Kaikkea kalastuksesta! Perustettu 1999

Kertokaa pilkkivaatteista kaikki!

Started by sunnitelmia-vailla, November 16, 2011, 17:33:48

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sunnitelmia-vailla

Moi! Kertokaa kaikki pilkkivaatteista!

Opiskelen vaatetusalaa ammattikorkeakoulussa ja suunnittelen koulutyötä varten aktiivi sport mallistoa ja käyttöalueeni on pilkkikalastus. Eli minun täytyy suunnitella pilkkikalastukseen tarkoitettuja vaatteita. Malliston vaatteet tulisi soveltua nimenomaan aktiivi harrastajille.

Olisin kiitollinen, jos viitsisitte laittaa kommentteja vaatteista mitä käytätte. Kaikki info on minulle hyödyllistä.

Oletettaen että on kova pakkanen ja lähtee pilkille mitä tulee laittaa päälle? (välikerrastoista lähtien. voi laittaa tarkkoja tietoja esm. tietty merkki, materiaali jne).

olen kiinnostunut kaikista yksityiskohdista, joten ihan vapaasti voi laittaa kommentia, jos esimerkiksi tuntuu saatavilla olevista vaatteista puuttuu jotain tiettyä. kertokaa kaikki! (esm. millaset taskut, tuuletukset, vetskarit vaatteissa pitäisi olla, millaiset housut jnejne.).  Millaisia vaatteita haluaisitte?


Kiitoksia jo etukäteen vastanneille! Tämä on minulle suuri apu!

Mikko_-Procyon-

Toiveita hyvälle pilkkivaatteelle:

1) Takki ja housut erikseen, housuissa olkaimet, jotta pysyvät ylhäällä. Korkea ja vahva selus pitää tuulessa selän lämpimänä. Takin poisto myös viilentää, jos on lämmin. Olkainten tulee olla niin mukavat, ettei niitä huomaa. Kaikki soljet ja vetoketjut huippuluistavia ja pitää pystyä käyttämään myös rukkaset kädessä.

2) Tarpeeksi taskuja. Myös lämpimällä puolella (sisäpuolella) enemmän kuin yksi kännykkää varten. Myös tarpeeksi isoja ja vedeltä hyvin suojattuja. Avaimille varmistusnauha, ettei tipu avantoon.

3) Materiaalin tulee kestää nuotion kipinöitä reikiintymättä, olla silti kestävää ja kevyttä. Pidettävä tuulta.

4) Kauluksen tulee olla korkea, mutta avattua sen tulee silti "pysyä muodossaan".

5) Lahkeissa ehdottomasti lumilukot.

6) Hupun tulee olla iso ja ryhdikäs, lipallinen huppu voi olla eduksi, mutta ei pakollinen.

7) Pilkkisaappaiden tulee pitää vettä, olla kevyet ja mukavat kävellä. Pohjan pidon tulee olla hyvä (toisin kuin power bootseissa).

8 ) Rukkaset on ehdottomat, kynsikkäät on mummon virkkauskohde (ei niillä mitään oikeasti tee.. aina sormenpäät jäässä ja koukku kiinni kankaassa). Nyt oli motonetissä parhaat pilkkirukkaset, mitä olen ikinä nähnyt. Menee hankintalistalle. Turkisrukkaset joutavat työhanskoiksi.

9) Alusvaatteina hyvän pintakerroksen jälkeen voi käyttää mm. teknistä kerrastoa ja fleecekerrastoa. Näissä mukavuus on valttia ja se, etteivät ala haista ihan heti. Pilkkimiehet kun tuppaavat haisemaan.

10) Väritys AINA hillitty ja tumma. Kukaan ei lähde kalalle koreilemaan missään ihmeellisissä lenkkarin värisissä vaatteissa.
Henri Poincare: "Tiede on faktoja; aivan kuten talot tehdään kivistä on tiede tehty faktoista; mutta kivikasa ei ole talo eikä kokoelma faktoja ole välttämättä tiedettä."

http://kalassa.net/mikkoprocyon/

jarmoankka

Avataan tämä niin, että hyvä pilkkihaalarihan:

- pitää veden ja tuulen ulkona, mutta hengittää ulospäiin. Erityisesti selän lämmitys ja tuulenpitävyys tärkeää.
- sallii "juoksusiirtymisetkin" ilman hikoilua ja 10 eri alusvaatetta, mutta kestää myös istua 20  asteen pakkasen samalla alusvaatetuksella
- huppu tulisi olla "helposti pään mukana kääntyvä" eli notkea, ei mikään armeijakypärän kovuusluokkainen

Sitten se mitä henk.koht kaipaisin on se, että tuohon tuulen/vedenpitävyyteen pääsisi ilman hankalia tarranauhoja, vetoketjujen päällä olevia kangaslärpäkkeitä jotka jää aina vetoketjun väliin jne.  Vetoketjujen pitäisi olla "isohampaisia" jolloin väliin jääneet asiat saa helpommin pois.  Olisi myös hyvä, jos materiaali edes jonkin verran kestäisi viiltoja (kaira,koukut)


Täydellistä pilkkihaalaria ei ole vielä tehty, tuskin tehdään ikinä. Mutta myöskään sellaisia missä kaikki asiat olisi hyvin, ei ole tehty. Joten onne ja menestystä :)
pessimisti ei pety koskaan. Aina sattuu kun tapahtuu ja jos usein sattuu, siihen tottuu.

Mikko_-Procyon-

Unohtui vielä se, että hihansuissa, lahkeissa yms ei saa olla MITÄÄN ulokkeita, joihin siima takertuu tuulessa.
Henri Poincare: "Tiede on faktoja; aivan kuten talot tehdään kivistä on tiede tehty faktoista; mutta kivikasa ei ole talo eikä kokoelma faktoja ole välttämättä tiedettä."

http://kalassa.net/mikkoprocyon/

Thenextone

Hmm, muistelen että opinnäyte/harjoitustyö tms. kyselyyn olen törmännyt aiemminkin..  :-D

http://www.kalastus.com/keskustelu/messages/15/157209.html?
http://www.kilpakoukku.net/forum/viewtopic.php?t=1490

Tuolta jotain vanhempaa keskustelupätkää vm. 2008. Periaatteessa tuon Lapin opistoon mahdollisesti tehdyn harkkatyön voit onnistua tuon tekijän nimen perusteella ettimään, mikä kannattanee sekin.

Suosittelen melkeen myös käymään parit pilkkikisat alueellasi, esim. alueen piiricupin kisoja. Otat tuloslistan kisan jälkeen talteen ja haastattelet myöhemmin ks. kisan 3 kärkeä useammasta/kaikista sarjoista. Kysyt mitä pilkkivaatetusta he käyttävät ja niistä +- puolia...ja montako "setuppia" heillä on kauden aikana käytössä.

KÖSTER

Quote from: Mikko_-Procyon- on November 16, 2011, 18:38:54
Unohtui vielä se, että hihansuissa, lahkeissa yms ei saa olla MITÄÄN ulokkeita, joihin siima takertuu tuulessa.

Noihin edellisiin  lisäisin värityksen suhteen semmoisen näkyvän/erottuvan värin,jotta raato löytyy jos heikosti käy>olishan se pelastusporukoille pieni myönnytys, koskaan ei arvaa vaikka kuinka varmanpäälle laskee se aivoinfarkti/tapaturma tms. ei välttämättä ilmoita haluaako tulla tänään huomenna tai ei koskaan.... joskus voi pelastua henkikin jos kauempaa huomataan??

jarmoankka

Quote from: KÖSTER on November 16, 2011, 18:48:46
Quote from: Mikko_-Procyon- on November 16, 2011, 18:38:54
Unohtui vielä se, että hihansuissa, lahkeissa yms ei saa olla MITÄÄN ulokkeita, joihin siima takertuu tuulessa.

Noihin edellisiin  lisäisin värityksen suhteen semmoisen näkyvän/erottuvan värin,jotta raato löytyy jos heikosti käy>olishan se pelastusporukoille pieni myönnytys, koskaan ei arvaa vaikka kuinka varmanpäälle laskee se aivoinfarkti/tapaturma tms. ei välttämättä ilmoita haluaako tulla tänään huomenna tai ei koskaan.... joskus voi pelastua henkikin jos kauempaa huomataan??

Tähän auttaisi, silti räikeäksi tekemättä, "fluorioranssi" raita tai puntin alaosa tms...
pessimisti ei pety koskaan. Aina sattuu kun tapahtuu ja jos usein sattuu, siihen tottuu.

