Vision 3zone kela

Started by Raid3r, March 27, 2003, 15:03:10

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Raid3r

Mielipiteitä kyseisestä kelasta, mieluiten kokemuksen kanssa mutta kyllä muunkinlainen palaute kelpaa...

Antti

Itsellä on kyseinen kela. Kokemusta tosin ei ole vasta kuin muutamalta reissulta. Kyseessähän on laajakehäinen kela, jossa on vesitiivis levyjarru. Hintaansa nähden varmasti hintaluokan parhaimmistoa. Mitä nyt olen kuullut niin yleisesti sitä on kehuttu paljon. Omia kokemuksia ei vielä hirveästi ole, mutta kyllä uskaltaisin suositella sitä.
Myös haulla löytyy muutamia aiheita, joen käy tsekkaan ne. Myös muila kalastusfoorumeilla on ollut paljon juttua kelasta.

ToniW

Mulla on ko. kela 4-6 luokassa ja olen siihen tähän mennessä ollut tyytyväinen. Jarru on pehmeä ja toimii tasaisesti. Ainut miinus tulee jarrun säätöruuvin säätöalueen lyhyydestä, eli n. 1/5-kierrosta kiertämällä jarru menee täysin löysästä tiukimpaan asentoon, eli ei hyvä. Tähänkin tosin tottuu, kun muistaa vaan ton kun jarrun kanssa räplää.

otto

Otetaan uudestaan. Kela on toiminut ihan ok mutta joku akselin osa päätti hajota eilen ja jarru tippui. Onneksi tuli opmältä uusi osa.

pingu

Vähän sitä samaa, eli muutamalta kalastuskerralta on vasta kokemusta, mutta tuntuu pehmeältä ja toimivalta. En tajunnut tuota säätöjarrun 1/5 kierroksen säätötilaa. Itselläni ruuvia saa kiertää 1½ kierrosta tiukasta löysäksi. Voiko olla sitten noin paljon eroa keloilla muka?

ToniW

Ilmeisesti eroja löytyy, kyllähän mun kela muuten toimii ihan moitteettomasti ja jarru pelittää hyvin, ainut on toi säätöalueen lyhyys. Sen kanssa täytyy vaan olla tarkkana.

mlehtopu

juu, jarrun säätö vaatii tarkkuutta ja jos unohtuu löysälle niin takkupesä on kelalla kohta odottamassa. Hinta/laatusuhteeltaan erinomainen.

poka

Ostin itelle kelan viime jarrun säätönuppi Tippui jokeen kun kahlailin keskellä koskea (Pidin jarrun aina aivan löysällä, enkä muistanut kiristää välillä..) Se ei haittaa kun löysin kotoa sopivan huonekalu mutterin nupiksi ..

Petri

Mul tippu säätö nuppi veteen myös mut onneks sain uuden.
Ratkaisu löytyy vastauksesta.