Iso-kyynärö sääksjärvellä.

Started by NiilaPa, January 31, 2008, 11:44:02

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kuhastelija

Quote from: espe on April 06, 2008, 21:39:30
Avovesikautta odotellessa...
Onko tuolla venettä käytössä esim. vuokrattavana muille kuin seuran jäsenille? Kesällä/keväällä varmasti olen tulossa koittamaan, jahka nyt kunnolla edes jäät sulavat. Rannalta kalastaessa oletettevasti lusikat, kuten Räsänen toimivimpia?

espe

Tarkennuksia viestiketjun viimeisimipiin:

Kuokkalan kosken luvilla ei Kyynäröllä tee mitään, valtion lupa + läänikohtainen riittää.

Yhdistyksen venettä vuokrataan myös kerhon ulkopuolisille, hinta 5 euroa / 4 tuntia. Avaimet + varauskirja ravintola Sääksvillessä Sääksjärven liikekeskuksessa. Kannattaapi soitella ennen reissua 03-3670611, vene(et) kovassa käytössä. Kerholla järvellä 2 venettä. Jäseniltä lainaus maksutonta.
Kukaan ei ole hyödytön. Aina voi olla edes huonona esimerkkinä.

Tumzu

Saako tuonne rantaan tuoda itse oman veneen? Vai onko jotain erityisvaatimuksia, että voi tuoda?

espe

Venepaikat on aikas kortilla tai sanotaan että olemattomat.
Ainoa mahku saada vene luvalliselle paikalle taitaa olla tutustuminen johonkin ranta-asukkaaseen ja täten hänen rannastaan päästä vesille.
Kukaan ei ole hyödytön. Aina voi olla edes huonona esimerkkinä.

NiilaPa

Mites toi mato-onkiminen tua? Saako mato-onkia ilman lupia alle 18v? Entä saako monella mato-ongella samanaikaisesti?

jarmoankka

kuukleta kyynäröjärven kalastajat ry.   Sieltä kerhon sivuilta löytyy ihan kaikki se tiato mitä järvi tarttee!
pessimisti ei pety koskaan. Aina sattuu kun tapahtuu ja jos usein sattuu, siihen tottuu.

espe

Juu, mato-onkia saa kaikki ilmaiseksi ja kalojakin tulee.
Useammalla mato-ongella onkiminen ei ole kiellettyä (koska se on kalastuslain mukaan sallittua) - mutta eiköhän yhdelläkin ongella pärjää?
Varsinkin kalastuslaiturilla on kohteliasta onkia yhdellä ongella / kalastaja jotta kaikki halukkaat mahtuvat kalastamaan.

Yksi kaunis pyyntö / jatkossa toivottavasti herrasmies-sopimus kalastuslaiturille...

Koitetaan välttää alkoholin käyttöä laiturilla.
Asia ei ole ollut ongelma, en kirjoita sen takia.
Olen kaksi kertaa vierestä seurannut kun pari kalastusharrastustaan aloittelevaa junioria on kääntynyt vavat olalla takaisin tulosuuntaan laiturin kupeesta vain siksi että ovat nähneet kaljapullon jonkun vanhemman kädessä. Kyseessä on ollut varmasti pullo- korkeintaan kaksi pulloa janojuomaa (tunnen henkilöt ja heille asiasta taannoin nätisti mainitsin), mutta junnujen kynnys tulla "kaljoittelevien" aikuisten seuraan on varmasti korkealla.
Joten hörpitään laiturilla vaikka kahvit tai jos on pakko saada se kaljapullo juotua - juodaan hieman sivummalla. Näin juniorit uskaltavat tulla apajille mukaan ja tieto/taitoa pystytään jakamaan.

En halua asialla sen paremmin jeesustella, enkä itse ole tosiaankaan mikään absolutisti. Kalja maistuu minullekin (emännän mielestä varmaan liikaakin=) enkä tiukempaan lasiinkaan sylkäise.