Mikko_-Procyon-

Nääh.. aina voi pistää huomioliivit päälle, jos haluaa hehkua jäillä. Mulle ilman mitään tuollaisia. Heijastinnauhakaan ei ole pakollinen, mutta hyödyllinen. Matikkapilkillä menee kelkkoja joskus turhan läheltä ja saa heilutella otsalamppua etteivät aja yli.
Henri Poincare: "Tiede on faktoja; aivan kuten talot tehdään kivistä on tiede tehty faktoista; mutta kivikasa ei ole talo eikä kokoelma faktoja ole välttämättä tiedettä."

http://kalassa.net/mikkoprocyon/

Aatami

- Tekninen kerrasto ja sen päällä fleeceasu. Sen pitäisi riittää alla. Kevyt ja lämmin yhtenäinen päällikerros sitten lopuksi. Paras ratkaisu olisi erilliset takki ja henkselihousut, jotka saisi jollain vetoketjusysteemillä takin helman alta yhdistettyä. Eli päälle päin näyttäisi takki/housu-yhdistelmältä, mutta olisi silti tiivisti yhdistettynä.

- Syvässä lumessa rämpiessä tulee usein ongelma, että lumilukko ei pidä vaan nousee ylös ja lunta menee kuitenkin kengän sisään. Lumilukko pitäisi olla säädettävä malli, koska ihmiset käyttää erityylisiä jalkineita pilkillä ollessaan. Joku kestävä lenkki lumilukosta kengänpohjan yli olisi ehkä toimiva pilkkiasussa.

- Turvallisuustekijät ehdottomasti huomioitava asussa. Heijastinta ja erottuvia värejä. Oranssi väri koko haalariin. Ei ole ainakaan pelkoa ettei erottuisi. Jos ei joku voi räikeitä värejä käyttää jäällä, niin menköön itseensä. Minä en ainakaan mene jäälle iskemään naisia tai näyttääkseni hyvältä. Ammattilaiskäyttöön tehdyt pelastautumispuvut on aina saatavilla oranssina värinä juuri näkyvyyden vuoksi. Sitä ei voi itse valita, koska sattuu jotain.

- Pintamateriaali vedenpitävää. Polvet, haaroväli ja muut paljon kulutusta osakseen saavat osat vahvemmasta materiaalista.

- Taskujen sijoittelu järkevästi. Sisäpuolelle vähintään kaksi isoa taskua. Ulkopuolelle taskuja siten, että housuihin taskut normaaliin tapaan. Reisitaskujen tarvetta ei mielestäni ole. Ikävä istua jäällä jos tavaramäärä painaa polvitaivetta eikä reisitaskusta pysty näppärästi kaivamaan tavaraa. Sen sijaan laittaisin reisitaskun etupuolelle. Ei tarvi, kun yhden tilavan taskun, jossa on näppärä pitää pilkkikukkaroa. Rintataskut toimii. Normaalit takintaskut sivuilla toimii. Lisäksi viistotaskut molemmille sivuille. Siten päin, että käsi menee suoraan taskuun eikä niin kuin yleensä, että joutuu ujuttamaan käden taskuun, koska viisto on epäloogisessa suunnassa.

- Tuuletusaukkoja kainaloon ja selkään. Tuuletusaukot tulisi olla suljettavia tuulisella säällä ettei kylmä kulkeudu niitä pitkin.

- Hihoihin jämäkät säädöt. Käsinemieltymyksiä on myös monenlaisia ja siksi säädön tulee olla riittävän laajalti säädettävä. Eikä mitään integroituja "käsineitä" hihoihin.

Siinä nyt ensi alkuun. Osa ideoista on aiemmin mainittu ja osa uusia. Jos tuollaisen haalarin saisi, niin olisin valmis siitä maksamaankin.   
Aina ei voi miellyttää kaikkia..
http://kalassa.net/aatami/
Kalassanet kalastusseuran sihteeri

Nisu

Jos suunnittelet naisimmeiselle niin ei missään nimessä henkselihousuja, vaikeuttaa melko paljo puskassa asiointia, jos tai kun pääsee pisuhätä yllättämään päivän aikana. Ensin pitää heittää takki pois, sitten takin alla henkselihousujen päällä oleva villapaita joka ei mahdu henkseleiden alle ja sitten vielä housut. Alkaa kovemmilla pakkasilla paleltamaan vähän turhan paljon, jos pitää puolet vaatteista nakella lumihankeen viilentymään...

