Kaikkea kalastuksesta! Perustettu 1999

Kalahäkki ? Neuvoja tosi tietämättömälle !

Started by pirkko, January 10, 2010, 17:31:01

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pirkko

Nyt ihan alkeita...

Kesämökki on suuren järven rannalla, matalan lahden pohjukassa.
Kalastusta ei olla opittu niin että kalaa saisi syötäväksi asti.

Nyt heräsi ajatus kalan kasvattamisesta. Jos rantaan laittaisi häkin, ja sinne kaloja, joita sitten pitkin kesää onkisi - toimisiko?

Onko moinen edes sallittua? Tarvitaank lupia? Häiriintyykö ympäristö, esim uimavesi?

Onko tällainen tavallista? Onko jossain valmiita häkkejä tai rakennusohjeita?
Miten iso häkin pitää olla, jos vaikka pari-kolmekymmentä kalaa toivoo kesän aikana sieltä saavansa?
Pitääkö se olla katettu lokkien varalta?
Mistä pieniä kaloja voi ostaa?
Miten paljon kala kasvaa kesän aikana?

Kaikki ohjeet otetaan kiitollisuudella vastaan!

DoupleV

#1
Kalalammikko keskustelusta löytää mistä noita kalanpoikasia saa (?) ja minkä sortin kaloja sinne ajattelit laittaa?
"Ja takaisin yläkertaan"

"Liian monta rautaa tulessa"

pjk

Hyvä onkihäkki voisi olla malliltaan "katiska", kunhan tekee sen vain mitoiltaan suuremmaksi. Hyvä aloituskoko voisi olla esim. 3 x normaalikatiskan tilavuus. Nielu kannattaa kuitenkin jättää ahtaaksi, jotta kalojen liikenne häkkiin pysyy yksisuuntaisena. Toisaalta onkikalojensa kokoa voi säädellä jossain määrin nielun kokoa muuttamalla.

Lokkiongelmasta päästään kätevästi, kun "katiskan" katto jätetään avattavaksi.

Onkitaitojen karttuessa voi siirtyä asteittain isompaan "katiskaan", kunhan ei kasvata sitä liiaksi ulapan suuntaan estämään veneliikennettä. Mielestäni oman laiturin nokkaa ulommaksi ei ole enää kohteliasta mennä.

Veikkaisinpa, että ensimmäisen kesän lopulla onkirutiinia alkaa olla jo sen verran, että "katiska" voidaan nostaa rannalle ja siirtyä onkimaan suoraan altaasta, siis järvestä.

--pikeye


pirkko

Kiitos vastauksista! Saattaa tästä jotain syntyäkin!