Postin toiminta

Started by Salmo, March 03, 2007, 20:18:38

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Salmo

Katselinpa tuossa juuri Karpolla on asiaa ja aika helkkarin huolestuttavaa kuvaa näytettiin postipakettien käsittelystä. Kaveri heitteli pahvilaatikoita liukuhihnalle tietämättä yhtään mitä ne sisälsivät. Niissähän voi olla vaikka TV tai mitä vain varmasti tuollaisesta käsittelystä rikkoutuvaa!! Oikein pisti vihaksi tuon katsominen! Joku oli tilannut kitaran, josta oli kaikki kielet katkenneet ym. kivaa. Kitarakauppias ihmetteli miten Kaukoidästä kitarat tulevat Suomeen täysin ehjinä, mutta Suomen sisällä ne eivät pysy ehjinä. Posti kieltäytyi kommentoimasta Karpolle!

Kalastajat tunnetusti harrastavat paljon nettikauppaa ja tavaran hajoamista tapahtuu koko ajan. Yleensä juuri Matkahuoltoa pidetään riskialttiimpana, mutta ei voi Postin toimintaakaan kehua. Itsekin olen saanut pärsää tavaraa Postin kautta, mutta onneksi en vielä mitään erityisen rikkinäistä.

Kertokaa huonoista kokemuksistanne Postin kanssa, sillä niitä aivan varmasti on.

vastarannankiiski

No sehän on yleisesti tiedossa, että Postin palvelu on mitä on. Esim. kirjeen matka voi kestää viikon, vaikka sen lähettää samalle paikkakunnalle missä itse asuu... Muutama vuosi sitten kirjeposti jaettiin muutamana päivänä vasta klo 17.00. Nämä vain esimerkkejä... Se mistä tuo johtuu, voi vain arvailla. (Johtuneeko siitä, että postin työhakemuslomakkeessa kysytään kuulemma osaako lukea :roll:)
Itselleni ei ole tullut vielä (koputtaa puuta) mitään särkynyttä tavaraa postin kautta. Mikäli postin kautta tulee jotain arvokkaampaa särkyneenä, ja pystyy todistamaan sen, että tavara on lähtenyt ehjänä, kannattaa ehdottomasti kysellä postista korvausta. 
Huumoria pitää olla!

Zer0

Erästä tilattua DVD:tä tuli joskus venailtua koko kesä, noin 4kk. Postissa olivat hukanneet ja aika huonossa kunnossa oli tuo kuori. Onneksi sisältö oli vahingoittumaton, mutta kyllä kieltämättä ärsytti. Terä-ase keskuksesta tilaamani jo oli myös ikävillä kolhuilla, mutta onneksi se on tarkoitettu muutenkin kamppailuvälineeksi. Mitään vakavampaa ei ole onneksi sattunut.

PS. Tänne siis vain huonoja kokemuksia? Hyvät kielletty? Täällähän eletään niinkuin neuvostoliitossa aikoinaan. :-P

Salmo

Quote from: Zer0 on March 03, 2007, 21:25:10
PS. Tänne siis vain huonoja kokemuksia? Hyvät kielletty? Täällähän eletään niinkuin neuvostoliitossa aikoinaan. :-P

Hyvä kokemus on tietysti se, että tavara tulee ehjänä perille. Ja totta kai tätä tapahtuu koko ajan. Jos jotain erityisen hyviä kokemuksia on, saa toki kertoa.

Tosimies

Tilattii anttilasta mocca master kahvipannu ja saatii kaupanpäälle kahvi laseja.... 12 lasista 4 oli paskana ja lisäks viä kahvipannusta särö irti  :roll:

Fiskare

En tiiä jos tää on postin vika mutta tilasin noin kuukausi sitten hauen täkykalastukseen soveltuvan onkisetin, eikä sitä oo näkyny.
Tilasin sen täältä www.kolumbus.fi/fish-on
En sitten tiiä missä mättää.
:?

Tosimies

Quote from: Fiskare on March 03, 2007, 22:40:54
En tiiä jos tää on postin vika mutta tilasin noin kuukausi sitten hauen täkykalastukseen soveltuvan onkisetin, eikä sitä oo näkyny.
Tilasin sen täältä www.kolumbus.fi/fish-on
En sitten tiiä missä mättää.
:?

Itselleni tuo tuli kolmessa päivässä...
Jos tilasit sähköpostin kautta, nin luulen, että se oli tuolla myyntipaikassa vika. Itse soitin, koska ei sähköpostiin vastattu.

Qkkeli

Nämäkni on aika ääritapauksia, eikä kaikkea kannata yleistää. Kulkeehan tuota postia joka päivä melkoinen määrä ympäri suomea, harmi vaan että seassa on muutamia työntekijöitä, jotka eivät välitä toimia kunnolla.

Omalle kohdalle ei ole tullut yhtään postin rikkomaan pakettia, enkä muista että kenellekään tutulle olisi tullut.

johndoe

Satoja(ellei tuhansia) lähetyksiä lähetteneenä ei voi moittia, hävikkiprossa olematon. Ja pakettien käsittelyssäkään ei moitittavaa omalla kohdalla.