Itellä on tällä hetkellä käytössä joku Kuusamon kaksosanen pilkkipuku, jossa on hihojen suissa jostain pehmeämmästä kankaasta olevat sisemmät hihat. Hihoissa on reikä peukaloa varten, jotta ne voi vetää käden suojaksi. Ehkä epäkäytännöllisin keksintö ikinä. Lisähihat puristavat ranteita niin, ettei veri kierrä kunnolla käsissä ja ne myös kastuvat lähes joka reissulla, jolloin käsiä alkaa palelemaan entistä enemmän.

Quote from: Mikko_-Procyon- on November 16, 2011, 18:24:20
Toiveita hyvälle pilkkivaatteelle:
10) Väritys AINA hillitty ja tumma. Kukaan ei lähde kalalle koreilemaan missään ihmeellisissä lenkkarin värisissä vaatteissa.

Makuasioita. Ite tykkään varsinki pilkkikisoissa siitä, ku porukalla näkyy vanhoja värikkäitä haalareita ja pukuja. Jotenki vaan osa sitä pilkkikisatunnelmaa. Vai pitääkö siellä pilkilläkin olla nykyään mahdollisimman coolina? 8-)

Mikko_-Procyon-

Nisu hyvä.. Olkaimet ja se korkea selus on ehdottoman tärkeät lämpimyyden ja mukavuuden kannalta, mutta innovaationa voisi olla se, että niissä on helpot nipsut, joilla tämä puskaongelma helpottuu... Tuotahan minä tuolla jo vähän ehdotin, että vetoketjut ja soljet olisivat huippulaatua, koska liian usein juuri niistä säästetään. Se puskassa käkkiminen on kuitenkin sivuseikka kaiken muun ohella.

Ja jos tälle "eritelinjalle" lähdetään, niin sen verran hengittävämpi materiaalia olisi hyvästä, ettei kaikki kaasut tule pelkästään kaula-aukon kautta ulos. :)
Henri Poincare: "Tiede on faktoja; aivan kuten talot tehdään kivistä on tiede tehty faktoista; mutta kivikasa ei ole talo eikä kokoelma faktoja ole välttämättä tiedettä."

http://kalassa.net/mikkoprocyon/

Satunnaikalastaja

Alus- ja väliasuista tuolla jo tulikin. 

Yksi vaihtoehto päähän on sellainen "täyskypärä-kauluri" - yhdistelmä. Kauluri jää takin alle, jolloin erillistä kaulaliinaa ei tarvita. Lämmin ja hieman hengittävä - kovalla tuulella ja pakkasella joutuu vetämään kuoritakin hupun suojalsi. Kaulaosan tulee olla riittävän joustava.

Päällisasusta pääasiat onkin jo mainuttu: Hengittävä, täysin tuulen- ja sateenpitävä, vahvennukset, ventilaatiot, kaksiosainen, miehille housut henkseleillä ja korkealla vyötäröllä. Vedenpitävyys takamuksen ja polvien kohdalta sellaista että kosteus ei tihku läpi vaikka istuu tai on polvillaan märässä.
Takin hihaaresorit sellaiset että voi kiristää tuulenpitävästi ranteiden ympärille, että myös vetää pitkävartisten paksujen käsineiden päälle - tuuli ei saa päästä sisätiloihin. Miesten housuissa viilo välttämätön, jottei takkia tarvitse riisua asioidessa. Taskuja saa olla paljon. Lämpimät taskut pitää olla kuitenkin helposti käsillä - perinteinen povitasku on hankala, taskunsuut mieluiten pystysuunnassa siinä vetoketjun lähellä, jotta voi käyttää yhdellä kädellä. Tilavat reisitaskut sivulla tai osittain edessä, esim, vaihtohanskoja ja päällisrukkasia varten. Vuoratut lämmittelytaskut. joihin voi käden sujauttaa tarvittaessa.
Puvun ulkopinta sileä jottei siimat tarkertele nappeihin, neppareihin, vetoketjulukkoon tai mihinkään muuhunkaan.





