Kaikkea kalastuksesta! Perustettu 1999

Pilkkipaikkoja Loviisan seudulla.

Started by Patte123™, October 21, 2009, 20:39:31

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Patte123™

Tietääkö kukaan hyviä pilkkipaikkoja Loviisan seudulla?
Syö särkeä se kasvattaa järkeä.
Oma blogi: http://www.kalassa.net/patte/

Koskenkylänjoki

No siinä Laivasillan vikojen laitureiden jälkeen olevan kaislikon reunalta saa ihan mättönä lahnaa ja ahventa, ja yksi täkyhaukikin on tullut.
I'm back.

Patte123™

Nostetaan.... Lisää paikkoja tarvittaisiin.  :-)
Syö särkeä se kasvattaa järkeä.
Oma blogi: http://www.kalassa.net/patte/

Patte123™

Nostetaan! Eli nyt kun alkais jäitä olemaan sen verran että kestää niin jos jollaki olis jotaki paikkoja tiedossa..
Syö särkeä se kasvattaa järkeä.
Oma blogi: http://www.kalassa.net/patte/

Suurkalastaja1

#4
Vinkkinä sanoisin, että tutki kalastusalueesi ilmettä kartalta. Esim. millaista alue on syvyydeltään, kuinka rikkonaista alue on (löytyykö saaria, karikoita, luotoja, salmikapeikoita). Yleensä kalat hakeutuvat rikkonaisille pohjille. Ahventa olen ainakin tottunut etsimään syvyydeltään vaihtelevista paikoista, mm. pakkojen ja saarien penkoilta. Yleensä tiheimmät parvet ovat jonkinlaisessa penkassa, tasamatalissa paikoissa kalat ovat kokemukseni mukaan enemmän hajallaan.
Tuolta saat tietoa syvyyksistä ja muutenkin alueesta --> http://kansalaisen.karttapaikka.fi/kartanhaku/osoitehaku.html?e=406643&n=7195132&scale=8000000&width=600&height=600&tool=suurenna&lang=fi Pienemmistä vesistä ei välttämättä ole syvyyskäyriä, mutta yleensä syvyyksiä voi selvittää rantoja katsomalla (sekä tietysti kokeilemalla), ts. jos ranta on jyrkkä, voisi sen kuvitella jatkuvan jyrkkänä pinnan alapuolellakin. :-) Aina näin ei kuitenaan ole, mutta usein kuitenkin. :wink:

Toivottavasti tästä oli jotain apua. :-)
Team Hazardi

Hauki on kalojen kuningas.