Toimintamme painottuu lasten/nuorten vesille saamiseksi joten annetaan heille mahdollisuus siihen. Useampikin ravintoloitsija tukee toimintaamme, joten juodaan kaljamme vaikka heidän ylläpitämissään keitaissa. Paremmin en tässä mainostamaan rupea, mutta eivätköhän noiden tankkaupisteiden koordinaatit nettisivuiltamme löydy =)
Kukaan ei ole hyödytön. Aina voi olla edes huonona esimerkkinä.

jarmoankka

Muuten Espe:  Onkos suuri salaisuus koska meinataan kalaa laittaa?  Vai onko just laitettu,kun kattelin saalispäiväkirjaa...aika teurastusta ollut=)

Mitäs suunnitelmia on Sääksjärven varalle, onko sulla siitä tietoa?
pessimisti ei pety koskaan. Aina sattuu kun tapahtuu ja jos usein sattuu, siihen tottuu.

espe

Ei nuo istutukset kovinkaan salaisia ole, tosin nyt saadut kalat ovat suurilta osin varmaankin lastentapahtuman (16.3) istutuksesta peräisin.
Aina kun järvi jäistä vapautuu, niin kirjotkin heräävät ja ovat aktiivisia. Jokavuotinen ilmiö siis - ovathan ne saaneet hetken olla rauhassa kalastajilta kun huonoille jäille ei ole ollut asiaa.

Istutuksia tehdään 4 vuosittain, istutettavien kalojen määrä on suoraan suhteessa siihen paljonko talkootyöllä on rahaa tehty. Tokihan jäsenmaksuistakin rahaa tulee, mutta ei niillä kuuhun mennä. Istutuksiin kuluu yhdistyksen varoja vuosittain noin 6000 euroa. Jäsenmaksut ovat toki tuiki tarpeellinen osa toiminnan ylläpitämistä, mutta pääosa istutuksiin suunnatuista varoista tulee talkootoiminnasta - esim. järjestyksenvalvonta talkoista.
Myös talvisten ootto-onki lupien sekä kesällä myytävän lisävapa (saa vetää kahta vapaa) lupien myynnistä saadut varat menevät suoraan istutuksiin, mutta kun luvat ovat halpoja eikä niitä loppupelissä mahdottomasti mene, niin niistä saatava tulo on aika pientä.

Tasaisin väliajoin toteutettavat istutukset varmistavat että järvessä on aina kalaa. Täten kalalle kannattaa lähteä aina!
En nyt sentään istutuspäiviä rupea tänne laittamaan - en muuten edes tiedä koska seuraava istutus tulee koska en sitä ole vielä tilannut. Mutta jos laskee 4 istutusta vuosittain - 16.3 viimeksi - niin matematiikalla pärjää aika pitkälle jotta seuraavan istutuspäivän voi viikon - pari sisään laskea  :-D

Muistakaahan kaikki vesille mielivät päivittää kalastusluvat ajantasalle - järvellä suoritetaan tehostettua kalastuksenvalvontaa. Eli virvelimiehille valtionkortti + vaikkapa lääninlupa taskuun niin ei tule ongelmia.
Mato-ongintahan on jokamiehenoikeus, joten jos ei lupiin halua sijoittaa voi silti onkia mato-ongella.   
Kukaan ei ole hyödytön. Aina voi olla edes huonona esimerkkinä.

espe

Hoitokalastus Kyynäröllä käynnissä parasta-aikaa, tosin ahvenen & särjen kutu rupeaa pikkuhiljaa kääntymään loppua kohden.

Olemme hankkineet vuosittain yhden Weke-katiskan, joka on luovutettu ranta-asukkaan käyttöön tyyliin: Saat pitää ruokakalat jos sellaisia pyytöön eksyy, kunhan keräät vähempiarvoisen kalan talteen ja pidät pyyntivälineen kunnossa. Nyt katiskoita on ranta-asukkaille luovutettu käyttöön 4 kappaletta ja eilisiltana saimme parhaan saaliin kautta aikain: Katiskoissa oli yhteensä n. 5000 pikkukalaa.
Normaali saalis Wekessä esim. ahvenen kutuaikaan on 400-1500 kalaa vuorokaudessa, joten voin suositella pyydystä kaikille hoitakalastajille varauksetta.

Katiskoiden kokijat ovat vaputtaneet petokalat (joita eivät ole jaksaneet syödä  :-) ). Katiskoihin on 4 vuoden aikana eksynyt joitakin kirjolohiakin, suurempia haukia ei ole tullut. Suurin made on ollut 2.8 kg (Koirasmade!). Olipa muutama päivä taaksepäin saaliina täplärapukin, josta kuva löytynee kerhomme sivuilta.

Ensimmäisenä vuotena (2005) yhdellä katiskalla saalis oli n. 12000 kalaa, tämän kauden loputtua veikkaan että yhteis-saalis vuosien aikana ylittää jo 100 000 kalaa. Siis satatuhatta kalaa. Luit oikein. Mahdoton määrä...