Mikko_-Procyon-

#12
Väreistä sanon vielä, että mikään ei erotu jäällä valkoista vasten niin hyvin kuin MUSTA tai joku muu tumma väri. Ei mitään pelastuspukua pilkkihaalariksi. Ja aika kova gangsta pitää olla, että mieltää ylipäänsä pilkkihaalarin naiseniskuvälineeksi :D (Sori Aatami, oli pakko takertua tuohon, höhö).

Hatusta vielä, että suurin osa pilkkihatuista on onnettomia. Niiden tulee pitää tuuli, olla kevyitä ja pehmeitä ja lipan tulee olla tarpeeksi iso. Nämä Kuusamon "rautalankalipat" on ihan onnettomia. Perus "lippislippa" on paljon parempi, mutta se pitäisi olla yhdistettynä karvalakkimaisempaan mukavuuteen. Siksi tuota hupun lippaa tuolla jo pohdin vaihtoehtona, mutta kun ei sitä huppua aina tee mieli pitää päässä. Säädettävyydestä myös plussaa. Itselläni on joku (huh.. mikähän se merkki oli) lippis, jossa on kova lippa ja turkisvahvennetut laput, jotka saa armeija-karvalakin mukaisesti asentoon A, B ja C. Se on tähän mennessä paras pilkkilakki, mikä minulla on ollut. Siltikin se on viimassa liian heppoinen.
Henri Poincare: "Tiede on faktoja; aivan kuten talot tehdään kivistä on tiede tehty faktoista; mutta kivikasa ei ole talo eikä kokoelma faktoja ole välttämättä tiedettä."

http://kalassa.net/mikkoprocyon/

Aatami

Tuosta väristä olen täysin eri mieltä. Hautaappa mustiin pukeutunut puoliksi lumeen ja katso lintuperspektiivillä ylhäältä päin. Järvillä on kaikenlaisia kareja, luotoja ja muita tummia materiaaleja. Ei tummaa tahdo erottaa. Pienillä järvillä harvoin ketään helikoptereilla etsitään, mutta suurilla selillä tämä voi joskus olla ensisijaisen tärkeää. En halua mitään pelastautumispukua pilkkihaalariksi vaan ainoastaan niiden värit pilkkihaalareihin  :wink:

Paras hattu olisi varmaan perinteinen lampaannahka-korvaläppä "huppu" johon olisi yhdistetty lippa  :lol:

Vain tosi metroseksuaali pystyisi käyttämään noita mun ideoimia kledjuja  :evil:
Aina ei voi miellyttää kaikkia..
http://kalassa.net/aatami/
Kalassanet kalastusseuran sihteeri

Nisu

Quote from: Mikko_-Procyon- on November 16, 2011, 20:53:20
Nisu hyvä.. Olkaimet ja se korkea selus on ehdottoman tärkeät lämpimyyden ja mukavuuden kannalta, mutta innovaationa voisi olla se, että niissä on helpot nipsut, joilla tämä puskaongelma helpottuu... Tuotahan minä tuolla jo vähän ehdotin, että vetoketjut ja soljet olisivat huippulaatua, koska liian usein juuri niistä säästetään. Se puskassa käkkiminen on kuitenkin sivuseikka kaiken muun ohella.

No onhan se joo, mutta tämä vähäpätöiseltä kuulostava sivuseikka on pilannut ja tulee pilaamaan melko monta pilkkireissua. :| Pilkkireissut menee yleensä niin että aamulla on parempi olla juomatta pitkän aikaa ennen lähtöä, kuten myös koko päivän ajan, ettei tarvihtis lähteä strippailemaan kesken kaiken ja palelluttamaan itteään. Kahvin juonti ei tule kuuloonkaan, niin houkuttelevaa ku se pilkkireissulla oiski. Loppupäivästä onkin sitten melko heikko olo, ku päivän hikoillu kairaillessa ja lumessa kahlatessa juomatta mitään.

Tuommonen nipsuhomma oiski kätevä, jos se onnistuis toteuttaa niin, ettei tarvis kuoriutua myös villapaidasta ulos, jos villapaitaa ei saa ahdettua sinne henkseleiden alle. Mun nykyisessä puvussa ei edes ole erityisen korkea tuo selkäosa, joten siinä taitaa nuo henkselit olla aivan turhaan haittana. Seuraava pilkkiasuostos taitaa olla kunnon haalari noita kylmempiä kelejä varten.

