Kaikkea kalastuksesta! Perustettu 1999

Trabucco arrow T-Force Super Soft 200m

Started by jarmoankka, July 20, 2010, 17:30:34

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

jarmoankka

Olisi ostoskorissa...

Millaisia kokemuksia? Koskikalastukseen ul- välinein vaikkapa 0.185 vahvuisena?
pessimisti ei pety koskaan. Aina sattuu kun tapahtuu ja jos usein sattuu, siihen tottuu.

pyrytintti

Itse olen ostanut trabuccon siimoja (myös tuota mitä itse mietit) ja olen ollut tyytyväinen niihin, hyvä vetolujuus ja solmut kestää  :-)
Ainakin aluksi "normaali" trabucco teki jonkinveran lenkkejä kelauksessa, mutta notkistui ajan myötä, kun tuo on "super soft", luulisi ongelman olevan pienempi (?) (Ihme kyllä näitä lenkkejä tapahtui vaan yhdessä siimarullassa.?)
Jotten ainakin minä suosittelen.  :-)
Minkäs vahvuista tuo siima on?

Megamack

Oli hyppysissä tuota supersoftia ja mielestäni se venyi aika reippaasti.

http://www.eftta.com/english/line_test_results.html?cart=12803145943881077

Trabuccon kestävyyslukemiin ei tarvi paljoa luottaa.

Mikko_-Procyon-

Mulla on Trabuccoa kaikkien kelojen varapuolalla, käyttöpuolalla aina firelineä tai jotain vastaavaa fuusiosiimaa. Ihan hyvää siimaa se on, ei mulla ole ollut sen kanssa mitään ongelmia. Pilkillä haarukkavavassa se taas ei ole mitenkään erityisen hyvää, kun tuppaa kehiytymään turhan lyösästi niille piikeille ja aina välillä karkaa silmukoita.. ja tuloshan on usein sekasotku, joka yleensä selvitetään puukon kanssa.
Henri Poincare: "Tiede on faktoja; aivan kuten talot tehdään kivistä on tiede tehty faktoista; mutta kivikasa ei ole talo eikä kokoelma faktoja ole välttämättä tiedettä."

http://kalassa.net/mikkoprocyon/