikat
October 28, 2003, 16:50:42
Onko kenelläkään tietoa käsivarren tuntuman kalapaikoista jonne olisi suhtkoht helppo päästä - helpolla pääsyllä tarkoitan sitä, että sinne pääsisi reittiä Junalla Kuopiosta Kolariin siitä bussilla kyseiseen paikkaan ja siinä 50km säteellä pitäisi olla joitakin jokia ja puroja (liikkuminen voisi tapahtua pyörällä jos mahdollista).

Mietimme Hetan Itä-puolella olevia jokia ja puroja jotka ovat 50km säteellä, onko ne joet käymisen arvoisia vai kannattaako suunnata jonnekin muualle ja jos kannattaa niin minne? Saaliskaloina saisi taistella harri, taimen, siika ja kenties rautukin.

-Flyster-
#12
Perhokalastus / Re:Visionin tippisiimat katkeilee!?
October 17, 2003, 12:59:00
Tuossa Maraboyn mainitsemassa siimassa ja muissakin noin kovan vetolujuuden omaavissa siimoissa on se, että kun perho jää pohjaan niin voi olla vaikeuksia saada peruke katkeamaan ja jos yrittää vavalla vääntää saattaakin raks kuulua vavasta.
#13
Perhokalastus / Meritaimenen perhokalastus
July 26, 2003, 01:08:51
Meinasin tässä syksyllä kunhan meritaimenet tulevat rantaan syömään lähteä kalastamaan perholla Meritaimenta helsingin lähi rannikoilta. Eli kaipaisin vinkkejä ottiperhoista , ottipaikoista ja mihin aikaan kannattaa kalaan ylipäätään lähteä? Vehkeinäni meinasin käyttää 7-8 luokan perhovehkeitä (joita ei ole vielä hankittu) ja ampumapääsiimaa ja kahluuhousut on käytössä. Toivottavasti saan vastauksia kysymyksiini.          




                                                -Flyster-
#14
Perhokalastus / Re:Mertsaria ilman venettä.
May 23, 2003, 18:45:13
No , mikäli minä olen oikein nähnyt ja kuullut , niin Meritaimenta kalastaavat kahluu-housuilla kahlaten meren hiekkapohjaisilla rannoilla. Perhoina yleensä käytetään Streamereitä ja Katka-jäljitelmiä , streamereistä varmasti ottavimmat ovat Kuore- ja Kolmipiikki-jäljitelmät , koska ko. kalat ovat Meritaimenen herkkua.

     Kireitä siimoja ! ;)
#15
Olen sitonut jo jonkin verran Leechejä lyijiypainotuksella , kuulapäällä ja maalatulla lyijyhaulilla , mutta lyijypainotteiset ei oikein uppoa , varsinkaan pieneen koukkuun sidottuna mikä neuvoksi ?!?
#16
Rakentelu / Re: Mormuskojen rakenteluvinkkejä
November 16, 2002, 12:38:48
Yks hyvä on kanssa jos  haluu "pyöreän" muotoisii niin ostaa kalastustarvike liikkeest perhonsitojille tuttui kuulapäitä ja sopivan kokoisii koukkuja ja pujottaa kuulan koukulle ja juottaa koukun silmän taa kiinni ja voihan sitä tietysti vähän laittaa tinaa enemmän ja muotoilee "pitkulaisen" muotoisen tai minkälaisen haluaa. Maalauksessa kannattaa joko laittaa epoxiin värijauhetta tai sitten vaan pienoismalli-maaleilla maalaa ja lakka päälle. :)
#17
Rakentelu / Perhovavan rakentaminen bambusta
October 16, 2002, 22:08:46
Onko kukaan rakentanut perhovapaa kokonaan bambusta?Oon vaan lukenut pikkujuttui kyseisestä tavasta ja en tiiä siitä rakennuksesta yhtään mitään!!!En oo kyl rakentanut itse perhovapaa aihiosta ja silleen mutta siitä tiiän sentään jotain!Tietääkö kukaan mitään nettisivuu jossa neuvottas vaihevaiheelta kuinka rakennetaan perhovapa bambusta??Ja jos joku on rakentanut tommosen/tommosia niin voisiko joku neuvoa mua ? Tommosen rakentaminen tulis aika halvaks ja on tosi kivaa rakennella kaikkee ja olen aika näppärä sormistani!Tässä talvi-iltoina kun ei lähe matikka-pilkille niin vois rakennella vapaa jos vain tietäs kuinka???Jos vaan tiiätte asiasta mitään niin voitteko neuvoa mua tai jos tiiätte nettisivui jossa neuvotaan niin sanokaa osote! Kiitos !
#18
Perhot & Perhonsidonta / Hirvenkarva
November 26, 2002, 21:02:01
Onko Muuten hirvenkarva hyvä runkomateriaali ? Peurankarvasta ainakin tulee joihinkin perhoihin runko esim. korri-jäljitelmiin niin onnistuisikohan tuo Hirvenkarvasta ? Ainakin kaupoissa myydään Hirvenkarvaa pusseissa niin kai se on "hyvä" sidonta aine . No vastailkaahan !!!
#19
Perhot & Perhonsidonta / Hirvenkarva
November 21, 2002, 22:07:10
Muuten, Peurankarvahan on kelluvaa ja hyvä yleis tarvike perhoihin esim spudler-päihin , mutta voiko Peurankarvan korvata Hirvenkarvalla ? Itselläni olisi mökin vintillä Kokonainen hirven talja ja voisin ottaa sen perhonsidontaan tai osan edes  :D . Vastailkaahan Mulle sillä asia kiinnostaa minua...jos sen voi korvata niin säästäisin Todella paljon rahaa !!! Ja jos jotain kiinnostaa niin voin myydä karvaa muillekin ! No kyselkää ja vastailkaa !  :)