Toivotaan, että hoitopyynti autaa ahvenia kasvamaan, aikoinaan järvessä oli suurempia ahvenia ihan pilkittäväksi asti mutta nyt ne ovat kadonneet lähestulkoon jäljettömiin. Kunhan kalaa pyydetään tarpeeksi pois niin eivätköhän ne jäljelle jäävät rupea kasvamaan... myös siikojen kasvuun hoitopyynnin pitäisi vaikuttaa, kilpailevathan kalat pienenä samasta ravinnosta.



Kukaan ei ole hyödytön. Aina voi olla edes huonona esimerkkinä.

espe





Tässä vielä kuvaa ettei megalomaaniseksi ruveta haukkumaan  :-)
Kukaan ei ole hyödytön. Aina voi olla edes huonona esimerkkinä.

jarmoankka

Ei paha läjä;)

Onko seassa ollut millasta ahventa ja haukea? Meinaan että onko yhtään ollut rouvimman kokosia? Ja minkä kokosta Kyynärön hauki parhaimmillaan  (kirrejen kannalta pahimmillaan?) on?

Luulisi tuon hoitokalastuksen tehoavan hitaasti mutta varmasti. Sekin auttas pienenä tekona, että saaliiksi matarilla saadut särjet ja ahvenetkin nakattas vaikka rannalle lokeille eikä heiteltäs takasin veteen.

Jaahas, jos lähtis särkiongelle Kyynärölle :)
pessimisti ei pety koskaan. Aina sattuu kun tapahtuu ja jos usein sattuu, siihen tottuu.

espe

Isompia haukia / ahvenia ei ole ollut saaliina. Hauet tuota normaalia kilon pulikkaa. Kuvassa olevan kasan suurimmat ahvenet ovat max. 50g, joten siitä voi päätellä, että pienemmät ovat todella pieniä!
Pyydystimme pari vuotta taaksepäin (kalastuskunnan luvalla tietysti) verkolla särkeä pois järvestä ja laitoimme sekaan pari 45mm verkkoa jotta saisimme siikoja tutkittavaksi.
Tuolloin saaliiksi tuli yksi reilun puolen kilon ahven (vapautettiin), itse sain pari vuotta taaksepäin vaapulla puolikkaan ahvenen Kyynäröstä. Vaan siinä ne suuremmat sitten ovatkin.... vielä... toivottavasti pyynti auttaa ja ahvenetkin saavat lihaa ympärilleen.
Kukaan ei ole hyödytön. Aina voi olla edes huonona esimerkkinä.

jarmoankka

Puolikkaan ahvenen vaapulla...hmm... kerroppa valmistajan nimi, niin tehokkaan vaapun tahdon minäkin pakkiini :) :) :)
pessimisti ei pety koskaan. Aina sattuu kun tapahtuu ja jos usein sattuu, siihen tottuu.

espe

Tosi tummalla WPS-vaapulla (n. 5cm) tuli tuo appura. Hirvee potku vaapussa, näkee vavasta varmasti onko pukannut ruohotuppoa vedossa. Yksi kovapotkuisimmista pikkuvaapuista mitä olen ikinä nähnyt.
Vaan kirjolohia en ole saanut tuosta vaapusta kiinnostumaan, mitä suuresti ihmettelen. Kaikki ottivaapun aineet olemassa, mutta ei kiinnosta kuin puolikiloisia ahvenia  :-D
Kukaan ei ole hyödytön. Aina voi olla edes huonona esimerkkinä.

jarmoankka

jaa niin puolikiloinen ahven...hetken jo aattelin että oot saanut sillä puolikkaan ahvenen =)
pessimisti ei pety koskaan. Aina sattuu kun tapahtuu ja jos usein sattuu, siihen tottuu.

espe

Juu, ymmärsin pikku piruilusi  :-)

Puolikkaita ankeriaita tuli joskus Tammerilta ongittua (haavittua) kun ne turbiinien läpi tultuaan olivat pätkän rungostaan menettäneet ja tulivat pintaan pyörimään.
Siitä sitten aamuvirkuille mummoille niitä myimme ja bussiraha + lupamaksut saatiin ankeriailla kuitattua. Bisnes sekin...
Kukaan ei ole hyödytön. Aina voi olla edes huonona esimerkkinä.

jarmoankka

By the way espe: kauankos työ päivitäätte kyynärön omien sivujen lupaosioo? =)
pessimisti ei pety koskaan. Aina sattuu kun tapahtuu ja jos usein sattuu, siihen tottuu.

espe

Myös nettisivuja päivitetään talkoovoimin, joten ei kiusata sivujen ylläpitäjää, vaikka homma onkin hieman kesken...