Onko kenelläkään mitään hyvää sanottavaa tarrakiinnityksistä? Parissa omassa puvussa sellasia ja on tullut todettua että hermot niihin vaan menee, sellaiset nepparinapit (vai mitenhän niitä kutsutaan?) olisivat paremmat. Se tarranauhan karhea puoli tahtoo kerätä paljon ylimääräistä roskaa itseensä, eikä pysy kunnolla kiinni, ellei sitä jaksa vähän väliä puhdistaa. Villapaita ja moni muu asia (mm. hiukset) tarttuvat myös usein vahingossa kiinni ja sitten niitä saakin repiä irti oikein urakalla.

Himopilkkijä89

Suurin ongelma omalla kohdalla pilkkivaatteissa on se, että missään ei vieläkään myydä tarpeeksi hyviä pilkkikynsikkäitä.

http://www.eratukku.fi/metsastys/kynsikkaat-p-253.html tuollaiset on varmaan lähinnä niitä mitä itse käytän mitä pikaisella ettimisellä löytyi, mutta paljon parempiakin luulis pystyvän tekeen. Kädet on oikeastaan ainoa paikka mikä itellä pilkillä palelee, oikein kovalla pakkasella myös jalat, ja Power Boots -saappaat on silloin ollut käytössä.

Eli vaatimuksena kynsikkäille olis ehdottomasti vedenpitävyys, riittävä joustavuus että pysyy tuntuma (ei saa olla liian kankeeta materiaalia), pinnan pitää olla sellaista materiaalia, että siima liukuu sitä pitkin jos käyttää kehimisvapaa missä siima kehitään kämmentä/etusormea pitkin. Jotain eristävää materiaaliakin kynsikkäissä pitäisi olla, että ei tule kylmä helposti.

Kynsikkäiden pitäis varmaan olla 2 tai 3-kerroksiset, kun luulen että yhdellä materiaalilla ei pärjää. Eli pitäs ehkä tavallaan tehdä erikseen 2 tai 3 hanskat ja ne toiset tulis sinne toisten alle. (Sitä en sitten tiedä saako ne materiaalit jollain toisiinsa kiinni vai tulisko niistä semmoset et on aina mahdollisuus irrottaa toisistaan.) Semmonen yhdistelmä tuli nyt heti mieleen ainakin, että alimmaks kerrokseks jotain lämmintä esim. villaa, sit siihen välikerrokseen jotain vedenpitävää materiaalia ja pintamateriaaliks jotain sellaista, mitä pitkin siiman saa liukumaan ja ei kerää jäätä sen kastuessa.


sunnitelmia-vailla

okei ihanaa ku tuli näin paljon vastauksia!

hei semmosta mulle tuli mieleen...noista ventialaatioista, missä kohtaan niitä tasan tarkkaan on, kainaloissa ja selässä joku laittoi, mut jäin miettimään et missa kohtaa ne selässä on? heti sivusaumojen jälkeen? et ylettää avata? ja tarviiko housuissa ollenkaan ventilaatioita? reisien kohdalla esimerkiksi?

ja sit noista naskaleista, roikkuuko ne vain kaulassa, vai sujautetaanko ne johonki rintataskuun???

ja onko huono jos olisi takin hihoissa semmonen yksityiskohta jossa on peukalolle reikä ja se peittää pikkasen kättä, yleensä ohuesta joustavasta kankaasta, pitää tuulta. jos tiedätte mitä meinaan, sen saa helposta hanskan sisään, ku se on niin ihoo myötävä.


Aatami

Naskaleiden kuuluu roikkua. Niin mukava, kun olisikin, että ne olisi jossain taskuntapaisessa poissa tiellä. Syy on päivänselvä ei sellaista taikuria vielä ole nähty joka kaivaa naskalit taskusta, kun on jäihin pudonnut. Siinä tilanteessa ei oikein pää toimi niin tehokkaasti.

