Ketjumorrin valmistus

Started by juupetti, November 27, 2009, 14:00:43

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

juupetti

Quote from: täkykala on December 05, 2009, 13:58:59
Uskomattoman hienoja morreja on kaikilla :-o. Mutta eikös tuo tina klöntti ole aka vaikea muodostaa? Jos olisi vinkkejä miten tuon voisin helposti muodostaa olisi kiva tietää!!!

eipä siinä tarvi ku kuuman kolvin ja tinaa + pientä tekijän vikaa...

Tuhe



Tuossa on 10 koukkuihin tehtyjä erillaisia koeeriä. Pienempiin tehty enempi, mut nyt voi kokeilla, et saako näillä mithään. Jo vain huomenna siiman nokhaan.

kala-ale

Mä verkot vetehen vain lasken laulellen ja luodolle käyn onkimaan...

<><                         <º(((((< 

juupetti

Quote from: kala-ale on December 06, 2009, 17:32:54
Minkä paksuista ketjua käytätte? Olisko tämä hyvä?

http://www.kalastuskauppa.com/showproduct.php?show_product=_2090OEFO8

-Kala-Ale

0,45mm on aika hyvää jo..
Itte hommasin kalastuskolmiolta ison nipun 0,3 ja 0,4mm ketjua.
0,3mm on käytössä noissa 16nro. koukuissa, 0,4mm käytän 14nro. ja pienemmissä.

Huom. ketjuissa on laatueroja. Kalastuskolmiolta saatavat ketjut on ainakin hyviä!

Tuhe

Edelliseen vielä lisäisin, et itsellä noihin 10 koukkuihin 0,5mm ketjua. Mitä pienempi koukku, sitä ohkasempaa ketjua, vai miten se meni?

Tuhe



Merelle tuommoisia muutamia tehnyt. Koukkuna kamasan B800 numero 6, huononäköisen helppo laittaa mato koukkuun.

perho-poika

Täytyypä viikonloppuna kokeilla tätä ketjumorrin tekoa, kun ei aikaisemmin ole tajunnut. Täytyy laittaa kuvia tänne arvosteltavaksi niin saadaan porukalla kehitettyä morrit iskukuntoon. Mistäköhän sais tuota lasikuulahommelia morrin päälle, tulis pientä piristystä mallistoon tuommosella kaviaarilla  :-)

Mr Ponu


perho-poika

No onko täällä vielä tekijöitä, kun näyttää nuo aikasemmat viestit olevan vuojelta -09. Onko minkälaisia morreja valmistunut kotipajoilta? (kuvia olis mukava katella  :roll:)

perho-poika

Tuli muutamia ketjumorreja tehtyä kokeeksi, mutta vaatiihan se harjotusta, se on selevä. Saapi nähä jos sitä kevään aikana jotain parempilaatusta saisi aikaseksi  :roll:

j.a.m

tänään viimeksi tehty nuita ketjumorreja . nää tulee leijaavan pilkin alle ja hauliin tehdyt isommat sitten nopeampien pilkkien alle .
nuissa vaan "kevennettyjä" koukkuna #12 ja #14 kamasan B531


Alkeis

Kiitos hienoista ohjeista! Oma tehdas on pruukattu käyntiin...

anonyymi

Kysynkö tyhmiä, jos kysyn, että kiinnitetäänkö siima ihan vaan suoraan tuohon ketjuun?
Eli pysty -> siima -> ketju (-> morri)? Vai joku välilukko pystyn ja ketjun välille?

SJ

Quote from: anonyymi on January 19, 2017, 07:45:55
Kysynkö tyhmiä, jos kysyn, että kiinnitetäänkö siima ihan vaan suoraan tuohon ketjuun?
Eli pysty -> siima -> ketju (-> morri)? Vai joku välilukko pystyn ja ketjun välille?
Vastaukset voi olla tyhmiä, ei kysymykset.
Tapoja tähän lienee yhtä paljon kuin on käyttäjiäkiin.
Käsittääkseni ketjumorrin idea on juuri tuo että se laitetaan joko pilkin alapuoliseen uistinrenkaaseen* kiinni, tai sitten jotain välilukkoa käyttäen.
Lyhyt-tapsinen ketju sopinee hyvin pienten ahventen kilpapilkintään paremmin kuin pidemmät siimatapsit. Tosin saahan siimatapsistakin lyhyen.

Itse noita joskus kokeilin, ja jos niissä oli siimaa lisäksi, niin joskus morrin ketju oli mennyt morrin koukkuun sotkuun. Oma suosikki on tapsimorri siimaa käyttäen.

Ihan siksikin, että ajattelen uinnin olevan "luonnollisempaa" kun siellä ei ole liikkeitä hidastavaa rautaa mukana.

* Alkuperäisen pilkin uistnrengkaan ollessa liian iso tai paksu, lisätään siihen ensin pienempi uistirengas.
SJ