Luvista yleisesti:

Mato-ongella saa käydä kuka tahansa ilman mitään lupaa.

Jos 18-64v kalastaja haluaa kalastaa esim. virvelillä on taskusta löydyttävä valtion kalastuskortti + laanin lupa (tai Kuokkalan-Kuljun uistinlupa)

Jos edellämainitut luvat kunnossa, voi halutessaan veneestä uistella kahdella vavalla kun ostaa lisävapaluvan, hinta 10€/kausi. Luvasta voi soitella vaikka mulle suoraan 0405071097.

Avovesikaudella kemiallisesti valmistetuilla tahnoilla (Power Bait jne.) kalastaminen on kielletty ja voimassa on 2 lohikalan kiintiö / vrk / kalastaja.

Kerron mielelläni luvista lisää, soittakaa ihmeessä yllämainittuun numeroon jos jokin askarruttaa mieltä. Yleisistä kalastusluvista löytää tietoa myös vaikkapa Maa- ja metsätalousministeriön nettisivuilta
Kukaan ei ole hyödytön. Aina voi olla edes huonona esimerkkinä.

jarmoankka

Juu. tämä selvä. mutta voisko kyynärön oman luvan hommaamispaikat laittaa nettiin päivityksen yhteydessä...?

Kireitä.
pessimisti ei pety koskaan. Aina sattuu kun tapahtuu ja jos usein sattuu, siihen tottuu.

espe

Kyynärön oman luvan ???

Kyynärö ei ole ns. lupapaikka (kuten esim. Tammerkoski), joten mitään " Kyynärön lupaa " ei ole olemassa.

Kuokkalan-Kuljun vesialueen omistajan uistinlupia saa Valkaman Matilta - puh. 03-3671930.
Tuolla luvalla saa siis kalastaa kalastuskunnan alueella virvelillä - kunhan hommaa myös valtion luvan. Tämä koskee siis 18-64v kalastajia. Alle 18 ja yli 64 v kalastajat saavat kalastaa virvelilläkin siis ilman mitään eri lupia.
Kukaan ei ole hyödytön. Aina voi olla edes huonona esimerkkinä.

jarmoankka

Jeps, tota lupaa juurikin tarkoitin. Ja aattelin että saako muualta kuin matilta. Koska en osta lääninlupaa,niin poikkeempa Matin juttusille =)
pessimisti ei pety koskaan. Aina sattuu kun tapahtuu ja jos usein sattuu, siihen tottuu.

Aatami

Jokos muuten se jättihauki on eliminoitu sieltä? Miten on muuten haukien karkoitus onnistunut?
Aina ei voi miellyttää kaikkia..
http://kalassa.net/aatami/
Kalassanet kalastusseuran sihteeri

Aatami

Tänään kuulin sellaisen huhun, että juhannusviikolla seuraava istutus ja vielä suuri sellainen. Kiitos siitä jo etukäteen.

Kerhon jätkät tekee kyllä paljon hyvää nuorten kalastusharrastuksen eteen. Tänäänkin kun olin kalassa, tuli paikalla tämä Juve mukanaan vapoja ja hän siellä opasti polvenkorkuisia junnuja ja vaihtoi heidän vieheitään. Hieno homma, että kerho myös lainaa varusteita junioreille.
Aina ei voi miellyttää kaikkia..
http://kalassa.net/aatami/
Kalassanet kalastusseuran sihteeri

espe

Ei kukaan ole torkahtanut - saaliiden puuttuminen johtuu ilkivallasta jota saalispäiväkirja on taas kohdannut. Kaikki pahanteko laiturilla ilmoitetaan poliisille. Tieto tästäkin asiasta on poliisille viety.
Kukaan ei ole hyödytön. Aina voi olla edes huonona esimerkkinä.

NiilaPa


jarmoankka

Ööh, rapuongella? Merroilla? sukeltaen?
pessimisti ei pety koskaan. Aina sattuu kun tapahtuu ja jos usein sattuu, siihen tottuu.

NiilaPa

Tarkotin lähinnä että kuinka hyvin. Oli ehkä vähän huono lauseen muoto.

jarmoankka

Heh... koskelle kyselit... Huomenna?
pessimisti ei pety koskaan. Aina sattuu kun tapahtuu ja jos usein sattuu, siihen tottuu.

KalaAnte

Miten on kyynärön kirjoja noussut? :-o ite kerran kävin heittelee.. ois pitännyt ehtiä useammasti!
Suomen kalat on ihan tylsiä ku vertaa esim. Punaiseenmereen missä kaloilta löytyy G-piste evästä.