Ventilaatiot keskellä yläselkää siihen malliin, että kävellessä aukeaisi ja istuessa painuisi kiinni. Jollain valmistajalla olen tällaisen patentin nähnyt ja se on vieläpä toiminut jollain tapaa. Kainaloissa voisi olla vetoketjulla aukaistavat ja aukiasennossa tuuletusaukkoa peittäisi joku verkkomainen materiaali.

Hihayksityiskohta toimii, jos se on riittävän tilava. Jos se olisi ommeltu vaikkapa kyynärtaitteen kohdalta kiinni päällisvuoreen, niin hanskan saisi kätevästi hihaan tarvittaessa. Nykyisessä haalarissani on tällainen yksityiskohta, mutta se ei toimi, koska tämä "sukka" on ommeltu liian lähelle hihan suuta eikä hihojen väliin mahdu mikään kunnollinen hanska. Vaikeasti selitetty, mutta toivottavasti ymmärsit.
Aina ei voi miellyttää kaikkia..
http://kalassa.net/aatami/
Kalassanet kalastusseuran sihteeri

Tappokirves

Selkäosa tulisi olla housuissa todella korkea. Metsurin töitä tekevänä olen huomannut että housumallisissa, vaikka onkin hieman korkeampi vyötärö, olen onnistunut kahdesti tulehduttamaan iskiaksen. Nyt viisaampana ja vähemmän nuukana käytän avohaalarimallin housuja ja ei ole ollut iskiasongelmaa. Minusta pilkkihommissakaan ei olisi haittaa jos olisi housut ns. haalarimalliset. Se ei toisi lisäpainoa eikä lämmön suhteen ole vaikutusta merkittävästi. Vahvikkeet (nahkaa??) sääriin, yli polvien ulottuva, olisi myös hyvä idea.

Takista voisin lisätä, että yksi tasku ainakin vasemman käden olkavarren kohdalle. Metsurintakissani ja metsästystakissani on tällainen ja todella helppo käyttää, pidän siellä puhelinta. Selkäventilaatiota en pitäisi niin tärkeänä, koska jotkin huippuluokan insinööritkään eivät osaa siitä toimivaa tehdä  :-D.

Tuulenpitävä saisi olla. Vedenpitävyydestä en osaa sanoa mitään, en ole vesisateessa pilkillä käynyt. Tässäkin kannattaa miettiä tuotteen tulevaa hintaa.

Suosittelen käymään katselemassa liikkeiden metsästyspukuja. Esim. Erätukun JahtiJakt-mallistosta ventilaatioita ja taskuja. Ovat todella toimivia.

Zintti

Quote from: Tappokirves on November 23, 2011, 10:14:30
Vahvikkeet (nahkaa??) sääriin, yli polvien ulottuva, olisi myös hyvä idea.

Joo, tuli mulle ainakin tuosta mieleen, että polvien kohdalla saisi olla jotakin hyvin vedenpitävää materiaalia, koska joskus saatetaan joutua könyämään polvillaan siinä avannon juurella. (jonkinlainen väsytystilanne esim)  On ikävää, jos housut imasee vettä ja kerrokset kastuvat ihoon asti, jos huonosti käy. Tälläisiä vedenpitäviä vahvikkeita joissakin haalareissa olen nähnytkin.

File

Quote from: Zintti on November 23, 2011, 17:08:35
Quote from: Tappokirves on November 23, 2011, 10:14:30
Vahvikkeet (nahkaa??) sääriin, yli polvien ulottuva, olisi myös hyvä idea.

Joo, tuli mulle ainakin tuosta mieleen, että polvien kohdalla saisi olla jotakin hyvin vedenpitävää materiaalia, koska joskus saatetaan joutua könyämään polvillaan siinä avannon juurella. (jonkinlainen väsytystilanne esim)  On ikävää, jos housut imasee vettä ja kerrokset kastuvat ihoon asti, jos huonosti käy. Tälläisiä vedenpitäviä vahvikkeita joissakin haalareissa olen nähnytkin.
Itsellänikin on noin käynyt monesti ja ikäväähän se on. :(
Mutta itse pidän lämpöaluskerrosta normaalia pitkähihaista ja vielä jussi paita päälle. Jaloissa on samaa lämpöaluskerrosta ja collegehousut ja päälle vielä vaeltajan haalari. Sitten sellainen mopokypärän alla pidettävä kypärä myssy ja lämmin pipo+ huppu jos on yli -20 celsiusta